ξυράφι VS ξυριστική μηχανή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tazbour

New member
13 June 2008
58
Καλημέρα σε όλους.
Θέλω να ρωτήσω ποιο από τα δύο είναι γενικά καλό στο ξύρισμα προσώπου και ποιο κατά τη γνώμη σας βοηθά καλύτερα στη δημιουργία σχημάτων στο πρόσωπο.
Επιπλέον,όσον αφορά τις ξυριστικές μηχανές,έχω δει κάτι κεφαλές με 3 κύκλους κλπ.
Για σχήματα,ποιες είναι καλύτερες και πιο εύκολες στη χρήση;
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,693
Clermont-Ferrand, France
Εννοείται το ξυράφι κάνει πάντα καλύτερο ξύρισμα. Σε μηχανή μόνο οι ακριβές κάνουν δουλειά. Για σχήματα αναγκαστικά μηχανή και μετά τελείωμα με ξυράφι.
Μηχανή για σχήματα θα έλεγα όχι με κυκλικές κεφαλές αλλά μάλλον με το εξάρτημα για τι φαβορίτες σε βλέπω να τα κάνεις.
 

tazbour

New member
13 June 2008
58
Re: Απάντηση: ξυράφι VS ξυριστική μηχανή

Εννοείται το ξυράφι κάνει πάντα καλύτερο ξύρισμα. Σε μηχανή μόνο οι ακριβές κάνουν δουλειά. Για σχήματα αναγκαστικά μηχανή και μετά τελείωμα με ξυράφι.
Μηχανή για σχήματα θα έλεγα όχι με κυκλικές κεφαλές αλλά μάλλον με το εξάρτημα για τι φαβορίτες σε βλέπω να τα κάνεις.

το εξάρτημα με τις φαβορίτες πώς είναι;
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Το καλυτερο και απο τα δυο ειναι το κερι αποτριχωσης.

Το χρησιμοποιεις πιο σπανια αρα και ειναι φτηνοτερο , κανει καλυτερη δουλεια, δεν τσιμπας και δεν ερεθιζεις οσους φιλας , και ειναι και οικολογικο γιατι δεν χρειαζεται νερο,ενεργεια.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Απάντηση: ξυράφι VS ξυριστική μηχανή

το εξάρτημα με τις φαβορίτες πώς είναι;


Εχω ακουσει καλα λογια για το BAGGER 288, αλλα δεν εχω ιδεα που μπορεις να το βρεις ... [FONT=verdana, sans serif][/FONT]
 
Το καλυτερο και απο τα δυο ειναι το κερι αποτριχωσης.

Το χρησιμοποιεις πιο σπανια αρα και ειναι φτηνοτερο , κανει καλυτερη δουλεια, δεν τσιμπας και δεν ερεθιζεις οσους φιλας , και ειναι και οικολογικο γιατι δεν χρειαζεται νερο,ενεργεια.

Καλά αυτό για καλό το λες? :grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043



....... πάντως για να γυρίσω στο θέμα, ερεθίζεσαι ο ίδιος άσχημα με το κερί αν έχεις ευαίσθητο δέρμα... και μετά αντί για τα σχεδιάκια του ξυρίσματος θα βλέπεις σπυράκια...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
....... πάντως για να γυρίσω στο θέμα, ερεθίζεσαι ο ίδιος άσχημα με το κερί αν έχεις ευαίσθητο δέρμα... και μετά αντί για τα σχεδιάκια του ξυρίσματος θα βλέπεις σπυράκια...

Στο θεμα ειμαι κι εγω.

Το χρησιμοποιω χωρις διακοπη εδω και 15 χρονια και εχω βρει την υγεια μου.

Εχω πολυ ευαισθητο δερμα αλλα με λιγη Αλοη το ξεπερνας και μετα συνηθιζεις.
 
Το χρησιμοποιω χωρις διακοπη εδω και 15 χρονια και εχω βρει την υγεια μου.

Εχω πολυ ευαισθητο δερμα αλλα με λιγη Αλοη το ξεπερνας και μετα συνηθιζεις.

Έχω πολύ σοβαρό θέμα με ερεθισμούς απ'το ξύρισμα.. γι'αυτό και αφήνω μούσια... αλλά έρχεται στρατός τώρα και δεν ξέρω τι θα κάνω. Αν χρησιμοποιείς κάτι συγκεκριμένο στείλε ένα πμ σε παρακαλώ!!!
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Ξυραφι εχω να χρησιμοποιησω απο το 2000. Ξυριστικη μηχανη (βινυλια ακουω παντως:flipout:)
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Απάντηση: ξυράφι VS ξυριστική μηχανή

Αποτρίχωση στα Πρίνου με λέιζερ και τέλος.
Σου κάνουν δώρο και τις μασχάλες :D

Κακη ιδεα.

Ειχα κανει σε ολο μου το κορμι, πληρωσα ενα σκασμο λεφτα (βαρεσε μπιελα το μηχανημα στο "αριστερο" μου), και μερικες τριχες δεν τις εχει πιασει και αναγκαζομαι να ξυρισω τριχες απο δω και απο κει....
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
ούτε ξυράφι ούτε ξυριστική !

τριμεράκι και καθάρισες.

Δεν πρόκειται να ερεθίσεις το δέρμα σου ποτέ ξανά και θα έχεις μονίμως κι ένα ψιλοαξύριστο look.

Κι αν γκρινιάζει η γυναίκα σου, απλά άλλαξε την !
 
17 June 2006
9,768
Παιδιά δεν είναι αστείο το θέμα. Υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που είναι τυχεροί και βάζοντας λίγο αφρό και με τις κλασσικές πλαστικές ξυριστικές κάνουν πολύ καλό ξύρισμα. Υπάρχουν όμως και εκείνοι που δυστυχώς δεν είναι τόσο τυχεροί. Εγώ για παράδειγμα έχω ευαίσθητη επιδερμίδα και μαλακά γένια που είναι από τους χειρότερους συνδυασμούς. Έχω δοκιμάσει πολλά, από αφρούς μέχρι κρέμες και σαπούνια, ξυριστικές μιας χρήσεως, μεταλλικές ξυριστικές που αντικαθιστάς ξυράφια, ηλεκτρικές μέχρι τις σύγχρονες που κρατάς το λαιμό και αλλάζεις την κεφαλή.
Με λίγα λόγια αυτό που έκανε τη μέγιστη διαφορά ήταν από όταν άρχισα να χρησιμοποιώ πινέλο και κρέμα ξυρίσματος ανεξάρτητα με ποια ξυριστική χρησιμοποιούσα. Ειδικά δε η χρήση λαδιού πριν το ξύρισμα (preshave oil) μείωσε δραματικά τους ερεθισμούς και επέτρεψε ένα καλό ξύρισμα. Σήμερα η διαδικασία που έχω καταλήξει είναι η εξής
- Μετά το ντους που έχει ανοίξει τους πόρους βάζω στο πρόσωπό μου Preshave oil ή preshave cream (το λάδι the art of shaving είναι το καλύτερο, ενώ και η κρέμα της proraso είναι επίσης καλή)
- Φτιάχνω αφρό με κρέμα ξυρίσματος (χρησιμοποιώ πια proraso μόνο) σε πινέλο με τρίχες ασβού (πολύ καλύτερη αίσθηση στο δέρμα και στη δημιουργία και άπλωμα σαπουνάδας σε σχέση με πινέλα με χοιρινές τρίχες ή συνθετικές) και την απλώνω
- Δύο περάσματα κόντρα ξύρισμα με άπλωμα ξανά σαπουνάδας στο ενδιάμεσο
- Πλύσιμο και πέρασμα με στυπτική λίθο
- Τέλος πέρασμα με after shave κρέμα για ευαίσθητη επιδερμίδα
Σε αυτή τη διαδικασία έχω δοκιμάσει μια παλιά μεταλλική ξυριστική (gillette fatboy) με αρκετά ξυραφάκια (derby, feather, mercur κλπ) αν και τελικά μάλλον οι σύγχρονες είναι εξίσου καλές και διορθώνουν λάθη σου...
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
+100 στο πινέλο με κρέμα ξυρίσματος. Ειδικά αυτή του BodyShop είναι αρκετά λιπαρή ωστε να γλυστρά το ξυράφι και πολύ οικονομική. Η μεγάλη συσκευασία κρατά κανα χρόνο. Στο στρατό όπου το ξύρισμα ήταν καθημερινό απλά μετά εβαζα μια κρέμα με αλόη
 
Last edited:
16 July 2006
7,498
HAMBURG
Εγω ειμαι απο τους τυχερους που με ενα απλο BIG μπορω να εχω ικανοποιητικο ξυρισμα !
σχεδον παντα χρησιμοποιω απλα ξυραφακια τυπου BIG με 2 η 3 λεπιδες !

ευτηχως το δερμα μου δεν ειναι ευαισθητο αρκετα .!!!

παντως οντως το πινελο πριν το ξυρισμα κανει φοβερο αφρο και μαλακωνει πολυ τα γενια !
 

zisis1985

Established Member
19 September 2007
299
εμένα πάλι αυτο που με ενοχλει είναι ότι τα γένια μου εχουν ανεβει αρκετα, δλδ καλυπτουν ολο το μαγουλο και δε θελω να προχωρησουν παραπανω και ξυριζομαι μέχρι τα μάτια! Υπαρχει τροπος (Laser φανταζομαι) και εχει κανει κανεις?
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,489
Βέλγιο
Έχω πολύ σοβαρό θέμα με ερεθισμούς απ'το ξύρισμα.. γι'αυτό και αφήνω μούσια... αλλά έρχεται στρατός τώρα και δεν ξέρω τι θα κάνω. Αν χρησιμοποιείς κάτι συγκεκριμένο στείλε ένα πμ σε παρακαλώ!!!

Μπες στο ναυτικό!!!!! Σου μιλάω εκ πείρας......!!!