Vintage Camera

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,073
Εκεί ψηλά.....
Παει καιρος που μαζεψα μια μικρη σειρα MF prime φακων απο την Zeiss με μοντουρα Contax-Yashica για να τους χρησιμοποιω παραλληλα με λιγους zuiko.

Διαβαζε ,διαβαζε για τους φακους και βλεποντας την ποιοτητα τους επανω στην 5d mark II ειπα να αγορασω και ενα μικρο σωμα SLR για να εχω μαζι μου και μια εναλλακτικη δυνατοτητα χρησης φιλμ 135.

Η επιλογη μου ηταν η Aria Contax. Ενα σωμα πολυ μικρο σχεδον οσο της αγαπημενης μου OM-1n.


Eνα σωμα παρεα με την ψηφιακη ειναι αρκετο.

Ειναι ? Εξευρευνωντας την ιστορια της Contax και σκεφτομενος και ενα -γιατι οχι -δευτερο σωμα επεσα επανω σε διαφορες κατασκευαστικες αλχημειες.

Πρωτη μου εκανε κλικ η RX που ηταν μεγαλυτερη της μικροσκοπικης Aria και ειχε ενα συστημα (DFI) με το οποιο επιβεβαιωνε την εστιαση αλλα και εδινε πληροφοριες για το βαθος πεδιου εκεινη την στιγμη με τιε υπαρχουσες παραμετρους.

Το σωμα ομως που εκανε μακραν την διαφορα στις κατασκευαστικες καινοτομιες και τραβηξε σαν μαγνητης την περιεργεια μου ηταν η ΑΧ. Η πιο ογκωδης μηχανη της εταιρειας με μοναδικες λειτουργιες.

1) Δυνατοτητα auto focus με τους κανονικους MF φακους της εταιρειας ,χρησιμοποιωντας μια απιστευτη καινοτομια που συναντας μονο σε καμερες μεγαλυτερων φορμα : Kινωντας την πλατη της μηχανης και το φιλμ φυσικα προς τα εμπρος !! σε αποσταση εως 10 χιλιοστων και χρησιμοποιωντας μια κοκκινη ακτινα φωτος για να εξακριβωσει την εστιαση.
2) Το πιο καλο ειναι οτι το συγκεκριμενο συστημα εχει και ρυθμιση μακρο !!! ωστε να χρησιμοποιεις τους κανονικους μη μακρο φακους σου σε λειτουργια μακρο...Απλα κινει το μετακινουμενο τμημα της μηχανης τερμα μπροστα και ξαφνικα οι φακοι σου ειναι μακρο !!



Μεσα απο την μικρη εως τωρα εμπειρια μου με το κτηνος του πολεμου διαπιστωσα οτι το auto focus ειναι καπως αργο ( λογικο απο μια αποψη μιας και το τμημα της μηχανης κινειται επανω σε κεραμικες ραγες . Αν θυμαμαι καλα χρησιμοποιει ενα ειδος USM..)


Τετοια διασκεδαση με καμερα ειχα πολυ καιρο να νιωσω. Φυσικα ειναι εξαιρετικα δυσχρηστο να κουβαλας την 5d markII και την AX.

Πρεπει να αρχισω βαρακια συντομα .





 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,073
Εκεί ψηλά.....
Αρχιζοντας τις δοκιμες με την AX απλα ξετρελλαθηκα με την μακρο λειτουργια.

Ο zeiss sonnar 135mm που κανονικα νεταρει στα 1,6 m με την μακρο στο τερμα νεταρει στο 1,2m .
Ο zeiss sonnar 85mm με μινιμουμ εστιαση αποστασης το ενα μετρο (1m) στην μακρο λειτουργια εστιαζει περιπου στους 56-57 ποντους.
Ο δε zeiss planar 50mm με μινιμουμ εστιαση αποστασης τα 60 cm στην μακρο λειτουργια εστιαζει περιπου στους 26 ποντους.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Καλά βρε άνθρωπε, γιατί δεν χρησιμοποιείς απλώς τους ZUIKO με ένα σώμα OM?

Χθες κοιτούσα στο γερμανικό δημοπρασιών κι έκλεισε μια δημοπρασίας 174 ευρώ ένα σώμα ΟΜ4 (οχι τιτάνιο) κι ένα ΟΜ2.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,073
Εκεί ψηλά.....
Μα ηθελα τους contax-zeiss ( 35mm,45mm,50mm,85mm,135mm,200mm.) να φερονται στην τσαντα για χρηση με την 5d mark II. Παραλληλα υπαρχουν και 3 zuiko (21mm, 24mm, 28mm).

E το ενα φερνει το αλλο......:slapface:
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Olympus OM-4 (θέλει σέρβις)
Pentax MX (λαβωμένη αλλά δουλεύει)
Yashica FX-3 Super (σε καινουργή κατάσταση!)

και κάπου στο πατάρι της μάνας μου βρίσκονται οι
Canon FTB
Minolta SRT-101
Olympus OM-1
Pentax ME Super
Zenith TTL
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,330
Αθήνα
Μόνο την Kiev του πατέρα μου, πάνω στην οποία έμαθα ότι έμαθα. Έχει τον jupiter 50/2 (σε μπαγιονέτα contax RF) και θέλησα να τον βάλω στις pen μου, αλλά ο προσαρμογέας ξεκινάει από 240$ , διότι μέχρι τα 50mm οι φακοί αυτοί δεν είχαν ενσωματωμένη την βάση του συστήματος εστίασης, είναι στην μηχανή! ...Το σκέπτομαι πάντως "τιμής ένεκεν", του χρόνου κλείνουν 10 χρόνια που μας άφησε, οπότε τι καλύτερο μνημόσυνο?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
πάντως προχτές που έδειχνα στην κόρη μου την pentax που έχει απλώς μια προτεραιότητα σοκαρίστηκε σχεδόν με τις ελλείψεις αυτοματισμών σε σχέση με την dslr που έχει συνηθίσει
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,429
Βριλήσσια
Μια τσιπικη Lubitel 166 b και μια Zenit, αχρησιμοποιητες διοτι απαιτουσαν ..τεχνη και γνωση.

Πολυ ωραια τα πειραματα σου Ναθ!!
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,473
Απάντηση: Re: Vintage Camera

Μόνο την Kiev του πατέρα μου, πάνω στην οποία έμαθα ότι έμαθα.
Οι Ektar για hassy 1600f έχουν μοντούρα Kiev; k υπάρχει αντάπτορας για τίποτα τωρινό;
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,330
Αθήνα
Που να ξέρω, η Kiev που έχω εγώ έχει contax RF, οπότε οτιδήποτε από 50mm και κάτω θέλει adapter με μηχανισμό εστίασης, πανάκριβο. Για περισσότερα ρώτα τον Jimmyfox ή τον peperr...
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,817
Αθήνα με απόσπαση.
Νikon F2, F3, F4, FM, FE2, F90X, F50
Mamiya RB67 και 3 φακούς
Arca Swiss 4'x5' με διάφορους Schneider-Kreuznach και Rodenstock και πλάτες 10χ12,5cm και 6χ9cm roll
Την Leica R4 με τρεις φακούς πρόλαβα και την έδωσα όταν έπιανε τιμή...


Aυτά!......
..κάτι θα ξεχνάω σίγουρα...
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Vintage Camera

Νikon F2, F3, F4, FM, FE2, F90X, F50
Mamiya RB67 και 3 φακούς
Arca Swiss 4'x5' με διάφορους Schneider-Kreuznach και Rodenstock και πλάτες 10χ12,5cm και 6χ9cm roll
Την Leica R4 με τρεις φακούς πρόλαβα και την έδωσα όταν έπιανε τιμή...


Aυτά!......
..κάτι θα ξεχνάω σίγουρα...

pentax 67?
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Re: Απάντηση: Re: Vintage Camera

Οι Ektar για hassy 1600f έχουν μοντούρα Kiev; k υπάρχει αντάπτορας για τίποτα τωρινό;

H kodak αν θυμάμαι καλά έβγαζε τους Ektar για hasselblad, αλλά δεν θυμάμαι καθόλου αν ήταν C-mount, S-mount ή κάτι άλλο. Θα διαβάσω και θα σου πω ότι μάθω