Windows 7 media center!!!!

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Εδώ και λίγες μέρες έχω εγκαταστήσει στο ένα pc τα windows 7 build 7000 x32.

H εγκατάσταση κύλισε νεράκι και σε πολύ λίγο χρόνο είχα μπροστά μου την επιφάνεια εργασίας.

Το λειτουργικό βρίσκεται σε αρκετά πρώιμο στάδιο και έχει αρκετά στοιχεία ξεχασμένα αλλά το ενδιαφέρων μου εστιάστηκε καθαρά στο περιβάλλον media center και στην αναπαραγωγή αρχείων ήχου και εικόνας.

Οι επίσημοι drivers της Nvidia για vista εγκαταστάθηκαν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα βγάζοντας μάλιστα και επικεφαλίδα "οδηγοί nvidia 32bit για windows 7"!!!!!
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
To λειτουργικό έδειξε να φορτώνει σε λιγότερο χρόνο από τα κλασικά windows vista αλλά όχι γρηγορότερα από τα "πειραγμένα" vista με το vlite.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Υπάρχει ποιο εκτεταμένη υποστήριξη αρχείων video χωρίς την χρήση εξωτερικών codec αλλά δυστυχώς όχι υποστήριξη mkv.

Επίσης μετά την εγκατάσταση σχετικών codec φαίνεται να έχει ξεπεραστεί η ασυμβατότητα που υπήρχε στα vista με τα αρχεία divX και δεν έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής κρασαρίσματα στον explorer.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
H κίνηση σε 720ρ σε περιβάλλον media center με τον ταπεινό Ρ4 3.0Ghz είναι υποδειγματική και τολμώ να πω πως είναι η καλλίτερη που έχω δει μέχρι στιγμής απο πρόγραμμα αναπαραγωγής mkv.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Δυστυχώς στο htpc δεν ήθελαν να ολοκληρώσουν την εγκατάσταση και έτσι έκανα κλώνο το δίσκο του άλλου pc και απ' ότι βλέπω λειτουργεί κανονικά.
Περισσότερα σε λίγο.......
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Μπράβο Κώστα! Σκέφτομαι και εγώ εντός του Πάσχα να περάσω τα 7 στο HTPC. Πληροφορίες σε λίογ καιρό.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,514
Land of Dystopia
Re: Απάντηση: Windows 7 media center!!!!

Κατέβασα το avisynth και το τελευταίο vobsub και θα κάτσω το μεσημέρι να στραβωθώ.

Καλά ξεμπερδέματα, δεν μου πολυφάνηκαν σόι.
Μια ασυμβατότητα με τους drivers του εκτυπωτή, ήταν αρκετή να με κάνει να τα βγάλω, βέβαια τώρα που το ξανα´σκέφτομαι, ίσως εάν τους κατεβάσω ( αγγλικούς _ βίστα ), μπορεί και να παίζει. -bye-
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Windows και σταθερά........

Χαχαχαχαχαχαχαχα......

Πολύ καλό το αστείο σου.

Τα μόνα σταθερά windows που ξέρω είναι τα αλουμινίου.
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Τί γίνεται με το Albub Art στο Media Center?
Το "τρώνε" σαν τα XP/Vista βάζοντας άσχετα και κακής ποιότητας εξώφυλλα?
 

ultraxmode

Senior Member
27 August 2008
587
Athens
Επίτρεψέ μου να πώ, πως επειδή χρησιμοποιώ την 7068 (64bit) εδώ και καιρό , δεν μου έχει κρασάρει ΠΟΤΕ το PC ... ο Shark έβγαλε και codecs.. Παίζει ρολόϊ....

Πολύ πιό γρήγορα απο τα Vista, πολύ λιγότερο memory-hungry.. πολύ πιό απλά και όμορφα αισθητικά, ανεβαίνουν πολύ πιό γρήγορα, μου βρήκαν όλες μου τις συσκευές χωρίς κανένα πρόβλημα, ο IE8 απλά είναι σταθερότατος (ειδικά ο 64bit πάει σαν τρελός!!! άντε να βγάλει κ η Adobe το Flash player για 64bit ) και γενικά είμαι πολύ πωρωμένος με την Microsoft που θυμήθηκε ποιά είναι τελικά..

ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ !..

α! και μην ξεχνάτε φυσικά.. είμαστε σε Beta κατάσταση έτσι ?? ;)

επίσης, περιμένουμε κ DirectX 11 καλούδια..

εν αναμονή ;)