Βαφη καμπινας απο mdf

2 December 2006
1,167
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Θελω να βαψω καμπινες ηχειων απο mdf σε χρωμα κερασιας,ποια η διαδικασια και τα υλικα που θα χρειαστω? Πηγα σε λουστραδορο και ηταν απαγορευτικη η τιμη που ζητησε να μου τα βαψει.
 

johnny1

AVClub Enthusiast
Θελω να βαψω καμπινες ηχειων απο mdf σε χρωμα κερασιας,
......

Μιλάς για σκέτο MDF ή για MDF επενδεδυμένο με καπλαμά?
Το σκέτο MDF παίρνει μόνο μπογιά (λάκα), ενώ αυτό που είναι επενδεδυμένο με καπλαμά θέλει βερνίκι.
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,507
Κερατσίνι
Θελω να βαψω καμπινες ηχειων απο mdf σε χρωμα κερασιας,ποια η διαδικασια και τα υλικα που θα χρειαστω? Πηγα σε λουστραδορο και ηταν απαγορευτικη η τιμη που ζητησε να μου τα βαψει.

Τι ποσο σου ζητησε? Εγω για 4 φυλλα 1,5 χ 50 (και τις 2 πλευρες) ειχα δωσει 100 ευρω.
Αν θελησεις να το κανεις μονος σου θα χρειαστεις υδροχρωμα για τις πρωτες στρωσεις (συνηθως 2, θελει προσοχη γιατι αν δεν το κανεις καλα θα εχεις προβλημα ειδικα με χρωμα κερασιας γιατι κοκκινιζει το ξυλο) και αφου στεγνωσει διαφανο βερνικι.
 
2 December 2006
1,167
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Τι ποσο σου ζητησε? Εγω για 4 φυλλα 1,5 χ 50 (και τις 2 πλευρες) ειχα δωσει 100 ευρω.
Αν θελησεις να το κανεις μονος σου θα χρειαστεις υδροχρωμα για τις πρωτες στρωσεις (συνηθως 2, θελει προσοχη γιατι αν δεν το κανεις καλα θα εχεις προβλημα ειδικα με χρωμα κερασιας γιατι κοκκινιζει το ξυλο) και αφου στεγνωσει διαφανο βερνικι.


Για δυο καμπινες 18πχ29β22υ ζητησε 175 ευρο...τοσα του χρειαζονταν...θα προσπαθησω μονος μου και βλεπουμε!
 
2 December 2006
1,167
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Απάντηση: Re: Βαφη καμπινας απο mdf

Μιλάς για σκέτο MDF ή για MDF επενδεδυμένο με καπλαμά?
Το σκέτο MDF παίρνει μόνο μπογιά (λάκα), ενώ αυτό που είναι επενδεδυμένο με καπλαμά θέλει βερνίκι.

Σκετο mdf ειναι.
 

mitsnas

Established Member
8 February 2009
209
Θελω να βαψω καμπινες ηχειων απο mdf σε χρωμα κερασιας,ποια η διαδικασια και τα υλικα που θα χρειαστω? Πηγα σε λουστραδορο και ηταν απαγορευτικη η τιμη που ζητησε να μου τα βαψει.

1.καλό τρίψιμο με χοντρό γυαλόχαρτο με τριβείο.
2.Στοκάρισμα αν χρειάζεται
3.αστάρωμα με αστάρι μετάλλου (αν μετά παράσεις ακρυλικό χρώμα) ή με κατάλληλο υπόστρωμα αν περάσεις λάκα
4.Τρίψιμο με το ειδικο σφουγγαράκι πρώτα μεσαίο και μετά ψιλό μέχρι η επιφάνεια να γίνει τελείως λεία
5.Βάψιμο με το κατάλληλο σπρέι (ή πιστόλι αν έχεις) σε δύο χέρια απο 30 cm απόσταση.Οχι πιό κοντά γιατί δακρύζει το χρώμα
6. Το βάψιμο με το καλύτερο ρολό του κόσμου δεν το κάνει ποτέ τελείως λείο δυστυχώς
 

Θοδωρής Κ.

AVClub Enthusiast
25 June 2006
915
Βόρεια
Ρωτα κιαλλου.
Η τιμη δεν ειναι τραγικα μεγαλη.Τι εννοω, πιασε μονος σου και θα καταλαβεις.
Καπου κοντα στα 100 εισαι σουπερ κατα την γνωμη μου.
Μονο 30-50 ευρω εχουν τα υλικα.
 
2 December 2006
1,167
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Απάντηση: Re: Βαφη καμπινας απο mdf

Ρωτα κιαλλου.
Η τιμη δεν ειναι τραγικα μεγαλη.Τι εννοω, πιασε μονος σου και θα καταλαβεις.
Καπου κοντα στα 100 εισαι σουπερ κατα την γνωμη μου.
Μονο 30-50 ευρω εχουν τα υλικα.

70 ευρο τα ξυλα και κολλες
100 ευρο τα μεγαφωνα και μπορνες ηχειων
175 ευρο βαψιμο = 345 ευρο
Δεν ειναι πολλα απλως για να πειραματιστω πανω στην κατασκευη ηχειου?
Θα τα περασω με υδροχρωμα και διαφανες βερνικι και οτι βγει!!
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
1.καλό τρίψιμο με χοντρό γυαλόχαρτο με τριβείο.
2.Στοκάρισμα αν χρειάζεται
3.αστάρωμα με αστάρι μετάλλου (αν μετά παράσεις ακρυλικό χρώμα) ή με κατάλληλο υπόστρωμα αν περάσεις λάκα
4.Τρίψιμο με το ειδικο σφουγγαράκι πρώτα μεσαίο και μετά ψιλό μέχρι η επιφάνεια να γίνει τελείως λεία
5.Βάψιμο με το κατάλληλο σπρέι (ή πιστόλι αν έχεις) σε δύο χέρια απο 30 cm απόσταση.Οχι πιό κοντά γιατί δακρύζει το χρώμα
6. Το βάψιμο με το καλύτερο ρολό του κόσμου δεν το κάνει ποτέ τελείως λείο δυστυχώς

Αυτό ακριβώς ακολουθώ και εγώ συνήθως – με καλά αποτελέσματα.
Τιπ όσο πιο πολλά τριψίματα και στρώματα τόσο το καλύτερο. Μάλιστα όταν τρίβεις ανάμεσα σε χέρια μπορείς να κάνεις και υγρό τρίψιμο ρίχνοντας λίγο νερό στην επιφάνεια.

Όσο για τα υδροδιαλυτά χρώματα IMHO ταιριάζουν καλύτερα σε φυσικό ξύλο και όχι mdf. Αλλά θα βρεις όμορφα κοκκινωπά / κερασιά υδροδιαλυτά. Μπορείς να κάνεις μια πρώτη δοκιμή σε ένα ρετάλι για να είσαι σίγουρος ότι σε καλύπτει το αποτέλεσμα.
 

stavrosz

Supreme Member
4 November 2007
3,014
Αθηνα
Re: Απάντηση: Re: Βαφη καμπινας απο mdf

70 ευρο τα ξυλα και κολλες
100 ευρο τα μεγαφωνα και μπορνες ηχειων
175 ευρο βαψιμο = 345 ευρο
Δεν ειναι πολλα απλως για να πειραματιστω πανω στην κατασκευη ηχειου?
Θα τα περασω με υδροχρωμα και διαφανες βερνικι και οτι βγει!!

Παιζουν καλα?
Εισαι αποφασισμενος να τα κρατησεις πχ στο σαλονι σου να τα ακους?
Αν ναι τοτε η καλυτερη αισθητικα λυση ειναι καπλαμας και βερνικι.
Αν οχι κανε οτι προχειροδουλεια σου αρεσει και ξεκινα τα επομενα...
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,507
Κερατσίνι
Απάντηση: Re: Βαφη καμπινας απο mdf

70 ευρο τα ξυλα και κολλες
100 ευρο τα μεγαφωνα και μπορνες ηχειων
175 ευρο βαψιμο = 345 ευρο
Δεν ειναι πολλα απλως για να πειραματιστω πανω στην κατασκευη ηχειου?
Θα τα περασω με υδροχρωμα και διαφανες βερνικι και οτι βγει!!

To υδροχρωμα και μετα βερνικι που σου ειπα ειναι η μεθοδος που μου υποδειξε ο λουστραδορος μου οταν χρειαστηκα να φτιαξω κατι μικρες βασεις για τα πισω ηχεια μου. Και πραγματικα αν πιανουν τα χερια σου θα δεις οτι θα πετυχεις πολυ καλο λουστραρισμα.
Μια συμβουλη. Πριν βαλεις υδροχρωμα ή βερνικι κανε μια δοκιμη πρωτα σε ασχετο ξυλο για να δεις την συμπεριφορα.
 
2 December 2006
1,167
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Βαφη καμπινας απο mdf

Παιζουν καλα?
Εισαι αποφασισμενος να τα κρατησεις πχ στο σαλονι σου να τα ακους?
Αν ναι τοτε η καλυτερη αισθητικα λυση ειναι καπλαμας και βερνικι.
Αν οχι κανε οτι προχειροδουλεια σου αρεσει και ξεκινα τα επομενα...

Δεν ειναι για το σαλονι..φτιαχνω ενα μικρο συστηματακι για εναν πολυ μικρο χωρο και δεν δινω εμφαση πολυ στην εμφανιση!
 

Θοδωρής Κ.

AVClub Enthusiast
25 June 2006
915
Βόρεια
Re: Απάντηση: Re: Βαφη καμπινας απο mdf

70 ευρο τα ξυλα και κολλες
100 ευρο τα μεγαφωνα και μπορνες ηχειων
175 ευρο βαψιμο = 345 ευρο
Δεν ειναι πολλα απλως για να πειραματιστω πανω στην κατασκευη ηχειου?
Θα τα περασω με υδροχρωμα και διαφανες βερνικι και οτι βγει!!

Εξαρταται για το τι αποτελεσμα ζητας ,εχω στο μυαλλο μου μια καλη λακα απο ενα σωστο επαγγελματια με φουρνο βαφης.
Γιατι οπως σου ειπαν και τα παιδια σε γυμνο αν θες "νερα" ξυλου ξεχασε τα.
Εκτος και αν τα κολλησεις καπλαμα κερασιας κατι που δεν συνιστω και δεν ξερω αν θα βρεις.
Αν πας σε προχειροδουλεια υπαρχουν πολλες επιλογες.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Νομιζω οτι σκετο mdf (μη καπλαρισμενο) δεν λουστρατεται. Τουλαχιστον με αποδεκτα αποτεσματα.
Ακομη και με υδροχρωμα παλι δεν γινεται τιποτα (δεν εχει "νερα" το mdf ετσι ωστε να τονιστουν με αυτου του ειδους βαφη)
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Νομιζω οτι σκετο mdf (μη καπλαρισμενο) δεν λουστρατεται. Τουλαχιστον με αποδεκτα αποτεσματα.
Ακομη και με υδροχρωμα παλι δεν γινεται τιποτα (δεν εχει "νερα" το mdf ετσι ωστε να τονιστουν με αυτου του ειδους βαφη)

επειδή έκανα πρόσφατα ακριβως την ίδια διαδικασία (σε καπλαμαρισμένο mdf) η οποια ατέλεια κρύβεται από τα νερά του ξύλου, ενώ στο σκέτο mdf θα "κάνει μπάμ". Επισης αν περάσεις βερνίκι με πινέλο, σε καμιά περιπτωση δεν παιρνεις γυαλιστερό (που ουτως ή άλλως είναι λίγο κιτς) αλλά σατινέ ή ματ. Στο γυαλιστερό η οποια ατέλεια φαίνεται εντονα. Δε νομίζω ότι στο σκετο mdf θα δειξει καλά το νερόχρωμα. Εχει λιγο περιεργη απορροφητικότητα το mdf με τάση να κάνει λεκέδες αν πεσει υγρό πανω του, ενώ το ξύλο ειναι λιγο πιο άνετο σε αυτό το θέμα. Να προτείνω και κάτι εναλλακτικό, τι θα έλεγες για μεταλλικό χρώμα αυτοκινήτου? πχ μπορντώ ή καλύτερα μαύρο μεταλλικό ?
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,507
Κερατσίνι
Απάντηση: Re: Βαφη καμπινας απο mdf

επειδή έκανα πρόσφατα ακριβως την ίδια διαδικασία (σε καπλαμαρισμένο mdf) η οποια ατέλεια κρύβεται από τα νερά του ξύλου, ενώ στο σκέτο mdf θα "κάνει μπάμ". Επισης αν περάσεις βερνίκι με πινέλο, σε καμιά περιπτωση δεν παιρνεις γυαλιστερό (που ουτως ή άλλως είναι λίγο κιτς) αλλά σατινέ ή ματ. Στο γυαλιστερό η οποια ατέλεια φαίνεται εντονα. Δε νομίζω ότι στο σκετο mdf θα δειξει καλά το νερόχρωμα. Εχει λιγο περιεργη απορροφητικότητα το mdf με τάση να κάνει λεκέδες αν πεσει υγρό πανω του, ενώ το ξύλο ειναι λιγο πιο άνετο σε αυτό το θέμα. Να προτείνω και κάτι εναλλακτικό, τι θα έλεγες για μεταλλικό χρώμα αυτοκινήτου? πχ μπορντώ ή καλύτερα μαύρο μεταλλικό ?

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω και σε οτι αφορα το βερνικι (αρκει να παρεις το καταλληλο βερνικι αλλα και βασικοτερο να ξερεις απο πινελλο) αλλα και για το υδροχρωμα πανω στο mdf. Το λεω γιατι εχω κανει και τα 2 με αψογο αποτελεσμα.