Nikon 70-200mm f/2.8 VR

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
Κατα καιρους ακουω πολλα ατομα να λενε οτι ο φακος αυτος δεν κανει για μηχανες Ff . Παρακατω μερικα δειγματα με τον φακο αυτο ολες στο χερι χωρις τριποδα απο διαφραγματα φ/4 εως φ/6 .

Απο εστιαση ο φακος αυτος εστιαζη πολυ γρηγορα και ειναι πολυ ανωτερος απο οτιδηποτε αλλο φακο τριτης ετεριας οπως Sigma , Tamron , επισης ειναι πολυ πιο ανωτερος απο τους προηγουμενους τοσο σε οξυτητα,γρηγορη εστιαση , φλουταρισμα και CA .


Με τελεκονβερτερ οπως ο 1.4 και με αρκετο φως ειναι πολυ καλος αλλα το κοντραστ πεφτει καπως η οξυτητα αλλα δεν ειναι καν προβλημα σε πραγματα ακινητα . Απο γρηγορη εστιαση με τελεκονβερτερ 1.4 χανει καπως και σε πολυ γρηγορα θεματα δεν το συνιστω .
Με τελεκονβερτερ χανει το κοντραστ σε τραγικο βαθμο και δεν συνιστω τον 1,7 με τιποτα . Οσο για τον τελεκονβερτερ 2.0 ξεχαστε το .

Απο βινιεταρισμα εχει και ειναι καπως ενοχλητικο αλλα δεν εμποδιζει να βγαλεις εξαιρετικες φωτογραφιες και καθε φωτογραφος που ξερει τι κανει ξερει και να το αποφευγει .

Οσο αναφορα το φλουταρισμα και το βινιεταρισμα που κανειο φακος αυτος και για την οξυτητα σε ανοιχτα διαφραγματα θα βαλω αλλα δειγματα συντομα.

Προς το παρον μερικες που εβγαλα προσφατα και μερικες φρεσκες με γλαρους σημερινες .-bye-

















 

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
Οτι ερωτησεις βαρατε ανελεητα και σε λιγο ετοιμαζω μια κοντρα μεταξυ του πιο οξυτατου φακου της νικον τον 200αρη .

70-200 2.8 VR Versus 200 F/2 .

 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,880
Ναι ο 70-200μμ ειναι καταπληκτικος φακος,ελαχιστα soft στο φ2,8 στα 200μμ αλλα ΟΧΙ τιποτα τραγικο(για τους ψειαριδες το λεω...)
Ομως θα διαφωνισω λιγο για τους TC.
Toν εχω δουλεψει με τον kenko 1,4dg και τα αποτελεσματα ειναι αριστα.
Προσφατα πηρα απο Αγγλια τον TC1.7EII (230GBP) και τον εβαλα πανω του...τα αποτελεσματα ειναι πολυ ενθαρρυντικα(για την ποιοτητα του φακου αυτου παντα) με μικρη πτωση του κοντραστ και λιγο soft στο φ4,8 (απο φ6,3και πανω κανενα προβλημα)
Μολις φτιαξει ο καιρος θα παιξω περισσοτερα και θα ανεβασω δειγματα να δειτε και εσεις.
Παντως οσοι τον ονειρευεστε (και εχετε τα λεφτα) παρτε τον. Ειναι καταπληκτικος:a0210:
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απο εστιαση ο φακος αυτος εστιαζη πολυ γρηγορα και ειναι πολυ ανωτερος απο οτιδηποτε αλλο φακο τριτης ετεριας οπως Sigma , Tamron , επισης ειναι πολυ πιο ανωτερος απο τους προηγουμενους τοσο σε οξυτητα,γρηγορη εστιαση , φλουταρισμα και CA .

Δεν γνωρίζω τι εκτροπές έχει ο Νίκκορ, πάντως μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ο αντίστοιχος Τάμρον πρακτικώς δεν έχει εκτροπές. Πού ακριβώς στηρίζεις την πίστη σου ότι υπερτερεί ο Νίκκορ και σε αυτόν τον τομέα?
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,880
Ενα μικρο δειγμα των δυνατοτητων του φακου αυτου:
D300, 190mm f2.8 iso1600, s1/750

 

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
Ναι ο 70-200μμ ειναι καταπληκτικος φακος,ελαχιστα soft στο φ2,8 στα 200μμ αλλα ΟΧΙ τιποτα τραγικο(για τους ψειαριδες το λεω...)
Ομως θα διαφωνισω λιγο για τους TC.
Toν εχω δουλεψει με τον kenko 1,4dg και τα αποτελεσματα ειναι αριστα.
Προσφατα πηρα απο Αγγλια τον TC1.7EII (230GBP) και τον εβαλα πανω του...τα αποτελεσματα ειναι πολυ ενθαρρυντικα(για την ποιοτητα του φακου αυτου παντα) με μικρη πτωση του κοντραστ και λιγο soft στο φ4,8 (απο φ6,3και πανω κανενα προβλημα)
Μολις φτιαξει ο καιρος θα παιξω περισσοτερα και θα ανεβασω δειγματα να δειτε και εσεις.
Παντως οσοι τον ονειρευεστε (και εχετε τα λεφτα) παρτε τον. Ειναι καταπληκτικος:a0210:

Αυτη η πτωση του κοντραστ και της οξυτητας δεν μου αρεσει και κανενας τελεκονβερτερ δεν εχει σχεδιαστει για αυτον το φακο . Ολοι οι τελεκονβερτερ της Νικον εχουνε σχεδιαστει αποκλειστικα για σουπερ τελεφωτο γιααυτο το λογο δεν βλεπεις οξυτητα και κοντραστ να πεφτει αντιθετως να αυξανετε σε σουπερ τελεφωτος.

Η εστιαση μεν ειναι γρηγορη αλλα γενικα σακατευεις τον φακο αυτο μιας που η εστιαση δεν ειναι δα και σουπερ φωτια .

Ο 1.4 δεν κανει μεγαληη ζημια στην αποδοση αλλα ο 1.7 ειναι απαραδεκτος στην εστιαση και σε κοντραστ και οξυτητα θα βαλω και δειγματα να δεις .

Δοκιμασες με τελε να δεις ποσο καθαρος ειναι στα 100 μετρα ? εκει θα φρικιασεις για τα καλα και μην βλεπεις μονο κοντινες αποστασεις διοτι η τελεκονβερτερσ διχνουνε σε μεγαλη αποσταση τι γινεται καλυτερα.
 

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
Δεν γνωρίζω τι εκτροπές έχει ο Νίκκορ, πάντως μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ο αντίστοιχος Τάμρον πρακτικώς δεν έχει εκτροπές. Πού ακριβώς στηρίζεις την πίστη σου ότι υπερτερεί ο Νίκκορ και σε αυτόν τον τομέα?

Ολοι οι 70-200 εχουνε ορισμενες εκτροπες αν θες να το θεσουμε λογικα το θεμα , αλλα ποιος εχει τα περισσοτερα ειναι η δουλεια.

Ο 70-200 της νικον σαν σχεδιασμος που δεν μπαζει σκονη και υγρασια σαν ανεβασμενο Microcontrast που εχει και σταθεροποιητη ασε και το AF-S που ειναι ταχυτατο σαν διαολος κανει ακατορθωτο στον ταμρον η σιγμα να ειναι καλυτερος .

Η αξιοπιστεια της εστιασης επισης πεζει μεγαλο ρολο ασε που ο καθε νικον φακος επανω σε καινουργια Νικον σωματα λιτουργει θαυμασια μιας που φτιαχνεις προβληματα εστιασεις και διορθωνει αυτοματα το καθε προβληματακι .

Αυτα τα ολιγα αλλα για να εκτιμησει καποιος ποσο ενας νικον 70-200 ειναι καλυτερος απο εναν ταμρον και σιγμα εκει πρεπει να τους δοκιμασεις διαφορετικα ολοι τους ειναι 70-200 χεχεχε .
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Δεν έθεσα θέμα για τα παραπάνω (που φυσικά υπάρχουν θέματα συζητήσιμα), αλλά για το ζήτημα των χρωματικών εκτροπών, από τις οποίες ο Τάμρον είναι πρακτικώς απαλλαγμένος, γι' αυτό μου έκανε εντύπωση η αναφορά.

Για ποιότητα κατασκευής ασφαλώς ούτε συζήτηση. Εκεί είναι ο κατ' εξοχήν τομέας που ισχύει το "ό,τι δίνεις παίρνεις".
 

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
Σε μηχανες Νικον οι Ταμρον δεν πεζουνε καλα απο οτι εχω δει τα χρωματα παρα ειναι ζεστα μερικους ταμρον ευρυγωνιους που ειχα δοκιμασει ειτανε απαραδεκτοι , φυσικα ο τελεφωτο πρεπεινα ειναι καλυτερος αλλα δεν νομιζω ουτε και αυτος να πιανε στα ουδετερα χρωματα τον Νικον .
Για προβλημα δεν το βλεπω αλλα επανω σε νικον μηχανη αν προσθεσεις μια αυτο και μια το αλλο γινεται χαμος .
 

drunik

New member
12 April 2008
38
Δεν έχω κανέναν από τους δύο, σκέφτομαι τον Νίκον (κάποια στιγμή), αλλά είχα διαβάσει ότι ο Ταμρον ίσως και να υπερείχε ή στις χρωματικές εκτροπές, ή στις παραμορφώσεις (δεν θυμάμαι ακριβώς) μεν, αλλά υστερούσε ( και αναλόγως των συνθηκών, έως και σοβαρά), στο θέμα της ταχύτητας (και συνέπειας) στην αυτόματη εστίαση.
Προσωπικά, οι μεγάλοι τηλεφακοί δίχως σταθεροποίηση, είναι κάτι σαν "δώρο άδωρο"... θέλει τρίποδο (κι εγώ έχω δύο... στα κουτιά τους).

---------
ΥΓ. ΑΠΟΡΙΑ: Διαβάζοντας τα παραπάνω σχόλια, αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να υπάρχουν, είτε λινκσ για δείγματα φωτογραφιών, είτε και thumbnails τους.
Εγώ δεν βλέπω τίποτα απ' αυτά. Γιατί ;
Έχουν σβηστεί ; ή χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση ;
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Δεν έχω κανέναν από τους δύο, σκέφτομαι τον Νίκον (κάποια στιγμή), αλλά είχα διαβάσει ότι ο Ταμρον ίσως και να υπερείχε ή στις χρωματικές εκτροπές, ή στις παραμορφώσεις (δεν θυμάμαι ακριβώς) μεν, αλλά υστερούσε ( και αναλόγως των συνθηκών, έως και σοβαρά), στο θέμα της ταχύτητας (και συνέπειας) στην αυτόματη εστίαση.
Προσωπικά, οι μεγάλοι τηλεφακοί δίχως σταθεροποίηση, είναι κάτι σαν "δώρο άδωρο"... θέλει τρίποδο (κι εγώ έχω δύο... στα κουτιά τους).

---------
ΥΓ. ΑΠΟΡΙΑ: Διαβάζοντας τα παραπάνω σχόλια, αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να υπάρχουν, είτε λινκσ για δείγματα φωτογραφιών, είτε και thumbnails τους.
Εγώ δεν βλέπω τίποτα απ' αυτά. Γιατί ;
Έχουν σβηστεί ; ή χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση ;


Φαίνεται ότι οι pixelfun/leonkum είχαν ανεβάσει φωτογραφίες σε κάποιο σέρβερ, ο οποίος δεν είναι πλέον προσβάσιμος.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,880
Re: Απάντηση: Nikon 70-200mm f/2.8 VR

Φαίνεται ότι οι pixelfun/leonkum είχαν ανεβάσει φωτογραφίες σε κάποιο σέρβερ, ο οποίος δεν είναι πλέον προσβάσιμος.


Ναι σωστα τα λεει ο φιλος Βλασσιδης.
Εγω τουλαχιστον τα ειχα στο imageshack.gr αλλα εδω και λιγες μερες εχει "πεσει":furious3:
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Nikon 70-200mm f/2.8 VR

Προσωπικά, οι μεγάλοι τηλεφακοί δίχως σταθεροποίηση, είναι κάτι σαν "δώρο άδωρο"... θέλει τρίποδο (κι εγώ έχω δύο... στα κουτιά τους).

Δεν είναι ακριβώς έτσι, καταρχάς ακόμη και όταν αρχίσει να σκοτεινιάζει συνήθως έχουμε περιθώριο, λόγω φωτεινότητας των φακών (2.8) να ανεβάσουμε σε επαρκή επίπεδα την ταχύτητα, επίσης με τις σημερινές μηχανές εύκολα ανεβάζουμε 800iso στις μέτριες φωτιστικές συνθήκες.

Εξάλλου, ένα μονόποδο είναι το μόνο που χρειαζόμαστε για να αντισταθμίσουμε την έλλειψη σταθεροποίησης, στα 200mm παίρνουμε αξιοπρεπή αποτελέσματα και με 1/40 (φυσικά και η σταθεροποίηση στο 1/40 μόνο "αξιοπρεπή" αποτελέσματα δίνει, δεν είναι πανάκεια, για απόλυτη οξύτητα χρειαζόμαστε τρίποδο ή πολύ ψηλές ταχύτητες).
 

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
Re: Απάντηση: Nikon 70-200mm f/2.8 VR

Δεν έχω κανέναν από τους δύο, σκέφτομαι τον Νίκον (κάποια στιγμή), αλλά είχα διαβάσει ότι ο Ταμρον ίσως και να υπερείχε ή στις χρωματικές εκτροπές, ή στις παραμορφώσεις (δεν θυμάμαι ακριβώς) μεν, αλλά υστερούσε ( και αναλόγως των συνθηκών, έως και σοβαρά), στο θέμα της ταχύτητας (και συνέπειας) στην αυτόματη εστίαση.
Προσωπικά, οι μεγάλοι τηλεφακοί δίχως σταθεροποίηση, είναι κάτι σαν "δώρο άδωρο"... θέλει τρίποδο (κι εγώ έχω δύο... στα κουτιά τους).

---------
ΥΓ. ΑΠΟΡΙΑ: Διαβάζοντας τα παραπάνω σχόλια, αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να υπάρχουν, είτε λινκσ για δείγματα φωτογραφιών, είτε και thumbnails τους.
Εγώ δεν βλέπω τίποτα απ' αυτά. Γιατί ;
Έχουν σβηστεί ; ή χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση ;

Αν θες το καλυτερο για την νικον μηχανη σου τοτε ο Νικον ειναι οτι καλυτερο φυσικα και ποιο ακριβοτερος.
Τα χρωματα η αξιοπιστεια εστιασης και τα οπτικα και το αριστο VR κανει αυτο τον φακο οτι το καλυτερο και αδυνατο να το βρεις σε αλλους φακους .

Μερικα δειγματα με διαφορες νικον μηχανες




 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,981
Εκεί ψηλά.....



εγω παντως πριν σκασω μια περιουσια σε Νικον φακους και αναλογα τη χρηση που θα εκανα θα κοιταζα και εναν thirdparty φακο οπως ο Σιγμα της φωτογραφιας.

Εκτος αν θα με πληρωνε κανεις για να παρει το 10% που παιρνεις παραπανω απο εναν Νικον σε σχεση με εναν τετοιο φακο.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,981
Εκεί ψηλά.....
α θα παρω κι εγω Ταμρον.

Ολοι λενε οτι ειναι καλυτερος απο τον Σιγμα. Ασε που με τα λεφτα ενος Νικον παιρνεις ενα ταμρον και ενα σιγμα μαζι και σου μενουν κι ολας.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Δεν έχω καταλάβει πιό είναι τελικά το θέμα εδώ. Η νουμερίστικη καταγραφή χαρακτηριστικών και η υπεροχή σε κάποιο απο αυτά ή τελικά πόσο απο αυτό θα χρησιμοποιήσει ο καθένας μας?

Η προσωπική μου άποψη είναι οτι τα τεχνικά χαρακτηριστικά έχουν αξία για αυτόν που θα τα χρησιμοποιήσει. Ένας επαγελματίας γωτογράφος σπόρ, ή αγρίων ζώων θα δώσει μεγάλη βαρύτητα (και πολλά λεφτά ) στην ταχύτητα εστίασης ενόα φακού. Ένας φωτογράφος τοπίου χεστηκε κιόλας (παρδόν...) για το AF...

Πρέπει να προσέχουμε το overkill. Σίγουρα μπορεί κάτι να είναι σε απόλυτες τιμές ανώτερο, αλλά αυτό δεν σημαίνει αυτή η διαφορά αξίζει για όλους τα λεφτά αυτά. Κι εμένα μου αρέσουν οι Porsche αλλα δεν νομίζω οτι θα μπορούσα να καταλάβω την διαφορά της 911 Turbo απο την απλή Carrera...

Τέλειος φακός προφανώς και δεν υπάρχει. Κάθε ένας έχει τα θετικά του και τα αρνητικά του, και η τιμή είναι ένα απο αυτά τα στοιχεία. Οπότε λίγη αξία έχει να προτείνουμε κάτι χωρίς να παίρνουμε υπόψη της ανάγκες και δυνατότητες αυτού που ρωτάει.
Αν και προσωπικά θεωρώ οτι για μή επαγελματία, όπου ο εξοπλισμός του είναι αυτός που του εξασφαλίζει το ψωμί του άρα δικαιολογήτε να επιθυμεί το καλύτερο δυνατό, για τους υπόλοιπους η υπερβολική εμμονή με τεχνικές λεπτομέρειες απλά αποπροσανατολίζει τους ίδιους απο το να ασχολούνται με το προκύμενο. Να βγάζουν φωτογραφίες
Δλδ δεν θα μου την πούν εμένα οι φίλοι μου επειδή οι φωτογραφίες μου πάσχουν απο οξύτητα....
 

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
Δεν έχω καταλάβει πιό είναι τελικά το θέμα εδώ. Η νουμερίστικη καταγραφή χαρακτηριστικών και η υπεροχή σε κάποιο απο αυτά ή τελικά πόσο απο αυτό θα χρησιμοποιήσει ο καθένας μας?

Η προσωπική μου άποψη είναι οτι τα τεχνικά χαρακτηριστικά έχουν αξία για αυτόν που θα τα χρησιμοποιήσει. Ένας επαγελματίας γωτογράφος σπόρ, ή αγρίων ζώων θα δώσει μεγάλη βαρύτητα (και πολλά λεφτά ) στην ταχύτητα εστίασης ενόα φακού. Ένας φωτογράφος τοπίου χεστηκε κιόλας (παρδόν...) για το AF...

Πρέπει να προσέχουμε το overkill. Σίγουρα μπορεί κάτι να είναι σε απόλυτες τιμές ανώτερο, αλλά αυτό δεν σημαίνει αυτή η διαφορά αξίζει για όλους τα λεφτά αυτά. Κι εμένα μου αρέσουν οι Porsche αλλα δεν νομίζω οτι θα μπορούσα να καταλάβω την διαφορά της 911 Turbo απο την απλή Carrera...

Τέλειος φακός προφανώς και δεν υπάρχει. Κάθε ένας έχει τα θετικά του και τα αρνητικά του, και η τιμή είναι ένα απο αυτά τα στοιχεία. Οπότε λίγη αξία έχει να προτείνουμε κάτι χωρίς να παίρνουμε υπόψη της ανάγκες και δυνατότητες αυτού που ρωτάει.
Αν και προσωπικά θεωρώ οτι για μή επαγελματία, όπου ο εξοπλισμός του είναι αυτός που του εξασφαλίζει το ψωμί του άρα δικαιολογήτε να επιθυμεί το καλύτερο δυνατό, για τους υπόλοιπους η υπερβολική εμμονή με τεχνικές λεπτομέρειες απλά αποπροσανατολίζει τους ίδιους απο το να ασχολούνται με το προκύμενο. Να βγάζουν φωτογραφίες
Δλδ δεν θα μου την πούν εμένα οι φίλοι μου επειδή οι φωτογραφίες μου πάσχουν απο οξύτητα....

Σωστα τα λες αλλα σε ενα τελεφωτο οπως ο 70-200 κανενας δεν τραβα τοπια λογο κατασκευης του φακου και το μεγαλυτερο ατου ενος φακου τετοιου ειναι η εστιαση το οξυτατο ανοιχτο διαφραγμα και πολλα αλλα που δεν γνωριζουνε πολλοι .
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,981
Εκεί ψηλά.....
.

Τέλειος φακός προφανώς και δεν υπάρχει. Κάθε ένας έχει τα θετικά του και τα αρνητικά του, και η τιμή είναι ένα απο αυτά τα στοιχεία. Οπότε λίγη αξία έχει να προτείνουμε κάτι χωρίς να παίρνουμε υπόψη της ανάγκες και δυνατότητες αυτού που ρωτάει.

+1

Αυτο ειναι το νοημα Αλεξη.

Γι'αυτο και λεω οτι με ενα 10% οπτικη υπεροχη δεν σωζεις τιποτα.....

Ας βελτιωσει καποιος ολα τα αλλα του τεχνικα και καλλιτεχνικα θεματα και μετα ας παρει και φακους καλυτερους και απο Νικον.