Philips 56” Cinema 21:9 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

VEN_REN

Senior Member
13 September 2007
340
'Philips 52” LCD TV Promises ‛Cinematic Viewing Experience’

Ενδιαφέρον.


philips-cinematic-lcd-tv.jpg
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,645
Μέση γη
Απάντηση: Philips 52” Cinema 21:9

Ναι ενδιαφέρον, αλλά μάλλον προσπαθεί να συναγωνισθεί τους προβολείς
Θα πέφτει τέτοιο ξεχείλωμα στα τηλεοπτικά 4:3, (αλλά και 16:9, έστω και μικρότερο) που δύσκολα θα είναι θεάσιμη.
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: Philips 52” Cinema 21:9

Η Philips πάει για μεγάλο κανόνι....μια με τα φωτάκια, τώρα με το μακρόστενο...
Ποιός θα πάρει τηλεόραση που ΠΟΤΕ δεν θα παίξει σωστά τηλεοπτικό σήμα;
 

Tigran

Senior Member
16 November 2007
326
Re: Philips 52” Cinema 21:9

Εγώ που δεν βλέπω καθόλου τηλεοπτικά κανάλια... :D

Αλλά 52" για τόσο μακρόστενη τηλεόραση είναι πολύ λίγες. Ρε παιδιά...η Philips δεν σταματούσε την παραγωγή τηλεοράσεων; :s
 
Απάντηση: Re: Philips 52” Cinema 21:9

Ποιός θα πάρει τηλεόραση που ΠΟΤΕ δεν θα παίξει σωστά τηλεοπτικό σήμα;
Στην Ελλάδα, προφανώς ελάχιστοι για καιρό ακόμα!

Εντάξει όμως, όταν θα παγιωθεί το 16:9 σα τηλεοπτικό σήμα θα έχει νόημα αν και πάλι θα υπάρχει περίπου, το γνωστό πρόβλημα που τώρα ισχύει μεταξύ 4:3 & 16:9
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Philips 52” Cinema 21:9

Δεν μπορει να συναγωνιστει τις αλλες εταιρειες στις mainstream τηλεορασεις και το εχει ριξει στα niche μοντελα.
 

serreos73

AVClub Addicted Member
28 June 2006
2,432
ΑΘΗΝΑ-ΑΛΙΜΟΣ
Απάντηση: Philips 52” Cinema 21:9

που πηγαν οι παλιες καλες εποχες της matchline, της καλυτερης ισως σειρας τηλεορασεων που εχουν βγει..? μακαρι να υπηρχε η αντιστοιχη σειρα και σε lcd...
 

serreos73

AVClub Addicted Member
28 June 2006
2,432
ΑΘΗΝΑ-ΑΛΙΜΟΣ
Απάντηση: Philips 52” Cinema 21:9

οσοι ειναι φανατικοι philipis αλλα και οσοι τυχεροι ετυχαν να δουν εικονα σε αυτην την τηλεοραση...

http://www.amazon.co.uk/Philips-Pixel-100Hz-36PW9618-Dolby/dp/B0000X5L7O

ποσο θα ευχονταν να υπηρχαν τα αναλογα καλουδια και σε σημερινες philips!
 

JoeBar

Senior Member
13 December 2007
527
Κερατσίνι
Re: Philips 52” Cinema 21:9

Δεν μπορει να συναγωνιστει τις αλλες εταιρειες στις mainstream τηλεορασεις και το εχει ριξει στα niche μοντελα.

Όντως έχεις δίκιο σε μεγάλο βαθμό. Πραγματικά λυπάμαι γι αυτό.

Πάντως η 32άρα wide Philips crt παίζει ακόμα άψογα στο σπίτι των γονιών μου...
 

tigergreg

Banned
24 June 2008
3,304
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Philips 52” Cinema 21:9

οσοι ειναι φανατικοι philipis αλλα και οσοι τυχεροι ετυχαν να δουν εικονα σε αυτην την τηλεοραση...

http://www.amazon.co.uk/Philips-Pixel-100Hz-36PW9618-Dolby/dp/B0000X5L7O

ποσο θα ευχονταν να υπηρχαν τα αναλογα καλουδια και σε σημερινες philips!
ΑΥΤΗΝ ΕΧΩ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΤΗΝ 9788 ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ. ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΕΧΩ ΤΗΝ LG 50PC1RR ΕΞΙΣΟΥ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Απάντηση: Philips 52” Cinema 21:9

οσοι ειναι φανατικοι philipis αλλα και οσοι τυχεροι ετυχαν να δουν εικονα σε αυτην την τηλεοραση...

http://www.amazon.co.uk/Philips-Pixel-100Hz-36PW9618-Dolby/dp/B0000X5L7O

ποσο θα ευχονταν να υπηρχαν τα αναλογα καλουδια και σε σημερινες philips!

+1. Ακόμα σε λειτουργία από το 2003! Δεν έχει εμφανίσει το παραμικρό παρά τις 25.000+ ώρες λειτουργίας...
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Philips 52” Cinema 21:9

Ρε παιδιά...η Philips δεν σταματούσε την παραγωγή τηλεοράσεων;

Κανείς δεν ξέρει. Επισήμως, έχει αποχωρήσει από τις αγορές της Β.Αμερικής (έδωσε το όνομα στην funai), και από την αρχή του χρόνου από Αυστραλία και Ν. Ζηλανδία. Θεωρητικά, στην Ευρωπαϊκή αγορά θα συνεχίσει να έχει μοντέλα. Θα δούμε...
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Philips 52” Cinema 21:9

Δεν μπορει να συναγωνιστει τις αλλες εταιρειες στις mainstream τηλεορασεις και το εχει ριξει στα niche μοντελα.

Ποιες είναι οι άλλες εταιρείες;;; Εγώ βλέπω ταχεία αποχώρηση όλων των κατασκευαστών από τον χώρο, και αυτό είναι ιδιαίτερα λυπηρό. Στο τέλος θα καταλήξουμε μόνο με τους κατασκευαστές πάνελ, και θα έχουμε μόνο samsung, lg και καμιά sharp. Όπως και με τα μόνιτορ των υπολογιστών... Ψάχνεις να βρεις μόνιτορ της προκοπής, και απλά δεν υπάρχει...
 
Απάντηση: Philips 52” Cinema 21:9

Κάνω λάθος ή ξεφύγαμε από το θέμα!

Παιδιά, το θέμα θυμίζω ότι είναι το συγκεκριμένο μοντέλο καθώς και η τάση για 21:9!

Το λέω γιατί νομίζω πως πραγματικά υπάρχει υλικό να συζητηθεί σχετικά, μιας και ανέβηκε σα θέμα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Philips 52” Cinema 21:9

Ποιες είναι οι άλλες εταιρείες;;; Εγώ βλέπω ταχεία αποχώρηση όλων των κατασκευαστών από τον χώρο, και αυτό είναι ιδιαίτερα λυπηρό. Στο τέλος θα καταλήξουμε μόνο με τους κατασκευαστές πάνελ, και θα έχουμε μόνο samsung, lg και καμιά sharp. Όπως και με τα μόνιτορ των υπολογιστών... Ψάχνεις να βρεις μόνιτορ της προκοπής, και απλά δεν υπάρχει...

Οποια εταιρεια δεν εχει δικα της "εξαρτηματα" θα εχει προβλημα.

Samsung, Sony , LG , Sharp και Panasonic εχουν δικες τους γραμμες παραγωγης ενω υπαρχουν και μικροτεροι κατασκευαστες οπως Acer , Funai (πλεον F&U) κτλ. που προμηθευονται απο Ταιβανεζους κατασκευαστες (ΑU Optronics).

Tα μονιτορ ειναι μια αλλη ιστορια και προσωπικα δεν εχω τις καταλληλες γνωσεις για να κανω αντιστοιχιες.-bye-
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: Απάντηση: Philips 52” Cinema 21:9

Κάνω λάθος ή ξεφύγαμε από το θέμα!

Παιδιά, το θέμα θυμίζω ότι είναι το συγκεκριμένο μοντέλο καθώς και η τάση για 21:9!

Το λέω γιατί νομίζω πως πραγματικά υπάρχει υλικό να συζητηθεί σχετικά, μιας και ανέβηκε σα θέμα.

Νομίζω πως το αγοραστικό κοινό για ένα τέτοιο μοντέλο είναι πολύ πολύ περιορισμένο και η τιμή του για ευνόητους κατασκευαστικούς λόγους θα είναι πολύ υψηλή.
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Philips 52” Cinema 21:9

Νομίζω πως το αγοραστικό κοινό για ένα τέτοιο μοντέλο είναι πολύ πολύ περιορισμένο και η τιμή του για ευνόητους κατασκευαστικούς λόγους θα είναι πολύ υψηλή.
Κι εγώ τα ίδια περίπου νομίζω!

Ωστόσο είναι ένα βήμα που θα μπορούσε να θεωρηθεί και ενδεικτικό κάποιων κάπως μελλοντικών εξελίξεων στο χώρο.
Αν όμως εξαιρέσουμε τον παράγοντα "τιμή" που μπορεί και να μην αφορά όλους και άλλωστε, σχεδόν όλοι ξέρουμε πια, πόσο σχετική είναι με την αύξηση του ανταγωνισμού, θα είχε ουσιαστικότερο νόημα η διεύρυνση κυκλοφορίας τέτοιας αναλογίας εικόνας μοντέλων;

Εγώ πάντως, σε μια αρχική μου εκτίμηση, λέω πως ναι!
Δεν το θεωρώ κακό να υπάρχουν περισσότερες εναλλακτικές, ιδιαίτερα σε τέτοιους χώρους που έχουν ήδη πολύ κατάλληλο υλικό (ταινίες) προς άμεση εκμετάλλευση.

Τα τηλεοπτικά προγράμματα βέβαια, ακόμα και τα νέου φορμάτ, και πάλι δε θα αποδίδουν στα αντίστοιχα όρια ενός τέτοιου κάδρου αλλά και ως τώρα τί συμβαίνει; Κάτι παρόμοιο.