1024x768 σε plasma: τι αναλύσεις "τρέχει" τελικά σε HD Content;

goodboy

New member
4 January 2009
6
Γεια σας και καλώς σας βρήκα!!!
Είμαι στη φάση της αγοράς τηλεόρασης και είμαι από λίγο έως απίστευτα μπερδεμένος!!!
Λόγω οικονομικής στενωπού, δεν μπορώ να δώσω πάνω από 900 ευρά..(Η διάσταση που θέλω είναι 42 ίντσες)

Από όλα όσα διάβασα λοιπόν, στα λεφτά αυτά, μπορώ να πάρω κακή LCD και καλή PLASMA.
Με βάση τα παραπάνω, κατέληξα στην Panasonic 42PX80, η οποία έχει πολύ καλές κριτικές...
είναι HD Ready, 100HZ, 24p Motion, 1080p και άλλα εντυπωσιακά στοιχεία που γεμίζουν άνετα το διαφημιστικό της!!!

Εδώ αρχίζει το δράμα μου....
Έχει όμως ανάλυση 1024x768!!!!
--> Μια τηλεόραση Full HD έχει 1920x1080 εικονοστοιχεία = 2.073.600 συνολικά στην επιφάνεια.
--> Μια τηλεόραση HD Ready plasma έχει 1024x768 εικονοστοιχεία = 786.432 συνολικά στην επιφάνεια
Δηλαδή, το 1/3!!!!

Πως γίνεται λοιπόν η HD Ready plasma να είναι εξίσου καλή με μια Full HD??

Πως θα δείξει εικόνα 720p ή 1080p, όταν έχει ανάλυση 1024x768???
Μήπως τελικά, το HD Ready είναι παραμύθι
για να ξεπουλήσουμε και όποιος τσιμπήσει, τσίμπησε??
 
Last edited:

Trisalon

AVClub Addicted Member
30 May 2008
1,367
Γεια σας και καλώς σας βρήκα!!!
Είμαι στη φάση της αγοράς τηλεόρασης και είμαι από λίγο έως απίστευτα μπερδεμένος!!!
Λόγω οικονομικής στενωπού, δεν μπορώ να δώσω πάνω από 900 ευρά..(Η διάσταση που θέλω είναι 42 ίντσες)

Από όλα όσα διάβασα λοιπόν, στα λεφτά αυτά, μπορώ να πάρω κακή LCD και καλή PLASMA.
Με βάση τα παραπάνω, κατέληξα στην Panasonic 42PX80, η οποία έχει πολύ καλές κριτικές...
είναι HD Ready, 100HZ, 24p Motion, 1080p και άλλα εντυπωσιακά στοιχεία που γεμίζουν άνετα το διαφημιστικό της!!!

Εδώ αρχίζει το δράμα μου....
Έχει όμως ανάλυση 1024x768!!!!
--> Μια τηλεόραση Full HD έχει 1920x1080 εικονοστοιχεία = 2.073.600 συνολικά στην επιφάνεια.
--> Μια τηλεόραση HD Ready plasma έχει 1024x768 εικονοστοιχεία = 786.432 συνολικά στην επιφάνεια
Δηλαδή, το 1/3!!!!

Πως γίνεται λοιπόν η HD Ready plasma να είναι εξίσου καλή με μια Full HD??

Πως θα δείξει εικόνα 720p ή 1080p, όταν έχει ανάλυση 1024x768???
Μήπως τελικά, το HD Ready είναι παραμύθι για να ξεπουλήσουμε και όποιος τσιμπήσει, τσίμπησε??

ξεκιναμε απο τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ


A) Ολες οι τηλεορασεις που παιζουνε σημα 720p και πανω ειναι HIGH DEFINITION

B) Ολες οι τηλεορασεις hd definition παιζουνε σημα 1080i , ενα video 1080ι-1080p αναλυσης ειναι πολυ ανωτερο στην ΠΟΙΟΤΗΤΑ εικονας απο , ενα video 720p , σε ready τηλεοραση

(οποιος εχει ps3 το εχει προσεξει καιρο αφου εχει κατεβασει απο το PSN τα ιδια Video σε διαφορετικη αναλυση)

Γ) Για να δεις τα πλεονεκτηματα της hd εικονας και τις δυνατοτητες της τηλεορασης σου ανεξαρτητως μοντελου - τιμης θες απαραιτητως ΠΟΙΟΤΙΚΟ blu ray player αλλιως ειναι σε αχρηστια η τηλεοραση


Αν ηταν 1/3 η ποιοτητα χειροτερη πως γινεται μια pionner kuro http://www.skroutz.gr/s/7527/Pioneer-PDP-4280XD-42".html 1024χ768 να εχει την καλυτερη ΕΥΚΡΙΝΕΙΑ απο τα υπολοιπα FULL HD μοντελα της αγορας η πως εξηγειται
πολλα μοντελα ready plasma (px8 , 80 , lg 6000) να εχουν καλυτερη εικονα-ευκρινεια απο φτηνιαρικες full hd 1920χ1080?


απενατιας το full hd ειναι παραμυθι για να κοστολουνε ακριβα τεχνολογιες που στην πραξη δεν χρειαζονται.

οι αναλυσεις ειναι το τελευταιο πραγμα που μετρανε σε τηλεοραση
πρωτα κοιτας

ποιοτητα πανελ, αντιθεσεις , χρωματα , ευκρινεια ,χρονοι αποκρισης ολα αυτα ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση απο αναλυσεις ειτε ειναι 1024 ειτε 1920

Οποτε ειναι δυσκολο να πιστεψει καποιος οτι αυτη η τηλεοραση http://www.skroutz.gr/s/7527/Pioneer-PDP-4280XD-42".html ειναι χειροτερη στην εικονα - ευκρινεια απο αυτη http://www.skroutz.gr/s/42338/Samsung-LE37A558-37".html επειδη εχει ΔΗΘΕΝ αναλυση 1024χ768 :flipout:
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το θεμα ειναι τι υλικο θα βλεπεις κυριως στην τηλεοραση που θα αγορασεις.

Αν σε ενδιαφερει να βλεπεις τηλεοπτικο σημα και DVD τοτε μια PX80 ειναι αρκετη για τις αναγκες σου. Αν ομως θελεις να βλεπεις HD , ΒluRay η εχεις κονσολα με 1000-1100 ευρω παιρνεις μια πολυ καλη LCD (και οχι κακη οπως λες) οπως Samsung 40A656 , LG 42LG7000 η Sony 40W4000 oι οποιες θα δειχνουν καλυτερα με υλικο HD.
 

Trisalon

AVClub Addicted Member
30 May 2008
1,367
Το θεμα ειναι τι υλικο θα βλεπεις κυριως στην τηλεοραση που θα αγορασεις.

Αν σε ενδιαφερει να βλεπεις τηλεοπτικο σημα και DVD τοτε μια PX80 ειναι αρκετη για τις αναγκες σου. Αν ομως θελεις να βλεπεις HD , ΒluRay η εχεις κονσολα με 1000-1100 ευρω παιρνεις μια πολυ καλη LCD (και οχι κακη οπως λες) οπως Samsung 40A656 , LG 42LG7000 η Sony 40W4000 oι οποιες θα δειχνουν καλυτερα με υλικο HD.


αν ειναι να παιρνουμε high definition τηλεοραση για να βλεπουμε εικονα standar definition ζητω που καηκαμε :BDGBGDB55: καλυτερα μενουμε στο crt -bye-

δηλαδη μια τετοια ειναι http://www.skroutz.gr/s/7527/Pioneer-PDP-4280XD-42".html μονο για standar definition ?

οποτε οι παραπανω τηλοερασεις που αναφερεις δηλαδη ειναι καλυτερες απο την kyro στο hd υλικο συμφωνα με τα λεγομενα σου
 
Last edited:

goodboy

New member
4 January 2009
6
παραθέτω:
720p αριστερά vs εικόνα 1080p δεξιά
720p-vs-1080p-1.jpg


παραθέτω - μεγάλη και εμφανής διαφορά στην αναγνωσιμότητα του κειμένου:
720p αριστερά vs εικόνα 1080p δεξιά
720p-vs-1080p-2.jpg


παραθέτω:
720p αριστερά vs εικόνα 1080p δεξιά
720p-vs-1080p-4.jpg


(οι εικόνες προέρχονται από αυτό εδώ το άρθρο)
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Εξαρτάται απο την απόσταση που βλέπεις. Στα 4 μέτρα δεν θα καταλάβεις διαφορά. Στα 2 όμως σίγουρα ναι. Οι 1024χ768 πλάσμα έχουν πεθάνει πολύ καιρό και οχι δεν θεωρούνται πολυ καλές πλάσμα.

Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε την 42PZ80 που είναι με καθαρό 1080p πανελ.
 

Trisalon

AVClub Addicted Member
30 May 2008
1,367
παραθέτω:
720p αριστερά vs εικόνα 1080p δεξιά
720p-vs-1080p-1.jpg


παραθέτω - μεγάλη και εμφανής διαφορά στην αναγνωσιμότητα του κειμένου:
720p αριστερά vs εικόνα 1080p δεξιά
720p-vs-1080p-2.jpg


παραθέτω:
720p αριστερά vs εικόνα 1080p δεξιά
720p-vs-1080p-4.jpg


(οι εικόνες προέρχονται από αυτό εδώ το άρθρο)

κανεις ενα σημαντικο λαθος, αλλο να βλεπεις σε monitor pc τοσο μικρες εικονες και αλλο σε πανελ τηλεορασεων απο μια αποσταση 2 μετρων

κανε το εξης βαλε μια kuro ready και μια Full hd tv (εκτος kuro) να παιξoυνε το συγκεκριμενο video και ελα να μου πεις μετα ΠΟΙΟΣ εχει καλυτερη ποιοτητα εικονας ΣΥΝΟΛΙΚΑ:antlers:

sfortis δεν πεθαινε το plasma Ready , γιατι αν η kuro ready αυριο ειχε 800 ευρω ολο συμπαν θα την αγοραζε και οι full hd θα πεθαιναν αυτοματως
και το γεγονος οτι η px80 πουλαει σαν τρελη παγκοσμιως δεν εχει να κανει με την τιμη 100% αλλα με την καλη ΠΟΙΟΤΗΤΑ εικονας που προσφερει
 

Trisalon

AVClub Addicted Member
30 May 2008
1,367
με την λογικη καποιων που δημοσιευουν ΕΙΚΟΝΕΣ αμφιβολου ποιοτητας - επεξεργασιας και πηγης παραθετω εικονα απο px80 ας μου βρουνε τις ατελειες


απο το χρηστη czoun






μην εμπιστευεστε τετοιου ειδους τεστ δεν ξερουμε ουτε τι επεξεργασια εχουν υποστει οι εικονες , σε τι τηλεορασεις τραβηχτηκαν ουτε αν αντιπροσωπευουν 100% την πραγματικη ποιοτητα της τηλεορασης
 

goodboy

New member
4 January 2009
6
προς τον καθ' όλα αγαπητό τσισαλομένο!!! (σόρρυ, λογοπαίγνιο και τίποτα άλλο... -bye-)

Είμαι στο ψάξιμο με πιο πιθανή αγορά της τηλεόρασης που έχεις και εσύ, της PX80.
Απλά, θέλω από την αρχή να ξεκαθαρίσω τι είναι τι.
Αν τελικά την πάρω, θα ξέρω πως δεν πήρα την καλύτερη τηλεόραση του κόσμου, αλλά πως πήρα μια από τις καλύτερες που μπορούσα εγώ να αγοράσω...
Δεν θέλω να τρέφω ψευδαισθήσεις πως εγώ είμαι ο ξύπνιος που ανακαλύπτω τα διαμάντια και οι άλλοι που μπορούν και πληρώνουν τις ακριβές είναι τα κορόιδα... αυτό απλά δεν θα είναι αλήθεια...

Οι γνώσεις μου στο χώρο... απλά δεν υπάρχουν!!!
Ήρθα εδώ για να ρωτήσω ανθρώπους που ξέρουν, που έχουν άποψη και εμπεριστατωμένη επιχειρηματολογία και πραγματικά είδα πολλούς που είναι έτσι.
Διαβάζοντας και τις έως τώρα απαντήσεις και άλλα Post αλλά και σε άλλα forum, Ελληνικά και ξένα, διακρίνω μια υπέρμετρη κατά την άποψή μου τάση απαξίωσης της τεχνολογίας trueHD.

Θέλω να ξεδιαλύνω λοιπόν αν κάτι τέτοιο τελικά είναι αλήθεια ή όχι.

...και σε τελική: μήπως είναι λάθος η αγορά το 2009 η αγορά ενός πάνελ 1024x728 αντί για ένα 1920x1080?
 
Last edited:

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
προς τον καθ' όλα αγαπητό τσισαλομένο!!! (σόρρυ, λογοπαίγνιο και τίποτα άλλο... -bye-)

Είμαι στο ψάξιμο με πιο πιθανή αγορά της τηλεόρασης που έχεις και εσύ, της PX80.
Απλά, θέλω από την αρχή να ξεκαθαρίσω τι είναι τι.
Αν τελικά την πάρω, θα ξέρω πως δεν πήρα την καλύτερη τηλεόραση του κόσμου, αλλά πως πήρα μια από τις καλύτερες που μπορούσα εγώ να αγοράσω...
Δεν θέλω να τρέφω ψευδαισθήσεις πως εγώ είμαι ο ξύπνιος που ανακαλύπτω τα διαμάντια και οι άλλοι που μπορούν και πληρώνουν τις ακριβές είναι τα κορόιδα... αυτό απλά δεν θα είναι αλήθεια...

Οι γνώσεις μου στο χώρο... απλά δεν υπάρχουν!!!
Ήρθα εδώ για να ρωτήσω ανθρώπους που ξέρουν, που έχουν άποψη και εμπεριστατωμένη επιχειρηματολογία και πραγματικά είδα πολλούς που είναι έτσι.
Διαβάζοντας και τις έως τώρα απαντήσεις και άλλα Post αλλά και σε άλλα forum, Ελληνικά και ξένα, διακρίνω μια υπέρμετρη κατά την άποψή μου τάση απαξίωσης της τεχνολογίας trueHD.

Θέλω να ξεδιαλύνω λοιπόν αν κάτι τέτοιο τελικά είναι αλήθεια ή όχι.

...και σε τελική: μήπως είναι λάθος η αγορά το 2009 η αγορά ενός πάνελ 1024x728 αντί για ένα 1920x1080?

Εγω ξεκιναω απο την τελικη σου ερωτηση και σου απανταω κατηγορηματικα. Σημερα ξεκιναμε απο 1920χ1080. Στον οριζοντα ειναι ηδη δοκιμες SHD. Μονο προσοχη δεν ειναι τα 1080ρ πανακεια αν δεν υποστηριζεται το panel απο τα καταλληλα ηλεκτρονικα. Το 1024χ728 ανηκει στο παρελθον μην το κοιτας καθολου εκτος κι αν προκειται να βλεπεις μονο τηλεοπτικο σημα αλλιως τα 900 ευρα για την συγκεκριμενη αναλυση ειναι πολλα μα παρα πολλα.
Φιλικα Νικος
 

Trisalon

AVClub Addicted Member
30 May 2008
1,367
σωστη απαντηση απο αλλο site

http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=787305&postcount=8


Σημασία έχουν η φωτεινότητα, η αντίθεση, η ρεαλιστικότητα των χρωμάτων, το επίπεδο του μαύρου και άλλες παράμετροι που κάνουν μια εικόνα καλή


Επίσης, τα χαρακτηριστικά που διαβάζεις πάνω στις tv είναι 90% εντελώς άχρηστα και παραπληροφορητικά εκτός από τα απολύτως αντικειμενικά όπως η ανάλυση και το σήμα που δέχονται.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις μερικά αρχεία 720 και 1080p μαζί με το laptop σου, να το συνδέσεις επιτόπου σε κάποια tv με vga ή hdmi (βάζοντας και τη σωστή ανάλυση) και να δεις με τα μάτια σου.

http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=787260&postcount=3

Από την άλλη, σε μια τηλεόραση <χαμηλότερης ανάλυσης> (1280x720, 1024x768) το "πρόβλημα" είναι ότι με υλικό υψηλότερης ανάλυσης δε θα δεις και καμιά διαφορά. Αλλά ακόμα και σε αυτή την ανάλυση μη νομίζεις ότι θα σε απογοητεύσει ενώ παράλληλα θα "δείχνει" όμορφα και σε υλικό χαμηλότερης ανάλυσης μην αναδεικνύοντας εύκολα τις ατέλειες.


η px80 οπως και τα περισσοτερα ready panel δεχονται σημα 1080 οπως δειχνει ο παρακατω πινακας γιαυτο παιζουνε καλα οσο ενα full hd panel γιαυτο λεμε οτι στην παρουσα φαση οι αναλυσεις των πανελ απο 1024 μεχρι 1920 δεν παιζουνε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΡΟΛΟ στην ποιοτητα εικονας ενος PANEL

HD Ready 1080p (encompasses Full HD)

http://en.wikipedia.org/wiki/Hd_ready
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Αν τελικά την πάρω, θα ξέρω πως δεν πήρα την καλύτερη τηλεόραση του κόσμου, αλλά πως πήρα μια από τις καλύτερες που μπορούσα εγώ να αγοράσω...
Δεν θέλω να τρέφω ψευδαισθήσεις πως εγώ είμαι ο ξύπνιος που ανακαλύπτω τα διαμάντια και οι άλλοι που μπορούν και πληρώνουν τις ακριβές είναι τα κορόιδα... αυτό απλά δεν θα είναι αλήθεια...

Οι γνώσεις μου στο χώρο... απλά δεν υπάρχουν!!!

Και ομως με αυτα που λες παραπανω φαινεται οτι εχεις γνωσεις και εχεις πιασει ακριβως το νοημα.

Η αναλυση ναι μεν απο μονη της δεν λεει πολλα πραγματα αλλα μεταξυ δυο καλων τηλεορασεων αυτη με την μεγαλυτερη αναλυση θα δειχνει μεγαλυτερη λεπτομερεια σε υλικο 1080p.

Aλλωστε η Panasonic συμφωνα με καποιες φημες στην επομενη γενια πλασμα δεν θα εχει καθολου μοντελα χαμηλης αναλυσης (1024x768). Οποτε θα υπαρχει μονο PZ90 και οχι PX90.

Ειναι προφανες οτι ο Τρισαλον ξερει κατι παραπανω που ολοι οι τεχνικοι και οι ειδικοι στην εικονα δεν ξερουν , μαλλον πρεπει να τον στειλουμε στην Ιαπωνια να παραδώσει μαθηματα.:flipout:
 

Soumaxeridis

New member
30 July 2008
73
Εγώ φίλε μου θα σου απαντήσω πολύ απλά:
Με 900 ευρώ που διαθέτεις πάρε την 42PX80 (έχει 700)και θα χοροπηδάς με την ποιότητα που θα έχεις για τα λεφτά που έδωσες.
Όλα τα άλλα είναι φιλολογικά ερωτήματα.
 

Trisalon

AVClub Addicted Member
30 May 2008
1,367
Και ομως με αυτα που λες παραπανω φαινεται οτι εχεις γνωσεις και εχεις πιασει ακριβως το νοημα.

Η αναλυση ναι μεν απο μονη της δεν λεει πολλα πραγματα αλλα μεταξυ δυο καλων τηλεορασεων αυτη με την μεγαλυτερη αναλυση θα δειχνει μεγαλυτερη λεπτομερεια σε υλικο 1080p.

Aλλωστε η Panasonic συμφωνα με καποιες φημες στην επομενη γενια πλασμα δεν θα εχει καθολου μοντελα χαμηλης αναλυσης (1024x768). Οποτε θα υπαρχει μονο PZ90 και οχι PX90.

Ειναι προφανες οτι ο Τρισαλον ξερει κατι παραπανω που ολοι οι τεχνικοι και οι ειδικοι στην εικονα δεν ξερουν , μαλλον πρεπει να τον στειλουμε στην Ιαπωνια να παραδώσει μαθηματα.:flipout:


το θεμα ξερεις ποιο ειναι , οτι οι κατασκευαστες και εταιριες εχουνε μπερδεψει τα μπουτια τους με τοσους ορους που επινοησαν (full hd , ready , ready hd 1080p ) και κατ επεκεταση το συνολο του καταναλωτικου κοινου , ειδικους και λοιπα , εχουμε φτασει να αναλωνομαστε σε ανουσια τεστ μεταξυ αναλυσεων τηλεορασεων , χωρις τελικα να καταληγουμε σε ασφαλη συμπερασματα

παρεπιμπωντος για οσους πιστευουν ακομα οτι η px80 δεν ειναι hd βασιζομενοι MONO στο μαθηματικο νουμερο αναλυσης που δινει ο κατασκευαστης , πως το εξηγουν αυτο, πως εξηγουν οτι σε games του ps3 οπως gt5p , wipeout κλπ το σημα εισοδου της px80 ειναι 1080p και οχι 720p , μαλιστα στα display settings του gt5p η αναλυση δειχνει 1920χ1080

 

Blinky

AVClub Enthusiast
2 October 2006
814
Επειδη σπιτι εχω μια 42PX7 (1024x768 42") plasma δηλαδη σαν αυτες που λες, αλλα και εναν προβολεα 1080p που προβαλει σε πανι 120" μπορω να σου πω τι εχω παρατηρησει στην ΠΡΑΞΗ.

Ναι η plasma εχει θεωητικα ουτε καν 720p αναλυση, και ας μας την λενε HD-ready επειδη στηριζονται στο παραθυρακι οτι εχει πανω απο 720 γραμμες, λες και αμα ηταν 500χ720 το ιδιο πραγμα θα ηταν... Γεγονος ειναι οτι σε 720p σημα στο "απλωνει" λιγο καθετα σε 768 γραμμες, χωρις κερδος και οριζοντια σου κοβει 256 pixels για να χωρεσει τα 1280 στα 1024 οποτε τελικα δεν βλεπεις ΚΑΝ 720p. Ωστοσο επειδη το αποτελεσμα μετραει, αυτο ειναι εξαιρετικο! Παιζω xbox360 σεταρισμενο να βγαζει 720p και το αποτελεσμα ειναι αψογο. Μπορει να ξερω οτι μου κοβει αυτα τα 256 pixels (δεν ειναι και λιγο, το 20% της εικονας ειναι) αλλα απο την αλλη δε νιωθεις οτι σου λειπουν. Πως το εξηγω? Απλα εχει παρα πολυ καλο scaler, και απο την αλλη σε τετοια μεγεθη και στις αποστασεις που καθομαστε ΔΕΝ ειναι ορατη η διαφορα. Αυτο ενισχυεται απο την εμπειρια μου με τον προβολεα.

Παμε στον προβολεα λοιπον. 120" και καθομαι στα 4 μετρα περιπου. Λοιπον εχω περιπου 1 μειωπεια σε καθε ματι, αλλα βλεπω με γυαλια οποτε θεωρητικα εω αριστη οραση. Σε πληροφορο οτι με την 1080p αναλυση δυσκολευομαι αρκετα να διαβασω τα γραμματακια στο desktop και ας βλεπω 120" απο τα 4 μετρα....αυτο μου δειχνει οτι η αναλυση ειναι υπερβολικη, δεν μπορω να αντιληφθω πληρως τη λεπτομερεια που μου δινει. Τεσταροντας bluray αλλα και 720p MKV μετα, ειναι μεν ορατη η ανωτεροτητα του πρωτου αλλα περισσοτερο λογω bitrate (η εικονα ειναι τελειως αψογη παντου) και λιγοτερο λογω αναλυσης, η οποια σε λιγες στιγμες κανει τη διαφορα, αλλα σε κινουμενη εικονα ειναι πιο δυσκολο να τη δεις. Γυρνωντας στο 720p βλεπω οτι τα 1080p περισσοτερο μου εδιναν μια αισθηση πληρους ομοιογενειας στην εικονα παρα αντιλαμβανομουνα την παραπανω λεπτομερεια...και τελικα σε λιγες σκηνες λογω συνθηκων στα 720p φαινονταν καποια "σκαλοπατια" ενω στα 1080 οχι.

Τωρα που θελω να καταληξω...
Αν στις 120" απο τα 4 μετρα (αναλογια 30" ανα μετρο) δυσκολευομαι τοσο να αντιληφθω το ανεβασμα απο 720p σε 1080p, τοτε στο σαλονι μας που τετοια αναλογια δεν την φτανουμε με τιποτα (βλεπεις 32" απο το 1 μετρο περιπου? την 42" απο τα 1.4 μετρα? μπα...) η plasma με τον καλο scaler που διαθετει κανει καλα τη δουλεια της σαν τελικο αποτελεσμα, και ας ειναι θεωρητικα ουτε-καν-720p.

Αποτελεσμα? Μη σε φοβιζει το 1024χ768....απο την αλλη με το 1080p να μην θεωρειται πολυτελεια πλεον και να μη βαρανε τις τιμες ιδιαιτερα, κακο δεν κανει να πας σε τετοια και ας ειναι λιγακι αχρειαστη...
 

cptkoulis

Established Member
1 January 2008
174
Αθηνα
Οταν δεν παει ο Μωαμεθ στο βουνο....

Αφου αυτη τη στιγμη δεν μπορεις να διαθεσεις αυτα που ζητανε τα "καλα" μοντελα,μηπως αξιζει να περιμενεις μεχρι να πεσουν οι τιμες τους στα μετρα σου??
Ευτυχως ή δυστυχως το 1080p ηρθε και θα μεινει για καποια χρονια,ειναι κριμα νομιζω να δωσεις σχεδον 1000Ε για κατι που πολυ συντομα θα ειναι εντελως ξεπερασμενο (1024x768)

Για τηλεοραση μιλαμε εξαλλου,θα την κρατησεις αρκετο καιρο

Συμφωνω επισης με τη διαπιστωση του Blinky,ειτε 720p ειτε 1080p,στις 42'' οι διαφορες που ΕΓΩ μπορω να δω ειναι απειροελαχιστες εως και "ψυχολογικες"
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Όλα είναι θέμα value for money, όπως πάντα εκτός αν σε λένε Λάτση.

Αν η PX και η PZ πχ έχουν διαφορά 10-20% στην τιμή, φυσικά θα πάρεις την PZ.
Αν η διαφορά είναι 50-60%, στις 42 ίντσες θεωρώ πως καλύτερα να ξοδέψεις την διαφορά σε κάτι άλλο.
 

goodboy

New member
4 January 2009
6
Όλα είναι θέμα value for money, όπως πάντα εκτός αν σε λένε Λάτση.

Αν η PX και η PZ πχ έχουν διαφορά 10-20% στην τιμή, φυσικά θα πάρεις την PZ.
Αν η διαφορά είναι 50-60%, στις 42 ίντσες θεωρώ πως καλύτερα να ξοδέψεις την διαφορά σε κάτι άλλο.


Η απάντησή σου αφορμή για ερώτηση:

Αν υπάρχει τελικά ακόμα η PZ8e (όχι η 80, η απλή 8) στα 750, ποια παίρνω, την 1024 PX80 με το xv.colour ή την 1080 PZ8 χωρίς το xv.colour?
 

Trisalon

AVClub Addicted Member
30 May 2008
1,367
Οταν δεν παει ο Μωαμεθ στο βουνο....

Αφου αυτη τη στιγμη δεν μπορεις να διαθεσεις αυτα που ζητανε τα "καλα" μοντελα,μηπως αξιζει να περιμενεις μεχρι να πεσουν οι τιμες τους στα μετρα σου??
Ευτυχως ή δυστυχως το 1080p ηρθε και θα μεινει για καποια χρονια,ειναι κριμα νομιζω να δωσεις σχεδον 1000Ε για κατι που πολυ συντομα θα ειναι εντελως ξεπερασμενο (1024x768)

Για τηλεοραση μιλαμε εξαλλου,θα την κρατησεις αρκετο καιρο

Συμφωνω επισης με τη διαπιστωση του Blinky,ειτε 720p ειτε 1080p,στις 42'' οι διαφορες που ΕΓΩ μπορω να δω ειναι απειροελαχιστες εως και "ψυχολογικες"

μα δεν ειναι ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ με τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΜΟΝΤΕΛΑ τηλεορασεων αφου δεν διακρινονται ΔΙΑΦΟΡΕΣ
θα παρεις full hd για να λες οτι εισαι trendy Μοδατος στο μελλον? ενω στην ουσια οι διαφορες απο τα Ready θα ειναι απειροελαχιστες?

με λιγα λογια δυο πραγματα εχει να κανει ενας υποψηφιος αγοραστης

Να παρει σημερα ενα ποιοτικο ready panel , η ΚΑΛΥΤΕΡΗ επιλογη για το μεσο χρηστη σε σχεση αποδοση τιμης , προσφερει πολυ καλη ποιοτητα εικονας με ασυναγωνιστη τιμη οποτε δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τα σημερινα full hd panel

η

Να περιμενει στο ΜΕΛΛΟΝ να αλλαξουν αρδην οι υπαρχουσες τεχνολογιες και κατ επεξεκταση να χρησιμοποιουνται αυτες απο τα μελλοντικα μοντελα τηλεορασεων


ΑΠΛΑ
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
μα δεν ειναι ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ με τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΜΟΝΤΕΛΑ τηλεορασεων αφου δεν διακρινονται ΔΙΑΦΟΡΕΣ
θα παρεις full hd για να λες οτι εισαι trendy Μοδατος στο μελλον? ενω στην ουσια οι διαφορες απο τα Ready θα ειναι απειροελαχιστες?

Και αφου διακρινονται διαφορες οπως λες τοτε γιατι η Panasonic ξοδεψε δισεκατομυρια σε Research and Development για να βγαλει τηλεοραση Full HD στις 42"? Γιατι η Pioneer εγκατέλειψε εντελως τα HD Ready μοντελα?

Ακομη και στις 42" αν κοιταξεις το αντιστοιχο διαγραμμα φαινονται στο 1.5 μετρο οι διαφορες 720p με 1080p ποσο μαλλον αν μιλαμε για τηλεορασεις 1024x768 που δεν μπορουν καν να δειξουν 720p χωρις να το κανουν downscale μειωνοντας περαιτέρω την αναλυση.
 
Last edited by a moderator: