The Jazz side of the Moon

Στέλιος Π.

Supreme Member
Front.jpg


Ολοι μας εχουμε ακουσει το Dark side of the moon.
Ενας εκπληκτικος δισκος των Pink Floyd ο οποιος εχει αποτελεσει και σημειο αναφορας ακομα και σαν reference υλικο.

Και προχθες, εκει που "βολοδερνα" στο net, πεταχτηκε μπροστα μου αυτος ο δισκος. Ειναι ενα tribute των Floyd απο νεους jazz μουσικους.

Sam Yahel (Hammond B3 Organ)
Air Hoenig (Drums)
Mike Moreno (Electric & Acoustic Guitar)
Seamus Blake (Tenor Saxophone)

Δεν θα σταθω στην αξια του καθενος, ετσι κι αλλιως εγω τωρα τους πρωτοακουσα. (αν και απ'οτι διαβασα μετα σε διαφορα sites ο καθενας τους ειναι μια πολυ αξιολογη μοναδα)

Θα σταθω ομως λιγο στην εκτελεση. Εχω ακουσει διαφορες εκτελεσεις σε κομματια και αυτο που παντα με ενοχλουσε ηταν οτι οι περισσοτεροι κανουν το λαθος να προσπαθουν αντι να "φερουν" το κομματι στα μετρα τους και να του δωσουν αλλη πνοη, προσπαθουν να γινουν οι Pink Floyd (ή οποιο αλλο συγκροτημα παιζουν εκεινη τη στιγμη).

Εδω κατι τετοιο δεν ισχυει επ' ουδενι.
Το hammond ειναι εκπληκτικο χωρις ομως να σκιαζει τα αλλα οργανα, τα οποια εχουν περιθωρια να ακολουθησουν δρομους.
Το Great Gig in the Sky φαινεται επηρεασμενο απο ethnic επιλογες (κυριως αφρο-κουβανεζικες πιστευω)
Η εισαγωγη του Money εχει πολυ ενδιαφερον με τα drums αντι της κλασσικης. Και το σαξοφωνο αναλαμβανει τον πρωτο ρολο επειτα.

Γενικα ολος ο δισκος ειναι πολυ ισορροπημενος (χωρις ανισες στιγμες ή "κοιλια")
Τον ακουω εδω 2 μερες και ολο και κατι βρισκω (και ειχα λιγο καιρο να το παθω αυτο...).

Γιαυτο και το μοιραστηκα μαζι σας. Καλα ακουσματα.

Info:

Yahel, Moreno, Hoenig, Blake - Jazz Side of the Moon: Music of Pink Floyd
Genre: Jazz
Label: Chesky Records
Year: 2008

Υ.Γ. Ειναι η πρωτη μου παρουσιαση, μη με βαρεσετε... :slapface:
(τουλαχιστον οχι πολυ :ernaehrung004: )
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Καλως μας ηρθες λοιπον!

Επι της ουσιας, επειδη θεωρω το DSOTM εναν απολυτως κορυφαιο δισκο, με πολυ δυσκολια θα ακουσω τις τζαζ διασκευες του. Ισως να κανω και λαθος ομως και ο δισκος που παρουσιαζεις να ειναι πολυ καλος.
 

Στέλιος Π.

Supreme Member
Φιλε Πετρο και για μενα ειναι ενας απο τους δισκους που δεν πρεπει να λειπει ( δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι τον εχω σε βινυλιο original, σε cd , σε flac και mp3)

Και παντα ειμαι δυσπιστος σε τετοιες προσπαθειες, αλλα οι συγκεκριμμενοι καθε αλλο παρα "κανιβαλιζουν" τα κομματια, το αντιθετο μαλλον.
Ειναι ενας φορος τιμης, κατα τη γνωμη μου, απο καλους μουσικους σε καλους μουσικους.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Πέτρο άκουσέ το και μετά τα ξαναλέμε, έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά....