γνώμες για Usher S-520.

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
φίλοι της nad (!)

δοκιμάζω κάποια ηχεία βάσης γύρω από έναν nad 3100 (60wpc) εικοσαετίας που ακούγεται όμως στα αυτιά μου μια χαρά (γρήγορος και βέβαια μουσικός σαν nad και δη παλιός!) .

δε θέλω πολύ έντονο μπάσο (όχι δηλαδή ήχο b&w) έτσι κι αλλιώς ο χαρακτήρας του ενισχυτή στις μεσαιοχαμηλές είναι έντονος, οπότε για να μη σας τα πολυλογώ απ' όσα δοκίμασα τα epos els3 ακούγονται στ' αυτιά μου (για τα γούστα μου) ό,τι καλύτερο με δεδομένη βέβαια την ανυπαρξία ιδιαίτερου χαμηλού (αποχρώσες ενδείξεις μόνο κι αυτές μεσαιοχαμηλά...) και ακόμα χειρότερα μικρό , πολύ μικρό soundstage.

jazz-blues-vocal (και λιγότερο παλιά-ΜΟΝΟ rock) ακούω (oπότε θέλω ανάλυση , όχι πρίμα που ξύνουν, και βέβαια σφιχτό μπασάκι όχι εκτεταμένο..., άριστα μεσαία..) . δοκιμάζω είτε αγοράζοντας και πουλώντας (..., πως αλλιώς να γίνει?) ή δανειζόμενος από φίλους και τεστάροντας !

θέλω λοιπόν πρόταση για 3-4 ζευγάρια που δεν άκουσα (ακόμα) :

-Tannoy Reveal 6
-Tannoy Mercury F1 Custom
-Monitor Audio BR2 (μ'αυτό το ηχείο γίνεται μάχη στα αγγλικά φόρα)

και κυρίως αυτό :

Usher S-520 ,

θέλω να σκέφτεστε πάντα τη λογική - ματσάρισμα με nad (σε ένα σαλονάκι)
και κυρίως να προτείνετε όσοι έχετε nad και ακούτε αντιστοιχα πράγματα.

εφόσον μου πείτε ότι αξίζει πέραν της audiovisual που διαβάζω, υπάρχει μαγαζί (με διεύθυνση ή online) ελλάδα που να τα έχει ετοιμοπαράδοτα. και ΠΟΣΟ έχουν ?

άλλες ιδέες για nad + μικρό γλυκόηχο αναλυτικό όχι booming ηχείο ? (σε προσιτή τιμή)

αν δεν καταλήξω αλλού χτυπάω τα els3 με όσα αρνητικά βρήκα, γιατί μου άρεσαν καλύτερα από wharfedale , kef etc...

ευχαριστώ

ps πηγή marantz 6002, σύντομα musical fidelity x-ray v8!
 
Last edited:

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
επειδη το ψαχνεις το θεμα, κανε εναν κοπο και ακουσε οποια castle ειναι μεσα στο budget σου. (το Richmond 3i ειναι στα 300 ευρω αν δεν κανω λαθος).


εκεινο που θα κερδισεις ειναι μια "ανοιχτη" στερεοφωνικη εικονα που σε "προσκαλει".
επισης μην περιμενεις μπουμαρισματα και "ξυριστικα" (!) πριμα.
εχουν την αισθηση του "live" με "ατμοσφαιρικοτητα"
και αν και "ανοιχτα" και "ατμοσφαιρικα" ηχεια, ροκαρουν κιολας.


δεν ξερω ποιος ειναι ο αντιπροσωπος μονο- κανε μια μικρη αναζητηση, σε καποιο περιοδικο ισως...


(αν παρεις τον ενισχυτη σου και τα ακουσεις γραψε μας εντυπωσεις - αν και συνηθως λεμε οτι τα ηχεια τα ακουμε παντα στο χωρο μας)



.http://www.videohifi.com/foto20/castle1.jpg
castle1.jpg
 
Last edited:

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Τα Castle τα έφερνε η Exclusive Audio, αλλά δεν πρέπει να τα φέρνουν πλέον.
Δεν ξέρω καν αν υπάρχει αντιπροσωπεία.

Πιθανόν να έχουν demo στην Exclusive όμως.
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
ο ιωνάς τα έφερνε πίσω από το πολυτεχνείο (Exclusive Audio, τοσίτσα) πριν κανα δυό μήνες που πήγα, του είχαν μείνει δύο ζεύγη, όχι richmond 3i όμως (πολυβραβευμένο και βέβαια made in uk, προ 5ετίας!) κάποια άλλα που όμως δε θυμάμαι πως τα έλεγαν , βάσης πιο μεγάλα από τα richmond, τα άκουσα μα το x-ray v8 και το xt-100 , δε μου άρεσαν, θολά μου φάνηκαν (φοβερή κατασκευή ήταν όμως) τα άκουσα κανα μισάωρο στο πολύ καλό του studio, όμως άλλος χώρος άλλα συνοδά κ.ο.κ.

τα richmond για 300 ευρώ μπορεί και να τα χτύπαγα αλλα που να τα βρώ?

πλέον η castle έχει εξ-ολοκλήρου κινεζοποιηθεί (έτσι μου είπε ο ιωνάς) συνεπώς ΔΕΝ ΤΗ ΦΕΡΝΟΥΝ.

παιδιά παράκληση μιλήστε μου για τα τανόγια τα μονιτορόντια και κυρίως τα 520 της usher (+ nad).

ευχαριστώ
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
κι εγώ , αλλά δεν πήγαινα γι'αυτό (κάτι vandenhul καλώδια έψαχνα!)

proac και budget και καλό match με nad δε νομίζω να γίνεται, anyway, pls στο θέμα.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
neXTgen θα έλεγα να δοκιμάσεις κι ορισμένα mordaunt short μια και εισαι στην χαμηλή κατηγορία τιμής. Παίζω με τον NAD 320BEE και τα Avant 904i εδω και 2 χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος δεδομένης της τιμής τους. Το κύριο χαρακτηριστικό είναι οι μεσαίες και το σχετικά μεγάλο ηχητικό πεδίο. Υστερούν στην ανάλυση αν και αυτό δεν θα σε ενοχλήσει ιδιαίτερα σε jazz συνολα.

Οπότε ρίξε μια ματιά στα 904i(είναι δαπέδου) ή και στην νεότερη σειρά Mezzo(κυρίως τα Mezzo 2 και 6). Aν θυμάμαι καλά, τα φέρνει το Stereomarket που σίγουρα θα έχει και NAD για να τα ακούσεις.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Τα Usher είναι πράγματι πολύ καλά για το κόστος τους.Τα έχω ακούσει αρκετές φορές και προσωπικά τα συνιστώ.Ασφαλώς,θα ήταν καλύτερα,να έπαιρνες τον ενισχυτή σου και να πήγαινες να δείς πως σου ακούγονται.
Μόνη επιφύλαξη,πόσο καλά μπορούν να τα οδηγήσει ο Nad σε ικανές εντάσεις,άν ο χώρος σου είναι πάνω απο 15 τετρ.μέτρα.
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
Busoni : με ενδιαφέρει ΜΟΝΟ ηχείο βάσης, θα την ψάξω για τα mordaunt short, ευχαριστώ

DIPIE : κάπου εκεί είναι, που τα αγοράζω και πόσο? (την αντιπροσωπεία την ξέρω retailer ψάχνω)

άλλη γνώμη για ηχεία ? tannoy, monitor audio br2 ?
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Busoni : με ενδιαφέρει ΜΟΝΟ ηχείο βάσης, θα την ψάξω για τα mordaunt short, ευχαριστώ

DIPIE : κάπου εκεί είναι, που τα αγοράζω και πόσο? (την αντιπροσωπεία την ξέρω retailer ψάχνω)

άλλη γνώμη για ηχεία ? tannoy, monitor audio br2 ?

Οk, τοτε κοίτα τα Mezzo 2. Στη σειρά 900, τα 902i δεν αξίζουν...
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
χμ, διαβάζω σε κριτικές κάποια αρνητικά όπως : Sound lacks clarity at higher levels, επίσης μου θυμίζει αρκετά kef . ερωτήσεις.

- ο ήχος τους έχει σχέση με τη σειρά iq της kef ?
- ποια η τιμή τους και σε ποιο μαγαζί τα βρίσκουμε?


ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ τα usher s-520 ή τα μικρά tannoy, tannoy και monitor audio για τα οποία ενδιαφέρομαι???
 

nikosxeng

Banned
16 September 2007
795
Tannoy έχουν τυπικό αγγλικό προς το γλυκό ήχο..

έχω τα FR, για τα χρήματα τους αξιόλογα..

αλλά για τα usher έχω διαβάσει πολύ θετικά review.
πόσο τα βρήκες;

αν θέλεις άκουσε και τα mission m31i καθώς και τα rega R1, σε αυτά προσανατολίζομαι, πριν τα ονειρικά Spendor... (και εγώ δεν είμαι λάτρης του μπάσου...)
 
Last edited:

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
τα fr δεν είναι τα μικρά που βάζουν rear στα home cinema?

δεν τα έχω βρει ακόμα, φίλος μου είπε πως έχουν γύρω στα 260

τα mission m33i παρότι μικρά μου είχαν φανεί λίγο μπασάτα όταν τα άκουσα

τα rega R1 είναι καλή περίπτωση, σοβαρή εταιρία (λογικά πρέπει να είναι manufactured in uk , ε?) και ερχόμαστε στον πόθο...

ποια spendor θες ? τα SA1 μήπως ? (μας βλέπω να γινόμαστε φίλοι...)
 

nikosxeng

Banned
16 September 2007
795

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Τα S 3/5 είναι από τα καλύτερα BBC Clones, πιστεύω.

Τα έχω ακούσει στου McZab με προ NAD S100 και τελικό... μπέρυ!
Πολύ ωραίο άκουσμα.
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
καλύτερα μη σου μιλήσω για τα μικρά mission, τα άκουσα τελείως πεταχτά, μπορεί να ήταν η ιδέα μου για το μπάσο, πάντως δεν τρελλάθηκα..

θα έπαιρνες (ασχέτως χρημάτων -σημαντικό!-) rega r1 (είχα ακούσει τα δαπέδου τα r3 και μου άρεσαν!) ή τα mercury f1 ?

που υπάρχουν για ακρόα τα r1 ??? και ποιος τα πουλάει όσο λές?
 

nikosxeng

Banned
16 September 2007
795
για την τιμή, υπάρχουν τα 2 link πιο πάνω..
από το homecinema και το Ωδες..
δικτυακά καταστήματα...

ασχέτος χρημάτων φυσικά θα έπαιρνα τα rega R1 (made in UK)...
έλεγα και τα mission, αλλά μάλλον τα ξεχνάω...

τα R1 δεν ξέρω για ακρόαση...
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
ναι τα είδα τα links όμως δεν βρίσκω ελληνικό site με τα r1..

btw. τα έχεις ακούσει ? αν ναι μου δίνεις εντυπώσεις?
 

nikosxeng

Banned
16 September 2007
795
τα R1 τα ακούς στον αντιπροσωπο, νομίζω studio κάτι..

προσωπικά είχα ακούσει παλαιότερα κάτι rega και μου άρεσαν...

review: http://www.stereotimes.com/speak121305.shtml

επίσημη: http://www.rega.co.uk/html/R1.htm

site με ηχεία: http://www.noteworthyaudio.co.uk/Loudspeakers1.html

τα Quad 11L άκουσετα, δυνατό μπάσο, πολύ αξιόλογη ποιότητα κατασκευης,
δεν έχουν τον τυπικό αγγλικό ήχο, αν αυτό θέλεις...
σίγουρα σε κάποιους αρέσουν...
είναι και σχετικά αναίσθητα, 86 db...
 
Last edited: