ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ 2 LNB

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
πριν 2 ημερες,εκανα την κινηση και αλλαξα το "μαμα" πιατο του νοβα,μ`ενα 60αρι.
αφου εκανα την κινηση,ειπα να κοτσαρω κ`ενα 2ρο lnb να πιανω-εκτος απο hotbird και astra.

τα lnb δεν ειναι twin,αλλα 2 ξεχωριστα.

εβαλα κεντρο του hotbird και παρακεντρο του astra.

εδω πρεπει να εχω κανει τα εξης λαθη-εαν μου τα ειπαν σωστα:


-επρεπε να εχει μπει κεντρο του astra-ως ποιο "αδυναμου" δορυφορου.

-αφου το εβαλα ετσι,θα πρεπει να τοποθετησω τον astra-οπως κοιταμε πισω απο το πιατο-δεξια του hotbird και οχι αριστερα που τον εχω τωρα.

-τα lnb πρεπει να ειναι κολλητα?



-μια "βαση" τοποθετησης για να ξεκινησω να μετραω με το πεδιομετρο?
 
Last edited:

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
θες βάση στηριξης 2 lnb, astra κέντρο hotbird παράκεντρα
 

robotech_

Senior Member
2 February 2007
304
πριν 2 ημερες,εκανα την κινηση και αλλαξα το "μαμα" πιατο του νοβα,μ`ενα 60αρι.

Το πιάτο που δίνει η νοβα με την αγορά του πακέτου(αυτό με τη στάμπα) είναι 60άρι οπότε δεν θα δεις κάποια διαφορά στη λήψη σου)

αφου εκανα την κινηση,ειπα να κοτσαρω κ`ενα 2ρο lnb να πιανω-εκτος απο hotbird και astra.

τα lnb δεν ειναι twin,αλλα 2 ξεχωριστα.

εβαλα κεντρο του hotbird και παρακεντρο του astra.


εδω πρεπει να εχω κανει τα εξης λαθη-εαν μου τα ειπαν σωστα:


-επρεπε να εχει μπει κεντρο του astra-ως ποιο "αδυναμου" δορυφορου.

-αφου το εβαλα ετσι,θα πρεπει να τοποθετησω τον astra-οπως κοιταμε πισω απο το πιατο-δεξια του hotbird και οχι αριστερα που τον εχω τωρα.

-τα lnb πρεπει να ειναι κολλητα?



-μια "βαση" τοποθετησης για να ξεκινησω να μετραω με το πεδιομετρο?

Όντως για ταυτόχρονη λήψη Astra/Hotbird με ένα πιάτο θα πρέπει να γίνει κεντράρισμα του πιάτου με βάση τον Astra και παράκεντρα να ληφθεί ο Hotbird.
Βέβαια με 60άρι πιάτο δεν θα γίνει πουθένα στην Ελλάδα καλή λήψη του Astra εκτός ίσως από τις δέσμες 1KR και 1L οι οποίες από τη στιγμή που χάσαμε το Ισπανικό πακέτο δεν αξίζουν τόσο πολύ.

Επίσης με μια τέτοια εγκατάσταση δεν θα είναι καλή και η παράκεντρη λήψη του Hotbird.
Εμπειρικά πάντως αφού γίνει κεντράρισμα του πιάτου στον Astra, το LNB για τον Hotbird θα πρέπει να τοποθετηθεί αριστερότερα του κεντρικού όπως κοιτάμε το πιάτο από την πίσω μεριά.
Με λίγη αναζήτηση στο Internet ή σε δορυφορικά περιοδικά μπορείς να βρεις φωτο για το πόσο απέχουν 2 LNB σε μια τέτοια εγκατάσταση.
Τέλος είμαι της άποψης (μιας και βλέπω ότι μένεις Αθήνα) να προμηθευτείς ένα πιάτο του 1μ. για να υλοποιήσεις τα παραπάνω.
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
Αφου εκανες την κινηση ας επαιρνες ενα μεγαλυτερο πιατο τελος παντων το πιατο ειναι μικρο δεν ξερω σε ποια περιοχη εισαι αλλα θα σου ελεγα να ξεκινησεις με κεντρο τον Astra και παρακεντρα HB.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Το πιάτο που δίνει η νοβα με την αγορά του πακέτου(αυτό με τη στάμπα) είναι 60άρι οπότε δεν θα δεις κάποια διαφορά στη λήψη σου)



Όντως για ταυτόχρονη λήψη Astra/Hotbird με ένα πιάτο θα πρέπει να γίνει κεντράρισμα του πιάτου με βάση τον Astra και παράκεντρα να ληφθεί ο Hotbird.
Βέβαια με 60άρι πιάτο δεν θα γίνει πουθένα στην Ελλάδα καλή λήψη του Astra εκτός ίσως από τις δέσμες 1KR και 1L οι οποίες από τη στιγμή που χάσαμε το Ισπανικό πακέτο δεν αξίζουν τόσο πολύ.

Επίσης με μια τέτοια εγκατάσταση δεν θα είναι καλή και η παράκεντρη λήψη του Hotbird.
Εμπειρικά πάντως αφού γίνει κεντράρισμα του πιάτου στον Astra, το LNB για τον Hotbird θα πρέπει να τοποθετηθεί αριστερότερα του κεντρικού όπως κοιτάμε το πιάτο από την πίσω μεριά.
Με λίγη αναζήτηση στο Internet ή σε δορυφορικά περιοδικά μπορείς να βρεις φωτο για το πόσο απέχουν 2 LNB σε μια τέτοια εγκατάσταση.
Τέλος είμαι της άποψης (μιας και βλέπω ότι μένεις Αθήνα) να προμηθευτείς ένα πιάτο του 1μ. για να υλοποιήσεις τα παραπάνω.



thanks...-bye-
 

robotech_

Senior Member
2 February 2007
304
Σκέψου ότι τα πιάτα μας κοιτάνε στον Νότο.
Ο αστρα έιναι στις 19,2 ανατολικά και ο HB στις 13 ανατολικά.
Αρα αν κεντράρεις HB ο Αστρα θα βρίσκεται ανατολικότερα, και έτσι το παράκεντρο LNB θα πρέπει να βρίσκεται δυτικότερα του κεντρικού (ή δεξιότερα όπως κοιτάμε το πιάτο από πίσω)
Από την άλλη αν κεντράρεις Άστρα ο ΗΒ θα βρίσκεται δυτικότερα και έτσι το παράκεντρο LNB θα πρέπει να βρίσκεται ανατολικότερα του κεντρικού (ή αριστερότερα όπως κοιτάμε το πιάτο από πίσω)
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Σκέψου ότι τα πιάτα μας κοιτάνε στον Νότο.
Ο αστρα έιναι στις 19,2 ανατολικά και ο HB στις 13 ανατολικά.
Αρα αν κεντράρεις HB ο Αστρα θα βρίσκεται ανατολικότερα, και έτσι το παράκεντρο LNB θα πρέπει να βρίσκεται δυτικότερα του κεντρικού (ή δεξιότερα όπως κοιτάμε το πιάτο από πίσω)
Από την άλλη αν κεντράρεις Άστρα ο ΗΒ θα βρίσκεται δυτικότερα και έτσι το παράκεντρο LNB θα πρέπει να βρίσκεται ανατολικότερα του κεντρικού (ή αριστερότερα όπως κοιτάμε το πιάτο από πίσω)

θα τα κανω απο την αρχη οπως ειναι το σωστο και θα το παλεψω με το πεδιομετρο.

κεντρο astra και παρακεντρα ο hotbird.

χοντρικα ο hotbird,τι κλιση θα εχει στ`αριστερα το astra?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
συμβαινει το εξης περιεργο:

παρ`οτι τα lnb ειναι λαθος-εχω περιγραψει την λαθος εγκατασταση ποιο πανω-κατεβαζω απο τον αστρα 15 καναλια(ολα πρεμιερ).

πως γινεται αυτο?
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Με ποιον δέκτη κάνεις την λήψη? Αφού κατεβάζεις 15 πρέπει αν κατεβάζεις κι άλλα. Ποιες συχνότητες του Premiere είναι αυτές?

Και κάτι άλλο, επειδή μίλησες για πεδιόμετρο. Το αγόρασες ή το δανείζεσαι? Ποιο είναι?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ 2 LNB

Με ποιον δέκτη κάνεις την λήψη? Αφού κατεβάζεις 15 πρέπει αν κατεβάζεις κι άλλα. Ποιες συχνότητες του Premiere είναι αυτές?

Και κάτι άλλο, επειδή μίλησες για πεδιόμετρο. Το αγόρασες ή το δανείζεσαι? Ποιο είναι?

t@cv@ew.......:flute:
μονο αυτα κατεβαζει σε 2 search που εκανα.(σε αστρα γιατι σε hotbird δεν εχω προβλημα.)
το πεδιομετρο ειναι του αδερφου μου και δυστηχως δεν το εχω τωρα.
εαν διαβασεις στην αρχη των ποστ θα δεις οτι εχουμε κανει αλχημειες και μπερδεψαμε λιγο τα μπουτια μας.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ 2 LNB

Δε μου λες, αν δώσεις χειροκίνητα συχνότητες του Astra, δεν κατεβάζει τίποτα?

o astra που μου δινει αυτα τα πρεμιερ,δεν ειναι ο 19,2 αλλα ο 23.5.
γι`αυτο μου εκανε εντυπωση πως κατεβαζω εστω κι`αυτα τα 15.

λογικα εγω θα πρεπει να βλεπω τον 19,2 για να παρω αυτα που θελω.
περιμενω να ερθει να το φερουμε στα ισα του....
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ 2 LNB

o astra που μου δινει αυτα τα πρεμιερ,δεν ειναι ο 19,2 αλλα ο 23.5.
Φυσικά και όχι. Premiere υπάρχει μόνο στις 19,2 και οι 23,5 για έστω μερική λήψη απαιτούν μεγάλα έως...τεράστια κάτοπτρα.
 

angelob7

Established Member
17 June 2006
230
Τρίπολη
Kέντρο ο Astra 19.2 και όπως βλέπουμε από πίσω το πιάτο ο hotbird αριστερά του Astra.Ανάποδα από την λογική σειρά.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Kέντρο ο Astra 19.2 και όπως βλέπουμε από πίσω το πιάτο ο hotbird αριστερά του Astra.Ανάποδα από την λογική σειρά.

θα γινει εγκατασταση απο την αρχη και με πιατο ενος μετρου να τελειωνουμε.

θα επανερθω με νεοτερα οταν γινει-σωστα-η εγκατασταση..
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
να μαι παλι μετα απο λιγες ημερες απουσιας.

ο λογος ηταν βεβαια η γεννηση του 2ου τεκνου της οικογενειας(κορακλα..)που ηρθε στον κοσμο σαββατο μσημερι,13 σεπτεμβριου...:party:
περιττο να σας πω πως αισθανομαι αλλα και πως τρεχω...

παμε τωρα στο θεμα:

οπως εχω προ-αναφερει,ετοιμαζομαι να αντικ/σω το 80αρι με ενα τζιμπερντινι του ενος μετρου.

εκτος των astra@hotbird και με την προυποθεση οτι η καλυπτομαι για ενα 3το lnb,ποιον αλλο δορυφορο μπορω να προσθεσω?



περιοχη Αγιος Δημητριος-Αθηνα