Popcorn A-110 Media player

johny1989

AVClub Addicted Member
17 December 2007
2,573
Απάντηση: POPCORN A-110 MEDIA PLAYER

σκεφτομαι να αγορασω 2 και θελω να μου απαντησεις τις παρακατω ερωτησεις οταν το παραλαβεις

1. 24p υποστηριζει?
2. μπορω να κατεβασω απο bit hdtv και να το αφηνω να κατεβαζει ταινειες σαν download box αν του βαλω εσωτερικο σκληρο?
3. ποιοτητα εικονας σε σχεση με το ps3
4. overheating?
5. dts hd ma? η τουλαχιστον pcm?
6. τους υποτιτλους για τα mkv πως θα τους βαζω?θα τους κατεβαζω με αλλο pc και μετα θα τους βαζω στον ιδιο φακελο με την ταινια η μπορω να τους βρω και απο το popcorn hour?
7.δοκιμασετο με ενα χοντρο bitrate στα 1080 και πες μας αν κανει σπασιματα
8.για να κατεβασω με αυτο ταινια πρεπει να εχω το αρχειακι torrent και να του δωσω η εχει καποιο ειδος internet explorer και μπαινω απευθειας με αυτο στις σελιδες με torrent και κατεβαζω?
9ξερω πως δεν συνδεετε ασυρματα στο internet αλλα γινεται να παρει καποιο ασυρματο usb κεραια η καποιο adaptor που να μπαινει στην ethrnet?
σε παρακαλω ισως ειναι βαρετο για σενα να δωσεις τοσο feedback αλλα να το κανεις.
ευχαριστω
-bye-
ΝΕΟΣ PLAYER. ΚΑΛΟΣ ΦΑΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ
ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΑΒΩ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ.
 

goodboy332

Established Member
4 May 2008
218
Kavala
Re: POPCORN A-110 MEDIA PLAYER

Τον είδα και εγώ στην σελίδα του κατασκευαστή και μου φαίνεται καλή επιλογή. Υπάρχει στην Ελλάδα ή τον παράγγειλλες απο εξωτερικό;
 

gdaskal

AVClub Enthusiast
20 June 2006
1,099
Re: POPCORN A-110 MEDIA PLAYER

Μην ψαρωνετε και το χρυσοπληρωσετε απο Ελλαδα!!!

Παραγειλτε το online απο το σαιτ τους!!

Εχω παραγγειλει 2 (pch100) και δεν ειχα κανενα προβλημα!!!!
 

dimitripapa

New member
Re: POPCORN A-110 MEDIA PLAYER

για διαφορες που εχουν να κανουν με 50 ευρω η λιγο περισσοτερο δεν αξιζει τον κοπο. και περισσοτερο για αδοκιμαστα μηχανηματα.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: POPCORN A-110 MEDIA PLAYER

Ενδιαφέρον φαίνεται αρκεί να παιζει απροβλημάτιστα τα απαιτητικά mkv (αυτά με υψηλό bitrate). To προηγούμενο ειχε τετοια προβληματάκια εαν θυμάμαι καλά...
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: POPCORN A-110 MEDIA PLAYER

Μην ψαρωνετε και το χρυσοπληρωσετε απο Ελλαδα!!!

Παραγειλτε το online απο το σαιτ τους!!

Εχω παραγγειλει 2 (pch100) και δεν ειχα κανενα προβλημα!!!!

Tελωνείο ; Απο που στέλνουν; Ελπίζω όχι με UPS
 

gdaskal

AVClub Enthusiast
20 June 2006
1,099
Re: POPCORN A-110 MEDIA PLAYER

EMS,

ο,τι σου βγαζει το google checkout, τόσα πληρωνεις...
 

apextos

Established Member
6 February 2008
221
Re: POPCORN A-110 MEDIA PLAYER

Πιστεύω ότι όταν θα βγούν μηχανάκια με το 8254 και εφόσον το Software δεν έχει προβλήματα τότε θα παίζουν όλα νεράκι.

Εκτός και αν δούμε μηχανάκια και με άλλα chip πέρα από την Sigma Designs
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Re: POPCORN A-110 MEDIA PLAYER

Επειδή μάλλον και εγώ καταλήγω στο νέο ΠοπΚορν θέλω να ρωτήσω τους ήδη κατόχους (και του νέου και του παλιού) μια-δυο ερωτήσεις:

1) Σε πολλά ποστς έλεγαν για πρόβλημα θερμοκρασίας, αμεμιστηράκια και άλλες πατέντες. Αν το δουλέψεις με εξωτερικό δίσκο (μάλλον έτσι με βλέπω) είναι όλα ΟΚ?
2) Εφόσον το συνδέσω μέσω HDMI ή component στη τιβι και μέσω οπτικής σε ενισχυτή που υποστηρίζει DTS θα είμαι ΟΚ σε θέμα ήχου? Υπάρχει περίπτωση μη συγχρονισμού ήχου και εικόνας?
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: POPCORN A-110 MEDIA PLAYER

Η υποστήριξη DTS είναι θέμα licensing και software, οπότε θεωρητικά θα μπορούσαν να το βάλουν και στο A-100, με κάποια αγορά κουπονιού αναβάθμισης ή κάτι τέτοιο για αυτούς που το θεωρούν απαραίτητο. Οι υπόλοιπες αλλαγές (hdmi 1.3, sata, usb slave) είναι σε hardware οπότε δε μπορεί το A-100 να τις έχει.
Τελικά το έχει πάρει κανείς το A-110 στην Ελλάδα ή ακόμη;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: POPCORN A-110 MEDIA PLAYER

Eρωτηση απο ασχετο σε HTPC.

Aν συνδεσουμε ενα σκληρο δισκο με αρχεια mkv στο Popcorn μπορει να παιξει αυτονομα τα ηχεια η πρεπει να γινουν stream απο καποιο PC?
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: POPCORN A-110 MEDIA PLAYER

Eρωτηση απο ασχετο σε HTPC.

Aν συνδεσουμε ενα σκληρο δισκο με αρχεια mkv στο Popcorn μπορει να παιξει αυτονομα τα ηχεια η πρεπει να γινουν stream απο καποιο PC?

Γιάννη λογικά θα πρέπει να τα παιζει.. εξαλλου η αξια του μηχανηματος ειναι οτι μπορει να του δώσεις ειτε streamed υλικο ειτε να του βάλεις ενα δισκο (εσωτερικο/εξωτερικο) και να το αφησεις να κατεβάζει (η να του φορτώνεις υλικο από PC ή file server εαν υπάρχει)..

Προσωπικά ψήνομαι αλλά δεν ξερω εαν πρεπει να ρισκάρω το τελωνειο ή να το πάρω απο εδώ 70 ευρώ ακριβότερα (240 αντι 170)