Θεμα με καλωδια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Σταυρος Δανος

AVClub Addicted Member
21 March 2008
1,811
Πατρα/Κυπρος
Απο οσο ξερουμε,τα καλωδια για να παιξουν καλα ειναι και θεμα ματσαρισματος.Μοντελοποιουνται ως πηνια με αντισταση και χωρητικοτητα,και αποτελουν φιλτρο 2ης ταξης τουλαχιστω.

Απλα δεν μπορω να δεκτω οτι τα επωνυμα καλωδια,ακριβα(για την τζεπη μου) παιζουν πολυ χειροτερα απο αυταcable.jpg
με 10 λεπτα το μετρο.

Δεν εχει σημασια ποια καλωδια ειναι,και δεν θελω να αναφερω ποια γιατι δεν θελω να δυσφημισω κανενα.Αλλωστε δεν υποστηριζω οτι ειναι κακα καλωδια.Αλλα τοσο mismatch ρε παιδι μου?

Τα καλωδια που στοιχιζουν 10 λεπτα δεν παιζονται.Ουτε τεχνογνωσια εχουν ουτε τπτ.Κι ομως.....
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Απο οσο ξερουμε,τα καλωδια για να παιξουν καλα ειναι και θεμα ματσαρισματος.Μοντελοποιουνται ως πηνια με αντισταση και χωρητικοτητα,και αποτελουν φιλτρο 2ης ταξης τουλαχιστω.

Απλα δεν μπορω να δεκτω οτι τα επωνυμα καλωδια,ακριβα(για την τζεπη μου) παιζουν πολυ χειροτερα απο αυταView attachment 26625
με 10 λεπτα το μετρο.

Δεν εχει σημασια ποια καλωδια ειναι,και δεν θελω να αναφερω ποια γιατι δεν θελω να δυσφημισω κανενα.Αλλωστε δεν υποστηριζω οτι ειναι κακα καλωδια.Αλλα τοσο mismatch ρε παιδι μου?

Τα καλωδια που στοιχιζουν 10 λεπτα δεν παιζονται.Ουτε τεχνογνωσια εχουν ουτε τπτ.Κι ομως.....


Κάποιος κάποτε είπε δεν θυμάμαι ποίος αν το σύστημα σου δεν παίζει κράτα τα καλώδια. :ernaehrung004:
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Είναι λάθος ΙΜΗΟ να προσπαθείς να ¨φέρεις¨ένα μέτριο προς κακό σύστημα
με ακριβά-καλά καλώδια.
Το μόνο που πετυχαίνεις σε αυτή την περίπτωση είναι να ακούς τα όποια προβλήματα του συστήματος μεγενθυμένα, με αποτέλεσμα σε αυτή την περίπτωση οι πιό φτηνές λύσεις να ταιριάζουν καλύτερα.
Αν θες περιέγραψε μας το συστημά σου.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Αυτό που αναφέρει ο φίλος magellan είναι απόλυτα σωστό και ισχύει για το 90% των περιπτώσεων. Θα ήθελα απλώς να συμπληρώσω ότι στην κατηγορία των ακριβών καλωδίων συμπεριλαμβάνονται και κάποια ειδικά καλώδια που πραγματικά λειτουργούν σαν φίλτρα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ώστε ο χρήστης να μπορεί να τιουνάρει συγκεκριμένα προβλήματα του συστήματος, όπως τις υπερτονισμένες υψηλές, το βαρύ και χαλαρό μπάσο, μια προβολική μεσαια περιοχή κ.λ.π. Κάτι αντίστοιχο θα μπορούσε βέβαια να πετύχει με χρήση ισοσταθμιστή, αν και η τελευταία λύση δεν αρέσει σε όλους.
 
Last edited:

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
Απάντηση: Re: Θεμα με καλωδια

:smash:χεχε

Αν θα κρατουσα καποια θα ηταν αυτα της δεκαρας τα οποια βαζουν γυαλια στα αλλα....-bye-
αν παιζει καλυτερα το φθηνο κατι πρεπει να αλλαξεις στο συστημα σου

αν θελεις γραψε τι μασινια εχεις,
 

analyse_it

Senior Member
17 June 2006
582
Αthens
σωστα!

(χωρις παρεξηγηση, καποια ωτιτιδα, διατρηση τυμπανου, επισκεψη στον ΩΡΙΛΑ? - προσφατα?)
 

Σταυρος Δανος

AVClub Addicted Member
21 March 2008
1,811
Πατρα/Κυπρος
σωστα!

(χωρις παρεξηγηση, καποια ωτιτιδα, διατρηση τυμπανου, επισκεψη στον ΩΡΙΛΑ? - προσφατα?)


:flipout:Μια χαρα ακουω...ακομα....
Ο ηχος με τα ακριβα ειναι πολυ συγκρατημενος με ψωφια μεσσαια.Με το φτηνο οι μεσσαιες,που ειναι και το δυνατο σημειο του ηχειου ειναι διαφανες και προβολικες(στα μουτρα σου:) )
Μπας να δοκιμασω διπλοκαλωδιωση,τα ακριβα για το woofer και το φτηνο για τα μιντ και τουιτ?

Μιλαμε για τα ηχεια Wharfedale 9.5,three way:)
 

saitisgr

Banned
19 December 2006
1,513
Δυστυχώς εδώ
έχοντας έναν ενισχυτή της τάξεως των 5000 ευρώ κάποια στιγμή αποφάσισα να αγοράσω καλώδια στην τιμή των 5000 δολλαρίων και συγκεκριμμένα τα revelation της VD ....και το έκανα....γιατί τα βρήκα σε καλή τιμή...
Ολοι οι φίλοι γνώστες στη περιοχή με απέτρεπαν απο αυτό....με την δικαιολογία ότι το καλό καλώδιο θα βγάλει στην φόρα τις ατέλειες του ενισχυτή γιατί σε σχέση με τα καλώδια είναι φτηνιάρης....
Βέβαια όταν ήρθαν τα καλώδια και τα άκουσαν δεν πίστευαν στα αυτιά τους τι έκανε ο ενισχυτής με τα revelation....απλά το βούλωσαν..
Αυτό που λάμβαναν υπ οψιν είναι ότι ο ενισχυτής έχει σφάλματα που το καλό καλωδια θα βγάλει στην φόρα
Εγώ λέω ο καθε ενισχυτής έχει όρια....
και το καλό καλώδιο θα αναδείξει τον κάθε ενισχυτή.....μέχρι τα όρια του...
ακόμα και άν ο ενισχυτής κάνει 1000 ευρώ
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
:flipout:Μια χαρα ακουω...ακομα....
Ο ηχος με τα ακριβα ειναι πολυ συγκρατημενος με ψωφια μεσσαια.Με το φτηνο οι μεσσαιες,που ειναι και το δυνατο σημειο του ηχειου ειναι διαφανες και προβολικες(στα μουτρα σου:) )
Μπας να δοκιμασω διπλοκαλωδιωση,τα ακριβα για το woofer και το φτηνο για τα μιντ και τουιτ?

Μιλαμε για τα ηχεια Wharfedale 9.5,three way:)

φιλε μου καθαρισε ολες τις επαφες του συστηματος σου.

πριζες,rca,κλπ.

επισης τα καλωδια ηχειων αν δεν εχουν μπανανες σφιξτα πολυ δυνατα με πενσα η κλειδι και αφησε τα δυο τρεις μερες το καθε σετ πριν αποφασισεις.

εαν βεβαια δεν εχεις στηση σωστα τα ηχεια σου στο χωρο ακρη δεν θα βγη.
 

saitisgr

Banned
19 December 2006
1,513
Δυστυχώς εδώ
:flipout:Μια χαρα ακουω...ακομα....
Ο ηχος με τα ακριβα ειναι πολυ συγκρατημενος με ψωφια μεσσαια.Με το φτηνο οι μεσσαιες,που ειναι και το δυνατο σημειο του ηχειου ειναι διαφανες και προβολικες(στα μουτρα σου:) )
Μπας να δοκιμασω διπλοκαλωδιωση,τα ακριβα για το woofer και το φτηνο για τα μιντ και τουιτ?

Μιλαμε για τα ηχεια Wharfedale 9.5,three way:)

Το πώς ακούγεται ένα ηχείο με ένα καλώδιο να το λαμβάνεις ακουστικά σαν σύνολο και όχι αυτό το καλώδια είναι καλύτερο εδώ ή εκεί πριμα-μεσάια-μπάσα...
Σαν πρόταση.... απλά άκου το κάθε καλώδιο...όχι με γνώμονα το πρίμα -μεσαία- μπάσα .... αλλά το ποιό είναι πιό αρμονικό και ανθρώπινο γιά εσένα
 

Deminio

Senior Member
6 May 2008
319
έχοντας έναν ενισχυτή της τάξεως των 5000 ευρώ κάποια στιγμή αποφάσισα να αγοράσω καλώδια στην τιμή των 5000 δολλαρίων και συγκεκριμμένα τα revelation της VD ....και το έκανα....γιατί τα βρήκα σε καλή τιμή...
Ολοι οι φίλοι γνώστες στη περιοχή με απέτρεπαν απο αυτό....με την δικαιολογία ότι το καλό καλώδιο θα βγάλει στην φόρα τις ατέλειες του ενισχυτή γιατί σε σχέση με τα καλώδια είναι φτηνιάρης....
Βέβαια όταν ήρθαν τα καλώδια και τα άκουσαν δεν πίστευαν στα αυτιά τους τι έκανε ο ενισχυτής με τα revelation....απλά το βούλωσαν..
Αυτό που λάμβαναν υπ οψιν είναι ότι ο ενισχυτής έχει σφάλματα που το καλό καλωδια θα βγάλει στην φόρα
Εγώ λέω ο καθε ενισχυτής έχει όρια....
και το καλό καλώδιο θα αναδείξει τον κάθε ενισχυτή.....μέχρι τα όρια του...
ακόμα και άν ο ενισχυτής κάνει 1000 ευρώ

Πες ΤΑΑΑ ! Να σας πώ ένα παράδειγμα ? Βρείτε εναν φθηνό λαμπάτο ενισχυτή Κινέζο (1000-1200 ευρά) ολοκληρωμένο. Πετάξτε του πάνω ενα DVD Pioneer. Καλά εως εδώ ? Βάλτε και ένα ρέστα αναλυτικό και ακριβό ηχείο που με την διαφάνεια και την ανάλυσή του θα βγάλει τα πάντα στην φόρα. ΒΑΛΤΕ ΤΩΡΑ τα φθηνά σας καλώδια , ακούστε το , και βάλτε το Acoustic Zen Silver Reference και στα ηχεία πχ. το Cardas Golden Presence (για να μην κάνουμε και μονοπωλειακή διαφήμιση). Εαν δεν δείς αύξηση ευγένειας, καλύτερες υψηλές, πιό αθώα μεσαία και πιο καλά διαγεγραμμένο μπάσσο τότε... ας κλείσουν όλες οι εταιρίες με ακριβά καλώδια. Σίγουρα σε ακριβά (>8000 ευρώ) συστήματα το σωστό matching με ακριβά καλώδια θα ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον ήχο. Μόλις λοιπόν βρείτε ακριβά καλώδια που ταιριάζουν αρκετά καλά στο σύστημά σας, βάλτε πάλι τα φθηνά να δείτε ...τη γλύκα ! ...Φιλικά, Deminio - the cable snob ! :BDBDG54:

P.S. Τα Revelation της VDH εχουν 5000 ? Πότε πήγαν τόσο ακριβά ?

The REVELATION HYBRID
Per meter without connectors 82.50
2.0 meter set 715.00
2.5 meter set 822.50
3.0 meter set 930.00
 
Last edited:

Σταυρος Δανος

AVClub Addicted Member
21 March 2008
1,811
Πατρα/Κυπρος
Το πώς ακούγεται ένα ηχείο με ένα καλώδιο να το λαμβάνεις ακουστικά σαν σύνολο και όχι αυτό το καλώδια είναι καλύτερο εδώ ή εκεί πριμα-μεσάια-μπάσα...
Σαν πρόταση.... απλά άκου το κάθε καλώδιο...όχι με γνώμονα το πρίμα -μεσαία- μπάσα .... αλλά το ποιό είναι πιό αρμονικό και ανθρώπινο γιά εσένα

Συμφωνω με οτι λετε,αλλα μηπως,λεω μηπως μερικες φορες μας κοροιδευουν οι εταιρειες καλωδιων?:smash:
Δηλ,η χαμηλη τους κατηγορια,η οποια παλι ειναι τριψηφια στο κοστος,ειναι για τα μπαζα,και κρατανε τα καλα για τα 4ψηφια,για να παρατηρας διαφορα μεταξυ τους και ετσι να πιστευεις οτι πιασαν τοπο τα λεφτα σου.Λεω μηπως.
Παντως θα ηθελα να γινει καποτε μια συγκριση μεταξυ καλωδιων που στοιχιζουν οσο ενα αυτοκινητο και καλωδια ασχετα με τον ηχο,οπως καλωδια rf κτλ.Δεν γινεται ενα κομματι χαλκο να στοιχιζει χχχχευρω.Ειναι τουλαχιστω προκλητικο.Ουτε καθαρο χρυσαφι να ηταν:twoguns::twoguns:
 

sakis65

Senior Member
4 May 2007
336
Πιστευω πως με αγορα καλωδιων των 300ευρω περιπου εχει πετυχει καποιος το 90% της αποδοσης.
Με 1000ευρω το 95% της αποδοσης.
Με 3000ευρω το 98% της αποδοσης.
Για το 100% της αποδοσης δεν ξερω ποσο πρεπει να πληρωσουμε.
Δεν ξερω, αν αξιζει να δωσει καποιος τοσα επιπλεον χρηματα για να παρει αυτη την βελτιωση.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: Θεμα με καλωδια

Συμφωνω με οτι λετε,αλλα μηπως,λεω μηπως μερικες φορες μας κοροιδευουν οι εταιρειες καλωδιων?:smash:
Δηλ,η χαμηλη τους κατηγορια,η οποια παλι ειναι τριψηφια στο κοστος,ειναι για τα μπαζα,και κρατανε τα καλα για τα 4ψηφια,για να παρατηρας διαφορα μεταξυ τους και ετσι να πιστευεις οτι πιασαν τοπο τα λεφτα σου.Λεω μηπως.
Παντως θα ηθελα να γινει καποτε μια συγκριση μεταξυ καλωδιων που στοιχιζουν οσο ενα αυτοκινητο και καλωδια ασχετα με τον ηχο,οπως καλωδια rf κτλ.Δεν γινεται ενα κομματι χαλκο να στοιχιζει χχχχευρω.Ειναι τουλαχιστω προκλητικο.Ουτε καθαρο χρυσαφι να ηταν:twoguns::twoguns:

Eπειδή συνήθως γίνεται το...έλα να δείς,όταν συζητάμε(καλύτερα τσακωνόμαστε) για τα καλώδια,δεν γίνεται και καμία αναφορά σε κάποιες πραγματικά παντεταρισμένες μεθόδους στην πλέξη των καλωδίων,σε νέες μορφές εξέλασης π.χ τα λεγόμενα μονοκρυσταλλικής δομής,σε νέα μονωτικά υλικά-μεθόδους κ.ο.κ

Υπάρχουν πολλοί που την "ψάχνουν" και μάλιστα μιλάμε για σοβαρές εταιρείες,ακόμα και πολυεθνικές που παράγουν και καλώδια audio.

Οτι οι περισσότερες εταιρείες ζητάνε την...μάνα και τον πατέρα τους για τα καλώδια και μάλιστα άνευ "λόγου και αιτίας",δεν επιδέχεται συζήτηση.Αλλά άν ένα καλώδια είναιι φτιαγμένο π.χ απο πραγματικό χρυσό κι ασήμι(π.χ Siltech) κι επιπρόσθετα έχουν ξοδέψει χιλιάδες ώρες και πολλά χρήματα,για την εξέλιξή τους,τότε μήπως κάπου πρέπει να βάλουμε λίγο νερό στο κρασί μας;

Ασφαλώς γενικά,ισχύει ότι δεν μπορεί και δεν πρέπει να βάλεις σ' ένα σύστημα των άς πούμε 3000 καλώδια των 5000.Το πιθανότερο είναι,ότι θα υπάρξει βελτίωση σε σχέση με φθηνότερα αλλά όχι τέτοια,που να δικαιολογεί το ποσό.Χωρίς συζήτηση,σ' αυτήν την περίπτωση παίρνεις καλύτερα μηχανήματα κι ακούς πολύ καλύτερα κρατώντας τα φθηνά καλώδια στο σύστημα.
 
Last edited:

Σταυρος Δανος

AVClub Addicted Member
21 March 2008
1,811
Πατρα/Κυπρος
Re: Απάντηση: Re: Θεμα με καλωδια

Eπειδή συνήθως γίνεται το...έλα να δείς,όταν συζητάμε(καλύτερα τσακωνόμαστε) για τα καλώδια,δεν γίνεται και καμία αναφορά σε κάποιες πραγματικά παντεταρισμένες μεθόδους στην πλέξη των καλωδίων,σε νέες μορφές εξέλασης π.χ τα λεγόμενα μονοκρυσταλλικής δομής,σε νέα μονωτικά υλικά-μεθόδους κ.ο.κ

Υπάρχουν πολλοί που την "ψάχνουν" και μάλιστα μιλάμε για σοβαρές εταιρείες,ακόμα και πολυεθνικές που παράγουν και καλώδια audio.

Οτι οι περισσότερες εταιρείες ζητάνε την...μάνα και τον πατέρα τους για τα καλώδια και μάλιστα άνευ "λόγου και αιτίας",δεν επιδέχεται συζήτηση.Αλλά άν ένα καλώδια είναιι φτιαγμένο π.χ απο πραγματικό χρυσό κι ασήμι(π.χ Siltech) κι επιπρόσθετα έχουν ξοδέψει χιλιάδες ώρες και πολλά χρήματα,για την εξέλιξή τους,τότε μήπως κάπου πρέπει να βάλουμε λίγο νερό στο κρασί μας;

Ασφαλώς γενικά,ισχύει ότι δεν μπορεί και δεν πρέπει να βάλεις σ' ένα σύστημα των άς πούμε 3000 καλώδια των 5000.Το πιθανότερο είναι,ότι θα υπάρξει βελτίωση σε σχέση με φθηνότερα αλλά όχι τέτοια,που να δικαιολογεί το ποσό.Χωρίς συζήτηση,σ' αυτήν την περίπτωση παίρνεις καλύτερα μηχανήματα κι ακούς πολύ καλύτερα κρατώντας τα φθηνά καλώδια στο σύστημα.

Μαζι σου ειμαι.Απλα δεν υπαρχει τοση τεχνογνωσια σε ενα κομματι πλεγμενου μεταλλου που να αξιζει 10000 το μετρο.Δεν παννα ψαχνουν και να κανουν ερευνα 1000 διδακτορες με τους δεπ τους:BDGBGDB55:

Με 10000ευρο παιρνεις ενα κομματι χαλκο,και προμηθεια υγρου αζωτου για να τους πλησιασεις σε κατασταση superconductor.Εκει θα δεις διαφορα:flipout::BDBDG54:
 

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,762
Αθηνα
Re: Απάντηση: Θεμα με καλωδια

Πιστευω πως με αγορα καλωδιων των 300ευρω περιπου εχει πετυχει καποιος το 90% της αποδοσης.
Με 1000ευρω το 95% της αποδοσης.
Με 3000ευρω το 98% της αποδοσης.
Για το 100% της αποδοσης δεν ξερω ποσο πρεπει να πληρωσουμε.
Δεν ξερω, αν αξιζει να δωσει καποιος τοσα επιπλεον χρηματα για να παρει αυτη την βελτιωση.

Διαφωνω καθετα. Σε ενα πολυ αναλυτικο συστημα η διαφορα με την αλλαγη καλωδιων μπορει να ειναι μεγαλυτερη απο την διαφορα που θα ακουσεις με την αλλαγη καποιου μηχανηματος.... Εαν φυσικα τα καλωδια που ειχες πριν ηταν μετρια και βαλεις στη θεση τους κορυφαια. Εαν πας απο τα Goertz στα Argento η τα Virtual Dynamics Revelation για παραδειγμα....
 

analyse_it

Senior Member
17 June 2006
582
Αthens
Re: Απάντηση: Re: Θεμα με καλωδια

Μαζι σου ειμαι.Απλα δεν υπαρχει τοση τεχνογνωσια σε ενα κομματι πλεγμενου μεταλλου που να αξιζει 10000 το μετρο.Δεν παννα ψαχνουν και να κανουν ερευνα 1000 διδακτορες με τους δεπ τους:BDGBGDB55:

Με 10000ευρο παιρνεις ενα κομματι χαλκο,και προμηθεια υγρου αζωτου για να τους πλησιασεις σε κατασταση superconductor.Εκει θα δεις διαφορα:flipout::BDBDG54:


Ειναι λιγο ακραιο το παραδειγμα σου για καλωδια 10000 ευρω σε ενα συστημα με τα τιμια Wharfedale!:ernaehrung004:
 

analyse_it

Senior Member
17 June 2006
582
Αthens
Να σας πω την αποψη μου,

ενα συστημα φτιαγμενο με βαση το προσωπικο γουστο στα ηχεια, με καλα συνοδα και προσοχη στην τοποθετηση στο χωρο,

σιγουρα μας προσφερει τη χαρα της αναζητησης και μας κανει να χαιρομαστε τη μουσικη.


Τωρα, με λιγο matching σε καλωδια το αποτελεσμα γινεται ακομα καλυτερο.


Προσωπικα, φτιαχνω το συστηματακι μου σιγα-σιγα, συμβουλευομαι φιλους, αγοραζω μουσικες και


... σιγα σιγα φτιαχνω το συτηματακι των ονειρων μου.

Δεν χρειαζεται ουτε να χρεωθω, ουτε να ξοδεψω τοσα που να μη μου επιτρεπουν να περνω καλα ...


ετσι παιρνω ευχαριστηση απο το χομπυ και χαιρομαι και τις μουσικες που αγοραζω.

αν μου εδινε καποιος 20000-30000 ευρω και μου ελεγε "παρτα και φτιαξε συστημα" θα εφτιαχνα καλο ηχο αλλα δεν θα ειχα ευχαριστηθει.


προσωπικα, το χομπυ μου ειναι και τα μηχανηματα και η μουσικη.

ετσι, και η δισκοθηκη ανεβαινει, και ακουω τις αγαπημενες μου μουσικες πολυ ομορφα.


δεν χρειαζονται για μενα ακροτητες, μερακι χρειαζεται, ακουσματα live (για να εχουμε και σημειο αναφορας) και σιγα σιγα να παιρνουμε ευχαριστηση απο την ενασχοληση με τη μουσικη!


επιπλεον, εχω γνωρισει ατομα απο εδω, εχω χρησιμοποιησει τις γνωσεις τους (και την εμπειρια τους απο λαθη και σωστες κινησεις που εχουν κανει) και ετσι εχω γλιτωσει πολλα-πολλα εξοδα.

κανουμε και μερικες ακροασεις και ακουμε και στο χωρο καποια μηχανηματα.

(αυτος ειναι και ο πραγματικος σκοπος του AvClub αλλωστε! - να βοηθουμε ο ενας τον αλλο!)
 

Σταυρος Δανος

AVClub Addicted Member
21 March 2008
1,811
Πατρα/Κυπρος
Re: Απάντηση: Re: Θεμα με καλωδια

Ειναι λιγο ακραιο το παραδειγμα σου για καλωδια 10000 ευρω σε ενα συστημα με τα τιμια Wharfedale!:ernaehrung004:

συμφωνω φιλε Ηλια.Τα καλωδια που δεν ματσαρουν τα Wharfedale δεν πλησιαζουν αυτη τη τιμη.Εχουν μικροτερη αξια απο τα μεγαφωνα.Η ενσταση μου ειναι γιατι να ακουγονται τα καλωδια των 10 λεπτων.και δεν καλυπτουν απλα τις αδυναμιες του ενισχυτη.Το αντιθετο.Με τα ακριβα η αναλυση παει περιπατο,και ο ηχος μοιαζει σαν εβαλες χοντρο υφασμα μπροστα τους.

το παραδειγμα των 10000 ειναι γενικο και δειχνει ποσο ξεφυγαν οι εταιρειες