Windows HOME SERVER

Asteris

AVClub Enthusiast
8 April 2008
719
Θεσσαλονίκη
http://www.microsoft.com/windows/products/winfamily/windowshomeserver/default.mspx

Τον έχει δοκιμάσει κανείς? Σκέφτομαι να τον βάλω ως λειτουργικό του server που θα κρατάει photos/music/movies στο σπίτι και έχω ακόμη 2-3 απορίες:

1. Κάνει μόνος του shadow copies από τα αρχεία σε δεύτερους δίσκους (αν υπάρχουν). Είναι καλύτερος όμως από RAID 5 σε τέσσερις 500άρηδες δίσκους που λέω να βάλω? Hardware ή Software λύση δηλαδή? Στο Raid 5 χάνεις έναν δίσκο, αλλά κερδίζεις ταχύτητα. Έχει νόημα η αυξημένη ταχύτητα σε multimedia files?

2. Διαβάζω ότι πατάει σε Win2003 Server. Επειδή σκέφτομαι να βάλω μέσα 3 κάρτες (Analog TV, DVB-T και DVB-S), ώστε να δουλέψει και ως HDD recorder, θα παίξουν καλά οι drivers και τα αντίστοιχα προγράμματα?

3. Είναι σταθερός?

Σήμερα κατέβασα το iso και θα το περνούσα ήδη, αλλά το HTPC είναι χωμένο κάτω-κάτω στο rack και δεν έχω χρόνο να τα σκορπίσω όλα, το άλλο ΣΚ ελπίζω να προλάβω...
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
http://www.microsoft.com/windows/products/winfamily/windowshomeserver/default.mspx

Τον έχει δοκιμάσει κανείς? Σκέφτομαι να τον βάλω ως λειτουργικό του server που θα κρατάει photos/music/movies στο σπίτι και έχω ακόμη 2-3 απορίες:

1. Κάνει μόνος του shadow copies από τα αρχεία σε δεύτερους δίσκους (αν υπάρχουν). Είναι καλύτερος όμως από RAID 5 σε τέσσερις 500άρηδες δίσκους που λέω να βάλω? Hardware ή Software λύση δηλαδή? Στο Raid 5 χάνεις έναν δίσκο, αλλά κερδίζεις ταχύτητα. Έχει νόημα η αυξημένη ταχύτητα σε multimedia files?

2. Διαβάζω ότι πατάει σε Win2003 Server. Επειδή σκέφτομαι να βάλω μέσα 3 κάρτες (Analog TV, DVB-T και DVB-S), ώστε να δουλέψει και ως HDD recorder, θα παίξουν καλά οι drivers και τα αντίστοιχα προγράμματα?

3. Είναι σταθερός?

Σήμερα κατέβασα το iso και θα το περνούσα ήδη, αλλά το HTPC είναι χωμένο κάτω-κάτω στο rack και δεν έχω χρόνο να τα σκορπίσω όλα, το άλλο ΣΚ ελπίζω να προλάβω...

Είναι αρκετά βολικό software, σε σημείο που δεν το περίμενα.
Βέβαια δεν είναι τίποτα άλλο από έναν Windows 2003 Sp2 με custom folders και permissions, αλλά αυτά είναι που κάνουν και την διαφορά για έναν απλό χρήστη.

Το μεγάλο ατού είναι ότι κάνει backup σε οποιοδήποτε pc εσύ του πεις και όποτε θες....Μεγάλη υπόθεση...!!!

Είναι σταθερός και εύκολος στην χρήση του, έρχεται με ένα client προγραμματάκι που τρέχει μόνιμα στο pc που έχει σαν client και θα παίρνει backup κλπ...

Θέλεις drivers για windows 2003, φυσικά.

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι πρόκειται για File Server λογική και όχι να του φορτώσουμε Extra δουλειές. Δηλαδή, είναι ένα software που θα κάτσει σε ένα pc και δεν θα ασχοληθούμε ξανά στο άμεσο μέλλον, εκτός για την αύξηση της χωρητικότητας του Η/Υ.

Δεν είναι για να γράφει ταινίες ή οτιδήποτε άλλο, είναι για να παίρνει backup και να αποθηκεύει αρχεία (βίντεο, μουσική, κλπ).
 

Asteris

AVClub Enthusiast
8 April 2008
719
Θεσσαλονίκη
Όταν λες δεν είναι φτιαγμένος για να κάνει άλλες δουλειές εκτός από file sharing, έχει να κάνει με υπολογιστική ισχύ, ή με κάτι άλλο?

Αφού θα έχω που θα έχω το Nero εγκατεστημένο, πόσους πόρους να τραβάει αν κάνει και εγγραφή το Nero Home από μιά κάρτα? Το Pc που σχεδιάζω να να στήσω θα είναι με Core2Duo Ε6420, Intel G35, 2GB ram DDR2 και ΑΤΙ 2600 (το τωρινό μου δηλαδή, που θα το κάνω server μόλις μπω στο νέο σπίτι...).

Βλέπεις κάπου να έχει πρόβλημα για τέτοια δουλειά?
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Όταν λες δεν είναι φτιαγμένος για να κάνει άλλες δουλειές εκτός από file sharing, έχει να κάνει με υπολογιστική ισχύ, ή με κάτι άλλο?

Αφού θα έχω που θα έχω το Nero εγκατεστημένο, πόσους πόρους να τραβάει αν κάνει και εγγραφή το Nero Home από μιά κάρτα? Το Pc που σχεδιάζω να να στήσω θα είναι με Core2Duo Ε6420, Intel G35, 2GB ram DDR2 και ΑΤΙ 2600 (το τωρινό μου δηλαδή, που θα το κάνω server μόλις μπω στο νέο σπίτι...).

Βλέπεις κάπου να έχει πρόβλημα για τέτοια δουλειά?

Δεν λέω ότι θα έχει πρόβλημα, αλλά η ιδιομορφία του software έχει να κάνει με το ότι θέλει και server αντιμετώπιση.

Δηλαδή σε έναν server δεν φορτώνεις Tv Card για να γράψεις τηλεόραση ας πούμε.

Έτσι και εδώ, φτιάξε ένα μηχάνημα όχι τίποτα ακριβό, με Raid 5, για να αποθηκεύεις όλα τα αρχεία και να φτιάχνεις backup απο τα pc που θα έχεις, HTPC, Game Pc, ότι άλλο...

Δεν ξέρω αν το Hardware που έχεις, έχει drivers για Windows 2003, αλλά πιο πολύ, φοβάμαι ότι το software που θες να βάλεις, δεν θα είναι συμβατό με 2003.
 
Ενα μηχανημα που ειναι προορισμενο για File Server, καλο ειναι να κανει μονο αυτο. Συνηθως δε, η διαδικασια του Backup εχει απαιτησεις, ιδιως οταν μιλαμε για δικτυακο backup.

Σε επαγγελματικα περιβαλοντα συνηθως στηνεται 1/2/3.... Application server(s). Εκει βαζουμε τις εφαρμογες που θελουμε να τρεχουν κεντρικα.

Παραδειγμα: Mail Server, Proxy , TV, Satelite,Συναγερμο, καμερες κλπ
 
Last edited:

Asteris

AVClub Enthusiast
8 April 2008
719
Θεσσαλονίκη
Καλά, δεν είναι και server για εταιρία, ένα fileserver σπιτιού θα είναι, το οποίο μάλλον σε Raid 5 θα σώζει, οπότε και να σκορπίσει το λειτουργικό, σε μισή ωρίτσα το ξαναστήνω και τα data μένουν ανέπαφα. Σε κατάσταση εγγραφής η χρήση CPU είδα ότι είναι περίπου 30%, άσε που όταν θα κάνει εγγραφές μάλλον θα λείπουμε από το σπίτι, άρα και ο server θα κ@λοβάραγε έτσι κι αλλιώς.

Το Nero είδα παίζει σε Win2003, το Powercinema μάλλον όχι. Κοντός ψαλμός αλληλούια, το άλλο ΣΚ το στήνω σε εφεδρικό δίσκο να δω πως θα πάει.
 

adynaton

New member
22 June 2006
64
Έχω φτιάξει εδώ και 3 μήνες ένα WHS βασισμένο στο VIA EPIA SN (mini-itx) με 1.8GHz processor σε κουτί Chenbro ES340 (κουκλί) με 1 GB μνήμη και 3 μέχρι στιγμής δίσκους (2x500 GB + 1x1TB). Το κουτί υποστηρίζει μέχρι 4. Tο έχω συνδεδεμένο μέσω Gibabit switch και το χρησιμοποιώ ως

1)File Server (παίζω απευθείας τα αποθηκευμένα HD αρχεία στο HTPC αλλά κάνω και εγγραφές από τον DM800 απευθείας στον server)
2)Backup Server για 3 PC (PC,HTPC,laptop)
3)Torrent downloader (με εγκατάσταση του utorrent σαν service)

Είναι ανοικτό 24x7 με ελάχιστη κατανάλωση.

*Προσοχή στο corruption bug το οποίο θα διορθωθεί από service pack και το οποίο εμφανίζεται σε files που γίνονται download (π.χ από utorrent) απευθείας σε shared directories. Αν κατεβάζεις αρχεία και τα σώζεις σε directories που δεν είναι shared τα αρχεία δεν έχουν πρόβλημα.
 

Rbaggio

New member
14 December 2008
1
Έχω φτιάξει εδώ και 3 μήνες ένα WHS βασισμένο στο VIA EPIA SN (mini-itx) με 1.8GHz processor σε κουτί Chenbro ES340 (κουκλί) με 1 GB μνήμη και 3 μέχρι στιγμής δίσκους (2x500 GB + 1x1TB). Το κουτί υποστηρίζει μέχρι 4.

Θα ήθελα να μάθω από που το πήρες το κουτί Chenbro ES340 εάν γίνετε. Το ψάχνω εδώ και πολύ καιρό σε κάποιο Ελληνικό Online κατάστημα μάταια όμως. Το έχω βρει στο εξωτερικό άλλα τα έξοδα μεταφοράς είναι πολλά. Το ίδιο θα ήθελα να μάθω και για την VIA EPIA SN (mini-itx). Θέλω να φτιάξω και εγώ ένα Windows Home Server και πιστεύω πως αυτά τα Hardware είναι ότι ακριβώς χρειάζομαι!

Επίσης θα ήθελα να μου πεις άμα τελικά τα Windows Home Server αξίζουν και άμα έχεις μείνει ευχαριστημένος.

Ευχαριστώ
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Ηθελα κι εγω να τα δοκιμασω, αλλα δυστυχως δεν δεχονται δισκους ετοιμους με υλικο μεσα.
Οταν πηγα να κανω εγκατασταση, ηθελε σωνει και καλα να φορμαρει τους δισκους μου με υλικο high definition σε δικο του format... δεν γινεται αλλιως ?

Δεν μπορω να κανω backup se 10 terra !!!
 

Stratos

AVClub Enthusiast
13 July 2006
785
Marousi
Αντε μεγεια μας!!!

Power Pack 3 !!!

Windows 7 compatibility is supported. You can now access Windows Home Server from Windows 7 libraries on a computer that is running Windows 7. This update supports the power settings for a Windows 7 client computer. Specifically, the computer can now be turned on and off according to backup schedules.
New capabilities in Windows Search 4.0 increase the efficiency of searching the content on a home server.
Windows Home Server backup is more reliable. This update fixes an issue that occurs when you restore a backup file. This process can now progress past 81 percent or 97 percent completion
You can now archive and transcode TV recorded from Windows Media Center to a home server. You can view information about the home server from a Windows Media Center computer. This information includes storage space, drives, and backup status
Compatibility is increased between home computers that use low resolution displays (1024 x 600) and the home server.
You can now connect a home computer to a home server even if your Internet service provider uses OpenDNS as its DNS solution.
You can now recover a home server by using Power Pack 2 Server Recovery DVD that is provided by your OEM provider.
 
Ηθελα κι εγω να τα δοκιμασω, αλλα δυστυχως δεν δεχονται δισκους ετοιμους με υλικο μεσα.
Οταν πηγα να κανω εγκατασταση, ηθελε σωνει και καλα να φορμαρει τους δισκους μου με υλικο high definition σε δικο του format... δεν γινεται αλλιως ?

Δεν μπορω να κανω backup se 10 terra !!!

Μιας και έχω αποκτήσει λίγη παραπάνω εμπειρία τους τελευταίους μήνες, μπορώ έστω και καθυστερημένα να απαντήσω και την δικιά σου ερώτηση.

Η λύση είναι απλή. Στήνεις τον WHS σε έναν καινούργιο σκληρό δίσκο (best practice σε κάθε περίπτωση), και μετά μεταφέρεις σε αυτόν τα δεδομένα των δίσκων σου, έναν - έναν. Δηλαδή μεταφέρεις τα δεδομένα του πρώτου, και μετά τον ενσωματώνεις στο file system του WHS. Έτσι έχεις αρκετό ελεύθερο χώρο για να μεταφέρεις τα δεδομένα του δεύτερου δίσκου, κ.ο.κ.
 
Έχει, έχει.. Η μεταφορά δεδομένων φορτώνει τον επεξεργαστή. Σε μικρούς επεξεργαστές και για ταχύτητες gigabit, ο επεξεργαστής δεν μπορεί να αντεπεξέλθει, και σαν αποτέλεσμα πέφτει η ταχύτητα.

Π.χ. αντί να βγάζεις 70-80MB/sec, μπορεί να βγάζεις 30-40MB/sec.
 
Last edited:

antid0t

Senior Member
17 January 2007
546
Αθηνα
*Προσοχή στο corruption bug το οποίο θα διορθωθεί από service pack και το οποίο εμφανίζεται σε files που γίνονται download (π.χ από utorrent) απευθείας σε shared directories. Αν κατεβάζεις αρχεία και τα σώζεις σε directories που δεν είναι shared τα αρχεία δεν έχουν πρόβλημα.

Οπα, και ημουν ετοιμος να προχωρησω... δηλαδη πρεπει να κατεβει το torrent file και μετα να γινει copy σε shared directory?

Οταν λεμε shared directory σε περιβαλλον WHS εννοουμε το απλο shared folder τυπου ΧΡ ή κατι αλλο?

ευχαριστω
 

Stratos

AVClub Enthusiast
13 July 2006
785
Marousi
Αν μιλάμε για το ίδιο bug, έχει διορθωθεί εδώ και σχεδόν 1 χρόνο.

Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάποιο τέτοιο πρόβλημα, και έχω κατεβάζει αμέτρητα ΤΒ απευθείας σε shared directories με το uTorrent.

Ακριβως αυτο.
Κι εγω κανω το ιδιο εδω και παρα πολυ καιρο, χωρις το παραμικρο προβλημα.
 

Stratos

AVClub Enthusiast
13 July 2006
785
Marousi
Tι σχεση εχει ο επεξεργαστης με το Transfer rate ?

Παιζει σημαντικο ρολο αν μιλαμε για ενσωματωμενες στη μητρικη καρτες δικτυου, οι οποιες δεν εχουν δικο τους επεξεργαστη οποτε χρησιμοποιουν του συστηματος (δεν ειναι τυχαιο που καλες καρτες δικτυου κοστιζουν περισσοτερο απο τη μητρικη αν εχουν επεξεργαστη (NPU)και μνημη).
Βεβαια σε οικιακη χρηση, δεν ενδιαφερει τοσο, οποτε κανεις δεν την αλλαζει.
Οταν ομως υπαρξει η αναγκη για γρηγορο δικτυο, μια εξτρα καρτα ειναι must(ειδικα οταν το cpu ειναι ψιλοψοφιο :frusty:)