Προβλημα με Panasonic plasma 42" PZ70EA

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

andreas6670

Established Member
4 December 2007
120
Καλημερα σε ολους,

Η 2 μηνων Panasonic μου παρουσιαζει καποιες τακτες οριζοντιες γραμμες στο τηλεοπτικο σημα και στο σκαρτ, οι οποιες γινονται πιο εντονες και κινουνται οταν συνδεω τον υπολογιστη με HDMI (photo).

Υποψιαζομαι μηπως δεν ειναι προβλημα της τηλεορασης, αλλα καποια παρεμβολη απο καποιο αλλο σημα, μηπως εχει δει κανεις κατι παρομοιο;

Ευχαριστω
 

Attachments

  • IMG_0382b.JPG
    IMG_0382b.JPG
    23.8 KB · Views: 81

gzoun

AVClub Addicted Member
8 March 2008
1,958
Αθήνα-Μενίδι
Καλημερα σε ολους,

Η 2 μηνων Panasonic μου παρουσιαζει καποιες τακτες οριζοντιες γραμμες στο τηλεοπτικο σημα και στο σκαρτ, οι οποιες γινονται πιο εντονες και κινουνται οταν συνδεω τον υπολογιστη με HDMI (photo).

Υποψιαζομαι μηπως δεν ειναι προβλημα της τηλεορασης, αλλα καποια παρεμβολη απο καποιο αλλο σημα, μηπως εχει δει κανεις κατι παρομοιο;

Ευχαριστω
Δεν γνωριζω κατι για το συγκεκριμενο προβλημα,απλα δοκιμασε τα εξης.Κλεισε την τηλεοραση απο τον διακοπτη του ρευματος και μετα αποσυνδεσε ολα τα καλωδια παροχης σηματος στην συνεχεια αναψε την τηλεοραση πηγαινε σε μια εξοδο HDMI και κοιτα εαν σου παρουσιαζει το ιδιο φαινομενο,εαν δεν σου το κανει ξεκινα να συνδεεις ενα-ενα τα καλωδια σηματος μηπως μπορεσεις και βρεις απο εκει καποιο προβληματικο καλωδιο.ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ευχομαι να ειναι κατι απλο.-bye-
 

andreas6670

Established Member
4 December 2007
120
το εχω κανει ηδη αυτο, δοκιμασα διαφορους συνδυασμους, και ακομη δοκιμασα και να παρω ρευμα απο καποια αλλη πριζα (στο ιδιο δωματιο).

Το μονο που δεν δοκιμασα ειναι να την βγαλω απο εκει που ειναι (μεσα σε μια κατασκευη γυψοσανιδας) και να την βαλω να παιξει καπου αλλου σε αλλο δωματιο
 

andreas6670

Established Member
4 December 2007
120
Εχω καταργησει οτι wifi παιζει μεσα στο σπιτι, ακομα και το ασυρματο τηλεφωνο. Τωρα αν το wifi του γειτονα παρεμβαλλει στην τηλεοραση μου....

Βγαζοντας το RF δεν βλεπω καμμια βελτιωση

Εκανα ομως χτες το βραδυ το εξης: Ξεκρεμασα την τηλεοραση και την πηγα στον πανω οροφο στην κρεβατοκαμαρα οπου εχω και αλλη κεραια. Την συνδεσα με το laptop της γυναικας μου και επαιζε μια χαρα (VGA συνδεση), το σκαρτ επαιζε μια χαρα, και τα προγραμματα της τηλεορασης παιζανε πολυ καλα, εκτος απο 1-2 που εμφανιζαν κατι μικρες παρεμβολες.

Νομιζω ειναι πλεον προφανες οτι δεν φταιει η τηλεοραση, αλλα κατι αλλο. Πως μπορω να βρω τι ειναι, η μηπως ξερει καποιος ποιον μπορω να φερω να μου λυσει το προβλημα;
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Δύσκολα έχεις τέτοιες παρεμβολές ,ειδικά σε plasma/lcd, ειδικά από την μία μέσα στην αλλη!

Η τηλεόρασή σου έχει πρόβλημα, την πακετάρεις όπως είσαι και την πας πίσω!
 

andreas6670

Established Member
4 December 2007
120
Re: Απάντηση: Προβλημα με Panasonic plasma 42" PZ70EA

Οταν λες αλλη κεραια τι εννοεις;

Εννοω αλλο καλωδιο (που προερχεται απο την ιδια κεραια)
 

andreas6670

Established Member
4 December 2007
120
Δύσκολα έχεις τέτοιες παρεμβολές ,ειδικά σε plasma/lcd, ειδικά από την μία μέσα στην αλλη!

Η τηλεόρασή σου έχει πρόβλημα, την πακετάρεις όπως είσαι και την πας πίσω!

Αν την παω πισω, 99% δεν θα παρουσιαζει κανενα προβλημα στο εργαστηριο τους και θα μου την φερουν οπως τους την εδωσα
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Αντρεα, μήπως έχεις πολύ ψηλά το gain στον ενισχυτή της κεραίας και σπινθηρίζει? όταν βγάλεις την κεραία ,οι παρεμβολές σταματάνε?
 

andreas6670

Established Member
4 December 2007
120
Αντρεα, μήπως έχεις πολύ ψηλά το gain στον ενισχυτή της κεραίας και σπινθηρίζει? όταν βγάλεις την κεραία ,οι παρεμβολές σταματάνε?

Οχι, δεν σταματανε, δεν πρεπει να ειναι το σημα της κεραιας.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Οχι, δεν σταματανε, δεν πρεπει να ειναι το σημα της κεραιας.

Τοτε επιμένω οτι η τηλεόραση έχει πρόβλημα...Δεν είναι και ραδιοφωνάκι AM να έχει τέτοιες παρεμβολες!!!
 

gzoun

AVClub Addicted Member
8 March 2008
1,958
Αθήνα-Μενίδι
Δοκιμασε με μια εξωτερικη οποιαδηποτε φτηνη ακριβη δεν παιζη ρολο απλα για να δεις αν παρουσιαζη ξανα τισ γραμμες.
 

andreas6670

Established Member
4 December 2007
120
Εδω σου λεω οτι την εβαλα σε αλλο δωματιο και επαιζε κανονικα....
 

andreas6670

Established Member
4 December 2007
120
Τοτε επιμένω οτι η τηλεόραση έχει πρόβλημα...Δεν είναι και ραδιοφωνάκι AM να έχει τέτοιες παρεμβολες!!!

Δεν λεω οτι δεν εχει, αλλα ειμαι σιγουρος οτι αν την παρει η Panasonic και την παει στο εργαστηριο, δεν θα διαγνωσει τιποτα και θα μου την φερει πισω (ισως σε χειροτερη κατασταση απ'οτι την πηρε)
 

andreas6670

Established Member
4 December 2007
120
να προσθεσω κατι το οποιο μπορει να βοηθησει στην διαγνωση:

Η τηλεοραση βρισκεται κρεμασμενη με μεταλλικη βαση σε μια εσοχη μιας κατασκευης απο γυψοσανιδα (με μεταλλικο σκελετο), και ολα τα καλωδια ερχονται απο μια αλλη εσοχη στην οποια βρισκονται ολες οι πηγες ηχου και εικονας.

Υπηρξαν 2-3 περιπτωσεις κατα τις οποιες προσπαθουσα να συνδεσω τα βυσματα πισω απο την τηλεοραση και με χτυπησε το ρευμα (χαμηλη ταση, μπορει να ειναι και επαγωγικο ειπε ο ηλεκτρολογος). Το ρευμα με χτυπουσε ακομα και οταν αγγιζα τις βιδες της γυψοσανιδας.....
 

gzoun

AVClub Addicted Member
8 March 2008
1,958
Αθήνα-Μενίδι
Πιθανον να βρηκες το προβλημα.Ας βοηθηση καποιος με περισοτερες γνωσεις.:grandpa:SORRYγια καποιες ερωτησεις αλλα γινονται παντα με σκοπο την βοηθεια:a0210:.