Μultimedia PC-Επιτέλους!

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,528
Land of Dystopia
Υστερα από καιρό προσπάθησα κι εγώ με την σειρά μου να φτιάξω ένα Μultimedia PC, ικανό να ανταποκρηθεί με σχετική ευκολία τα ενεργοβόρα σε απαίτήσεις hd αρχεία που σε λίγο καιρό θα αποτελούν καθημερινότητα.
Το παλαιό PC, ύστερα από 4 χρόνια συντροφιάς αναπαύεται στο εξοχικό μου.

Ας ξεκινήσω να σας παρουσιάσω Μultimedia PC, από επίπεδο Hardware.

Pc Case: Thermaltake Soprano.jpg
Ηθελα χώρο, πολύ χώρο για σωστή κυκλοφορία αέρα και ταυτόχρονα καλή αισθητική, ύστερα από το σχετικό ψάξιμο κατέληξα στο κουτί της Τhermaltake Soprano VB1000.
CPU:Τα πράγματα θεώρησα ότι ήταν σοβαρά δεν ήθελα να κουράζω περιφερειακά συστήματα γιαυτό κατέληξα στην λύση του
Intel Core 2 Quad 6600 Core2Quad.jpg
Μotherboard:Εδώ μπήκα σε δίλλημα διότι χρόνια ήμουν οπαδός της ΑSUS, ωστόσο τελευταία στιγμή κατέληξα στην λύση της
ABIT ip35 ProAbit IP35 PRO.jpg
GPU:Χρόνια οπαδός της ΑΤΙ ήθελα να αλλάξω στρατόπεδο και γλυκοκοίταγα κατά nVidia μεριά προς την 8800GT, τελευταία στιγμή και μετά την έλευση του chip 38XX, κατέληξα στην
Sapphire HD 3870 512mb Sapphire.jpg
Ram: Hθελα άφθονη μιας και είχα την οικονομική δυνατότητα γιαυτό προτίμησα λοιπόν
1 KIT 2 GB DDR2 Xtreem 800 με χρονισμό 4-4-410Xtreem Group.jpg
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,528
Land of Dystopia
..συνεχίζουμε έχοντας αρκετά ενεργοβόρες συσκευές πάνω έβαλα και ένα δυνατό τροφοδοτικό ικανό να "σηκώνει", βαριές εργασίες όπως το
E-tassis Gaming 750Watt eTASIS.jpg
To σύστημα από σκληρούς έχει πάνω
2 WD Sata II σκληρούς δίσκους WD sata 250.jpg
Καλη η μαμά ψύκτρα από το ΒΟΧ του επεξεργαστή αλλά αναζητούσα κάτι πιό αθόρυβο και είπα αφού δεν προτιμήθηκε ΜΟΒΟ της Αsus ας χρησιμοποιήσω κάτι από αυτήν και έβαλα το αθόρυβο
asus silent square V.2PER.650307.jpg
Εχω επίσης μια κάρτα τηλεοπτικών και ραδιφονικών προγραμμάτων εξαιρετική σε ανάλυση που υποστηρίζει μέχρι και Βιστα την
azurwave Hybrid PCIAzyreWave PCI Hybrid.jpg
Υπάρχει ένα αντιγραφικό της NEC 7191S LscribeNecDVDRW.jpg

Aπό hardware, νομίζω για αρχή πήγα καλά.
Λειτουργικό έβαλα το πρίμιουμ βίστα τα οποία δεν μου πολυκάθονται και μάλλον θα ξαναμπούν ωσονούπο τα ΧΡ.
Η βοήθειά σας έγκειται στο γεγονός τι θα χρειαστώ από προγράμματα.
Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited:

krunar

Established Member
23 October 2007
220
Κολορίζικο και σύντομα και στα δικα μας :)

Αν επιτρέπετε ποσο βγήκε όλο μαζί?
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,528
Land of Dystopia
Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια.
Μάλλιστα πολύ καλή ερώτηση περίπου στα 1100 ευρά. Μαζί με το λειτουργικό που δεν με έπεισε και πάω ολοταχώς σε ΧΡ.
 

christian

Senior Member
27 March 2007
520
Thessaloniki
Καλορίζικο και να το χαρείς με το παραπάνω.
Βλέπω δεν εκανες περικοπές από τιποτα ΟΛΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ.
Οι 2 σκληροί που έβαλες πόσα GB είναι o καθένας ?
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,528
Land of Dystopia
Re: Απάντηση: Μultimedia PC-Επιτέλους!

Καλορίζικο και να το χαρείς με το παραπάνω.
Βλέπω δεν εκανες περικοπές από τιποτα ΟΛΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ.
Οι 2 σκληροί που έβαλες πόσα GB είναι o καθένας ?

Πρόκειται για 2 250 WD Sata II.:worshippy:
Ενας Seagate 250 εξωτερικός μαζί με ένα WD 80Αρι εξωτερικό
 

rose.athens

New member
10 February 2008
9
Θα ήθελα τη βοήθειά σας, ώστε να αναβαθμίσω το (σχεδόν... 10/2007) καινούριο μου PC, μιάς και έχει πολλές ομοιότητες με αυτό του Eki. To pc μου έχει ακριβώς το ίδιο κουτί και επεξεργαστή, με μητρική Asus P5W DH Deluxe, μνήμη 2Χ1Gb Transend, κάρτα γραφικών nVidia GeForce 8500GT (που θα αλλαχτεί με την Sapphire HD 8700) και 2 Nec Dvd-RW AD 7173A (εκ των οποίων το ένα θα αλλαχτεί με το blu-ray writer LG GGW-H20). Έχω όμως δύο απορίες:
1. Βρίσκω 2 τύπων Sapphire HD 3870 (βλέπε μια μπλε και μια κόκκινη http://www.skroutz.gr/c/55/vga.html?keyphrase=hd+3870 ) και δεν ξέρω ποιά να προτιμήσω.
2. Eki, με ποιό πρόγραμμα κάνεις αναπαραγωγή υλικού HD από τον σκληρό σου?
Ευχαριστώ πολύ!