ΒΛΑΒΗ HISENSE

pafrag

Established Member
2 January 2008
234
Aθήνα
Kαλή χρονιά!

Πρίν από 2 χρόνια αγόρασα λόγω χαμηλής τιμής και χωρίς ιδιαίτερη σκέψη μία τηλεόραση LCD 20 ιντσών Hisense (μία κινέζικη εταιρία που δεν γνωρίζω) από το Carrefour. Ξαφνικά εκεί που λειτουργούσε έκανε ένα τσαφ και έσβησε. Δεν ανάβει το φωτάκι το κόκκινο της αναμονής πια και δεν ανάβει. Τι μπορεί να φταίει; Είναι σαν να μην παίρνει ρεύμα από το τροφοδοτικό. Υπάρχει μήπως σέρβις που μπορεί να υποστηρίξει την τηλεόραση αυτή -διότι έχω χάσει και τα σχετικά έγγραφα-οδηγίες- ή καλύτερα να αγοράσω κάποια άλλη;
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Kαλή χρονιά!

Πρίν από 2 χρόνια αγόρασα λόγω χαμηλής τιμής και χωρίς ιδιαίτερη σκέψη μία τηλεόραση LCD 20 ιντσών Hisense (μία κινέζικη εταιρία που δεν γνωρίζω) από το Carrefour. Ξαφνικά εκεί που λειτουργούσε έκανε ένα τσαφ και έσβησε. Δεν ανάβει το φωτάκι το κόκκινο της αναμονής πια και δεν ανάβει. Τι μπορεί να φταίει; Είναι σαν να μην παίρνει ρεύμα από το τροφοδοτικό. Υπάρχει μήπως σέρβις που μπορεί να υποστηρίξει την τηλεόραση αυτή -διότι έχω χάσει και τα σχετικά έγγραφα-οδηγίες- ή καλύτερα να αγοράσω κάποια άλλη;


Κοιταξε , το καλο ειναι οτι ησουν εκει και δεν πηρες καμμια φωτια , οσο για τα υπολοιπα .........ποιο σερβις ποιο τροφοδοτικο ?
Αν την πας για φτιαξιμο μαλλον θα χασεις το χρονο σου χωρια οτι μπορει να σου ρθει και κανας κολπος αμα σου πουνε ποσο κοστιζει πιθανη επισκευη .
Οποτε τι μενει ?
Καλως ηλθατε στην αναζητηση καινουργιας τιβι .
 

african

Established Member
5 December 2007
195
Ηλιούπολη
Αν δεν μπορείς να τσεκάρεις το τροφοδοτικό με ένα πολύμετρο πήγαινε σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά να στο τσεκάρουν..

...εκτός αν αυτ'ο είναι ενσωματωμένο οπότε....
 
Last edited:

pafrag

Established Member
2 January 2008
234
Aθήνα
Ευτυχώς δεν είναι ενσωματωμένο. Θα το κάνω. Καλή ιδέα, γιατί πολύμετρο δεν έχω και δεν μπορούσα να δω αν δουλεύει. Thanks!
 

David

Established Member
19 September 2007
197
Θεσσαλονίκη
Hisense in Europe
.
HISENSE Italy Via Montevecchio,27 10128 Torino,Italy Tel: :+39 011 5069755
Fax: + 39 011 5660967 [email protected] (Erin)
.
HISENSE Hungary Kft 9512 Ostffyasszonyfa,Kossuth u.139 Tel: 32-15 20 22 10
Fax: 32-15 20 22 09 [email protected]
.
HISENSE Benelux N.V
WAYENBORGSTRAAT 26, 2800 MECHELEN, BELGIUM
Tel: 32-15 20 22 10
Fax: 32-15 20 22 09 [email protected]
.
Eλλάδα γιοκ φυσικά...:guitarist:
 

pafrag

Established Member
2 January 2008
234
Aθήνα
Απ' ότι έχω καταλάβει, πρέπει να βγω στην αναζήτηση. Και εδώ μπαίνει το ερώτημα: τι; Ψάχνω κάτι οικονομικό, το πολύ μέχρι 350 και όχι μεγαλύτερο σαν μέγεθος. Θα διαβάσω προτάσεις εδώ, να δω, γιατί απ'ότι βλέπω γίνεται της μουρλής από προσφορές!
 

Βασίλης

AVClub Addicted Member
24 July 2007
1,936
Αθηνα
τελικα ειναι πολυ πιο δυσκολο να προτεινει καποιος τηλεοραση σε λιγες ιντσες..και αν στις 50(kuro),στις 46(Χ3500) και στις 40(m86) οι προτασεις πλεον ειναι στανταρ τι γινεται εκει κατω?
αποψη μου παρε την πιο φτηνη τηλεοραση μιας αντιπροσωπιας που υπαρχει στην Ελλαδα(samsung,sony αλλη) γιατι ακομη και αν υπαρχουν διαφορες σε αυτο το μεγεθος δεν θα τις δεις και το μονο που πρεπει να σκεφτεις ειναι να εισαι καλυμενος απο την αντιπροσωπια οσο περισσοτερο χρονο γινεται
 

pafrag

Established Member
2 January 2008
234
Aθήνα
Ακούγεται καλή πρόταση και τα χρηματα τρομερά λογικά. Κάποιοι μου λένε να πάρω συμβατική crt λόγω μικρού μεγέθους. Δεν νομίζω, γιατί θέλω τη σύνδεση με pc, αν και οι τιμές στις 21 ίντσες είναι δελεαστικές...
 

pafrag

Established Member
2 January 2008
234
Aθήνα
Εντυπωσιάστηκα από την ανάλυση και τις δυνατότητες, μη σου πω ότι το κερασάκι στην τούρτα είναι η τριετής εγγύηση!!!
 

pafrag

Established Member
2 January 2008
234
Aθήνα
Απλά να ενημερώσω ότι σέρβις της ΗΙSENSE έχει αναλάβει η ASTRA SERVICE. Το αναφέρω ενημερωτικά, μήπως κάποιος ... γνωστός σας έχει πάρει κατα λάθος τέτοια τηλεόραση !!! Μήπως μπορεί να πει κανείς αν το σέρβις αυτό είναι οκ; Αν την πάω την έρμη την TV για αξιολόγηση βλάβης (μάλον ο καλώδιο -αντάπτορας έχει χαλάσει) θα τη χρεώσουν; Ούτως ή άλλως πάω για άλλη TV αλλά αν επισκευάζεται, αυτή θα πάει...κρεββατοκάμαρα (κλασσικά...)