UPS ΣΕ TV LCD

simi

Established Member
15 October 2007
235
ΞΑΝΘΗ
Γεια σας και χρονια πολλα στους εορταζοντες Δημητρηδες.

Θα ηθελα να ρωτησω για την τοποθετηση UPS σεTV LCD οπως αυτα που βαζουμε στους Η/Υ για την προστασια της TV απο πτωσεις τασεις, κεραυνους και απο αλλα χαζα που μας κανει η ΔΕΗ.
Εχει βαλει κανενας απο εσας κατι τετοιο ?
Ειναι καλο να μπει?
 

GTS007

New member
3 October 2007
90
UPS κατάλληλα για τηλεόραση είναι μόνο όσα βγάζουν καθαρό ημίτονο στην έξοδό τους. Δουλειά μπορείς να κάνεις και με ένα ρυθμιστή τάσης, ο οποίος θα σε προστατέψει αλλά δε θα σου κρατήσει αναμμένο το μηχάνημα. Ανάλογα τις ανάγκες σου διαλέγεις και παίρνεις
 

Διονύσης1

AVClub Addicted Member
5 January 2007
1,568
Κέρκυρα
UPS κατάλληλα για τηλεόραση είναι μόνο όσα βγάζουν καθαρό ημίτονο στην έξοδό τους. Δουλειά μπορείς να κάνεις και με ένα ρυθμιστή τάσης, ο οποίος θα σε προστατέψει αλλά δε θα σου κρατήσει αναμμένο το μηχάνημα. Ανάλογα τις ανάγκες σου διαλέγεις και παίρνεις
Ακριβώς έτσι είναι, και εγώ είμαι υπερ της άποψης ότι ένας απλός σταθεροποιητής τάσης σε συνδυασμό με ένα πολύπριζο ασφαλείας, είναι ο,τι πρέπει για την TV σου αλλά και για όλα τα υπόλοιπα μηχανήματα audio/video που έχεις...:drummer:

Ποιός ο λόγος, να μένει ανοικτή η τηλεόραση όταν θα φύγει το ρεύμα?? Έτσι κι αλλιώς θα κλείσει όπως και όλες οι υπόλοιπες συσκευές!

Δεν είναι σαν τον υπολογιστή που θα πρέπει να σώσεις τα δεδομένα σου πρώτα...

Και θα σου πω και κάτι που μου το είπαν και εμένα ειδικοί ηλεκτρονικοί όταν έκανα αντίστοιχη έρευνα για UPS...

Τα μηχανήματα ΔΕΝ κινδυνεύουν να καούν όταν φέυγει το ρεύμα (αφού έτσι κι αλλιώς κλείνουν) αλλά όταν ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ που συνήθως έρχεται ΑΠΟΤΟΜΑ και η τάση του τινάζεται τα πρώτα δευτερόλεπτα ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ από τα 220-240 volt!!!

Οπότε, αν μόλις φύγει το ρεύμα απενεργοποιήσεις τις συσκευές από τα διακοπτάκια τους, και τις ανάψεις μετά από λίγη ώρα αφού έρθει το ρεύμα, τότε είσαι ΟΚ! :idea:

Ακόμα κι αν ΔΕΝ το κάνεις όμως, αλλά και για να αποφύγεις τις μακροχρόνιες μεταβολές τάσης που υπάρχουν συνήθως στο ρεύμα της ΔΕΗ και φθείρουν σιγα-σιγα τα μηχανήματα, ένας ΚΑΛΟΣ σταθεροποιητής θα σου είναι ο,τι πρέπει! -bye-
 
Last edited:

simi

Established Member
15 October 2007
235
ΞΑΝΘΗ
O Σταθεροποιητης που μπαινει ? τι μορφη εχει ?
Αν μπορειτε να γινεται πιο σαφης?
Μπορω να συνδεσω τον σταθεροποιητη με ενα πολυπριζο και ολα τα μηχανακια πανω σε αυτο, ποσα μπορω να συνδεσω?
Γνωριζω οτι οταν ερχαται το ρευμα ειναι το προβλημα και "σουταρει" τις συσκευες, μπορει ο σταθεροποιητης στην επαναφορα του ρευματος μετα απο στιγμιαια πτωση να κρατησει τα πανω απο 240volt και να δωσει στις συσκευες τα 220-240volt μονο?
Παντως σας ευχαριστο για τις απαντησεις σας.
 
Last edited:

Διονύσης1

AVClub Addicted Member
5 January 2007
1,568
Κέρκυρα
Το πρώτο που σου προτείνει ο aκren είναι πολύ καλό! -bye-
Το δεύτερο είναι απλά ένα UPS, (και μάλιστα τύπου standby και όχι line interactive που θεωρείται καλύτερο για ηλεκτρονικές συσκευές) μόνο που συνδυάζει επάνω του και πολύπριζο!

Καλύτερα πήγαινε σε ένα κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού και ζήτα έναν καλό σταθεροποιητή τάσης (1000-1500VA) OXI πάνω από 50 ευρώ, και σύνδεσε επάνω και ένα πολύπριζο σαν το παραπάνω της APC (το απλό) και έτσι θα έχεις ΔΙΠΛΗ προστασία από το ρεύμα..... (απλά δεν θα μένουν αναμένα τα μηχανήματα όταν κόβεται)! :eek:perator: -Έτσι έχω κάνει κι εγώ-
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
το πολύπριζο ειναι με σταθεροποιητή τάσης τουλαχιστον οι 4 απο τις 8 και οι αλλες 4 ειναι με UPS
 
Last edited:

simi

Established Member
15 October 2007
235
ΞΑΝΘΗ
Απάντηση: Re: UPS ΣΕ TV LCD

Το πρώτο που σου προτείνει ο aκren είναι πολύ καλό! -bye-
Το δεύτερο είναι απλά ένα UPS, (και μάλιστα τύπου standby και όχι line interactive που θεωρείται καλύτερο για ηλεκτρονικές συσκευές) μόνο που συνδυάζει επάνω του και πολύπριζο!

Καλύτερα πήγαινε σε ένα κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού και ζήτα έναν καλό σταθεροποιητή τάσης (1000-1500VA) OXI πάνω από 50 ευρώ, και σύνδεσε επάνω και ένα πολύπριζο σαν το παραπάνω της APC (το απλό) και έτσι θα έχεις ΔΙΠΛΗ προστασία από το ρεύμα..... (απλά δεν θα μένουν αναμένα τα μηχανήματα όταν κόβεται)! :eek:perator: -Έτσι έχω κάνει κι εγώ-
Δηλαδη να συνδεσω τον εναν σταθεροποιητη (πολυπριζο) πανω στον πρωτο σταθεροποιητη (1000-1500VA) και ολα τα μηχανακια πανω στον σταθεροποιητη πολυπριζο? Δεν ειναι υπερβολη δυο σταθεροποιητες? Εκτος και αν ο σταθεροποιητης 9(πολυπριζο) ειναι μαιμου σταθερποιητης.
Αν εγραψα χαζομαρες μη με μαλωσετε απλα δηλωνω αγνοια αρα εχω το ακαταλογιστο ΣΩΣΤΑ!!:grinning-smiley-043
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
για διπλη προστασια,ναι.

αυτο που εχω εγω εχει διτη μορφη.

συνολικα εχει 8 πριζες.

οι 4 απο αυτες ειναι με σταθεροποιητη τασης σκετο
οι αλλες 4 ειναι με σταθεροποιητη τασης και μπαταρια(ups)

αυτο σου λυνει τα χερια να το χρησιμοποιησεις οπως θες εσυ.
εαν εσυ δεν θες ups κανε οτι σου προτεινει ο Διονυσης για μεγαλυτερη ασφαλεια.

ελπιζω να βοηθω
 

cospan

Senior Member
18 June 2006
484
Θεσσαλονίκη
Εγώ πήρα σήμερα το Smart-UPS 1000va της APC.
1ον: Δίνει ημίτονο,
2ον: Παρέχει ρεύμα σε περίπτωση διακοπής.

Και εξηγώ σε τί μπορεί να χρειαστεί το UPS (αντί του σταθεροποιητή):
1ον: DVD recorder και PVR δορυφορικός δέκτης έχουν σκληρό δίσκο, δηλαδή είναι κάπως σαν υπολογιστής. Καλό είναι να προστατεύεις τα δεδομένα σου σε περίπτωση πτώσης ή επαναφοράς του ρεύματος.
2ον: Το δικό μου DVD recorder αν το βγάλεις από το ρεύμα χάνει τις μνήμες του (για εγγραφή με χρονοδιακόπτη). Οπότε και να επανέλθει το ρεύμα, δεν ισχύει ο προγραμματισμός. Κατά τη διάρκεια μιας ημέρας αυτό φαντάζει μηδαμινό. Αν όμως λείψεις για 1 μήνα και θες να γράφεις μια σειρά ή κάποιες ταινίες τότε...:bigcry:
3ον: Αν βάλεις HTPC κάποια στιγμή έχεις όλους τους κινδύνους που ενέχει μια πτώση τάσης ή μία διακοπή ρεύματος.
 

Giannis Amar

AVClub Addicted Member
23 August 2006
1,416
Πειραιάς
Re: Απάντηση: UPS ΣΕ TV LCD

Τι ειναι το LINE INTERACTIVE????????


Το line interactive είναι αυτό που κάνει ο σταθεροποιητής τάσης.
Με λίγα λόγια σταθεροποιητής και UPS μαζί.
Two in one !
 
Last edited:

aris464

Senior Member
20 May 2007
546
Ροδος

gabatia

New member
18 January 2008
21
ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗ ΤΙΣ ΑPC ΑΠΟ E-SHOP ΣΤΑ 53 ΕΥΡΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΥΤΟ ΤΑ ΗΜΙΤΟΝΟΕΙΔΗ UPS ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΟΠΟΙΣ ΘΕΛΕΙ PM ME
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Η φτηνή λύση είναι σταθεροποιητής , και απλά σου κόβει τα τεράστια βολτς όταν επανέρχεται το ρεύμα ( κυρίως )
Η ακριβή λύση είναι για τους μερακλήδες που φροντίζουν τα μηχανήματα τους ... Η συνήθης διαδικασία για αυτούς είναι η εξής :
1)Κλείνουν το διακόπτη της συσκευής και την ενεργοποιούν
2)Περιμένουν σε μία πολυθρόνα 5 λεπτά να ζεσταθεί η συσκευή ( ανάλογα με την συσκευή σε έντονες ή χαλαρές ρυθμίσεις )
3)Διαπράττουν το έγκλημα ( κοινώς αρχίζει η διασκέδαση )
4)Τελειώνοντας το έγκλημα επαναλαμβάνουν το βήμα 2) αντίστροφα
5)Ανοίγουν το διακόπτη προκειμένου να μην υπάρχει ροή ηλεκτρικού ρεύματος στη συσκευή

Για να γίνουν όλα αυτά , για τον μερακλή πρέπει να γίνονται σε τέλεια ημιτονοειδή του ρεύματος , άρα είναι απαραίτητο .

Τι κερδίζει ο μερακλής από τον απλό χρήστη; διάρκεια σε ζωή της συσκευής και καλύτερο παίξιμο ( εως και 3 φορές καλύτερο )
 

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,107
Homeless
Σημερα ειδα ενα τέτοιο μηχάνημα της Belkin το οποίο όπως ανέγραφε επάνω έδινε χρηματική εγγύηση για καταστροφή μηχανημάτων εως και 300.000 ευρω.
 

alkisopc

New member
6 December 2007
61
ΝΙΚΑΙΑΑΑΑ
Ο διονυσης εχει πολυ δικιο.Οταν σβηνει η οποιαδηποτε συσκευη δεν εχει προβλημα.Οταν ξαναερχεται το ρευμα αποτομα και δινει μεγαλυτερη ταση,εκει ειναι η ζημια.Πιστευω πως χρειαζεται ενα καλο πολυμπριζο που ειναι και σταθεροποιητης.
 

papanfot

New member
29 October 2006
18
ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Τελικά προσφέρει κάτι περισσότερο το UPS από ένα απλό πολύπριζο προστασίας από υπέρταση μιάς και μιλάμε για τηλεόραση και όχι για υπολογιστή όπου χρειάζεσαι και λίγο χρόνο για σωστό κλείσιμο