Wayward Pines [Fox]

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά

2r5qd1l.jpg


Fox | imdb | Facebook | Twitter | Wikipedia | YouTube



Ο πράκτορα των μυστικών υπηρεσιών, Ethan Burke, όπου φτάνει στην πόλη του Wayward Pines
καθώς ψάχνει για 2 αγνοούμενους πράκτορες. Όταν μετά από ένα ατύχημα με το αυτοκίνητο
του, ο Ethan θα βρεθεί στο Wayward Pines και σιγά σιγά θα αρχίζει να αλληλεπιδρά με τους
κατοίκους καθώς θα συνεχίζει να κάνει την έρευνα του, όπου θα του δημιουργούνται όλο
και περισσότερες απορίες και στοιχεία που θα τον οδηγήσουν να κάνει στον εαυτό του
την σημαντικότερη ερώτηση όλων: Τι στο καλό συμβαίνει με το Wayward Pines?






 
Last edited:

nutsis

AVClub Enthusiast
25 November 2006
776
Κερκυρα
Απάντηση: Wayward Pines (2014)

Μάλλον πρόκειται για μεταφορά του βιβλίου Pines του Blake Crouch.

attachment.jpg


Μόλις το διάβασα και ειναι ενα εξαιρετικό βιβλίο για παραλία.
Αλλά το γράφει ο συγγραφέας ξεκάθαρα:
"Λένε πως η τέχνη πάντοτε –είτε πρόκειται για συγγραφή είτε για μουσική είτε για θέαμα– είναι αλληλεπίδραση με κάποιο άλλο έργο τέχνης, και πιστεύω απόλυτα πως αυτό ισχύει. Και όσο καλή κι αν ήταν η σειρά «Twin Peaks», κάποια πράγματα και κυρίως ο απότομος και πρόωρος τρόπος που τελείωσε με άφησαν σε μεγάλο βαθμό ανικανοποίητο. Λίγο καιρό μετά τη διακοπή της σειράς, ήμουν τόσο αποκαρδιωμένος που προσπάθησα να γράψω εγώ τον υποτιθέμενο τρίτο κύκλο της, όχι για κάποιον άλλο, αλλά για τον ίδιο μου τον εαυτό, έτσι ώστε να συνεχίσω να ζω τη θρυλική εμπειρία."

Ελπίζω να ειναι κοντά σε αυτό που έπλασα με την φαντασία μου.
 
Last edited by a moderator:

nutsis

AVClub Enthusiast
25 November 2006
776
Κερκυρα
Απάντηση: Wayward Pines (2014)

Καλό είναι για το επίπεδο που προανέφερα. Μην περιμένεις λογοτεχνικό ποταμό και Σαραμαγκικές προσεγγίσεις. :cool4:
Για το φραπεδάκι, η την παραλία ειναι εξαιρετικό. Σε αυτο το σχήμα γραφής μπορεις να δεις και τό "Το τελευταίο αίνιγμα" της Marisha Pessl με πιο ονειρική γραφή, αλλά δεν πιστεύεις ότι το έγραψε γυναίκα.
Αν θέλεις κάτι "άλλο" προτείνω το "Ένας τυχαίος εραστής" της Nadine Gordimer.
Σε πιο αναλυτικό "Το κλειδί" του Ιάπωνα Junichiro Tanizaki, που ειναι κάτι σαν soft Μπρυκνέρ.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Wayward Pines (2014)

Τελειώνοντας το βιβλίο, είμαι περίεργος να δω πως θα το μεταφέρουν στην σειρά. Προβλέπω αρκετές αλλαγές στο σενάριό,ειδικα αν πάνε και σε περισσότερους από ένα κύκλους.
 

AKISKDG

AVClub Enthusiast
25 July 2011
789
Re: Wayward Pines (2015)

Καλησπέρα παιδιά, πως ειναι δυνατόν η σειρά να κάνει παγκόσμια πρεμιέρα στις 14. Μαΐου και εγώ να την δω μόλις τώρα στο fox play???
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Wayward Pines (2015)

Συμβαίνει μερικές φορές οι πιλότοι ή και όλα τα επεισόδια να βγαίνουν νωρίτερα δiκτυακά από την πρεμιέρα στην TV..

Και το Imdb αναφέρει ημερομηνίες από τις προβολές στην ΤV..
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Wayward Pines (2015)

Είδα χτες το πρώτο και δεν μου άρεσε .
Μου φάνηκε σαν να έβλεπα κάποια τηλεταινία στην τηλεόραση , πριν είκοσι χρόνια .
Αν δεν ήταν ο Matt Dillon , όχι επειδή ήταν καλός αλλά επειδή είχα καιρό να τον δω κάπου να παίζει , θα το παρατούσα στη μέση το επεισόδιο .
 

nutsis

AVClub Enthusiast
25 November 2006
776
Κερκυρα
Απάντηση: Wayward Pines (2015)

Αυτό ειναι και ο στόχος, να σου φρεσκάρει την ανάμνηση του twin peaks, The Twilight Zone.
Μπορεί να ξενίσει λιγο στην αρχή η αίσθηση του "στημένου", σκηνοθετικά στην πόλη που ειναι ο Ντίλον, αλλά αυτο θα σε βοηθήσει να βγάλεις άκρη.
Οι σκηνές στο νοσοκομειο ήταν οι πιο σημαντικές και μετέφεραν ιδανικά το κλίμα, του βιβλίου.
Η ιστορία ειναι πολύπλοκη και ήδη αυτο θα έπρεπε να ειναι ξεκάθαρο από όσα έδειξε.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,671
--------------------
Re: Wayward Pines (2015)

δεν φαίνεται κακό αλλά ειναι κάπως μπερδεμένο θα δείξει η συνέχεια το μόνο ανησυχητικό ειναι αυτό που έδειξε στο τέλος
η πόλη πάλι μου φαίνεται να μοιάζει με την πόλη του Εureka όπως και το τοπίο γενικά
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,592
Αθηνα
Re: Wayward Pines (2015)

Δεν εχω διαβασει το βιβλιο αλλα βλεπω καλες κριτικες γενικα για αυτο. Σχετικα με την τηλεοπτικη μεταφερα ειδα το 1ο και χαιρομαι πολυ που ξαναβλεπω παλιες γνωριμες φιγουρες (dillon, cugino, lewis). Μετα το Lost ειμαι παντα σκεπτικος με τις σειρες μυστηριου γιατι συνηθως βλεπεις ατελειωτες ωρες περιμενοντας την απαντηση σε μια ερωτηση. Εχει ενδιαφερον αν κατι ειναι 3-4 επεισοδια, αλλα απο το 10ο και μετα γινεται λιγο κουραστικο. Σχεδον παντα κιολας η απαντηση δεν ειναι τοσο ενδιαφερουσα ωστε να δικαιολογησει τον χρονο που σπαταλησε ο θεατης.

Εδω ειμαι καπως πιο αισιοδοξος γιατι:
α) βασιζεται σε βιβλιο, αρα υπαρχει η δομη της ιστοριας και αυτη εχει ολοκληρωθει, οποτε δεν περιμενω κολπα του στυλ "αφου παει καλα, ας το ξεχειλωσουμε". Αν και αυτο δεν ειναι απολυτο..
β) εδωσαν μια μεγαλη απαντηση στο τελος του 1ου, οποτε τουλαχιστον δεν θα απορουμε για αυτο, αλλα μαλλον πιο πολυ σχετικα με το "γιατι συμβαινει αυτο/ποιοι ειναι πισω απο αυτο;"

Προβλεπω οτι μαζι με το sleepy hollow (που συνεχιζω) θα ειναι τα δυο "guilty pleasures" μου :)
 

cmoustos

AVClub Addicted Member
25 August 2008
2,078
Θεσσαλονικη
Re: Wayward Pines (2015)

Εδω ειμαι καπως πιο αισιοδοξος γιατι:
α) βασιζεται σε βιβλιο, αρα υπαρχει η δομη της ιστοριας και αυτη εχει ολοκληρωθει, οποτε δεν περιμενω κολπα του στυλ "αφου παει καλα, ας το ξεχειλωσουμε". Αν και αυτο δεν ειναι απολυτο..
:)

Καλά και ο "θόλος" σε βιβλίο βασιζόταν αλλά το.....ξεπάτωσαν
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,592
Αθηνα
Re: Wayward Pines (2015)

To under the dome φαντάζομαι λες. Εκείνο ουτε το πρωτο επεισόδιο δεν άντεξα να τελειώσω
 

gPaska

AVClub Addicted Member
23 November 2010
1,699
Re: Wayward Pines (2015)

Τα βιβλία πάντως είναι εξαιρετικά.
Τε περί παραλίας ασχοίαστα.
 

nutsis

AVClub Enthusiast
25 November 2006
776
Κερκυρα
Απάντηση: Wayward Pines (2015)

Στο βιβλίο ξεκαθαρίζονται τα πάντα, ίσως όχι με τα σημερινά πλαίσια, πάντως δεν καταφευγει σε παραφυσικές αρλούμπες.
Η αναφορά μου σε παραλία παρεξηγήθηκε. Οπου και να διαβαστεί μια χαρά ειναι, απλά σε χώρους που ειναι καλό να ειμαστε παρόντες (για αυτο λογο πάμε στην παραλία) δένει παρισσότερο από ενα δοκίμιο του Μπρυκνέρ.
Δεν ξερω πως θα συνεχίσει στα επόμενα, το γεγονός ότι ειναι πιστό στο βιβλίο αναφορικα με το σενάριο και τους χαρακτήρες, αν και πάει σβέλτα, ειναι καλό.
Ο Θόλος, έχει τα θεματακια του και στο βιβλίο. Ειναι απο τα χειρότερα του Κινγκ που εχω διαβάσει, πλατιάζει ασύστολα.
 

cmoustos

AVClub Addicted Member
25 August 2008
2,078
Θεσσαλονικη
Re: Απάντηση: Wayward Pines (2014)

Μάλλον πρόκειται για μεταφορά του βιβλίου Pines του Blake Crouch.

View attachment 105173

Μόλις το διάβασα και ειναι ενα εξαιρετικό βιβλίο για παραλία.
Αλλά το γράφει ο συγγραφέας ξεκάθαρα:
"Λένε πως η τέχνη πάντοτε –είτε πρόκειται για συγγραφή είτε για μουσική είτε για θέαμα– είναι αλληλεπίδραση με κάποιο άλλο έργο τέχνης, και πιστεύω απόλυτα πως αυτό ισχύει. Και όσο καλή κι αν ήταν η σειρά «Twin Peaks», κάποια πράγματα και κυρίως ο απότομος και πρόωρος τρόπος που τελείωσε με άφησαν σε μεγάλο βαθμό ανικανοποίητο. Λίγο καιρό μετά τη διακοπή της σειράς, ήμουν τόσο αποκαρδιωμένος που προσπάθησα να γράψω εγώ τον υποτιθέμενο τρίτο κύκλο της, όχι για κάποιον άλλο, αλλά για τον ίδιο μου τον εαυτό, έτσι ώστε να συνεχίσω να ζω τη θρυλική εμπειρία."

Ελπίζω να ειναι κοντά σε αυτό που έπλασα με την φαντασία μου.

Είδα κάπου ότι υπάρχει και Pines 2????