Manhattan

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..

Manhattan.jpg


Imdb | Wikipedia | WGN | Cinemode | Facebook |Twitter | Youtube


Ύστερα απο το «Salem», που αποτέλεσε την πρώτη σειρά σεναρίου του δικτύου WGN America, το αμερικανικό δίκτυο έχει ήδη παραγγείλει και την πρώτη σαιζόν του «Manhattan»,
την νέα τηλεοπτική σειρά του Sam Shaw («Masters of Sex»).

"Το νέο δράμα του WGN ακολουθεί την προσπάθεια της κατασκευής της πρώτης ατομικής βόμβας του κόσμου (Manhattan Project), στο Los Alamos του New Mexico.
Στο επίκεντρο της ιστορίας βρίσκονται οι ιδιοφυείς πλήν «προβληματικοί» επιστήμονες και οι οικογένειες τους, καθώς προσπαθούν να συνυπάρξουν σε ένα κόσμο όπου τα μυστικά και τα ψέματα, διεισδύουν σε κάθε πτυχή της ζωής τους."

Δημιουργός της σειρά είναι ο Sam Shaw, ενώ στη σκηνοθεσία βρίσκεται ο Thomas Schlamme («The West Wing»), που θα εκτελέσει και χρέη παραγωγού.
Πρωταγωνιστούν οι John Benjamin Hickey, Olivia Williams, Daniel Stern, Ashley Zukerman, Katia Herbers, Christopher Denham, Harry Lloyd, Michael Chernus, Rachel Brosnahan, Eddie Shin.

Με το «Salem» να αποτελεί μια ευχάριστη έκπληξη, καθώς έχει ήδη ανανεωθεί για 2η σαιζόν, το WGN America συνεχίζει το άνοιγμά του στίς σειρές σεναρίου, με μια νέα παραγωγή που εκ πρώτης όψεως φαντάζει ενδιαφέρουσα.


Η 1η σαιζόν του «Manhattan» θα κάνει πρεμιέρα στίς 27 Ιουλίου, και θα αποτελείται απο 13 επεισόδια.

Η 2η σαιζόν θα βγει νωρίτερα φέτος.. μάλλον τον Μάιο!





Έρχεται η 2η Original σειρά από το WGN,
το οποίο είναι καλό που προσπαθεί για κάτι διαφορετικό! ;)




 
Last edited by a moderator:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Manhattan (2014)

Έκοψα το Strain και ίσως κόψω και το Under the dome και το Extant , οπότε μπορεί να μείνει χρόνος και να το δω.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Manhattan (2014)

Θα το δω και εγώ σίγουρα.. καθότι σειρές εποχής δεν τις αφήνω! ;)

Το Imdb το έχει λάθος ότι βγαίνει σήμερα.. και έτσι δεν άνοιξε ακόμη την βαθμολογία του να δω αντιδράσεις! :cool:

Αλλά υπάρχει και το Metacritic!
Από τα sites έχει αρκετά υψηλή βαθμολογία!

http://www.metacritic.com/tv/manhattan
 
Last edited:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Manhattan (2014)

Ακόμα δεν την είδα..
Ως τώρα φαίνεται να πέρνει μία βαθμολογία ως "καλή" από το κοινό..
Το 2ο επεισόδιο φαίνεται να άρεσε πιο πολύ..

Να δούμε εάν θα βρει ανταπόκριση στο Ελληνικό κοινό.. μιας και το θέμα της σειράς είναι κάπως "ειδικό" ..
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Manhattan (2014)

Έριξα μία ματιά στο 1ο επεισόδιο..
Καλή φαινεται η σειρά και έχει αρκετά καλή παραγωγή!

Δυστυχώς όμως, όπως φαίνεται δεν βρήκε πολύ ανταπόκριση εδώ..

Youtube Videos:
https://www.youtube.com/user/ManhattanWGNA
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,671
--------------------
Re: Manhattan (2014)

τελικά βγήκε υπότιτλος για το πρώτο επεισόδιο και φαίνεται να ειναι καλή σειρά ας ελπίσουμε να συνεχίσουν να βγάζουν υποτίτλους και για υπόλοιπα επεισόδια
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Manhattan (2014)

Εύχομαι και εγώ να βρεθεί ένας που να του αρέσει η σειρά και να κάνει την δουλειά! ;)
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Manhattan (2014)

Την έχω προγραμματίσει για τις γιορτές μαζί με το Ascension , ίσως και με το Halo Nightfall αν δεν έχω προλάβει να το δω.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,671
--------------------
Re: Manhattan (2014)

(Μια σειρά που αν και δεν συγκέντρωσε μεγάλη δημοσιότητα)


ενώ κάτι βλακείες σαν το z nation έχουν μεγάλη πέραση τι βλέπει ο κόσμος έλεος
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Manhattan (2014)

Η σειρά είναι σχετικά καλή
Αλλά σίγουρα ουδέτερη και προσγειωμένη χωρίς τεράστια ξεσπάσματα και cliffhangers που συνηθίζονται σε άλλες σειρές

Ο Winter δεν υπάρχει σαν χαρακτήρας ιστορικά, αν και θεωρητικά κάπου είναι βασισμένος
Η αναπαράσταση της ‛πολύς’ δεν είναι ούτε αυτή τόσο ακριβείς από όσο καταλαβαίνω
Γενικά δε νομίζω να μπορεί κάποιος να πει ότι πρόκειται για αναπαράσταση πραγματικών περιστατικών
Έχουν υπερβάλει σε κάποια σημεία και έχουν ξεχάσει άλλα

Σε κάθε περίπτωση βρείτε και καμία ιστορική πηγή για να μπείτε καλύτερα στο κλήμα, λ.χ. Feynman

Καλή προς μέτρια η σαιζόν. Αλλά όχι αρίστη 6με βία7 από εμένα στα 10.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Manhattan (2014)

Χμ.. την ξανάρχισα την σειρά, για να δούμε και κάτι πιο "αληθινό" από άλλες σειρές! :cool:
Έχουν βγει Ελληνικά για όλα σχεδόν τα επεισόδια.. μπράβο τους τελικά..

Μου φαίνεται καλή γενικά εμένα μετά και το 2ο..
Πάμε παρακάτω, και θα κοιτάξω να μην την συγκρίνω ιδιαίτερα με τα πραγματικά γεγονότα..

Η σειρά ανανεώθηκε και για 2η σεζόν!
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,671
--------------------
Re: Manhattan (2014)

είμαι στο 12 επεισόδιο καλή ειναι θα μπορούσε και καλύτερη κάποιες ανακρίβειες υπάρχουν αλλά δεν γνωρίζω και όλες τις λεπτομέρειες τις αληθινής ιστορίας πάντως βλέπετε ευχαριστα