SAMSUNG 46F8000 εκθεσιακή

giokos

New member
Καλησπέρα στην παρέα . Έχοντας διαβάσει αρκετά καλές κριτικές για την περι ης ο λόγος τηλεόραση , και επειδή την βρίσκω σε κατάστημα στα 1200 ευρώ (περιμένω απάντηση για 1100)με λίγες ώρες λειτουργίας ,δλδ στο μαγαζί απο αρχές του 5ου μήνα απο τα λεγόμενα του πωλητή , ηθελα την 'αποψή σας για το αν αξίζει.
Επίσης επειδή πρόκειται να μετακομίσω σύντομα και δεν εχω ακριβή χαρακτηριστικά του νέου μου χώρου αλλα πιστεύω οτι η μέγιστη απόσταση θέασης θα είναι κοντά στα 3 μέτρα την θεωρείτε την 46άρα ικανοποιητική ?
Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Αν τη θες για να παρακολουθεις κυριως τηλεοπτικο προγραμμα,καλη ειναι η 46αρα.Αλλιως η 55 ιντσες ειναι το ιδανικο για την αποσταση σου.
 

giokos

New member
Το θέμα μου είναι οτι για 55 με αντίστοιχα χαρακτηριστικά θα ανέβαινα πολύ έχω την εντύπωση , και έλεγα μήπως λόγω της τιμής της , αν την κρίνετε καλή , θυσίαζα λίγο τις ίντσες.Εξάλλου τα τρία μέτρα μπορεί να είναι η μέγιστη απόσταση.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το θέμα μου είναι οτι για 55 με αντίστοιχα χαρακτηριστικά θα ανέβαινα πολύ έχω την εντύπωση , και έλεγα μήπως λόγω της τιμής της , αν την κρίνετε καλή , θυσίαζα λίγο τις ίντσες.Εξάλλου τα τρία μέτρα μπορεί να είναι η μέγιστη απόσταση.

Τι να τα κάνεις τα χαρακτηριστικά αν η οθόνη είναι μικρή? Είναι κάτι που δεν διορθώνεται με τίποτα (Αγγλιστί θα το λέγαμε και "size does matter")...

Πάντως όπως λέει ο Άγγελος για DIGEA και 46" επαρκεί.
 

G. Sakkas

Established Member
18 June 2006
153
Στα 1300 μου πρότειναν εκθεσιακή 55άρα που παίζει από αρχές 5/2014 (μοντέλο 55F6640) και δεν την πήρα . Λόγω και του ότι με μικρή διαφορά έπαιρνα το νέο μοντέλο 55Η6400 και σφραγισμένο.
Άρα δεν νομίζω ότι είναι ευκαιρία (όπως έγινε και με μένα), απλώς κοιτάνε να ξεσαβουριάσουν τα παλιά μοντέλα αλλά με το μέγιστο δυνατό κέρδος. Δηλ. παλιότερο μοντέλο (σειρά F), εκθεσιακό (παίζε ισε 8ωρη καθημερινή βάση το demo) και μέγιστο κέρδος για το μαγαζί.... δεν λέει .
 

manolinio7

Established Member
3 July 2013
165
Προτιμησε καλυτερα κατι αναλογο σε τιμη στις 55 ιντσες.. με το καιρο θα καταλαβεις οτι οι 46' δεν αρκουν.. γιατι δεν κοιτας την f6500? Την εχουν παρει παρα πολλοι απο αυτο το φορουμ και απο reviews αρκετων κατοχων δειχνει οτι ειναι παρα πολυ καλο και αξιοπιστο μοντελο, δε του λειπει τιποτα απο θεμα smart, το πανελ ειναι 100αρι πραγματικο va panel για καλυτερο μαυρο απ'οτι τα ips καλο 3d (active) κτλ.. Η αποφαση ειναι δικη σου, παντως εγω δε θα επαιρνα εκθεσιακο μοντελο και ειδικα σε αυτη τη τιμη.. αν στο κατεβασουν στα 1000 ισως να αξιζει αλλα ουτε ευρω παραπανω..
 

Rizitelli

New member
20 November 2007
28
Καλησπερα σε ολους απλα δεν αντισταθηκα να μην ρωτησω και εγω με την σειρα μου μιας και διαβαζα ολες τις απαντησεις εδω και οχι μονο για μια συγκεκριμενη εκθεσιακη προσφορα εαν συμφερει ειτε εμενα προσωπικα ειτε τον Gioko μιας και εγω ειναι σε αναζητηση νεας τηλεορασης , λοιπον η προσφορα ειναι η εξης Samsung LED 55'' UE55F8500SL στα 1079,40 ευρω
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Καλησπερα σε ολους απλα δεν αντισταθηκα να μην ρωτησω και εγω με την σειρα μου μιας και διαβαζα ολες τις απαντησεις εδω και οχι μονο για μια συγκεκριμενη εκθεσιακη προσφορα εαν συμφερει ειτε εμενα προσωπικα ειτε τον Gioko μιας και εγω ειναι σε αναζητηση νεας τηλεορασης , λοιπον η προσφορα ειναι η εξης Samsung LED 55'' UE55F8500SL στα 1079,40 ευρω
Αν είναι σε άριστη κατάσταση ( κυρίως να μη έχει κανένα θέμα το πάνελ ) η τιμή μου φαίνεται εξαιρετική.
 

Rizitelli

New member
20 November 2007
28
Αυτο τωρα πως μπορει να το εξετασει καποιος και και ειδικα οταν ειναι απο νησι ??? Και το εκθεσιακη απο μονο του ειναι αρκετα επιφοβο μιας και δεν ξερεις ποσες ωρες πραγματικα εχει παιξει απλα σας το εθεσα εδω μιας και εμενα μου φανηκε η τιμουλα εξερετικη , βεβαια το κακο ειναι πως δινουν μονο 6 μηνες εγγυηση ....
 

giokos

New member
Αυτο τωρα πως μπορει να το εξετασει καποιος και και ειδικα οταν ειναι απο νησι ??? Και το εκθεσιακη απο μονο του ειναι αρκετα επιφοβο μιας και δεν ξερεις ποσες ωρες πραγματικα εχει παιξει απλα σας το εθεσα εδω μιας και εμενα μου φανηκε η τιμουλα εξερετικη , βεβαια το κακο ειναι πως δινουν μονο 6 μηνες εγγυηση ....

Ναί αλήθεια πώς??
 

Link

Senior Member
1 March 2011
561
Hyrule
Μπορείς να καταβάσεις βιντεακια για τεσταρισμα απο το youtube.
Για καμένα pixel: http://www.youtube.com/watch?v=gIA_4nV-CqE

Για Banding:http://www.youtube.com/watch?v=NxWeH-M3O6M

Για dirty screen:http://www.youtube.com/watch?v=DtmqhAtdjE0

Για clouding/bleeding (θέλει απόλυτο σκοτάδι) http://www.youtube.com/watch?v=WexJRnud32U

Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί λες οτι έχει 6 μήνες εγγύηση?Είναι μοντέλο 2013 ο καιρός που παίζει σε κατάστημα δεν μετράει!!!Αλλά ακόμη και αν μετρούσε θα είχε 12-18 μήνες εγγύηση.Είναι διετές όλες η εγγυήσεις ηλεκτρικών συσκευών!
 

Rizitelli

New member
20 November 2007
28
Εχει μονο 6 μηνες εγγυηση διοτι ειναι εκθεσιακη και τοσο μονο δινει !!!! Ειναι απο το site του Πλαισιο και δεν ειναι κατι κρυφο , απλα η τιμουλα μου εκανε το κλικ και βεβαια το κατα ποσο δεν θα τα κλαιω ακομα και αυτα τα 1000 ευρω .... οποτε καθε απαντηση εδω και καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη !!!
 

Rizitelli

New member
20 November 2007
28
Ναι αυτο ειναι , σωστος ο GIOKOS ..... τωρα Πλαισιο και 6 μηνες εγγυηση ειναι περιεργος ο συνδιασμος με ολα αυτα που διαβαζω εδω στο Forum απο ολους , και επιπλεον τα 1000 οκ δεν ειναι 1000000 αλλα για εμενα που ειμαι απο τους τυχερους που εργαζομαι ακομα ειναι λεφτα !!!
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
6 Mηνες δινει μονο στα επισκευασμενα ανεξαρτητου αγορας ,ετσι ειναι η πολιτικη τους μου ειπανε οταν ειχα παρει μια οθονη pc ,οποτε προσοχη!!
 

Rizitelli

New member
20 November 2007
28
Αρα για να δινει 6 μηνες εγγυηση εχει μπει χερακι στα σιγουρα , αυτο δεν μου λες?
 

Link

Senior Member
1 March 2011
561
Hyrule
Σωστά. Πάντως τα 1000 ευρώ και οι 6 μήνες εγγύηση δεν μου κάθονται καλά!Κάτι δεν πάει καλά.
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Αρα για να δινει 6 μηνες εγγυηση εχει μπει χερακι στα σιγουρα , αυτο δεν μου λες?

ναι αλλα κανονικα το λενε ,βεβαια μπορει να ειναι απλα απο επιστροφη! οτι κοβεται δευτερη φορα αποδειξη εχει 6 μηνες αποτι ξερω
επισης στο στοκ χαουζ βαζουν εκθεσιακα και επισκευασμενα η καποια που λειπουν καποια πραγματα απο την συσκευασια
1. Tα προϊόντα με την ένδειξη “στο stock house” μπορεί να :
  • (α) Είναι πλήρως επισκευασμένα μετά από κάποιο ελάττωμα το οποίο είχαν παρουσιάσει.
  • (β) Εχουν αγορασθεί αλλά επιστραφεί από καταναλωτές χωρίς να έχουν παρουσιάσει ελάττωμα.
  • (γ) Εχουν χρησιμοποιηθεί σε επιμέρους καταστήματά μας ως demo - δοκιμαστικά.
  • (δ) Η συσκευασία τους είναι χαλασμένη
  • (ε) Δεν έχουν παρελκόμενα (πχ.λείπει καλώδιο σύνδεσης από οθόνη Η/Υ)
  • 4. Με την εξαίρεση της κατηγορίας (ε), τα προϊόντα συνοδεύονται από εγγύηση η οποία ισχύει μέχρι έξι μήνες και παρέχεται κατά περίπτωση είτε από εμάς είτε από τον κατασκευαστή του κάθε προϊόντος. Για προϊόντα που εμπίπτουν στην κατηγορία (ε) ισχύει η κανονική κάθε φορά εγγύηση που δίνεται από εμάς ή τον κατασκευαστή.
    5. Τα προϊόντα τα οποία αγοράζετε από το Stock House δεν επιδέχονται αλλαγή με άλλα.
    6. Αγοράζοντας προϊόντα από το Stock House γνωρίζετε και αποδέχεστε όλα τα παραπάνω

    διαβαζοντας το παραπανω λεει για 6 μηνες εκθεσιακα αλλα αντε να βρεις ακρη αληθειας με καποιον πωλητη που θελει να την σπρωξει
 
Last edited: