Βοηθεια για αγορά 47-55 ίντσες

thanos65

New member
13 May 2014
17
Καλώς σας βρήκα.
Ψαχουλεύοντας λίγο κατάλαβα ότι εδώ υπάρχουν πολλοί γνώστες και θα βρώ αξιόπιστη βοήθεια
Στο ψαχνό λοιπόν

Ψάχνω για νέα τηλεόραση.
'Εχω ήδη κλείσει μια 10ετία με την 42άρα (τότε μου φαινόταν τεράστια - και ήταν με τα δεδομένα της εποχής), κάτι γραμμές-σύννεφα καθώς και ξεπλυμένα χρώματα έχουν αρχίσει να κάνουν αισθητή την παρουσία τους, και επιπλέον προχθές πήρα και ένα 3d blue ray/dvd. Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν αυτόματα μπήκα στην μπρίζα να αναβαθμιστώ και στην TV

Βλέπω από τα 3,5 μέτρα (χωρίς δυνατότητα αυτό να αλλάξει).
Σε αυτήν την τηλεόραση που βρίσκεται στο σαλόνι βλέπω συνήθως μόνο ταινίες (είτε από dvd, είτε από κεραία) και αραιά και που κανένα αθλητικό γεγονός. Κάτι ειδήσεις, κάτω παρτάλια και τα σχετικά συνήθως τα χαζεύω ξαπλωμένος μπροστά από την 32άρα της κρεβατοκάμαρας.
Ο ήχος δεν με απασχολεί μιας και όταν θέλω να το φχαριστηθώ όλα περνάνε μέσα από τον av
Παιχνίδια δεν παίζω.
Το 3d δεν ξέρω καν τι είναι. Δεν έχω δει ποτέ, μόλις προχθές απέκτησα dvd με αυτή την δυνατότητα, άρα δεν ξέρω καν να σας πω τι προτεραιότητα του δίνω. Μπορεί όταν δω να μου αρέσει και να κολλήσω - μπορεί όμως και να το βρω ψιλοαδιάφορο ή κουραστικό και να μην με κερδίσει. Εδώ πάμε στα τυφλά...
Αααα ξέχασα να σας πω το κυριότερο...Δεν έχω λεφτά :BDGBDGB53:

Με βάση τα λίγα που διάβασα κατάλαβα ότι για την περίπτωσή μου οι 47 ιντσες θεωρούνται πια entry level, οι 50 προτιμότερες, και οι 55 μάλλον το πρέπον, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω πάνω από 700-750 μετρητά... Σε αυτά τα χρήματα υπάρχει κάποια πρόταση με όσο το δυνατόν πιο αξιοπρεπή εικόνα και σε μέγεθος συμβατό με τις συνθήκες μου ???
Για παράδειγμα είδα στο Πλαίσιο μια SHARP 50άρα (LC50LE751V) στα 650,00 και στο λίγο που την χάζεψα δεν με ενόχλησε κάτι (από την άλλη όμως δεν έχω "φρέσκο" μέτρο σύγκρισης και εμπειρία από θεάσεις με HD υλικό για να μπορώ να κρίνω...).

Είμαι όλος αυτιά για βοήθεια-προτάσεις...
 
Last edited:

thanos65

New member
13 May 2014
17
Επίσης ξέχασα να αναφέρω κάτι που ίσως είναι σημαντικό...
Βλέπω μεν στα 3,5 μέτρα αλλά η διαφοροποίηση στην γωνία είναι αμελητέα (όλο το "παιχνίδι" γίνεται σε έναν 3θέσιο καναπέ τοποθετημένο 3,5 μέτρα ακριβώς απέναντι από την τηλεόραση) οπότε η γωνία θέασης παίζει σε ελάχιστο εύρος
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Αρχικά καλώς ήρθες.
Για την απόστασή σου κανονικά θες 60αρα και πάνω, αλλά μίνιμουμ και για να μη σου έρθει και απότομο, θα σου έλεγα μια 55αρα. Επίσης το καλύτερο για τη χρήση που λες ότι κάνεις θα ήταν μία πλάσμα, αλλά πρέπει να ξέρεις ίσως, ότι πλέον από φέτος σταματάει αυτή η τεχνολογία με εξαίρεση τη σαμσουνγκ που θα παράγει και φέτος.
Στα χρήματα που λες ( 700 ) όμως για να βρεις κάτι καλό και αξιοπρεπές σε αυτές τις ίντσες, δύσκολο. Οπότε αν πάς σε πιο μικρή 50αρα ας πούμε, κοίτα σε σονυ , αν μπορείς να ανέβεις λίγο χρηματικά , τη σειρά 8.... και λίγο πιο κάτω τη σειρά 6.... Πολύ καλές και οι σαμσουνγκ οι φετινές της σειράς 6.... αλλά νομίζω ότι επειδή είναι πολύ νέο μοντέλο ξεφεύγει από το προϋπολογισμό σου.
Το 3D σε αυτή τη φάση βάλτο σε δεύτερη μοίρα, δε πρόκειται να δεις πάνω από 1 έως 2 το πάρα πολύ ταινίες το μήνα, έτσι ώστε να επενδύσεις σε αυτό , αφού δεν διαθέτεις πολλά.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Κοίτα την Sony W685. Καλύτερα όμως να περιμένεις να μεγαλώσει το διαθέσιμο budget και να πας σε 55".
 

thanos65

New member
13 May 2014
17
Re: Απάντηση: Βοηθεια για αγορά 47-55 ίντσες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Κατανοώ ότι η απόσταση θέασης θα σήκωνε και πολύ παραπάνω από τις 47-50 ίντσες αλλά δυστυχώς η τσέπη μου δεν το κάνει. Και δεν θα ήθελα να το αναβάλλω για αργότερα γιατί αντί να καταφέρω να ανεβάσω τον πήχυ δεν αποκλείεται αυτός να κατέβει παράκατω - δυστυχώς τα τελευταία 3-4 χρόνια τα οικονομικά πάνε από το κακό στο χειρότερο.

Άρα αναγκαστικά πρέπει να συμβιβαστώ και να βρώ μια χρυσή τομή
Από την άλλη, στην ίδια απόσταση εδώ και 10 χρόνια βλέπω στις 42 ίντσες. Ακόμα και μια μικρή αύξηση στια 47-50 δεν παύει να είναι αναβάθμιση σε σχέση με την τωρινή κατάσταση. Σε συνδυασμό με την εικόνα υψηλής ανάλυσης από το Blue-Ray φαντάζομαι ότι το συνολικό αποτέλεσμα θα είναι αισθητά καλύτερο...

Άρα το ερώτημα παραμένει. Με δεδομένο ότι δεν παίζω games, η γωνία θέασης είναι ιδανική, πολλά-πολλά smart μπιχλιμπίδια δεν τα χρειάζομαι, το 3d θα το δοκιμάσω μεν αλλά δεν θα επικεντρωθώ εκεί (έτσι ελπίζω τουλάχιστον), μπορούμε να βρούμε κάτι αξιοπρεπές (ή τέλος πάντων την καλύτερη δυνατή επιλογή) στις 50-55 ίνστες που να μην ξεπερνάει τα 750 ευρώ ???
 
Last edited:

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Στα λεφτα σου ειναι πολυ καλη λυση η sony 50w685 που αναφερει ο Μιχαλης παραπανω.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Πριν από κάποιες μέρες ήταν κάτω από 750 ευρώ η τιμή της πάντως...
 

thanos65

New member
13 May 2014
17
Re: Απάντηση: Βοηθεια για αγορά 47-55 ίντσες

Με 50 ευρώ παραπάνω και καλορίζικη!

http://www.multirama.gr/prod/eikona...-lg-60pn6500-60-plasma-full-hd/prod4183225pp/

μονο βιάσου γιατι ειναι τελευταια κομματια.


Τέτοια θέλω να μου λέτε... :aktion033:
Μόλις το διάβασα ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω.
Την τελευταία στιγμή "μου έκοψε" και διάβασα στα τεχνικά χαρακτηριστικά ότι το πλάτος της είναι 138,6 εκ.
Το μέγιστο του χώρου μου είναι τα 133 εκ:furious3:

Thanks anyway...
 

Tektonas

Senior Member
3 May 2014
517
Και πέρα από το πλάτος....Πλάσμα από LG , σοβαρά? :p

Βεβαια δεν είμαι και σίγουρος , ίσος για τα λεφτά του ανθρώπου να είναι ( ήταν βασικά...) καλή ευκαιρία διότι εγώ έχω δει να τρώει κράξιμο στις πλάσμα η LG , σε γενικές γραμμές αλλα πιο πολύ , όταν συγκρινόταν με πλάσμα από Panasonic.

Και εσύ ρε θάνο , δεν μπορείς να μετακίνησης κανένα έπιπλο , να διαμορφώσεις κάπως διαφορετικά το χορό , η εν ανάγκη να σκάψεις λίγο τον τοίχο...
Η ακόμα να την κανεις και εντοιχισμένη την τηλεόραση...
Και όσο για τις θύρες θα περάσεις επεκτάσεις... :p
 

thanos65

New member
13 May 2014
17
Και εσύ ρε θάνο , δεν μπορείς να μετακίνησης κανένα έπιπλο , να διαμορφώσεις κάπως διαφορετικά το χορό , η εν ανάγκη να σκάψεις λίγο τον τοίχο...
Η ακόμα να την κανεις και εντοιχισμένη την τηλεόραση...
Και όσο για τις θύρες θα περάσεις επεκτάσεις...:p

Δυστυχώς δεν γίνεται τπτ - το όριο είναι ανελαστικό.
Που να το φανταστώ πριν 15-16 χρόνια όταν διαμόρφωνα τους χώρους (εποχές που 29άρες 4/3 ήταν το στάνταρ) ότι θα έρθει στιγμή που θα χρειάζομαι 1,5 μέτρο πλάτος για την τηλεόραση... :huh2:
132,5 για την ακρίβεια είναι το ΜΕΓΙΣΤΟ διαθέσιμο πλάτος, εκτός κι αν ξηλώσω το σώμα του καλοριφέρ (έτσι κι αλλιώς άχρηστο είναι αφού η πολυκατοικία δεν βάζει πετρέλαιο πια...) :flipout:
 
Last edited:

thanos65

New member
13 May 2014
17
Το ρώτησα και στην αρχή αλλά μάλλον πέρασε στο ντούκου

Για αυτή έχουμε καμιά γνώμη-άποψη ?
http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/50-intses/Sharp-50-50LE751-with-3D-Glasses.htm

50άρα (αν ήταν και 55 θα ήταν πολύ-πολύ καλύτερα αλλά...), 3d, smart, επώνυμη, και γενικά δεν της λείπει κάτι ενώ ταυτόχρονα είναι προσιτή στην τιμή...
Την χάζεψα λίγο στο Πλαίσιο και δεν με ενόχλησε κάτι στην εικόνα της, χωρίς όμως εγώ να έχω εμπειρία θεάσεων για να έχω και την αντίστοιχη εμπιστοσύνη στην γνώμη μου
Προσπαθώ να βρώ στο ιντερνετ εντυπώσεις και πληροφορίες χρηστών αλλά γενικά γύρω από αυτό το μοντέλο επικρατεί ξεραίλα

Ξέρει κανείς κάτι ?
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Το ρώτησα και στην αρχή αλλά μάλλον πέρασε στο ντούκου

Για αυτή έχουμε καμιά γνώμη-άποψη ?
http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/50-intses/Sharp-50-50LE751-with-3D-Glasses.htm

50άρα (αν ήταν και 55 θα ήταν πολύ-πολύ καλύτερα αλλά...), 3d, smart, επώνυμη, και γενικά δεν της λείπει κάτι ενώ ταυτόχρονα είναι προσιτή στην τιμή...
Την χάζεψα λίγο στο Πλαίσιο και δεν με ενόχλησε κάτι στην εικόνα της, χωρίς όμως εγώ να έχω εμπειρία θεάσεων για να έχω και την αντίστοιχη εμπιστοσύνη στην γνώμη μου
Προσπαθώ να βρώ στο ιντερνετ εντυπώσεις και πληροφορίες χρηστών αλλά γενικά γύρω από αυτό το μοντέλο επικρατεί ξεραίλα

Ξέρει κανείς κάτι ?
Κοίτα για το μέγεθός της και το ντιζάιν της και για τα λεφτά που ζητά καλή είναι.
Αν όμως εκτός αυτών θες και μια πιο ποιοτική και κάπως πιο αξιόλογη εικόνα, τότε θα πρέπει να βάλεις νερό στο κρασί σου....
 

thanos65

New member
13 May 2014
17
Για αυτήν ξέρουμε κάτι ?
http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/50-intses/Turbo-X-TV-DLED-TXV-5020D-50.htm

OK το βλέπω οτι δεν έχει μοντέρνα καλούδια όπως 3d, smart, Wi-Fi, πολλά HDMI κλπ
Επίσης κατανοώ ότι ανήκει στην κατηγορία "φθηνό μέγεθος" άρα σίγουρα δεν μιλάμε για κάτι που θα κρεμάσουν τα σαγόνια σου όταν την δείς

Το θέμα είναι έχει αποδεκτή ποιότητα εικόνας και είναι καλή αγορά για κάποιον που είναι διαθετειμένος να θυσιάσει ευκολίες-καλούδια, που χρειάζεται μεγάλο μέγεθος γιατί βλέπει από τα 3,5 μέτρα, αλλά δεν αντέχει οικονομικά τις ακριβές ?
Την έχει δει κανείς έμπειρος να πει 1-2 πραγματάκια ?
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
http://www.kotsovolos.gr/site/sound...410-&-δωροεπιταγή-αξίας-75-ευρώ?cmicc=skroutz

Και αξιοπρεπής εικόνα και παίρνεις δώρο μια 32" (που μπορείς να την αφήσεις στο κουτί και να την δώσεις κανένα 250άρι σε κανένα γνωστό) και 75 ευρώ δώρο επιταγή , οπότε ουσιαστικά πέφτεις στην τιμή της Sharp που είναι υποδεέστερη σε εικόνα. Για turbo-X κτλ. δεν το συζητάω καν, αυτές είναι τηλεοράσεις της πλάκας.

Μόνο αποφάσισε γρήγορα γιατί τέτοιες προσφορές δεν βγαίνουν κάθε ημέρα και αν εξαντληθεί το απόθεμα θα τραβάς τα μαλλιά σου που δεν την αγόρασες.
 
Last edited:

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Αυτη η προσφορα που αναφερει ο Υπεριων για την 805 ειναι εξαιρετικη,αποψη μου ειναι σαν προσφορα οτι καλυτερο κυκλοφορει,η τηλεοραση ειναι πολυ καλη και παιρνεις μαζι και επωνυμη 32αρα.Οσο για την turbo-x,μην το σκεφτεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ!
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Προς όλους τους ειδικους, απο ποια αποψη "μακρια" απο την Turbo X? Purely από άποψη εικόνας ή αξιοπιστίας? Διοτι αλλο πραγμα 470 euro και άλλο 700 (ας πουμε) euro. Μιλάμε για 50% ακριβότερη τηλεόραση για κάποιον που λεει ολοκαθαρα οτι εχει "ταβανι" στο ποσο που θελει και μπορει να διαθεσει. Η ερώτηση μαλλον ειναι 50" Τurbo X or abt 40" brand name?
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Προς όλους τους ειδικους, απο ποια αποψη "μακρια" απο την Turbo X? Purely από άποψη εικόνας ή αξιοπιστίας? Διοτι αλλο πραγμα 470 euro και άλλο 700 (ας πουμε) euro. Μιλάμε για 50% ακριβότερη τηλεόραση για κάποιον που λεει ολοκαθαρα οτι εχει "ταβανι" στο ποσο που θελει και μπορει να διαθεσει. Η ερώτηση μαλλον ειναι 50" Τurbo X or abt 40" brand name?
Μακριά και ακόμα παραπέρα.
Αν έχεις την όποια στοιχειώδη απαίτηση από ποιότητα εικόνας αλλά και ποιότητα κατασκευής, ΜΑΚΡΙΑ.
Κάνει μόνο για παππούδες που έχουν καταρράκτη:grandpa:
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Μα δεν ειναι καν τηλεοραση ειναι turbo x το λεει, φασον στην κινα απο Πλαισιο.Τι προδιαγραφες εχει και ποιος το εχει τσεκαρει αν αποδιδει αυτα που λεει.Ενα ορθογωνιο πλαστικο με τζαμι που απλα αναβει και σβηνει.
Το μεγεθος καλο αλλα οταν υπαρχει χαοτικη διαφορα σε ποιοτητα εικονας τοτε κοιτας ποιοτητα.Φυσικα 40αρα.Ασε που αμα πουμε και για αξιοπιστια δεν ειναι να το συζητας.Λαπτοπ turbo x σε φιλη μου στα 2 χρονια παπαλα.Σκληρο δισκο εγω 3 αλλαγες με μανουρα για την συσκευασια και μετα αλλαγη ειχα βαρεθει.Τυχαιο;