Εγκατάσταση καλωδίου τροφοδοσίας ενισχυτή στο αυτοκίνητο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Προκειται για ένα Χιουντάι Ατος. Έχει κανείς εμπειρία πως το κάνουμε; Θα τοποθετηθεί καλώδιο 4 AWG από την μπαταρία μέχρι κάπου μέσα στο σαλόνι. Το δύσκολο είναι να περάσει το καλώδιο από το firewall (νομίζω λέγεται και έτσι). Δηλαδή από το διαχωριστικό πάνελ ανάμεσα στο διαμέρισμα του κινητήρα και στο σαλόνι. Οπές έτοιμες ανοιγμένες και ταπωμένες δεν παρατήρησα. Ο χώρος είναι μικρός και τα πάντα στριμωγμένα. Η πλεξούδα εισέρχεται από σημείο χαμηλά και μάλλον απρόσιτο. Νομίζω πρέπει να πέσω κάτω από το αμάξι για να δω καλύτερα. Και θεωρώ δύσκολο να στριμώξω ανάμεσα σε άλλα καλώδια και ένα λάστιχο ποτίσματος 20 καρέ. Είναι ασφαλής η λύση να τρυπήσω όπου βολεύει και να περάσω το καλώδιο με έναν στυπιοθλίπτη; Άντε να βάλω στη λαμαρίνα και λίγη σιλικόνη ή λαστιχόκολλα 3Μ. Δεν με φοβίζει η στεγανότητα. Η διάβρωση της λαμαρίνας με προβληματίζει..... :violent-smiley-011:
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Αυτό που φαινόταν εύκολο στα παλιά αυτοκίνητα στα σημερινά είναι επικίνδυνο.
Η πιθανότητα βλάβης και ατυχήματος (π.χ από βραχυκύκλωμα) είναι μεγάλη.
Συμβουλευτείτε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και υπεύθυνο ηλεκτρολόγο.
Κάθε άλλη απόπειρα θα κοστίσει ακριβά και εγώ προσωπικά, με αίσθημα ευθύνης, την απορρίπτω.
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
ΝΑ έχεις κατα νου ότι έστω και υποψία βραχυκυκλώματως σε τετοιο αμπεράζ θα φέρει πυρκαγιά 99 τα εκατό , συμβουλέψου ένα εξειδικευμένο τεχνικό η απλά αστο να σου τοποθετήσει αυτός το όλλο εγχείρημα , το αυτοκίνητο έχει προβλέψει παροχή για τέτοιες δουλειές , αλλά δεν ξέρεις που είναι , και πως εφαρμόζεται στην πράξη , ξέρει ο τεχνικός ..
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Προκειται για ένα Χιουντάι Ατος. Έχει κανείς εμπειρία πως το κάνουμε; Θα τοποθετηθεί καλώδιο 4 AWG από την μπαταρία μέχρι κάπου μέσα στο σαλόνι. Το δύσκολο είναι να περάσει το καλώδιο από το firewall (νομίζω λέγεται και έτσι). Δηλαδή από το διαχωριστικό πάνελ ανάμεσα στο διαμέρισμα του κινητήρα και στο σαλόνι. Οπές έτοιμες ανοιγμένες και ταπωμένες δεν παρατήρησα. Ο χώρος είναι μικρός και τα πάντα στριμωγμένα. Η πλεξούδα εισέρχεται από σημείο χαμηλά και μάλλον απρόσιτο. Νομίζω πρέπει να πέσω κάτω από το αμάξι για να δω καλύτερα. Και θεωρώ δύσκολο να στριμώξω ανάμεσα σε άλλα καλώδια και ένα λάστιχο ποτίσματος 20 καρέ. Είναι ασφαλής η λύση να τρυπήσω όπου βολεύει και να περάσω το καλώδιο με έναν στυπιοθλίπτη; Άντε να βάλω στη λαμαρίνα και λίγη σιλικόνη ή λαστιχόκολλα 3Μ. Δεν με φοβίζει η στεγανότητα. Η διάβρωση της λαμαρίνας με προβληματίζει..... :violent-smiley-011:

Οι φίλτατοι έχουν δίκιο μεν για τον έμπειρο τεχνικό.

Παρόλα αυτά φαίνεται ότι τη βρήκες τη λύση, όντος πρέπει να κάνεις τρύπα σε πολλά αμάξια.
Προσωπικά (αν και πάντα με τη βοήθεια φίλου που είναι μηχανικός) έχω τρυπήσει αμάξια στο παρελθόν, και θα ξανά τρύπαγα και σήμερα
Τάπες ή άλλες ευκολίες δεν έχουν όλα τα αυτοκίνητα
Συνήθως τρυπάμε στην πλευρά του οδηγού
Προσπαθούμε να φέρουμε το καλώδιο κάτω από το τιμόνι ‛ή πιο αριστερά κοντά στην ασφαλειοθήκη
Εκεί από κάτω λογικά έχεις πιο εύκολη πρόσβαση από κάποιο εύκολο πάνελ για να φτάνουν τα χέρια σου.
Αν όχι κάτω από το τιμόνι, τότε βγάλε το ντουλαπάκι του συνοδηγού και ψάξε εκεί από πίσω για εύκολη πρόσβαση.
Όπως τα λές, μετά θα βάλεις σιλικόνη
Η δρομολόγηση του καλωδίου ως πίσω γίνεται συνήθως από τα κανάλια που υπάρχουν στο όριο του πατώματος με την πόρτα εσωτερικά.

Υπάρχουν κιτ που περιλαμβάνουν εκτός από καλώδιο μεγάλης διατομής και την απαραίτητη ασφαλειοθήκη και μπιχλιμπίδια για την τοποθέτηση. Την ασφάλεια την βάζουμε δίπλα στον πόλο της μπαταρίας και είναι παραπάνω από απαραίτητη
(Ανεξάρτητα εάν υπάρχει ασφάλεια στον ενισχυτή θες ασφάλεια υποχρεοτικά στον πόλο της μπαταρίας.)
Εάν το καλώδιο δε μπορείς να το στερεώσεις καλά στον πόλο μπορείς να κάνεις μια κάθετη τρύπα μέσα στον πόλο, και να ανοίξεις βίδα να βιδώσεις πάνω στον πόλο.

Γενικά, καλό είναι να υπάρχει έμπειρος μαζί σου, μη τραβήξεις καμιά τρύπα σε λάθος σημείο – λάθος από την άποψη μην έχει εκεί από πίσω καμία πλεξούδα καλώδια.
Και ανεξάρτητα από την εμπειρία Πάντα προσεκτικά
 
Last edited:

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Βρε συνάδελφοι, δεν είμαι χθεσινός στα μαστορέματα. Πάνε 40 χρόνια που έπιασα στα χέρια μου κολλητήρι και 35 χρόνια που έπιασα δράπανο. Κατανοώ την επικινδυνότητα της εγκατάστασης. Ένα παραπάνω που είμαι και ηλεκτρολόγος μηχανικός. Εκεί που κόλλησα γιατί δεν το έχω ξανακάνει, είναι στο τρύπημα της λαμαρίνας. Φοβάμαι δηλαδή για σκουριές όχι τίποτα άλλο.
Μπορεί και να μην χρειαστεί να τρυπήσω. Δεν έψαξα σχολαστικά και από μέσα κι από έξω για πέρασμα. Αν τελικά δεν βρω πέρασμα και αναγκαστω να τρυπήσω, σκέφτομαι να περάσω την τομή με ένα ψυχρό γαλβάνι και κατόπι στυπιοθλίπτη και σιλικόνη. Δεν νομίζω οι επαγγελματίες να κάνουν κάτι καλύτερο στο σημείο αυτό.
Αν υπάρχει εμπειρία από τέτοιες δουλειές κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
Η σοβαρότητα ενός βραχυκυκλώματος είναι δεδομένη αλλά γι αυτό τοποθετούμε ασφάλεια κοντά στην μπαταρία. Γενικά θα πάρω τα μέτρα μου...
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές!
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: Εγκατάσταση καλωδίου τροφοδοσίας ενισχυτή στο αυτοκίνητο

...
...

Εάν το καλώδιο δε μπορείς να το στερεώσεις καλά στον πόλο μπορείς να κάνεις μια κάθετη τρύπα μέσα στον πόλο, και να ανοίξεις βίδα να βιδώσεις πάνω στον πόλο.

Φαντάζομαι δεν εννοείς τον πόλο της μπαταρίας γιατί αυτός είναι από μόλυβδο δηλαδή σκέτο βούτηρο. Μάλλον εννοείς τον πόλο-ακροδέκτη του καλωδίου. Μου έδωσες ιδέα αν και δεν νομίζω να χρειαστεί. Υπάρχουν και αυτοί οι επίχρυσοι ακροδέκτες που έχουν σπειρώματα έτοιμα για τέτοιες δουλειές. Αλλά δεν θα χρειαστεί όπως είπα. Θα πρεσάρω ακροδέκτη στο καλώδιο και θα βιδωθεί πάνω στη βίδα που σφίγγει στον πόλο. Νομίζω έτσι γίνεται γενικά. Δεν μιλάμε για εχτριμ εγκατάσταση. 40-50 Αμπερ το πολύ....
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Ναι Βαγγέλη θα τη βρεις την άκρη και με τη σωστή στερέωση του καλωδίου.
Κι όμως μπορείς να ανοίξεις στον πόλο της μπαταρίας σπείρωμα, όχι μονό 3 αλλά και μεγαλύτερο.
Αλλά το θέμα είναι ότι ανάλογα με το αμάξι, θα πρέπει να βρεις τη σωστή στήριξη, φυσικά το καλώδιο με δεματικά καλά δρομολογημένο δίπλα από την μπαταρία.

Για το κιτ που σου έλεγα με την ασφαλειοθήκη πρέπει να έχει βρει σε μισή τιμή κάτι τέτοιο:
http://www.antoniadis.com.gr/product_info.php?products_id=668

Κάνε μια βόλτα στα forum της μάρκας του αμαξιού σου, πιθανά να βρεις φωτογραφικό υλικό από άλλον που έκανε μόνος του εγκατάσταση να δεις από πού αποφάσισε και πέρασε το καλώδιο και αυτός.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Έχω τρυπήσει αρκετά αμάξια διαφόρων μεγεθών και τύπων χωρίς κανένα πρόβλημα.
Όπως το είπες,λίγο γαλβάνι,στυπιοθλίπτη και θερμή σιλικόνη και κανένα πρόβλημα.
Εκεί που θέλει ιδιαίτερη προσοχή,είναι το τρύπημα να γίνει μακριά από την εγκατάσταση και τις σωληνώσεις του a/c-καλοριφέρ.
Γι´αυτό καλό έλεγχο μέσα έξω πρώτα.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Βρε συνάδελφοι, δεν είμαι χθεσινός στα μαστορέματα. Πάνε 40 χρόνια που έπιασα στα χέρια μου κολλητήρι και 35 χρόνια που έπιασα δράπανο. Κατανοώ την επικινδυνότητα της εγκατάστασης. Ένα παραπάνω που είμαι και ηλεκτρολόγος μηχανικός. Εκεί που κόλλησα γιατί δεν το έχω ξανακάνει, είναι στο τρύπημα της λαμαρίνας. Φοβάμαι δηλαδή για σκουριές όχι τίποτα άλλο.
Μπορεί και να μην χρειαστεί να τρυπήσω. Δεν έψαξα σχολαστικά και από μέσα κι από έξω για πέρασμα. Αν τελικά δεν βρω πέρασμα και αναγκαστω να τρυπήσω, σκέφτομαι να περάσω την τομή με ένα ψυχρό γαλβάνι και κατόπι στυπιοθλίπτη και σιλικόνη. Δεν νομίζω οι επαγγελματίες να κάνουν κάτι καλύτερο στο σημείο αυτό.
Αν υπάρχει εμπειρία από τέτοιες δουλειές κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
Η σοβαρότητα ενός βραχυκυκλώματος είναι δεδομένη αλλά γι αυτό τοποθετούμε ασφάλεια κοντά στην μπαταρία. Γενικά θα πάρω τα μέτρα μου...
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Καλύτερη λύση από τη σιλικόνη η λεγόμενη *τσίχλα*.
Χρησιμοποιείται ευρέως σε λεωφορεία και φορτηγά για στεγανοποίηση,δεν χάνει την ελαστικότητά της,όπως η σιλικόνη.
Πρίν την τοποθέτηση της τσίχλας,περνάς με μίνιο την οπή που θ'ανοίξεις.
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Βρε συνάδελφοι, δεν είμαι χθεσινός στα μαστορέματα. Πάνε 40 χρόνια που έπιασα στα χέρια μου κολλητήρι και 35 χρόνια που έπιασα δράπανο. Κατανοώ την επικινδυνότητα της εγκατάστασης. Ένα παραπάνω που είμαι και ηλεκτρολόγος μηχανικός. Εκεί που κόλλησα γιατί δεν το έχω ξανακάνει, είναι στο τρύπημα της λαμαρίνας. Φοβάμαι δηλαδή για σκουριές όχι τίποτα άλλο.
Μπορεί και να μην χρειαστεί να τρυπήσω. Δεν έψαξα σχολαστικά και από μέσα κι από έξω για πέρασμα. Αν τελικά δεν βρω πέρασμα και αναγκαστω να τρυπήσω, σκέφτομαι να περάσω την τομή με ένα ψυχρό γαλβάνι και κατόπι στυπιοθλίπτη και σιλικόνη. Δεν νομίζω οι επαγγελματίες να κάνουν κάτι καλύτερο στο σημείο αυτό.
Αν υπάρχει εμπειρία από τέτοιες δουλειές κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
Η σοβαρότητα ενός βραχυκυκλώματος είναι δεδομένη αλλά γι αυτό τοποθετούμε ασφάλεια κοντά στην μπαταρία. Γενικά θα πάρω τα μέτρα μου...
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Βαγγέλη μη το θεωρήσετε ως προσωπική αναφορά.
Κάθε άλλο.
Απλά οι συμβουλές και οι ιδέες που κατατίθενται στο φόρουμ είναι ανοικτές σε όλους.
Κατά συνέπεια δεν έχουν αποκλειστικά ατομικό χαρακτήρα αλλά και γενικό, για όποιον μας διαβάζει.
Είναι ευχάριστο ένα μέλος να έχει την απαιτούμενη εμπειρία, αλλά δεν είναι γνωστή εκ των προτέρων η κατασκευαστική δεινότητα των υπολοίπων.
Σίγουρα όλοι από κάπου ξεκινάμε, αλλά καλό είναι στην αρχή και στα δύσκολα, να έχουμε τη βοήθεια εξειδικευμένου τεχνικού, ώστε ο κίνδυνος να είναι μικρός και το αποτέλεσμα ασφαλέστερο.
Σκεφτείτε να μερακλώσουμε κάποιο άπειρο και να καταλήξει να έχει κάτι κατεστραμμένο ή ακόμα χειρότερα επικίνδυνο.
Για τους λόγους αυτούς κάθε συμβουλή πρέπει να είναι σύμφωνη με το σεβασμό στη στοιχειώδη ασφάλεια.
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Βαγγέλη μη το θεωρήσετε ως προσωπική αναφορά.
Κάθε άλλο.
....

Αγαπητέ Ντίνο, και έτσι να ήταν δεν θα το εκλάμβανα σαν υποτίμηση. Ο καθε ένας από μας έχει υποχρέωση να προστατεύει τον άλλο από τις κακοτοπιές. Γι αυτό υπάρχει το φόρουμ. Απλά έχω ...τον καημό μου και ήταν κάτι διαφορετικό αυτό που θα ήθελα να ακούσω στη συγκεκριμένη περίπτωση.
Κανένα πρόβλημα εν τέλει!

:ernaehrung004:
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Βαγγελη γιατι 4awg?.. αν δεν εχεις σκοπο να βαλεις πανω απο 4χ75 μεσα, περνα ενα 6αρακι.. σε υπερκαλυπτει.. αν βεβαια θες να σαι future proof παω πασο.. θα βρεις τροπο βρε συ δε ειναι δυσκολο.. εγω στο accent Μου περασα απο την "φουσκα" που βγαινει η κολονα του τιμονιου.. περασε ανετα, και το ελουσα και με λιγη σιλικονη να μην εχω θεματα στεγανοτητας και ολα οκ.. οπως ειποες, ασφαλειοθηκη μπρος πισω, δηλαδη και πανω στην μπαταρια και πισω πριν τον ενυσχητη και εισαι κομπλε.. την γειωση προσεξε μονο, να κανει καλο σωμα. ενοειται θα βαλεις καλωδιο ιδιας διατομης με το + που ερχεται απτην μπαταρια, βρες μια καλη μεγαλη βιδα (εγω χρισημοποιησα μια που στερεωνει το καθησμα στο πατωμα), ξυστο καλα εκει να φανει λαμαρινα, περνα ακροδεκτη τρυπας , πρεσαρισμενο καλα, και βιδωσε το σφιχτα σφιχτα..
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: Εγκατάσταση καλωδίου τροφοδοσίας ενισχυτή στο αυτοκίνητο

Σήφη 6άρι ήθελα κι εγώ να βάλω αλλά δεν βρήκα πουθενά έτοιμο κιτ με 6άρι. Παντού έχουν 8άρι και μετά 4άρι. Ακόμα φυσικά δεν αγόρασα τίποτα. Και μάλλον όπως λες θα αγοράσω 6άρι καλώδιο χύμα και ότι άλλο χρειαστώ για την εγκατάσταση ένα ένα.
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Μπα μη κοιτας κιτ... Παρε χυμα. Παρε και μια ασφαλειοθηκη τυπου: http://www.electron-stores.gr/catal...d=121&osCsid=9bef5f0c645d39be9e36ee0ae4f7e300

για την μπαταρια, ριξε μεςα μια αςφαλεια ιδια με αυτη που φοραει ο ενυσχητης , η αντε το πολυ 10Α μεγαλυτερη, και εισαι σουπερ.. Θα σου προτεινα καλωδιακια Rca να μην βαλεις φυηνιαρικα τελειως. Υπαρχει μεγαλο ενδεχομενο να σου περναει βομβος..