Η μαχη του wide

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Μαστορια μου τα φωτα σας! Θελω wide φακο να συνοδευει τον 15-85 μου στην 60D μου! Δυο υποψηφιοι... Sigma 8-16 η Canon 10-22?? ιδου η απορια!!! Θα μου τον φερει ξαδερφος απο αυστραλια, και ειναι σχεδον στην ιδια τιμη.. Ο 8-16 φανταζει τελειος. Αλλα ειναι καλος συγκριτικα με τον canon 10-22? δεμε απασχολει το οτι ο 8-16 δε παιρνει φιλτρα. Ουτως ει αλλως θα ναι για σπεσιαλ καταστασεις.. Και γενικως τα προσεχω παρα πολυ τα πραματα μου...
Με νοιαζει κυριως η ποιοτητα φωτογραφιας, να εστιαζει σωστα , οχι απαραιτητα σουπερ γρηγορα, και να ναι οξυς..
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
8-16 και από εμένα, μεταξύ των δύο. Θα κοιτούσα και τον Τοκίνα 11-16, λιγότερο αλλά επαρκέστατα ευρύς (17,5μμ αντίστοιχος σε Canon) και f/2.8, καθώς και τον Tokina 12-28/4, λόγω του εύρους του: 19-45mm αντίστοιχο σε Canon, από υπερευρυγώνιο μέχρι νορμάλ, μπορεί να σε γλυτώσει από αρκετό βάλε-βγάλε. Θέλει και τέχνη για να αξιοποιηθούν τα 12mm αντίστοιχα του 8-16, και να ξεπεραστεί το στάδιο του εντυπωσιασμού.
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Ο 15-85 με υπερκαλυπτει σε παρα πολλες περιπτωσεις.. βασικα ο "εντυπωσιασμος" με ενδιαφερει!! :ADFADF1:
αντε να δω ποσο θα τον βρουμε τωρα... χε χε χε..
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Πάντως μη νομίζεις πως 19mm αντίστοιχα είναι λίγο. Σε FF συνήθως σταματούσα στα 20mm, κατέληξα πως παρακάτω το αποτέλεσμα θέλει ιδιαίτερες προϋποθέσεις για να μη φανεί αφύσικα ευρύ, με αφύσικες (όσο και εάν ωραιοποιημένα, τις λέμε "δραματικές") παραμορφώσεις και ιδίως αυτή την εντύπωση "τραβήγματος" των άκρων. Είχα πάρει έναν Σίγμα 20-40 και τον είχα ως βασικό φακό μου. Έκτοτε ανακάλυψα ότι, ενώ μπορούσα να κατεβώ και στα 15mm, ότι τα χρησιμοποιούσα ολοένα και λιγότερο.