Ερώτηση για DTS-HD Master Audio

torrero007

New member
16 February 2011
70
Καλημέρα,

Ειμαι κάτοχος appstreamer, το εχω συνδέσει με τον ενιχυτή RXV-565 και από κει το βγάζω στην τηλεοραση μου. Ηθελα να ρωτησω, για να παρω ηχο DTS-HD Master πρεπει η αναλυση εικόνας να είναι 1080p; Δεν ξέρω ανα σχετιζονται, αλλα όταν το εχω 1080p εχω DTS-HD ενω όταν το παω στο 1080ι δεν εχω.

Εχει κανει δοκιμάσει κάτι παρόμοιο;
 

torrero007

New member
16 February 2011
70
Μπερδεμένη ιστορια...εστω οτι θα πρέπει να το κατεβασω στα 1080i, θα έπρεπε να εχω DTS-DH Master audio;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Δεν έχει σχέση ο αλγόριθμος του ήχου με την ανάλυση της εικόνας. Κάτι δεν πάει καλά στο software...
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Προφανώς και δεν έχει σχέση ο ήχος με την εικόνα. Και σε 720p να ρύθμιζες την ανάλυση (αν είχες HD Ready μέσο προβολής) ο ήχος θα έπρεπε να ήταν dts HD-MA (εφόσον το αρχείο έχει τέτοιον ήχο).

Αλήθεια, όταν ρυθμίζεις την έξοδο της εικόνας σε 1080i, τι ήχο σου δείχνει ο ενισχυτής πως λαμβάνει;
 

torrero007

New member
16 February 2011
70
Προφανώς και δεν έχει σχέση ο ήχος με την εικόνα. Και σε 720p να ρύθμιζες την ανάλυση (αν είχες HD Ready μέσο προβολής) ο ήχος θα έπρεπε να ήταν dts HD-MA (εφόσον το αρχείο έχει τέτοιον ήχο).

Αλήθεια, όταν ρυθμίζεις την έξοδο της εικόνας σε 1080i, τι ήχο σου δείχνει ο ενισχυτής πως λαμβάνει;

Μου βγάζει "PCM". Ο ενισχυτής είναι Yamaha RXV-565. Αρα κάτι παει λάθος με τον media player.