Χρόνια Πολλά σε όλους, και επίσης δεν πάει άλλο....

Chris Gousias

New member
20 April 2014
39
Komotini
Γεια σας.
Ειμαι κατοχος ενος Yamaha Rx-a 830 καθως και των ηχειων Q-acoustics 1030i (L,R),2000ci ,2010i(πισω) ola 6 Ohm με ευαισθησια 88 -90 db και Jamo 210 sub το οποιο το εχω περισσοτερο για δοκιμες καθως
ετοιμαζομαι να παρω ενα αλλο ισως το 2070 της Q οπως και τα 2020ι για να συμπληρωσω το σετ.

Το προβλημα μου ειναι οτι :
εχω αλλαξει σπιτι,
εχω αλλαξει καλωδια(audioquest flx-slip 14/4 για τα μπροστα ),
εχω αλλαξει ενισχυτη (πρωτα ειχα τον SONY 2400 ES ),
ηχεια(ειχα το σετ της Jamo απ'οπου και το sub) ,
Ο player sony bdp s370.

αλλα το ΣΣΣΣΣΣΣΣ στο τελος των φωνητικων και κυριως στα γυναικεια με ακολουθει.

Προσφατα αγορασα εναν pioneer a30 δικαναλο τον οποιο χρησιμοποιω ως power amp θεωρησα οτι ισως δεν μπορει να τα οδηγησει ο 830 ολα μαζι λογω 1030i τα οποια τα συνδεσα στον PioA30.

Οι γνωσεις μου ειναι ελαχιστες ,διαβαζω οτι μπορω μεσω διαδικτυου κ ρωταω οσο μπορω αλλα γνωστης δεν ειμαι.

Ο χωρος ειναι 20 τμ αυτη τη στιγμη και συντομα θα αλλαξω σπιτι λογω δουλειας.

Τα 2020ι πιο πολυ τα παιρνω για να ειναι ιδιας σειρας τα μπροστα αν και νομιζω τα 1030ι ταιριαζουν γιατι οταν δοκιμασα τα 2010 μπροστα παλι τα ιδια ειχαμε....

Ευχαριστω για τη δυνατοτητα να πω το προβλημα μου και αν καποιος μπορει να βοηθησει τον ευχαριστω προκαταβολικα.
Να ειστε ολοι καλα.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Χρόνια Πολλά και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Αν πω πως κατάλαβα το πρόβλημά σου, θα είναι ψέμα.

Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής;
 

Chris Gousias

New member
20 April 2014
39
Komotini
Re: Απάντηση: Χρόνια Πολλά σε όλους, και επίσης δεν πάει άλλο....

Leo1964 ευχαριστω για το ενδιαφερον και το χρονο σου ,θα το κανω με την πρωτη ευκαιρια.
 

Chris Gousias

New member
20 April 2014
39
Komotini
Κυριε kblachos θα προσπαθησω να γινω σαφης.
Οταν πχ βλεπω ταινια κ μιλανε οι ηθοποιοι αν το τελευταιο γραμμα απο τις λεξεις που λενε ειναι το "Σ " ακουγεται μακροσυρτο κ λες και εχει full treble (κατι σαν "σσσσ") και ειναι πολυ ενοχλητικο-κουραστικο.
Στη μουσικη το ιδιο προβλημα.
Ειτε ακουω blues-rock του 70 ειτε ΛΕΠΑ το ιδιο πραγμα ,τα " S " παχια κ τρυπανε αυτια....
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
πώς συνδέεις τον 830 και τον Α30? Ο Α30 δεν είναι και τέρας οδήγησης , ίσως να περνάει θόρυβος από το τροφοδοτικό όταν ακούς σε υψηλές εντάσεις, το οποίο το ίδιο υποψιάζομαι και για τον 830....
 
πρόβλημα με τα συριστικά ε?


Πρώτα βεβαιώσου ότι το κάνει σε πολλά διαφορετικά δισκάκια (να αποκλείσουμε το πρόβλημα της εγγραφής)

Δες μήπως ο χώρος σου είναι πολύ ζωντανός.

Φρόντισε οι συνδέσεις σου να είναι όσο το δυνατόν πιο σφικτές (στα ηχεία και στον ενισχυτή).

Δοκίμασε απλό καλώδιο ηλεκτρολογικό και δες αν συνεχίζει να το κάνει.
 

Chris Gousias

New member
20 April 2014
39
Komotini
FragoulisNaval συνδεω τον 830 και τον Α30 με RCA ,o A30 εχει ξεχωριστη θεση για συνδεση ως power amp κ το συνδεω εκει.
Στο YPAO ολα πανε ρολοι και οι αποστασεις κ τα cross μια χαρα (80-90 hz εχω δει που ειναι καλα αποτι γνωριζω) και απο εντασεις δεν ακουω δυνατα ποτε.

Αν περναει θορυβος απο το τροφοδοτικο πως λυνεται αυτο?Ειμαι τερμα ασχετος με αυτο.
 

Chris Gousias

New member
20 April 2014
39
Komotini
Κυριε Στεργιο εχω δοκιμασει με πολλα δισκακια κ ταινιες (blu ray) το αποτελεσμα ιδιο.
Εχω δοκιμασει επισης με banana plugs και σκετο το καλωδιο των ηχειων.
Ο χωρος δεν εχει πολλες γυαλινες επιφανειες τις εχω απομακρυνει κ εχω βαλει μοκετα κατω και χοντρη κουρτινα.
Οι συνδεσεις τις κοιταξα πριν λιγο ειναι ενταξει σφιχτες.
Θα δοκιμασω απλο καλωδιο .
Ευχαριστω απαντες για τη βοηθεια.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
FragoulisNaval συνδεω τον 830 και τον Α30 με RCA ,o A30 εχει ξεχωριστη θεση για συνδεση ως power amp κ το συνδεω εκει.
Στο YPAO ολα πανε ρολοι και οι αποστασεις κ τα cross μια χαρα (80-90 hz εχω δει που ειναι καλα αποτι γνωριζω) και απο εντασεις δεν ακουω δυνατα ποτε.

Αν περναει θορυβος απο το τροφοδοτικο πως λυνεται αυτο?Ειμαι τερμα ασχετος με αυτο.

Αν περνάει θόρυβος δεν μπορείς να κάνεις σχεδόν τίποτα, ίσως αν έβαζες κανα φίλτρο ρεύματος πριν τις παροχές έτσι ώστε να βελτιώσεις την ποιότητα του ρεύματος.... Πού έχεις στηριγμένα τα μηχανήματα; μηπως να αγόραζες τίποτα αφρώδες υλικό και να τα έβαζες επάνω;;
 
Άλλη λύση που μου ήρθε στο μυαλό είναι να αλλάξεις την εσωτερική καλωδίωση του καλωδίου που πάει στο τουήτερ εσωτερικά.

Ή ακόμα καλύτερα και τον πυκνωτή στον κλάδο των υψηλών που έχει μέσα το κροσόβερ. Μπορείς να βάλεις ίδιων χαρακτηριστικών αλλά καλύτερης ποιότητας (εως ΠΟΛΥ καλύτερης ποιότητας!).

Μια πιο απλή λύση (αν το ηχείο σου δέχεται διπλοκαλωδίωση) είναι να βάλεις εξωτερικά μια αντίσταση για να ρίξεις λίγο την απόκριση ψηλά. Βέβαια παίζεις με την απόκριση σε αυτή την περίπτωση και δεν είναι στάνταρ ότι θα σου αρέσει, αλλά το καλό είναι ότι δεν ανοίγεις το ηχείο.

Μήπως ο υπολογισμός του κρος από την εταιρία έγινε με τα ηχόπανα επάνω και εσύ ακους χωρίς αυτά?

Τα ηχόπανα είναι χοντρά ή λεπτά???

Αν το πρόβλημα είναι περισσότερο στις ταινίες μπορείς να "ρίξεις" λίγο την απόκριση από το eq του AV.


Και αν όλα αυτά δεν σε βοηθήσουν.... άλλαξε ηχεία! (χαίρω πολύ θα μου πεις)...
 

Chris Gousias

New member
20 April 2014
39
Komotini
FragoulisNaval τα μηχανηματα τα εχω σε επιπλο hifi της target κ εχουν το καθε ενα απο μια θεση με αρκετο χωρο πανω κατω ,αριστερα δεξια να μη ζεσταινονται.
Εχω αφρωδες υλικο θα το βαλω .
Πριν μετακομισω το σπιτι ηταν παλιο οποτε η ποιοτητα του ρευματος ισως να ηταν χαλια εκει.
Αυτο που μενω τωρα ειναι καινουριο ομως -(4-5 ετων) (ισως να λεω κ ασχετα πραγματα τωρα).
Θα δοκιμασω με τα αφρωδη υλικα.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Μήπως είναι κάτι πολύ απλό όπως κανα περίεργο mode στο εκουαλάιζερ του ενισχυτή σου;
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Κοίτα τη σωστή φάση στα καλώδια ρεύματος,αν και δεν νομίζω νά'ναι εκεί το πρόβλημα.
Επιμένω να ακούσεις άλλα ηχεία και εδώ είμαστε.
 

Chris Gousias

New member
20 April 2014
39
Komotini
Re: Απάντηση: Χρόνια Πολλά σε όλους, και επίσης δεν πάει άλλο....

Κυριε Στεργιο τα ηχοπανα ειναι οι γριλιες μπροστα?Αν ναι ειναι λεπτα και εχω δοκιμασει με και χωρις αυτα με περιπου ιδιο αποτελεσμα.
Διπλοκαλωδιωση δεχονται τα 1030.Εννοειτε να μειωσω τις ρυθμισεις treble απο τον ενισχυτη οταν λετε να μειωσω την αποκριση?
Το εχω κανει αλλα δε βοηθησε λες και μειωνεται ο ογκος του ηχου μετα σα να μην ειναι home cinema αλλα να ακουω απο τηλεοραση.
Με βλεπω για ηχεια....
 

Chris Gousias

New member
20 April 2014
39
Komotini
Georgesod εχω δοκιμασει τα παντα....με enhancer και χωρις,με gain και χωρις ,manually καθε ηχειο απο τα 5 με χαμηλωμενες στα 4κ (αυτο μου προτειναν αυτο εκανα....) τπτ....
flat,natural,through,front ta pre-eq παλι εκει αυτο.....με natural λιγο καλυτερα αλλα οχι καλα.....
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,042
127.0.0.1
Καλημέρα φίλε μου...
Κατ' αρχάς, τα ηχεία σου δεν τα γνωρίζω. Το υλικό που βλέπεις στον θόλο τους είναι μεταλλικό;
Αν ναι, πιθανόν αυτό να είναι και το πρόβλημά σου.
Κατά δεύτερον, διόρθωσε τις φάσεις του ρεύματος στις συσκευές σου.
Πάρε ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι και έλεγξε το βύσμα του IEC.
Όταν το βλέπεις σαν V η φάση να είναι αριστερά.

Επίσης, πόσο καιρό έχεις players και ηχεία;
Πριν στρώσουν, πολλές συσκευές τείνουν να δημιουργούν τέτοια προβλήματα τα οποία διορθώνονται μόνα τους σιγά σιγά.
 

Chris Gousias

New member
20 April 2014
39
Komotini
Re: Απάντηση: Χρόνια Πολλά σε όλους, και επίσης δεν πάει άλλο....

Leo64 θα δοκιμασω αλλα ηχεια.
Γνωριζεις για τον α830 σε τι ηχεια θα πρεπει να κινηθω?
Τα Q πηρα λογω οτι ηταν καλα υποτιθεται για ταινιες κ μουσικη (καλα με βαση τα χρηματα που κοστιζουν παντα και το οτι εχουν ουδετερο χαρακτηρα...)