Φτηνός DAC με optical in

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Φίλος ψάχνει ενα φτηνό dacακι για να συνδέσει την τηλεόραση του στον ενισχυτή...
Δυστυχώς η tv βγάζει μόνο οπτική έξοδο, γιατί ο εν/της τυγχάνει να έχει έναν ενσωματωμένο usb dac και μάλλον optical to usb converters δεν υπάρχουν!
Τώρα σε σχέση με το budget δεν ξέρω ακριβώς... η φτηνή λύση θα ήταν μάλλον να πάρει κάτι μόνο με optical in δλδ πολύ φτηνό για να κάνει μόνο αυτή τη δουλειά και η πιο ακριβή θα ήταν να έχει και usb in άρα και πιο υψηλά specs για χρήση και με υπολογιστή!
Οπως και να έχει τα 200 νομίζω είναι απαράβατο όριο...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Sorry για το off-topic αλλα έχω μια απορία. Γιατί θέλει να συνδέσει την τηλεόραση σε DAC και όχι απευθείας με οπτική στον ενισχυτή; Τι προγράμματα παρακολουθεί και θέλει την καλύτερη ποιότητα ήχου;
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Eχω την προηγουμενη εκδοση αυτουνου: http://www.ebay.com/itm/2014-New-Ve...ctronics_Audio_Amplifiers&hash=item3cdb571128

το χα παρει καπου 40ευρα.. Για αρκετο ακιρο το χα στο κυριο συστημα μου, και επαιζε αξιοπρεπεστατα! Βελτιωθηκε δε αρκετα, με απλα την καταργηση του απλου πακ που χει πακετο, καθως του βαλα ενα εξωτερικο τροφοδοτικο, απλο σταθεροποιημενο με lm317 και καλα υλικα με κοστος 25ερω.. Δε ξερω αν θα κανει διαφορα στην tv, αλλα οπως και να χει ειναι ενα μηχανακι που θα βρει σιγουρα χρηση και αλλου.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Sorry για το off-topic αλλα έχω μια απορία. Γιατί θέλει να συνδέσει την τηλεόραση σε DAC και όχι απευθείας με οπτική στον ενισχυτή; Τι προγράμματα παρακολουθεί και θέλει την καλύτερη ποιότητα ήχου;

Μα το λέω πιο πάνω.. Ο ενισχυτής έχει μόνο usb in...
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Με 200 μήπως να έπαιρνε έναν πιο σύγχρονο μτχ A/V ενισχυτή να τα κάνει όλα;
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Με 200 μήπως να έπαιρνε έναν πιο σύγχρονο μτχ A/V ενισχυτή να τα κάνει όλα;

Αντωνη δεν νομίζω... Είναι θέμα χώρου και συνδυασμού με τον υπάρχοντα ενισχυτή...