Τζάκι στον χώρο ακροασης, μια ευκολη λύση

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Πολλες φορες μου εχει τύχει να συναντήσω το κλασσικό προβλημα του τζακιου ανάμεσα στα ηχεια, το οποιο ειναι ιδιαίτερα επιβλαβές για την μουσικη αναπαραγωγή. Σε ενα αδειο τζακι τα μηχανικα κυματα παγιδεύονται και επανεκπεπονται με χρονοκαθυστερηση, δημιουργώντας μεγαλο προβλημα στις χαμηλές και μεσαίες συχνότητες.

Μια χαρακτηριστική εικόνα απο το σπιτι του εκδοτη του TAS

TAS_Book_Video.png


Υπαρχει ομως μια σχετικα (εως πολυ) οικονομικη λυση.

Ενας αυτοσχεδιος διαχυτης ηχου (sound diffuser). Για να γινει αυτο αρκει το τζακι να κλειστει με ξυλα, οπως στην παρακατω φωτογραφια.

stacked-wood-logs-15719649.jpg


Τα ξυλα αυτα πρεπει να εχουν οσο μικροτερο κενο μεταξυ τους, να ειναι δλδ στοιβαγμένα οσο πιο πυκνά γίνετε. Για αυτο καλυτερα να ειναι οπως της φωτο, δλδ σχισμενα και οχι στρογγυλά παλουκια.

Πολυ σημαντικο ειναι η προσοψη του τζακιου να μην έρχεται πρόσωπο, δλδ τα ξυλα μας να εχουν μεταξυ τους διαφορά στο βαθος τοποθετησης και μαλιστα σε τυχαίες αποστασεις. Να μοιάζουν δλδ με κατι τέτοιο

IMG_8585.jpg


Το συνολικό κόστος ειναι λιγα ευρω, το αποτέλεσμα σχεδόν εγγυημένο. (Στην χειρότερη χρησιμοποιείτε τα παλουκια για να ζεσταθείτε...).

Σαν λυση εχει και καλο WAF καθότι τα ξυλα δενουν αισθητικα με το concept του τζακιου. Επισης ακομα και αν κάποιοι το τζακι το λειτουργούν, η λυση μπορει να εφαρμοστεί τους υπόλοιπους 9 μηνες του χρονου καθοτι δεν κοστίζει και τοποθετείτε πολυ εύκολα.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Εαν το τζακι δεν εχει βάθος και καμιναδα, οχι, δεν δημιουργεί τετοιο πρόβλημα. Η μορφη του κλασσικού τζακιού ειναι που τα κάνει ολα.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
η ιδανική λύση είναι το γκρέμισμα.:ADFADF1:

+++
Πάνο τα ορθογώνια παραλληλεπίδα είναι εντάξει ατάκτως ριγμένα?
Απ'ότι έχω διαβάσει (όχι για το τζάκι, αλλά για τις πρώτες ανακλάσεις) παίζει πάτερν ακόμα και για το μήκος του κάθε παραλληλεπίπεδου, ώστε να σιάξεις συγκεκριμένες συχνότητες (αλλά ίσως για το τζάκι και την επιθυμητή διάχυση να αρκεί?).

Εν τω μεταξύ με κάτι ωραιότατα (και φτηνότατα) καδρόνια που έχει το praktiκer και μια επιφάνεια κόντρα πλακέ + ξυλόκολλα το φτιάχνεις άνετα...
(και καθόμουν και παιδευόμουν με αυγοθήκες και προστατευτικά χαρτόνια απο πριντερ κατριτζ! :slapface:)

μέσα ή έξω απο το τζάκι? είναι η επόμενη ερώτηση!
(μια φορητή κατασκευή θα βόλευε πολύ για έξω!)
 
Last edited:

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Εαν κανεις μελετη, παιζουν ρολο πολλά, οπως το εμβαδό των επιφανειών ανακλασης και το βαθος ανάμεσα τους, το υλικο, ο τροπος μονταρισματος, οι γωνιες, κτλ.

Στην περιπτωση μας δεν παιζουν κανενα ρολο, ολα αυτα ειναι επιστημονικη φαντασια για εμας. Οι μεσαιο-χαμηλες θα βελτιωθουν τα μαλα, το κοστος ειναι πραγματικα αμελητέο, αν δεν αρεσει για καποιο λογο απλα τα καις τον επομενο χειμώνα.

Ιδανικα δεν πρεπει να αφηνει βαθος απο το στομιο του τζακιου, κατι σαν καπακι=> ενα με την πρόσοψη.

Μονο που για εσενα Νικολα τα πράγματα ειναι διαφορετικα, καπου ειχα δει μια φωτο και θυμαμαι οτι το τζακι δεν ειναι ανάμεσα στα ηχεια αλλα λοξα. Εκει αλλαζει..
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
ε ναι... είναι πίσω απο το αριστερό ηχείο και προσπαθώ να "σπάσω" την ανακλαση!
η ομοιομορφία είναι μάλλον αδύνατη (πάλι καλά που έχει καπάκι το τζάκι και δεν φεύγουν προς τα πάνω οι ατίθασες λολ

επειδή το γκρέμισμα έχει αρκετό κόστος ελεγα μπας και το γλίτωνα (το παλεύω όπως είπα και κάτι γίνεται με τα ασσύμετρα χαρτόνια, αλλά......)

thanx :a0210:
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Ναι, αλλα αν σπάσεις ασύμμετρα υποψιαζομαι οτι θα τραβαει μονομπαντα η εικονα.. (που μάλλον ηδη θα το κανει.. δυσκολη περίπτωση)
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
η εικόνα μπερδεύει σε σημείο που το παίρνεις απόφαση... χεχε

το σημαντικότερο πάντως είναι η καθυστέρηση απο τις προσλαμβανόμενες ανακλάσεις και μια αρκετά σημαντική ενισχυση db απο αριστερά.
αν ήταν στην μέση θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα σίγουρα!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Παρά πολύ καλή λύση!
Με λίγο παραπάνω κόστος, μπορει κάποιος να κατασκευάσει και ένα σπαστό κάλυμμα όπως τα κλασικά των τζακιών,με την διάφορα πως οι επιφάνειες θα πρέπει να ειναι καμπύλες και κλειστές.
Έτσι πετυχαίνουμε και κάποιο τυχαίο scattering.
Σε καθε περίπτωση καλύτερο παντως από την μαύρη τρύπα των χαμηλών,χε χε.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Τώρα κατάλαβα τι ήταν το βουητό, σε σπίτι φίλου μου και εγώ κοίταζα να ρυθμίσω το subwoofer 2 ώρες.
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
πισω ανάμεσα απο τα ηχεια κανει ζημια αυτο ειναι σιγουρο...

ομως να γκρεμισουμε τζακι για το χομπυ μας το βρίσκω τραβηγμενο, εκτος φυσικα αν το ειχαμε στο νου απο πριν για οποιοδήποτε χωροταξικό λογο..

μια αλλαγη προσανατολισμου της θεσης του συστήματος το βλεπω πιο εφικτο
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Όντως είναι τραβηγμένο, αν και εφόσον το χρησιμοποιούμε (που δεν θα έπρεπε οι κάτοικοι των πόλεων).
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
εγώ έχω δύο χρόνια να το ανάψω, είναι έγκλημα πλέον και για τους άλλους αλλά και για την οικογένεια που είναι μέσα στο σπίτι περισσότερο.

Οπότε σκέφτομαι να δοκιμάσω τη λύση με το γέμισμα με ξύλα (απλά δεν έχω ξύλα πλέον). Γνωρίζετε κανέναν που να το έκανε και αν είχε αποτέλεσμα; να μην τρέχω για ξύλα άδικα..
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Αν παντως κάποιος διαλέξει τα ξύλα,ας έχει το νου του να ειναι προκοπής αφού δεν θα καούν.
Αν δεν ειναι ποιότητας,μπορει να βρεθεί με μια αποικια εντόμων για συγκατοικους.
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
ετσι κι αλλιως αυτο θα γινει...δε μπορεις να το αποφυγεις...ολοκληρη φωλια θα παει χαμενη?
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Η ριζα ελιας που εχω σκαλίσει για τραπέζι στο σαλονι μου ειχε μια φωλιά κανονικη, αλλα δεν ειναι προβλημα. Σε ενα μαγαζι με χρώματα ζηταμε ενα προιον τυπου xyladecor και αν θελουμε και ενα διαφανο λουστρο θαλάσσης.


DSC00814.jpg

DSC00816.jpg
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
ομορφο το τραπεζι....αλλα ειναι διαφορετικη περιπτωση αυτη εκει εξω με τον περιορισμενο σκοτεινο χωρο και με προσβαση στον εξω κοσμο μεσω καμιναδας τζακιου
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Μετα απο 5 χέρια xyladecor και 10 λούστρο θαλάσσης κανενα ζωύφιο δεν μπορει να σταθεί. Η συγκεκριμένη ριζα βγήκε απο χωράφι που σάπιζε κατι χρόνια και ειναι αδρανής 100% πια.
 

papakostasl

Established Member
6 November 2009
130
στο προϋγούμενο σπίτι είχα αυτό το πρόβλημα, και εγώ άλλαζα ηχεία για να λύσω το πρόβλημα :hmmmm:

στο τέλος άλλαξα σπίτι και το έλυσα, φυσικά συνεχίζω να αλλάζω ηχεία