Γίνεται το παιδικό όνειρο πραγματικότητα - με ένα προτζέκτορα;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

GiannisRethymno

Established Member
9 January 2011
125
Καλησπέρα στην παρέα και καλή Ανάσταση.Μετά από μερικές μέρες διάβασμα στο φόρουμ σας έχω ψηθεί τρελά για να
πραγματοποιήσω το όνειρο μου.Να στήσω ένα μικρό σινεμά στο σαλόνι μου.Αυτό που θέλω να μου
πείτε είναι αν γίνεται τελικά να πραγματοποιηθεί αυτό το παιδικό όνειρο.

Πάντα ήθελα να βλέπω ταινίες και ακόμη πιο πολύ να παίζω παιχνίδια σε μεγάλη οθόνη.Από εποχής ps1
το σκεφτόμουν αν ποτέ τα καταφέρω.Σας δείχνω το σαλόνι μου από την μεριά του θεατή να μου πείτε αν
είναι εφικτό.

8uyi.jpg
[/URL][/IMG]


Αρχικά να αναφέρω ότι θέλω να πάω στα 1000-1200 ευρώ κόστος αγοράς.Πιο πολύ θέλω να τον χρησιμοποιήσω
σε παιχνίδια ps3-xbox αλλά και καθημερινά σε θέαση ταινιών-σειρών.

Έπειτα αν μπορείτε πείτε μου αν στον χώρο που σας δείχνω γίνεται να μπεί προτζέκτορας και να δείχνει μεγάλη
αλλά καθαρή εικόνα.Με ενδιαφέρει πολύ η ποιότητα της εικόνας και είμαι πολύ απαιτητικός.Ακόμη δεν ξέρω αν
γίνεται να καλιμπράρω το μηχάνημα με το eye one display 2 και αν θα δω διαφορά στην εικόνα με αυτό.

Αρχικά έλεγα να αγοράσω ,αν αξίζε η ασύρματη μεταφορά εικόνας τον benq 1500 αλλά πολλοί
πελάτες στο άμαζον είδα ότι είχαν παράπονα.Όποτε μάλλον θα πάμε σε άλλο μοντέλο και θα περάσω καλώδία
και πιθανόν να μεταφέρω τα μηχανήματα που βλέπετε δεξιά από το σαλόνι.Γενικότερα έχω τα θεματάκια μου
με τα καλώδια και την εμφάνιση αλλά νομίζω πως με λίγη δουλειά θα τα καταφέρω.

Ευχαριστώ πολύ για την κάθε απάντηση συγνώμη για το σεντόνι αλλά με έχετε βάλει στην πρίζα με το φόρουμ...:flipout:
 
Last edited:

GiannisRethymno

Established Member
9 January 2011
125
Πως μετράς το πλάτος;Απο την έξω η τη μέσα μεριά της κολώνας ας πούμε;Ο χώρος σου σε εκλιπαρεί για έναν 1070 ας πούμε! Πάρτον και σκίσε τον!
Συντοπίτη σε ευχαριστώ για την απάντηση,μετράω μεσά απο την γύψο σανίδα αλλά αν χρειαστεί μπορω να την βγάλω,ειναι καθαρά διακοσμητική.Σου φαίνεται πως δεν εχω πρόβλημα χώρου ετσι;
 

crissoliva

New member
1 October 2013
81
Συντοπίτη σε ευχαριστώ για την απάντηση,μετράω μεσά απο την γύψο σανίδα αλλά αν χρειαστεί μπορω να την βγάλω,ειναι καθαρά διακοσμητική.Σου φαίνεται πως δεν εχω πρόβλημα χώρου ετσι;

2.10 έχεις περιθώριο για την οθόνη?
 

crissoliva

New member
1 October 2013
81
Double post γιατί δεν πρόλαβα το edit

Αν ναι μάλλον θα έχεις πρόβλημα με τον w1070. Σε απόσταση 3.40 από την οθόνη σου και κλειστό το ζουμ δίνει το λιγότερο 102" με πλάτος 2.27. Οι επιλογές που έχεις είναι: 1) να ανοίξεις λίγο μεγαλύτερο κάδρο 2) να τοποθετήσεις λίγο πιο κοντά τον προτζέκτορα 3) αν δεν γίνεται κάτι από τα προηγούμενα 2 να πάρεις άλλον προβολέα που να είναι πιο long throw.
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το σάιτ http://www.projectorcentral.com/BenQ-W1070-projection-calculator-pro.htm θα βρεις ότι χρειάζεσαι σχετικά με τις αποστάσεις σε όλους του προβολείς.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Γιατί λες απόσταση από προβολέα 3,4 μέτρα; Δηλαδή πιο κοντά δεν μπορείς να τον βάλεις ώστε να πάρεις τον 1070; Οροφή δεν θα κρεμαστεί ή έχεις υπολογίσει από πίσω σου σε κάποιο υπερυψωμένο επιπλάκι; Πάντως με τη χρήση που λες ότι κάνεις πολύ γρήγορα θα χρειαστείς λάμπα, αντέχεις;
 

stampol

Established Member
23 September 2012
216
Αθήνα
γινεται γινεται γινεται!!!! οπως λεει και ο Παντελιδης!! προχωρα και βαλε προτζεκτορα να βρεις την υγεια σου!!!
 

GiannisRethymno

Established Member
9 January 2011
125
Καλημέρα παιδιά απόσταση από τον προβολέα το κανονίζουμε όπως μου πείτε,θεωρητικά υπολόγισα να μπεί πίσω από το κεφάλι μου στην οροφή...Δεν είναι αναγκαστικό αν μου πείτε να μπεί πιο κοντά ή σε κάποιο τραπεζάκι χαμηλά θα γίνει όπως νομίζετε.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλημέρα παιδιά απόσταση από τον προβολέα το κανονίζουμε όπως μου πείτε,θεωρητικά υπολόγισα να μπεί πίσω από το κεφάλι μου στην οροφή...Δεν είναι αναγκαστικό αν μου πείτε να μπεί πιο κοντά ή σε κάποιο τραπεζάκι χαμηλά θα γίνει όπως νομίζετε.

Δεν με κατάλαβες, εννοώ έβαλες απόσταση προβολής τα 3,40 σαν να ήταν μονόδρομος. Αρα μπορείς να πας στον 1070 και να τον βάλεις στα 3 μέτρα αντί για 3,40 στην οροφή ώστε να σου χωρέσει το κάδρο ανάμεσα στις κολώνες. Μάλιστα στα 3 μέτρα θα έχεις με τέρμα το ζουμ κλειστό 90 ίντζες που μεταφράζεται σε πλάτος εικόνας 2 μέτρα συν 10 η μαύρη μπορντούρα 2,10 όσο το κενό σου αν θες να προβάλεις στον τοίχο, ειδάλλως πας για πανί και μεγαλύτερη εικόνα και θα το κρεμάσεις μπροστά απ τις κολώνες. Αλήθεια πόσες ώρες υπολογίζεις χρήση του την εβδομάδα; Υπόψιν ότι στις 6000 τελειώνει η λάμπα αλλά απ τις 4000 θα χει πέσει σημαντικά η φωτεινότητα.
 
Last edited:

GiannisRethymno

Established Member
9 January 2011
125


Σας βάζω άλλη μια φωτογραφία με πιο σωστές τις αποστάσεις.
Γενικότερα μου λέτε ότι κάνω δουλειά για προτζέκτορα αν κατάλαβα καλά.
Πάμε τώρα στα τεχνικά της αγοράς...Θα πάω για τον 1070 ή να κοιτάξουμε τον 1080st ή τον 1400?
Έχετε να μου προτείνεται κάποιο άλλο μοντέλο ή συμφωνείτε όλοι για τον 1070?

Όσον αφορά τις ώρες προβολής δεν είναι καθημερινό φαινόμενο το gaming αλλά σίγουρα θα παίξει 10 ώρες την εβδομάδα σειρά ή κάτι άλλο.
Είναι πολλές οι 10 ώρες για να κάνω κίνηση προς τον προβολέα?
Εdit : με πρόλαβες φίλε krompioti ελπίζω να σε κάλυψε η απάντηση μου για να μου πείς την γνώμη σου.
Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited:
Όχι βέβαια!Προχώρα άφοβα.Να σου πω ότι και οι δικές μου αποστάσεις κάπως έτσι είναι,με οθόνη 100".Και γιατί πρέπει όπωςδήποτε να "χωνέψει" η οθόνη ανάμεσα στην κολώνα και τη γυψοσανίδα;Μπορείς να τη φέρεις 20 πόντους πιό μπροστά να κατεβαίνει απο πάνω τους.Εγώ την κατεβάζω μπροστά απο παράθυρο.Μη σου πω να γεμίσεις το κενό με γυψοσανίδα πάλι,να κάνεις ενιαία επιφάνεια και να προβάλλεις πάνω της.Με μερακλίδικο στοκάρισμα-βάψιμο γλιτώνεις και την οθόνη!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αν είσαι λάτρης της πολύ μεγάλης εικόνας, πας για πανί 120" ίντζες, το κρεμάς οροφή μπροστά απ τις κολώνες κι είσαι άρχοντας, ειδάλλως μπορείς να βάψεις τον τοίχο (υπάρχει συγκεκριμένο νήμα με οδηγίες και άπειρη βοήθεια απ τον Γιάννη Χατζηγεωργίου που είναι ειδικός επί του θέματος και έτσι έχω κάνει κι εγώ) και πας σε κάδρο 90' ιντζών, όσο για τις ώρες με 40 ώρες τη βδομάδα, υπολόγισε κι ένα κόστος 200 περίπου ευρώ κάθε χρόνο για λάμπα, όμως η εμπειρία είτε στα παιχνίδια είτε σε ταινίες σ αυτές τις ίντζες θα είναι μοναδική και δεν θα στην καλύψει καμία τηλεόραση. Η απόφαση είναι καθαρά δική σου.
 
Last edited:

GiannisRethymno

Established Member
9 January 2011
125
Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια,η αλήθεια είναι πως θα γούσταρα πολύ να πάμε για 120 ίντσες αφού πάμε για προβολέα να τον χαρούμε...!
Για τα μοντέλα την λέτε να μην κοιτάξω κάποιο άλλο?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Προσωπικά πιστεύω πως για τη χρήση που θες ο 1070 είναι ο μόνος που θα σε καλύψει, επάρκεια φωτεινότητας, διάρκεια λάμπας, αξιοπρεπέστατη εικόνα για σινεμά αλλά και για gaming και προπάντων οικονομικός. Αν θες να γλιτώσεις το έξοδο του πανιού η ιδέα του Νίκου Πετειναράκη είναι καταπληκτική, ειδάλλως ανάλογα το μπάτζετ σου πας σε χειροκίνητο ή ηλεκτρικό πανί 120 ιντζών. Αυτό που θα χρειαστείς βοήθεια αν δεν το χεις, είναι η εγκατάσταση, κρέμασμα προτζέκτορα, πανιού, κανάλι απ το ρακ με τα μηχανήματα για το καλώδιο παροχής και εικόνας και μη ξεχνάς καλό θα ήταν το προβόλι να παίρνει ρεύμα από UPS ώστε σε διακοπή ρεύματος μη κλείσει απότομα η λάμπα και σκάσει, το UPS θα σου δώσει τον απαραίτητο χρόνο (συνήθως 1 με 2 λεπτά) να κλείσεις ομαλά τον προτζέκτορα.
 
Γιάννη,αυτό που θα ψάχνεις μετά το προβόλι είναι ο ήχος!Τα συμπαθέστατα μικρά που βλέπω πως έχεις θα φανούν "λίγα" μπροστά στην κινηματογραφική εμπειρία που θα ξεδιπλωθεί στο σαλόνι σου,να με θυμηθείς!Α,και κάτι άλλο:Η μεγάλη εικόνα δε συγχωρεί μικρές αναλύσεις και μεγάλες συμπιέσεις,άρα φρόντισε να εξοπλιστείς με το κατάλληλο υλικό...
 

GiannisRethymno

Established Member
9 January 2011
125
Μέσα στο μυαλό σου είσαι φίλε Κώστα, αυτές τις σημαντικές λεπτομέρειες σκέφτομαι ειδικά με το ups. Σίγουρα θα αγοραστεί κάτι μικρό για τα μηχανήματα.
Επίσης θα φέρω ένα φίλο που έχει γνώσεις τοποθέτησης καλωδίων να κοιτάξουμε το στήσιμο των καναλιών. Τώρα για στήσιμο πανιού - προτζέκτορα και ρυθμίσεις
δεν νομίζω πως θα βρώ κάποιον εύκολα και μάλλον θα αρκεστώ στα δικά σας μηνύματα.

Νικολή τα ηχεία είναι τα z5500 και προς το παρόν δεν είχα θέμα,κανόνισε να με διώξει η γυναίκα έτσι που με βάζετε στην πρίζα :p
Όσο για υλικό έχω μερικά 1080 θα αρχίσω να κοιτάζω σίγα σίγα...
Προχωράω τότε για τον 1070 αφού συμφωνείτε και οι 2.

Όσον αφορά το θέμα του πανιού ή του βαψίματος : η διαφορά στην απόδοση μεταξύ σωστού τοίχου και πανιού από τον Άγγλο αξίζει τα 130 ευρώ που κοστίζει περίπου το πανί?
 
Last edited:

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
παντως οι 10 ωρες την εβδομαδα που λες ειναι μαλον λιγες αφου παιζεις και βλεπεις και ταινιες και σειρες... θα βλεπεις στον προβολεα και μπαλα και καναλια TV?

γιατι αν την ημερα παιζεις 2 ωριτσες ps4 , και στο χαλαρο βαλεις να δεις και ενα επεισοδιο απο σειρα τσακ μπαμ τις εφτασες τις 3 ωρες την ημερα, και απο εκει και περα 2-3 φορες την εβδομαδα δεν θα βαλεις να δεις και καμια ταινια 1080P να γουσταρεις?
 

GiannisRethymno

Established Member
9 January 2011
125
Καλησπέρα φίλε,τηλεόραση δεν θα βλέπω στον προβολέα δεν την συμπαθώ και πολύ,οι 10 ώρες την εβδομάδα είναι το μέγιστο θέασης.

Θα ήθελα να παίζω κάθε μέρα ps3 αλλά δεν γίνεται :2thumb22sup: . Στην καλύτερη περίπτωση να παίξω μια φορά την εβδομάδα ή
αν φάω κάποιο κόλλημα θα κάτσω 3-4 ώρες την εβδομάδα κάτι που δε συμβαίνει συχνά. Γενικότερα δεν είναι σταθερές οι ώρες του gaming.

Οι σίγουρες ώρες είναι οι 8 την εβδομάδα να δούμε κάποια σειρά.Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο - να σκεφτώ κάποια άλλη λύση?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οσον αφορά το UPS, εγώ προσωπικά πήρα ένα απ το πλαίσιο με 60 ευρώ, 650άρι κι απλά κάθε δύο ή τρία χρόνια του αλλάζω μπαταρία που στοιχίζει 15 ευρώ. Μετά θα φτιάξεις ένα "μονοπαλάντεζο" τόσα μέτρα όσα να φτάνει απ το UPS έως τον προτζέκτορα, το αρσενικό φις θα το βάλεις στο UPS και στο θηλυκό θα μπει του προτζέκτορα ώστε να μην κόψεις το καλώδιο κι ακυρώσεις την εγγύηση. Οσο για το πανί και τον προτζέκτορα, ο φίλος που θα σου στήσει τα κανάλια για τα καλώδια θα σου κρεμάσει και το προβόλι και το πανί, είναι πανεύκολα. Για να υπολογίσεις την απόσταση του προτζέκτορα απ το πανί θα τον ανάψεις στο πάτωμα και θα τον κεντράρεις στο πανί παίζοντας με το ζουμ. Ουσιαστικά υποθέτεις ότι το πάτωμα είναι η οροφή αφού όταν τον κρεμάσεις απλά απ το μενού αλλάζεις τη συγκεκριμένη παράμετρο κι έτσι γίνεται η δουλιά σου απλούστατη. Συμφωνώ με το Νίκο, η μεγάλη εικόνα απαιτεί και μεγαλύτερο ήχο, σιγά σιγά θα στήσεις κι ένα συστηματάκι 5.1, δε σου λέω τίποτα, απλά φαντάσου την εικόνα και τον ήχο στο gaming, θα λιώσεις κυριολεκτικά τον καναπέ. Οσο για υλικό αφού είδα ότι έχεις ps3 εννοείται ότι μπορείς να παίζεις blu ray από κει κι αν έχεις και media player τα 1080 rip των 8 γίγα είναι τέλεια!!!!! Οσο για το πανί η διαφορά στην εικόνα είναι θα λεγα αμελητέα σ αυτή την κατηγορία, η επιπεδότητα όμως που προσφέρει ο τοίχος είναι υπεράνω κριτικής κι αυτό είναι που με κέρδισε εμένα προσωπικά σ αυτή την επιλογή.
Πάντως θα σου λεγα να κάνεις λίγο υπομονή μέχρι λίγο μετά το Πάσχα που θα χει μαζευτεί κόσμος πίσω να πάρεις κι άλλες απόψεις από πιο έμπειρους από μένα όσον αφορά την επιλογή προτζέκτορα για τη δική σου περίπτωση.
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
και το πιο βασικο απο ολα ειναι να βαψεις το ταβανι και τους τοιχους σε οσο ποιο σκουρο ματ χρωμα γινεται, ιδανικα μαυρο αλλα αν εχεις γυναικα δυσκολο να το δεχτει.... διαφορετικα προσπαθησε σε γκρι σκουρο.
Αν κανεις αυτα που σου λεω με τον 1070 που εχει 800 ευρω , θα εχεις πολυ καλυτερο αποτελεσμα απο το να ειχες εναν προβολεα που εχει 5000 ευρω και τον εχεις βαλει σε ενα σαλονι με ανοιχτοχρωμους τοιχους με ανακλασεις κλπ...