Προβλήματα σε Macmini

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
To Mac mini μου μου κάνει νερά. Πρώτο πρόβλημα στην εικόνα. Το έχω συνδέσει με καλώδιο Thunderbolt->ΗDMI στην τηλεόραση. Η εικόνα παρουσιάζει σπασίματα, ειδικά σε γρήγορες σκηνές. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το καλώδιο (που είναι αρκετά φτηνό);
Δεύτερο πρόβλημα στον ήχο: Από την έξοδο ακουστικών ακούω εδώ και λίγες μέρες ενα ρυθμικό βόμβο, ο οποίος γίνεται πολύ πιο δυνατός όταν βάζω το βύσμα στην είσοδο ήχου.
Τι λένε οι ειδικοί;
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Επίσης
- ποιο mac mini έχεις? (ρωτάω γιατί παίζει ρολο η καρτα γραφικων και οι ρυθμίσεις)
- με ποιο πρόγραμμα παίζεις video? μπορείς να δοκιμάσεις με κάποιο άλλο πρόγραμμα (πχ ΧΒΜC που είναι free και εύκολο στην αναπαραγωγή?)
- τα σπασίματα γίνονται σε όλες τις ταινίες ή μόνο τη συγκεκριμένη?
- με τι μοιάζει ο ρυθμικος θόρυβος στην έξοδο ήχου? δοκιμασες να αποσυνδέσεις το hdmi απο την tv? ακούγεται πάλι?
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
@Πέτρος. Ναι, έχω συνδεδεμένη και οθόνη υπολογιστή στην έξοδο hdmi.

@DALANIK. Mid 2011με κάρτα γραφικών Intel 3000.Με vlc, αλλά το ίδιο βλέπω και όταν κάνω streaming απο το ιντερνετ. Οβόμβος οφείλεται τελικά σε χαλασμένο τροφοδοτικό του εξωτερικού bluray.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
και εγώ mid2011, αλλα με ati6630.
αν θυμάμαι καλά η ιντελ3000 δεν κλειδώνει σωστά σε 23,976fps, οπότε ένα ανεπαίσθητο περιοδικό σπασιματάκι θα το έχεις.
Νομίζω όμως ότι κάτι χειρότερο θα είναι, για να ενοχλει τόσο.

Για δες στο System Preferences->Displays και ρύθμισε το resolution and refresh rate που υποστηρίζουν οι οθόνες σου.
Λογικά στο internet δεν θα είχες πρόβλημα, μάλλον κάτι τέτοιο θα είναι.

+++
εμ καποιο εξωτερικο τροφοδοικό θα ήταν...
ευτυχώς το βρήκες στα γρήγορα και δεν ήταν απο κάποια οθόνη!
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Προβλήματα σε Macmini

και εγώ mid2011, αλλα με ati6630.
αν θυμάμαι καλά η ιντελ3000 δεν κλειδώνει σωστά σε 23,976fps, οπότε ένα ανεπαίσθητο περιοδικό σπασιματάκι θα το έχεις.
Νομίζω όμως ότι κάτι χειρότερο θα είναι, για να ενοχλει τόσο.

Για δες στο System Preferences->Displays και ρύθμισε το resolution and refresh rate που υποστηρίζουν οι οθόνες σου.
Λογικά στο internet δεν θα είχες πρόβλημα, μάλλον κάτι τέτοιο θα είναι.

+++
εμ καποιο εξωτερικο τροφοδοικό θα ήταν...
ευτυχώς το βρήκες στα γρήγορα και δεν ήταν απο κάποια οθόνη!

OK, και ποιες είναι οι ιδανικές ρυθμίσεις; Το resolution είναι τώρα στα 1080p και refresh rate στα 50 για την τηλεόραση και 60 για το Display.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Προβλήματα σε Macmini

OK, και ποιες είναι οι ιδανικές ρυθμίσεις; Το resolution είναι τώρα στα 1080p και refresh rate στα 50 για την τηλεόραση και 60 για το Display.

το resolution εξαρτάται απο το τι τηλεόραση και μόνιτορ έχεις.
Αν είναι και τα δύο full hd (1920-1080p) είσαι οκ.

το refresh rate βάλτο είτε 60 ntsc είτε 50 pal και στις δύο οθόνες, μήπως μπερδεύεται το μηχανακι και τα κάνει αχταρμά.

+++
επίσης
- δοκίμασε να παίξεις με ένα display (να εξασφαλίσεις ότι δεν πρόκειται για κάποιο λάθος set up για δύο οθόνες)
- δοκίμασε με άλλο hdmi καλώδιο (αν και το θεωρώ απίθανο αυτό)
- τσέκαρε τις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών (δεν είμαι σε mac τώρα και δεν θυμάμαι το path, πάλι απο τα preferences θα πας)
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
τελικά έπαιξα λίγο με το refresh rate και το πρόβλημα φαίνεται να εξαφανίστηκε. Ευχαριστώ Νίκο! Σε άλλο νήμα θα μιλήσουμε για άλλα προβλήματα, αυτή τη φορά στη συνέργεια του OPPO 93 με την Panasonic :bigcry: