Επιλογή 2DIN οθόνης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostis1

New member
8 August 2012
56
Καλημέρα παιδιά και προσεχώς... Καλή Ανάσταση

Θα ήθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή μιας και πήρα απόφαση να ξοδέψω...μια περιουσία στις μέρες μας
Έχω ένα Toyota Yaris και ψάχνω μια πηγή με βασικό στόχο άριστο πλοηγό και Bluetooth συμβατό με iPhone
Τώρα έξτρα όπως κάμερα οπισθοπορειας και τηλεόραση δεν απασχολούν (προσωρινά)
Τι θα προτείνατε ... έως 850
 

pelopis85

AVClub Enthusiast
19 December 2007
716
Το budget σου επιτρεπει μα κοιταξεις τον καταλογο της alpine. Για ριξε εκει μια ματια..
Εχε υποψη οτι ο πλοηγος χρεωνεται εξτρα σε σχεση με την οθονη.
Επισης μετα μπορει να ενσωματωθουν και τηλεορασεις η κάμερα οπισθοπορειας.
Εγω έχω τοποθετησει την w 505 r με πλοηγο το nve m 300 p.
Για καλυτερες τιμες κοιτα και στο ebay οθονες alpine απο καταστηματα αντιπροσωπειες που τα βγαζουν σε χαμηλες τιμες για να ξεστοκαρουν.

Υγ : αν σου αρέσει και ο καλός ηχος θα πρεπει μελλοντικα να ανεβεις και σε επίπεδο ηχείων μπροστα καθως και γουφερ πισω.
 

kostis1

New member
8 August 2012
56
Μιχάλη υπάρχει κάποια που υπερέχει ;;; alpine ή pioneer από αυτές που μου προτείνεις;;;;
 

kostis1

New member
8 August 2012
56
Pelopis85 το 505 της alpine με το αντίστοιχο 920 έχουν μεγάλη διαφορά;;;
 

pelopis85

AVClub Enthusiast
19 December 2007
716
Pelopis85 το 505 της alpine με το αντίστοιχο 920 έχουν μεγάλη διαφορά;;;

H 920 φαινεται πιο προσφατη, ενω εχει και ενσωματωμένο πλοηγο.. Θελει προσεκτικη μελετη στο σιτε της εταιρείας για τα μοντελα που προσφερει για να επιλεξεις
 

kostis1

New member
8 August 2012
56
Αξίζει να το πάρεις χωρίς πλοηγό και να το βάλεις μόνος σου ... ή να το πάρεις καλύτερα ενσωματωμένο ;
 

stavroslam

AVClub Addicted Member
16 December 2011
1,638
ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΠΥΛΟΣ
παιδια ειμαι σε αναζητηση και εγω για το ιδιο με 2 din και πλοηγο ή οχι για audi A3 2007.
καμια προταση?μια προχειρη αναζητηση ειδα το dynavin d99 αλλα δεν μου χρειαζονται ολα αυτα τα εξτρα.κατι σε αυτη την τιμη υπαρχει?
https://www.skroutz.gr/s/315057/Dynavin-DVN-A3-Audi.html
sorry για την σφηνα....
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Μπορείς να αγοράσεις μια πηγή χωρίς πλοηγό κ να βάλεις μετά. Πχ υπάρχουν επιλογές σε alpine, jvc,,kenwood. Υπάρχει κ επιλογή για πλοηγό άλλων εταιρειών, φτάνει να εχει η πηγή είσοδο εικόνας κ ήχου, που έχουν όλες, αλλά ο χειρισμός του πλοηγού γίνεται λίγο πιο δύσκολα.
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Καλησπέρα κι από εμένα. Ενδιαφέρομαι για πηγή 2 din σε Golf IV (2002). Έχω κάνει μία προσπάθεια να καταλήξω σε κάποιο μοντέλο αλλά κάτι που έχει το ένα δεν το έχει το άλλο και δεν έχω βγάλει άκρη ως τώρα οπότε η βοήθεια ατόμων με καλύτερη γνώση και μεγαλύτερη εμπειρία από τη δική μου σαφώς θα ήταν χρήσιμη και θα το εκτιμούσα. Λοιπόν τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν είναι τα εξής:
1. Αποσπώμενη πρόσοψη (είτε μερικώς είτε ολόκληρη).
2. Συνδεσιμότητα με iPhone για ομιλία, μουσική αλλά και εμφάνιση της πλοήγησης από το navigon στην οθόνη της πηγής.
3. Χειριστήριο στο τιμόνι. Το αυτοκίνητο δεν έχει χειριστήριο στο τιμόνι. Έχω δει και κάποια "no name" τα οποία όμως δεν γνωρίζω αν συμβαδίζουν απόλυτα με οποιαδήποτε πηγή ή τι ιδιαιτερότητες μπορεί να έχουν.
4. Μελλοντική δυνατότητα αναβάθμισης με προσθήκη gps, camera στην πηγή. Αρχικά λόγω κόστους σκέφτομαι να τη βάλω χωρίς αυτά.
Ευχαριστώ!
 

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
εξαιρετικα ακριβες οι προτασεις σας...

ριξτε μια ματια εδω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2528349

με Android 4.1, wifi, gps και πολυ φθηνοτερο απο οσα διαβασα παραπανω...

στο ebay.uk εκλεισε ενα μεταχειρισμενο στις 200 λιρες την βδομαδα που περασε...

η "κανονικη" τιμη του ειναι κοντα στις 300 λιρες για buy now αγορες...
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
480 περίπου. Απλά δεν καταλαβαίνω έχει ενσωματωμένο gps ή παει έξτρα, έχει χειριστήριο τιμονιού όπως το pioneer cdsr100;
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Σε ποιότητα τι λέει; Καλύτερη η sony η alpine η pioneer η kenwood;
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Θεωρητικά μπορούμε να πούμε ότι ποιοτικά είναι ελαφρώς καλύτερες οι alpine & pioneer. Μετά ακολουθούν οι άλλες. Υψηλή ποιότητα έχουν κ οι clarion & panasonic. Αλλά κ πάλι όλα αλλάζουν γιατί παίζει ρόλο πιο μοντέλο επιλέγουμε για αγορά. Ανάλογα την κατηγορία τιμής, βρίσκεις τι σου αρέσει καλύτερα, τι σε καλύπτει καλύτερα.