τηλεοραση υπνοδωματιου για τηλεοπτικο προγραμμα?

xifias

Established Member
12 December 2007
178
τελικα ανοιξα νεο θεμα.ψαχνω τηλεοραση για γονεις για υπνοδωματιο,αποσταση θεασης 2-2μιση μετρα,για παρακολουθηση τηλεοπτικου προγραματος κυριως,στο σκοταδι,αλλα ενιοτε κ κανα εργο απο φλασακι/δισκο.Ενα παθητικο 3D κατα προτιμηση (για τους γνωστους λογους) κ ενα σμαρτ για το streaming απο ιντερνετ θα με ενδιεφερε.δηλ κατα σειρα προταιρεοτητας εχω

1)ποιοτητα εικονας χωρις σπασιματα σκιες κ ειδωλα οσο το δυνατον κ motion interpolation σιγουρα.
2)συνδεσιμοτητα για streaming ταινιας απο κανα youtube κλπ/σμαρτ
3)παθητικο μαλλον 3D ετσι για το χαβαλε,οχι οτι θα βλεπω με τις ωρες.
4)δορυφορικος δεκτης καλοδεχουμενος.

ειχα βαλει στο ματι την LG 42LA660s (αραγε μεγαλη για υπνοδωματιο?) την ειδα απο κοντα στα μιντια κ μαρεσε (βεβαια aquos δεν ειναι,ουτε panasonic που μου φανηκαν ανωτερες γενικα),αλλα ειδα μετα το θαψιμο πουχει φαει εδω μεσα κ τα αισχη με το edge lit φωτισμο,τα bleeding banding κ τον αντιπροσωπο που κανει τη παπια,τη χαμηλη αντιθεση κ εκανα πισω.κριμα κ ηταν σε καλη τιμη κ ειχε οτι εψαχνα πανω κατω.

οποτε ειμαι ανοιχτος σε παρομοιες προτασεις γυρω στο 500αρι με τα πιο πανω κριτηρια.ευχαριστω καλη ανασταση ναχετε.

 

xifias

Established Member
12 December 2007
178
καποια γνωμη ρε παιδια?ανεβασα λιγο το μπατζετ οταν ειδα απο κοντα μια panasonic την TX-L42ET60 http://www.trustedreviews.com/panasonic-tx-l42et60_TV_review

διαβασα σχετικα εδω μεσα,κ συγκριτικα απο την LA660s που ειχα δει αρχικα δεν εχει καμια σχεση.το ειδα κ απο κοντα κυριως.

συγκριτικα με την F6500 τη samsung τι εχετε να πειτε?εχω καποια αλλη επιλογη αναλογη της panasonic?
 

xifias

Established Member
12 December 2007
178
οντως ετσι ειναι..το ips πασχει.αρα να παω για την F6500?

για την panasonic την ST60 που ειναι πλασμα αλλα στα ιδια λεφτα τι λες?διαβασα πολυ καλα σχολια για την εικονα της,αλλα κακα για το upscaling της στο τηλεοπτικο -που ειναι βασικο θεμα για μενα-,και που η αντιστοιχη led της ΕΤ60 το καταφερνει καλυτερα αποτι λενε,αλλα τελικα μαλλον δε κανει λογω αντιθεσης.

αρα τις ξεχναω κ τις 2 αυτες?καποια αλλη επιλογη?
θεαση σε σκοταδια λογω υπνοδωματιου,κ καλο τηλεοπτικο τα ζητουμενα μου.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Δες και Sony με X-Reality Pro όπως την 42W650/651 , δεν έχει 3D όμως. Αλλιώς κάποια εκ των 6400/6500. Κάποιοι δεν είναι ικανοποιημένοι με την 6500 σε τηλεοπτικό , για εμένα δείχνει το ίδιο καλά (ή χάλια ανάλογα την ποιότητα του καναλιού) όπως δείχνουν και οι υπόλοιπες.
 

xifias

Established Member
12 December 2007
178
την ειδα την sony κ το μαυρο της διπλα στην F6800 ηταν ενα κλικ πιο ανοιχτο,οποτε δεδομενου του υπολοιπου πακετου της 6800 προτιμησα αυτην.καθως η 6500 ηταν μονο σε εκθεσιακη.ευχαριστω για τις απαντησεις σου.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
για την panasonic την ST60 που ειναι πλασμα αλλα στα ιδια λεφτα τι λες?διαβασα πολυ καλα σχολια για την εικονα της,αλλα κακα για το upscaling της στο τηλεοπτικο -που ειναι βασικο θεμα για μενα-,και που η αντιστοιχη led της ΕΤ60 το καταφερνει καλυτερα αποτι λενε,

Από τη στιγμή που οι δύο τηλεοράσεις φοράνε τον ίδιο επεξεργαστή εικόνας και οι θετικές/αρνητικές απόψεις ως προς το upscale δεν προέρχονται από το ίδιο άτομο, μάλλον θα έπρεπε να "φιλτράρεις" καλύτερα τα σχετικά σχόλια... ;)

smileys-easter-070307.gif
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
για την panasonic την ST60 που ειναι πλασμα αλλα στα ιδια λεφτα τι λες?διαβασα πολυ καλα σχολια για την εικονα της,αλλα κακα για το upscaling της στο τηλεοπτικο -που ειναι βασικο θεμα για μενα-,και που η αντιστοιχη led της ΕΤ60 το καταφερνει καλυτερα αποτι λενε,αλλα τελικα μαλλον δε κανει λογω αντιθεσης.

Να δίνεις σημασία στις γνώμες αξιόπιστων και έμπειρων μελών και όχι άσχετων "αλεξιπτωτιστών" πχ. το μέλος του ΔΣ Κ. Βλάχος έχει γράψει για την συγκεκριμένη...

Πριν λίγο αποσυσκευάστηκε και εγκαταστάθηκε στο σαλόνι του αδερφού μου.

Με μία πρώτη ματιά, φαίνεται πως πρόκειται για αρκετά καλή τηλεόραση. Περισσότερα στοιχεία τις επόμενες ημέρες.

Υ.Γ. Δεν διαπίστωσα ιδιαίτερο πρόβλημα στο τηλεοπτικό σήμα. Αρκετά καλή εικόνα out of the box. Εξ' άλλου ακόμη είναι στις 0 ώρες λειτουργίας.
 

xifias

Established Member
12 December 2007
178
Από τη στιγμή που οι δύο τηλεοράσεις φοράνε τον ίδιο επεξεργαστή εικόνας και οι θετικές/αρνητικές απόψεις ως προς το upscale δεν προέρχονται από το ίδιο άτομο, μάλλον θα έπρεπε να "φιλτράρεις" καλύτερα τα σχετικά σχόλια... ;)

smileys-easter-070307.gif

η αληθεια ειναι οτι ελιωσα να διαβαζω τα θρεντ για τη plasma,κ για την led 2 μερες.πελαγωσα.
στο τελος πηγα παλι απο το πλαισιο,ειδα οτι η ET60 δε διαβαζε ενα φλασακι,ξαναειδα την τιμη,κ το σκεφτηκα αλλη μια.
by the way,καλο θα ηταν να υπηρχε καποιου ειδους "συμπυκνωμενη γνωση" για καθε τιβι χωρις τα ενδιαμεσα ποστ τυπου "δε πιανει το τηλεκοντρολ τι να κανω" και λοιπες ασχετες ερωτησεις κ διαξιφισμοι.
καποιου ειδους rating σε διαφορες λειτουργιες που θα ψηφιζουν οσοι την εχουν/η την εχουν δει για την εκαστοτε τηλεοραση.κατι σε στυλ poll ξερω γω.

Να δίνεις σημασία στις γνώμες αξιόπιστων και έμπειρων μελών και όχι άσχετων "αλεξιπτωτιστών" πχ. το μέλος του ΔΣ Κ. Βλάχος έχει γράψει για την συγκεκριμένη...

σαφως αλλα δε ξερω ποιοι ειναι ποιοι.ασχετως αριθμων ποστς φυσικα.

στο διαταυτα,επι της tv,επειδη αποτι βλεπω εχει ενα θεμα στο να φερεις την εικονα στα μετρα σου,εχει καποιος τπτ ρυθμισεις?οσο κ αν εψαξα βρηκα μονο για μεγαλυτερη (55 νομιζω).τις περασα,σαφως βελτιωθηκε,αλλα δε ξερω αν ειναι κ τοσο καταλληλες.εχω την 40F6800.

απο αποψη τηλεοπτικου,εχω καποια θεματα.πχ υπαρχουν σκιες κ σαν "θορυβος" γυρω απο σταθερα γραμματα (οπως σε βιντεοκλιπ στο mad) κλπ,παιζω με τα φιλτρα που δινει αλλα δεν εχω βρει τη χρυση τομη.
λετε να φταιει η ληψη κ οτι δινω σε 3 τηλεορασεις απο κεντρικη κ εχω κ εναν ενισχυτη γραμμης?ψηφιακο ειναι το σημα μεν,αλλα μηπως εισαγονται αλλοιωσεις?

χρονια σας πολλα με υγεια.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Με σήματα χαμηλής ποιότητας ισχύει το garbage in , garbage out , δεν έχει νόημα να ψάχνεις ειδικά σε κανάλια όπως το Mad και το ANT1 ατέλειες , οι ατέλειες είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.

Δες πάντως και στο νήμα της 6500 για ρυθμίσεις , οι δύο τηλεοράσεις διαφέρουν σχεδιαστικά και όχι σε εικόνα.
 

xifias

Established Member
12 December 2007
178
ειναι γεγονος οτι μιλαμε για χαμηλης ποιοτητας σημα.οπως κ ναχει,ειμαι ακομα στη ρυθμιση και 2-3 μερες τωρα εχω λιωσει το κοντρολ να ανεβοκατεβαζω ρυθμιστικα με οτι ρυθμιση βρω στο νετ γιαυτη..επειτα παω στην 29αρα trinitron κ μουρχεται να δακρυσω.

επιλογη 1.
ποια ειναι μια καπως βελτιστη ρυθμιση για την συγκεκριμενη F6800 που να κανει την εικονα των καναλιων να βλεπεται?μεχει πιασει πονοκεφαλος.ειτε θα ειναι σκοτεινη,ειτε τα χρωματα ψοφια,ειτε γελοιδως εντονα κοκκινα κ πρασινα.κ παρεα θορυβος σε γραμματα κλπ.μασκαρεται αυτο καπως?

επιλογη 2.
ποια ειναι τα βελτιστα μοντελα κατα γενικη ομολογια σε θεαση τηλεοπτικου,ωστε να σκεφτω το ενδεχομενο (αν δε σωνεται απο ρυθμισεις) να την κανω πακετο κ να τη παω πισω ως εχει πριν περασουν οι 10 μερες.

ευχαριστω.
 

nmasters13

Established Member
4 December 2011
121
Γιατί δε δοκιμάζεις να την ρυθμίσεις στο δικό σου μάτι χωρίς να λαμβάνεις υπόψην ρυθμίσεις αλλωνών. Στη τελική τι σημασία έχει ποιες είναι οι "σωστές" αν στα δικά σου μάτια δεν φαίνεται η εικόνα καλή;
Τα λέω γιατί έχω διαβάσει εδώ πολλές φορές οτι το να αντιγράφεις ρυθμίσεις γενικά είναι λάθος αφού αυτές είναι διαφορετικές για την κάθε τηλεόραση (ακόμα και στα ίδια μοντέλα) και έχεις πάρει καινούργια tv εδώ και κάτι μέρες και δεν μπορείς να την ευχαριστηθείς.

αυτά..
 

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
ειναι γεγονος οτι μιλαμε για χαμηλης ποιοτητας σημα.οπως κ ναχει,ειμαι ακομα στη ρυθμιση και 2-3 μερες τωρα εχω λιωσει το κοντρολ να ανεβοκατεβαζω ρυθμιστικα με οτι ρυθμιση βρω στο νετ γιαυτη..επειτα παω στην 29αρα trinitron κ μουρχεται να δακρυσω.

επιλογη 1.
ποια ειναι μια καπως βελτιστη ρυθμιση για την συγκεκριμενη F6800 που να κανει την εικονα των καναλιων να βλεπεται?μεχει πιασει πονοκεφαλος.ειτε θα ειναι σκοτεινη,ειτε τα χρωματα ψοφια,ειτε γελοιδως εντονα κοκκινα κ πρασινα.κ παρεα θορυβος σε γραμματα κλπ.μασκαρεται αυτο καπως?

επιλογη 2.
ποια ειναι τα βελτιστα μοντελα κατα γενικη ομολογια σε θεαση τηλεοπτικου,ωστε να σκεφτω το ενδεχομενο (αν δε σωνεται απο ρυθμισεις) να την κανω πακετο κ να τη παω πισω ως εχει πριν περασουν οι 10 μερες.

ευχαριστω.
Φιλε τοσο χαλια το τηλεοπτικο???Αν σκεφτεσαι παντως να την επιστρεψεις υπαρχουνε επιλογες με καλυτερη επεξεργασια στο τηλεοπτικο,αλλα ειναι αλλες και οι τιμες.Π.χ η sony w905,η samsung f7000 και η f8000.Παντως να ξερεις οτι με την ποιοτητα σηματος που εκπεμπουν τα ελληνικα ψηφιακα,μην περιμενεις εικονα κρυσταλο,με τις προαναφερθεισες θα εχεις ομως καλυτερη εικονα στο τηλεοπτικο.
 

xifias

Established Member
12 December 2007
178
Φιλε τοσο χαλια το τηλεοπτικο???Αν σκεφτεσαι παντως να την επιστρεψεις υπαρχουνε επιλογες με καλυτερη επεξεργασια στο τηλεοπτικο,αλλα ειναι αλλες και οι τιμες.Π.χ η sony w905,η samsung f7000 και η f8000.Παντως να ξερεις οτι με την ποιοτητα σηματος που εκπεμπουν τα ελληνικα ψηφιακα,μην περιμενεις εικονα κρυσταλο,με τις προαναφερθεισες θα εχεις ομως καλυτερη εικονα στο τηλεοπτικο.

τις ειχα δει αυτες απο κοντα,κ απο μακρυα,κ οντως οι 7 κ 8000 καθως κ η sony μου καναν κλικ,αλλα μετα εβλεπα το ταμπελακι κ ξεφευγαν αρκετα στη τιμη.κατι εναλλακτικο στην ιδια τιμη ψαχνω,μηπως δεν εκανα την καλυτερη επιλογη.πχ καποιο μοντελο lg ξερω γω η οποιοδηποτε αλλο.

το τηλεοπτικο τωρα το βαλα στο movie και ειτε θα ειναι ατονο,με καποιο θορυβο σε γραματα κ ακρες αντικειμενων,ενιοτε πεταει κ μια μπλεδιλα εκει αν γυαλιζει απτον ηλιο κατι πχ,ενω αν δωσω λιγο χρωμα γινεται αμεσα εντονο κ υπερβολικα cheesy στο ματι.δηλαδη φαινονται καρτουνιστικα και κορεσμενα τα σκετα χρωματα (κοκκινο πρασινο) που σε κουραζει αυτο.γενικα η εικονα ειναι θολη καπως κ δε το φχαριστιεσαι αν μπορουμε να πουμε.δηλαδη σαν εικονα αναγκης φαινεται.δεν εξυπηρετει τη θεαση δηλ,απλα να δεις τι εχει το καναλι.

δε ξερω αν φταιει που ειναι 40' σε υπνοδωματιο κ τη βλεπω απο τα 2,3-2,4 μετρα.λετε ναναι μεγαλη?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Τα Ελληνικά κανάλια είναι κουκουρούκου , κατά τύχη βάζω μια ημέρα το κανάλι της βουλής και κόντεψα να τυφλωθώ από το παράσιτο και το θόρυβο , χθες σε μια στιγμή γυρίζω πάλι και είχε ένα ντοκιμαντέρ με πολύ καλή εικόνα για το μέγεθος και την απόσταση (55" στα 2.8 μέτρα). Επίσης χρωματικά άλλες εκπομπές έχουν υπερκορεσμένα χρώματα και άλλες είναι ξεβαμμένα τελείως. Εξαρτάται το αποτέλεσμα όχι μόνο από το κανάλι αλλά και από εκπομπή σε εκπομπή.

Ίσως θα ήταν καλύτερο αφού σε ενδιαφέρει αποκλειστικά το τηλεοπτικό να κοιτούσες και κάποια πλάσμα (Panasonic 42X60 , LG 42PN450) , η εικόνα προσεγγίζει πιο πολύ τις CRT ενώ η χαμηλή ανάλυση 1024x768 δεν θα σε ενοχλεί αφού δεν βλέπεις HD έτσι και αλλιώς και είσαι και μακρυά.
 

xifias

Established Member
12 December 2007
178
η αληθεια ειναι οτι βαριεμαι την αβαρια,κ δεδομενου της εικονας της στο hd κ τα υπολοιπα παραμυθια λυπαμαι να γυρισω σπιτι με καμια μπακατελα κ μετα να με τρωει το σαρακι..μηπως να δοκιμασω κανα εξωτερικο αποκωδικοποιητη αραγε..?θα σας πω εντυπωσεις.
 

xifias

Established Member
12 December 2007
178
λοιπον συνδεσα τον παλιο αποκωδικοποιητη μιας crt συγκεκριμενα τον crypto redi mp40 http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/82690-Crypto-ReDi-40MP
μεσω σκαρτ (δεν εχει αλλο τροπο) κ δειχνει ενα κλικ πιο καλα.τα χρωματα ειναι πιο σωστα τονισμενα χωρις υπερβολες.μικρη βελτιωση επισης κ στο 'θορυβο".

βεβαια ειναι λιγο μουφα ολο αυτο,να χεις καινουρια τιβι κ να παιζεις παλι με εξωτερικο αποκωδικοποιητη,αλλα οποιος εχει θεματα με τη θεαση sd ο συγκεκριμενος κανει λιγο καλυτερη δουλεια απο τον εσωτερικο της τηλεορασης κατ εμε.τον δοκιμασα παραλληλα με διακλαδωση κ αλλαζα πηγες.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
xifias πλάκα μας κάνεις ;Πήρες καινούργια tv και βλέπεις τηλεοπτικό από εξωτερικό αποκωδικοποιητή;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το τσιπάκι στον συγκεκριμένο δέκτη είναι ALi , από τα πανέρια τους αγοράζουν οι Κινέζοι στους δέκτες που πουλάνε. Τώρα πως γίνεται να "βελτιώθηκε" η εικόνα είναι άγνωστο.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Συγνώμη, απ'την στιγμή που συνδέεται με scart άρα δίνει sd σήμα στην tv, πάλι ο επεξεργαστής της tv δεν αναλαμβάνει?