Προβολέας EPSON LCD με απόκλιση 1 pixel

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jpaudio

AVClub Enthusiast
19 June 2006
765
Μεσσόγεια
Χαιρετώ. Μετά από δική μου συμβουλή-παρότρυνση, ο ξάδελφος Κώστας προέβει σε αγορά του Epson TW9200. Δεν το μετάνοιωσε αλλά σε προσεκτικότερη παρατήρηση ειδικά του σταυρονήματος (test patern του προβολέα) είδε απόκλιση 1 σχεδόν pixel του κόκκινου προς τα αριστερά. Αν και προσπαθήσαμε να διορθώσουμε τα πράγματα με το pixel alignment η απόκλιση παρέμεινε. Σε επικοινωνία με την Epson μας δηλώθηκε ότι η απόκλιση αυτή είναι παραδεκτή (ακόμα και δύο Pixels θα ήταν!) και δεν εγείρει περίπτωση αντικατάστασης. Ίσως να είναι και ψυχολογικό αλλά ο ξάδελφος δηλώνει ότι τον ψιλοενοχλεί. Από τεχνικής άποψης είναι η εξήγηση της αντιπροσωπείας παραδεκτή; Μου ακούγεται κάπως ότι ένας προβολέας των 2500 Ευρώ έχει τέτοια ανοχή στις προδιαγραφές του. Ποιά είναι η γνώμη σας και θα άξιζε το κόπο να "προσφύγει" στην μαμά εταιρία;
Ευχαριστώ για την προσοχή σας.
Φιλικά,
Γιάννης
Υ.Γ. Την γνώμη μου σχετικά με την κίνηση ή όχι θα την αναφέρω αργότερα.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,492
Αθήνα
Αυτό εμφανίζεται σε όλη την οθόνη το ίδιο, δηλαδή 1 pixel απόκλιση παντού;
Μου κάνει εντύπωση πάντως που, 1 pixel απόκλιση, δεν μπορέσατε να το διορθώσετε με το pixel alignment.
 
19 June 2006
35,671
Ναι, 1 πίξελ είναι αποδεκτή απόκλιση για τρίτσιπο προβολέα. Προσωπικά, δεν έχω δει προβολέα να περνάει το grid τέλεια, είτε τρίτσιπο είτε μονότσιπο (λόγω aberration). Ο καλύτερος που έχω δει σε αυτόν τον τομέα είναι ο Sharp 21000.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Προσπαθησατε μονο απο τις 4 γωνιες το aligment, ή και σε καθε γραμμη του Grid. ?
H αποκλιση παρεμεινε ολοιδια, ή εμοιαζε να διορθωνεται σε καποια σημεια. ?
Εχοντας τον 9000 στο παρελθον, το Pixel aligment "ακουγε" τις μεταβολες, οποτε αυτο που αναφερεις μοιαζει παραξενο.

Μηπως το προβλημα εμοιαζε να παρεμενε στην περιμετρο της οθονης γυρω γυρω. ?
 
Θυμάμαι πόσα βράδια έφαγα να προσπαθώ να ταιριάξω τους σταυρούς στις λάμπες (Philips αξίας 4.500 σημερινών ευρώ) και αυτές να μην κάθονται με τίποτα μέχρι που έζησα με αυτό για 4 χρόνια και έκανα ότι δεν το βλέπω, μέχρι που ορκίστηκα μόνο dlp, όταν σου λέει και η εταιρεία -σε αυτή την κατηγορία τιμής κύριε αυτά τα προβλήματα υπάρχουν- εκεί στο μακρινό 1999...
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Χαιρετώ. Μετά από δική μου συμβουλή-παρότρυνση, ο ξάδελφος Κώστας προέβει σε αγορά του Epson TW9200. Δεν το μετάνοιωσε αλλά σε προσεκτικότερη παρατήρηση ειδικά του σταυρονήματος (test patern του προβολέα) είδε απόκλιση 1 σχεδόν pixel του κόκκινου προς τα αριστερά. Αν και προσπαθήσαμε να διορθώσουμε τα πράγματα με το pixel alignment η απόκλιση παρέμεινε. Σε επικοινωνία με την Epson μας δηλώθηκε ότι η απόκλιση αυτή είναι παραδεκτή (ακόμα και δύο Pixels θα ήταν!) και δεν εγείρει περίπτωση αντικατάστασης. Ίσως να είναι και ψυχολογικό αλλά ο ξάδελφος δηλώνει ότι τον ψιλοενοχλεί. Από τεχνικής άποψης είναι η εξήγηση της αντιπροσωπείας παραδεκτή; Μου ακούγεται κάπως ότι ένας προβολέας των 2500 Ευρώ έχει τέτοια ανοχή στις προδιαγραφές του. Ποιά είναι η γνώμη σας και θα άξιζε το κόπο να "προσφύγει" στην μαμά εταιρία;
Ευχαριστώ για την προσοχή σας.
Φιλικά,
Γιάννης
Υ.Γ. Την γνώμη μου σχετικά με την κίνηση ή όχι θα την αναφέρω αργότερα.

Γιαννη καλησπερα εχω την εντυπωση οτι ενα pixel αποκλιση ρυθμιζεται στον συγκεκριμενο προβολεα .
Απλα πρεπει να τελειωσεις με τις ρυθμισεις και στις τεσσερις γωνιες για να δεις το αποτελεσμα .
Ριξε μια ματια εδω και ισως βγαλεις ακρη
http://www.avsforum.com/t/1490301/official-epson-eh-tw-9200-5030ub-owners-thread/2250

[url]http://www.avsforum.com/t/1202956/lcd-panel-alignment-how-bad-is-bad-enough

[/URL]
 
Last edited:
19 June 2006
35,671
ετσι μπραβο....

Τι έτσι μπράβο βρε άσχετε? Που θέλεις να μου την πεις πάλι? Δες τι έγραψα...

''Προσωπικά, δεν έχω δει προβολέα να περνάει το grid τέλεια, είτε τρίτσιπο είτε μονότσιπο (λόγω aberration). Ο καλύτερος που έχω δει σε αυτόν τον τομέα είναι ο Sharp 21000.''

Κοπάνα έκανες στο σχολείο όταν έκαναν μάθημα Ελληνικών? Έγραψα πουθενά ότι είναι τέλειος χωρίς προβλήματα?
 

jpaudio

AVClub Enthusiast
19 June 2006
765
Μεσσόγεια
Re: Απάντηση: Προβολέας EPSON LCD με απόκλιση 1 pixel

Γιαννη καλησπερα εχω την εντυπωση οτι ενα pixel αποκλιση ρυθμιζεται στον συγκεκριμενο προβολεα .
Απλα πρεπει να τελειωσεις με τις ρυθμισεις και στις τεσσερις γωνιες για να δεις το αποτελεσμα .
Ριξε μια ματια εδω και ισως βγαλεις ακρη
http://www.avsforum.com/t/1490301/official-epson-eh-tw-9200-5030ub-owners-thread/2250

[url]http://www.avsforum.com/t/1202956/lcd-panel-alignment-how-bad-is-bad-enough

[/URL]
Ουάου!, δεκάδες posts για το συγκεκριμένο θέμα. Από ότι διαβάζω, 1 στοιχείο είναι παραδεκτό-ανεκτό. Το κακό είναι πως υπάρχουν άλλοι προβολείς LCD (Sony) που δεν έχουν κσνένα πρόβλημα...
Φιλικά,
Γιάννης
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Προβολέας EPSON LCD με απόκλιση 1 pixel

Ουάου!, δεκάδες posts για το συγκεκριμένο θέμα. Από ότι διαβάζω, 1 στοιχείο είναι παραδεκτό-ανεκτό. Το κακό είναι πως υπάρχουν άλλοι προβολείς LCD (Sony) που δεν έχουν κσνένα πρόβλημα...
Φιλικά,
Γιάννης

Ποιος τρίτσιπος προβολέας της Sony δεν έχει θέμα στην σύγκλιση?
 

jpaudio

AVClub Enthusiast
19 June 2006
765
Μεσσόγεια
Να πω την καθαρή αλήθεια, έχω δει ελάχιστους Sony να παιζουν. Απλά διαβάζοντας τα posts στα links παραπάνω (avsforum) αυτό αναφέρθηκε συχνά.