Sony cdp-xa30es η Ps audio ultralink????

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
καλημερα , το πρωτο ειναι εαν παλιο cd με καλο μεν συρταρι αλλα τιποτα το ιδιαιτερο σαν dac , το δευτερο ειναι ενα προσεγμενο dac αλλα θελει τρανσπορτ εχεις τετοιο ? Νομιζω οτι ειναι λιγο αστοχη η συγκριση ...
 

Vaggelis 1984

Senior Member
17 August 2010
423
ΑΘΗΝΑ
Καλημερα Χρηστο. Απλα επειδη ισως ανταλαξω τον musical fidelity p170 με ενα απο τα δυο σκεφτηκα να ακουσω καποιες γνωμες. Για το dac το σκεφτομαι λιγο απλα ειναι παλιο και λεω μηπως δεν αξιζει.δεν με πειραζει η δειγματοληψια.Transport εχω τον υπολογιστη μου.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Το τρανσπορτ περαν του οτι ειναι παλιο και αν χαλασει ανταλλακτικα γιοκ, δεν ειναι και κατι που θα πολυχρησιμοποιησεις ειδικα αφου πολυ σωστα χρνσιμοποιεις τον υπολογιστη σαν κυρινς τρανσπορτ. Το ντακ ειναι καλο και η PS Audio εχει πολυ καλη πολιτικη αναβαθμισεων. Επισης εχει μεγαλυτερη μεταπωλητικη αξια. Παρε το ντακ.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Sony cdp-xa30es η Ps audio ultralink????

Το τρανσπορτ περαν του οτι ειναι παλιο και αν χαλασει ανταλλακτικα γιοκ, δεν ειναι και κατι που θα πολυχρησιμοποιησεις ειδικα αφου πολυ σωστα χρνσιμοποιεις τον υπολογιστη σαν κυρινς τρανσπορτ. Το ντακ ειναι καλο και η PS Audio εχει πολυ καλη πολιτικη αναβαθμισεων. Επισης εχει μεγαλυτερη μεταπωλητικη αξια. Παρε το ντακ.

+1000
Με το ντακ θα έχεις και την ευκαιρία να παίξεις με διαφορετικούς players,ρυθμίσεις,κλπ για να το φέρεις απολύτως στα μέτρα σου.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Ούτε το ένα ούτε το άλλο...

Για το τρανσπορτ ούτε συζήτηση...

το dac είναι παλιό (94-95??) και ένα μοντέρνο dac στην μικρή κατηγορία το ξεπερνάει άνετα...

είναι το Μκ1 το 2 ή το 3?
 

Vaggelis 1984

Senior Member
17 August 2010
423
ΑΘΗΝΑ
Ναι καπου εκει ειναι 98 το μκ1...και εγω αυτο σκεφτομαι οτι παλιο πολυ και θα ειναι πισω ηχητικα..
 
εγώ πάλι ένα αυτί θα το έριχνα...


Κατανοώ την εξέλιξη της τεχνολογίας στα dac και τη σημασία ενός τελευταίας φουρνιάς τσιπάκι αλλά θα προτιμούσα κάποιο "βαρύ" όνομα μιας άλλης εποχής σε συνδυασμό με κάποιο αξιοπρεπές usb/spdif audio interface του σήμερα.

Τα καινούργια dac κάνουν εκπτώσεις στον τομέα των αναλογικών εξόδων (αλλά και ίσως και στον τομέα της μετατροπής του usb/spdif που έχουν εσωτερικά και ανέφερα προηγουμένως)...


Και όλα αυτά τα λέω γιατί προς το παρών δεν έχω πειστεί για την αναγκαιότητα των hi res αρχείων ήχου, τουλάχιστον στο δικό μου σύστημα όταν έκανα downsampling ενος αρχείου 24/96 ή 192 δε μπορώ να πω ότι έπαιζε τόσο χειρότερα σε σχέση με το να παίζει "κανονικά" στη native ανάλυση του.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Ναι Βαγγέλη, άστο καλύτερα...

Tώρα είδα και εγώ τα Link "άχρηστα" και τα δύο σαν αντλλάγματα με κάποιο αντίκρυσμα. Καλύτερα κράτα τον ενισχυτή σου.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Η συζήτηση που εξελίχθηκε γενικά για vintage dac's που δεν έχουν σχέση με το παρών νήμα μεταφέρθηκαν εδώ οπότε μπορούμε να συνεχίσουμε εκεί...