Αγορά Ενισχυτή 5.1

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλησπέρα σε όλους,

Ειμαι νέος στο site και η αλήθεια είναι οτι προκειμένου να αγοράσω έναν νέο ενισχυτή 5.1 όσα πιο πολλά διάβαζα τόσο πιο πολυ μπερδευόμουνα. Χρειάζομαι την βοήθεια σας διότι θέλω να φτιάξω ένα 5.1 σύστημα και να διαθέσω μέχρι 300 για την αγορά ενός ενισχυτή. Για τα χρήματα αυτά απ'οτι διαβασα οι καλύτερες επιλογές που έχω είναι ή ο DENON X-1000 ή ο PIONEER VSX-528. Εχω ένα ζευγάρι ηχεία Wharfedale XARRUS 4000 τα οποία θέλω να χρησιμοποιήσω (υποθέτω μάλλον σαν front??)αλλά επειδή διάβαζα για τα Ohm προκειμένου να δω την συμβατότητα τους με τους ανωτέρω δυο ενισχυτές προκειμένου να μην έχω κάποιο προβλημα έχασα την μπαλα εντελώς. Επίσης το όλο σύστημα θα το χρησιμοποιώ και για να ακουω μουσική (ηλεκτρονική μουσική που έχει πολλά μπάσα (acid , hard techno, hip hop, reggae κτλ) και συνήθως σε πολύ υψηλή ένταση (δεν θα ήθελα να μπουκώνουν τα ηεχεία). Το γνωρίζω από τα forums που διαβασα πως οι στερεοφωνικοι ενισχυτές είναι πιο ποιοτικοι στην αναπαραγωγή της μουσικής αλλά αυτή την στιγμή θέλω να φτιάξω ένα 5.1 σύστημα.
Θα ήθέλα τα φώτα σας για τα ανωτέρω. Ποιος από τους δύο ενισχυτες θα καλύψει καλύτερα τις αναγκες μου????.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Pantos

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,643
Re: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 5.1

Δεν ρίχνεις και μια ματιά στον YAMAHA RX-V475;
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Re: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 5.1

Δηλαδη αν συμπεριλαβω και τον RX-475 στις πιθανες επιλογες μου και οι τρεις ενισχυτες ικανοποιουν τις ανωτερω αναγκες μου?????
 

Pantos

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,643
Re: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 5.1

Κοίταξε το μόνο σίγουρο ότι στα ίδια χρήματα θα πάρεις κάτι πιο ποιοτικό αν είναι μόνο στερεοφωνικό. Αλλά επειδή θες και 5.1 προφανώς για ταινίες, αναγκαστικά θα πας σε 5.1 ενισχυτή. Αυτό που λες για τα μπάσα, το επηρεάζουν κυρίως τα ηχεία. Αυτά επηρεάζουν το πόσο καλά ακούγονται οι υψηλές χαμηλές συχνότητες. Οπότε για καλά μπάσα θα πρέπει να βρεις ηχεία που να κατεβαίνουν χαμηλά στις συχνότητες. Εγώ έχω πάρει τον RX-V675 (7.1) και είμαι πολύ ικανοποιημένος.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,695
Αθήνα
Re: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 5.1

Τα wharfedale που έχεις με ποιον ενισχυτή τα έπαιζες μέχρι τώρα;
 

stampol

Established Member
23 September 2012
216
Αθήνα
Re: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 5.1

αποψη μου ειναι να πας σε ολοκληρωμενο 5,1 με ηχεια και ενισχυτη παρα να το χτισεις σιγα σιγα ετσι ωστε να πετυχεις ομοιομορφια στον ηχο και να ταιριαζουν και αισθητικα μεταξυ τους στο χωρο.
 

Pantos

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,643
Re: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 5.1

Η δικιά μου εμπεριία είναι ότι με ξεχωριστά κομμάτια πετυχαίνεις καλύτερο αποτέλεσμα. Πήγαινε σε ένα κατάστημα να ακούσεις ένα ολοκληρωμένο και κάτι με ξεχωριστά στην ίδια τιμή και να κρίνεις. Όσο για την ομοιομορφία μπορείς να διαλέξεις ηχεία της ίδιας σειράς.
 

stampol

Established Member
23 September 2012
216
Αθήνα
Re: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 5.1

αφου λεει ο φιλος μας οτι εχει περιορισμενο μπατζετ....ειδαλλως χαιρω πολυ,πηγαινε σε διαφορα καταστηματα ακου συγκρινε και παρε οτι σου αρεσει.
 

Pantos

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,643
Re: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 5.1

Βέβαια ο φίλος μας λέει ότι έχει ήδη ένα ζευγάρι ηχεία. Αν πάει σε ολοκληρωμένο τι θα τα κάνει, θα τα πετάξει;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,695
Αθήνα
Re: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 5.1

OK, έριξα μια ματιά στον Philips που έχεις. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, με αυτούς που σκέφτεσαι θα έχεις καλύτερο ήχο.

Η σειρά είναι:
Denon AVR-X1000
Yamaha RX-V475

Pioneer VSX-528

Το κενό το άφησα επίτηδες για να δείξω τη διαφορά ανάμεσά τους. Το μόνο που μου άρεσε στον VSX-528 ήταν το phase control για το sub, το οποίο είναι στη βασική του μορφή και δουλεύει προρυθμισμένο.
Ο Yamaha είναι ο πιο ισσοροπημένος, ο Denon o πιο macho και με ουσιαστικές ρυθμίσεις στο bass management.

Κανένας από αυτούς δεν κάνει για σοβαρή ακρόαση μουσικής, αλλά βλέποντας τι είχες πιο πριν, θα έλεγα ότι θα έχεις διαφορά προς το καλύτερο στον ήχο, συν τις καινούργιες ευκολίες.
 

Pantos

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,643
Re: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 5.1

Κανένας από αυτούς δεν κάνει για σοβαρή ακρόαση μουσικής, αλλά βλέποντας τι είχες πιο πριν, θα έλεγα ότι θα έχεις διαφορά προς το καλύτερο στον ήχο, συν τις καινούργιες ευκολίες.

Δηλαδή για «σοβαρή ακρόαση μουσικής» σε τι κόστος νομίζεις ότι χρειάζεται να φτάσεις; Εγώ με τον YAMAHA RX-V675 είμαι πολύ ικανοποιημένος, βέβαια πριν είχα ένα πανάρχαιο AIWA.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,695
Αθήνα
Re: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 5.1

Όπως και ο φίλος με τον Philips που τώρα κοιτάζει Denon, Yamaha, Pioneer. Ας το θέσουμε διαφορετικά. Αν από τον 528 πάει στον 923, η διαφορά θα είναι αρκετή. Αν από τον 475 πάει σε έναν Aventage, η διαφορά θα είναι χαώδης.

Το θέμα είναι ότι αυτούς τους τρεις μαζί με τον Sony STR-DH540 τους έκανα συγκριτικό και κατάλαβα ότι σε αυτή την κατηγορία υπάρχει αρκετό πέπλο στον ήχο. Τα πάντα είναι σχετικά βεβαίως.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Re: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 5.1

Καλησπερα και παλι και ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας τελικα ο Pleo με επηρεασε και πηγα και πηρα τον DENON X1000. Δυστυχως εχω και αλλη ερωτηση τα xarus4000 να τα βαλω front ?και να αγορασω για κεντρικο το wharfedale vardus centre για να υπαρχει μια σχετικη ομοιομορφοια? και αν ναι τι θα προτεινατε για 2 ηχεια surround (rear)? Ο χωρος που θα τα χρησιμοποιησω θα ειναι μεταξυ των 30 με 40 τ.μ. Ευχαριστω εκ των προτερων
 

stavroslam

AVClub Addicted Member
16 December 2011
1,638
ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΠΥΛΟΣ
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 5.1

καλοακουστος φιλε μου και καλες θεασεις.καλο θα ηταν να πας στην ιδια μαρκα και ιδια σειρα αν ειναι δυνατον...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,695
Αθήνα
Re: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 5.1

Front θα τα βάλεις. Με το που παίρνεις τα υπόλοιπα κοίταξε να κόψεις όσο γίνεται τα front από τις χαμηλές για να έχει αποθέματα ο Denon.

Πήρες τον πιο καθαρό. Λιγάκι λεπταίνει όταν ανέβουν οι εντάσεις αλλά καλύτερα από τους υπόλοιπους γενικά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,695
Αθήνα
Re: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 5.1

Τι εννοείς πέπλο στον ήχο;

Το εξήγησα σε σχέση με τα πιο πάνω μοντέλα. Τι θέλεις ακριβώς να σου πω και για ποιον. Έχω δοκιμάσει σε όλες τις κατηγορίες AVR και συνεχίζω.

Εσύ έχεις τον 675. Πόσο πιστεύεις ότι χάνεις σε σχέση ας πούμε με τον Aventage RX-A730; Με τον 1030; Αν νομίζεις ότι επειδή έχεις τα ίδια μενού και ευκολίες ότι δεν χάνεις πολλά, λανθάνεις. Ο Aventage λόγω πολύ καλύτερων υλικών είναι πολύ καλύτερος.

Στην μικρή και βασική κατηγορία (πιο κάτω από τον δικό σου) που έψαχνε ο φίλος, εκείνος που έχει περισσότερη σχέση με τα πιο πάνω ομογάλακτα μοντέλα είναι ο Denon. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχουν γίνει υποχωρήσεις.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,695
Αθήνα
Re: ΑΓΟΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 5.1

Εν τω μεταξύ έχει μεγάλη πλάκα να βλέπεις 7x130 watt, να λες δεν πειράζει, εννοούν 130 watt για κάθε κανάλι ξεχωριστά και όχι μαζί, και να μπαίνεις στο alltransistor και να βλέπεις ότι τα transistor που φοράνε είναι μέχρι 80-70-60 watt... . :flipout: