Τι επεξεργασία κάνει η Ελένη...

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Δύσκολο να μπορείς να "εξάγεις" την τεχνική που έχουν υποστεί αυτές οι φωτογραφίες.
Σαν reverse engineering ένα πράμα... δύσκολο. Πολύ.

Είναι πολλά τα βήματα και οι τεχνικές.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Έχει σίγουρα ένα ποσοστό split tone, και έχει κάνει colouring με συγκεκριμένα χρώματα από κάποιες παλέτες μπορεί δικές της από άλλες φωτογραφίες, μπορεί από άλλους. Mπορεί να έχει χρησιμοποιήσει και κάποια έτοιμα φίλτρα. Ακόμα υπάρχει ψεύτικο (software) defocus σε διάφορα σημεία.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Το τελευταίο είναι εμφανές εάν μεγεθύνει κανείς τις φωτογραφίες, πως κρατάει το κυρίως θέμα και θολώνει το φόντο/προσκήνιο. Δεν υπάρχει η φυσική μετάβαση από τα ανεστίαστα στα εστιασμένα που δίνει ένας φακός.


Και αυτό παρά το ότι, με βάση τον συνδυασμό εστ. μήκους και διαφράγματος, φαίνεται να χρησιμοποιεί κυρίως τον "bokeh monster" EF 135/2
 
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Φαίνονται πολύ σωστά φωτισμένες πάντως. Δεν μπορεί να είναι επεξεργασία αυτό, ιδίως με κόντρα φως. Σίγουρα παίζουν και ανακλαστήρες και λοιπά βοηθήματα. Καλοδουλεμένες, οπωσδήποτε.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Κοιτάξτε την πρώτη φωτογραφία του λογαριασμού της.

https://www.flickr.com/photos/75571860@N06/13611786374/

Πόσο όμορφα φαίνεται να εμπνέεται, από το πνεύμα της πρωτότυπης του Eugene Smith!
eugene1.jpg
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Δεν νομίζω πως στις συγκεκριμένες παίζει τόσο ρόλο η μηχανή.

Ο 135/2 μπορεί να παίζει, αλλά τέτοιο φακό έχει και η Nikon. Ή παίρνεις σε κροπ σώμα έναν 85/1.4, αντίστοιχος είναι.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Απάντηση: Τι επεξεργασία κάνει η Ελένη...

Δεν νομίζω πως στις συγκεκριμένες παίζει τόσο ρόλο η μηχανή.

Ο 135/2 μπορεί να παίζει, αλλά τέτοιο φακό έχει και η Nikon. Ή παίρνεις σε κροπ σώμα έναν 85/1.4, αντίστοιχος είναι.


Και πως θα "πειραξω" τον Παναγιωτη αν δεν παιζει ρολο η μηχανη ?
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,976
Εκεί ψηλά.....
Οπως ειπε και ο Τασος ολες ειναι πολυ προσεκτικα φωτισμενες. Αυτο ειναι το παν. Το σωστο φως . Ολα τα αλλα επονται.

Επισης στις περισσοτερες βαζει μια ελεγχομενη βινιετα .
 

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Και βινιετα έχει, και blur στα highlights και πολύ χρώμα. Πολύ προσεγμένη δουλειά σίγουρα ειδικά για οικογενειακές φωτογραφίες αν και αρκετά "γλυκια" για τα γούστα μου.
 

vaskal

AVClub Addicted Member
19 June 2008
1,540
Εμένα γιατί μου φάνηκαν οι περισσότερες υπερβολικά σκηνοθετημένες ;;;
Και φυσικά HDR και βινιετάρισμα κάργα ....

Είναι προφανές στα δικά μου μάτια οτι βρήκε μια τεχνική - μέθοδο που της αρέσει και βαράει το ίδιο μοτίβο ξανά και ξανα , practice makes perfect !!
 
Συμφωνώ με τους δύο προλαλήσαντες κυρίους.Όμορφες μεν,γλυκανάλατες και υπερβολικά στημένες δε.Άμα η φωτογραφία δεν είναι ρωμαλέα και ανεπανάληπτη δεν είναι για τα γούστα μου...
 

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
Εμένα γιατί μου φάνηκαν οι περισσότερες υπερβολικά σκηνοθετημένες ;;;
Και φυσικά HDR και βινιετάρισμα κάργα ....

Είναι προφανές στα δικά μου μάτια οτι βρήκε μια τεχνική - μέθοδο που της αρέσει και βαράει το ίδιο μοτίβο ξανά και ξανα , practice makes perfect !!
Εγώ αυτό το ονομάζω στυλ