Mambo DAC v3: Άλλο φρούτο!

ttquattro

Established Member
18 October 2010
225
Αθήνα
Σήμερα μου έφερε ο Βασίλης και ακούσαμε (εγώ θα το ακούω όλο το ΣΚ και βάλε...) το νέο, v3 του mambo DAC. Οι πρώτες εντυπώσεις (σε ...χαρτόκουτο και φρέσκες κολλήσεις στα βύσματα) ήταν άκρως εντυπωσιακές καθώς μιλάμε για βελτιώσεις, σε σχέση με το "γνωστό" mambo σε όλους τους τομείς και μάλιστα με σκανδαλιστική διαφορά. Πάνε τα "μικρομπερδέματα" που ειχα αναφέρει για το "απλό" mambo (που έπαιζε ούτως ή άλλως σαφώς ανώτερα από το αναμενόμενο), όλα πλέον είναι τόσο ξεχωριστά στη "σκηνή" (που έχει γίνει τριπλάσια σε μέγεθος), είναι απρόσμενο πόσο καλύτερο είναι το νέο version σε σχέση με το παλιό. Φυσικά οι βελτιώσεις των υλικών αλλά και της πλακέτας είναι σημαντικές (μόνο το εμβαδόν της πλακέτας είναι σχεδόν 4πλάσιο του v2), αλλά τελικά ακούγονται και με το παραπάνω. Άλλο φρούτο... Μπράβο Bill!

Υ.Γ. και έχει γράψει μόνο 20-30 ώρες στο ρεύμα... Για περισσότερα από Δευτέρα που θα το έχω βάλει σε κανονικό κουτί και θα το έχω βιδώσει στη θέση του (λέτε να φταίει το χαρτόκουτο, που σημειωτέον δεν έχει καπάκι, για τις επιδόσεις...)
 

ttquattro

Established Member
18 October 2010
225
Αθήνα
Αν δεν βάλεις φώτο δεν πιστεύουμε τπτ.

Υπομονή μέχρι αύριο που θα κάνω και κόντρα με μετασχηματιστές τροφοδοσίας ώστε να μπορώ να προτείνω κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Να πάντως μια φωτό τραβηγμένη από το δημιουργό του, άπιστε Θωμά. Οι δικές μου θα είναι πιο καθαρές και θα φαίνονται πιο ξεκάθαρα οι βελτιώσεις σε σχέση με το παλιό...


Photo-0043_zps68831db1.jpg
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Αλλο φρούτο όντως, αλλη αρχιτεκτονική και υλικά. Περιμένουμε εντυπώσεις, φώτο και τα συναφή
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
mambo τούμπανο :grandpa:

Καλή πορεία να έχει Βασο.
Σύντομα θα το κάνουμε και τη γνωστή βόλτα για εντυπώσεις.
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Thanks guys !

όσο την βλέπω την πλακέτα μου ανακατέυεται το στομάχι .. 100αδες ώρες στο CAD , τα πιο μοντερνα υλικά δεν έχουν βιβλιοθήκες έτοιμες και αναγκάστικα και τα έκανα scratch biuld απο το μηδέν ,
θα επενέλθω με τεχνικές λεπτομέρειες ,

απλά αυτό που διαπίστωσα είναι και μια απόδειξη ότι ποτε μην κρίνεις μια μηχανή απο τι τσιπάκι φοράει , έχει τόσο ζουμί μεσα του το κέρατάκι το ES9023 που δεν το πιστέυεις , βέβαια εδώ έχουμε να κάνουμε με σχεδιαστικές ακρότητες που πλήν όμως πιάσαν τόπο ,
όταν τό βαλα μπρός για πρώτη φορά νόμισα ότι είχε πρόβλημα ,, έκατσα και ακουσα και μέτρησα 10δες φορές ότι είναι ΟΚ , απλά δεν περιμένεις ότι η εικόνα που ακούς ειναι απο δαυτο , σε κάποια σημεία νομίζεις ότι έχει dsp και κάνει κόλπα με τα κανάλια ,, υψος , βάθος τοποθέτηση , χροιές ,, κρυμένες λεπτομέρειες στο πρόγραμμα , κτλ ,,

στα δικά μου τα ηχεία βέβαια δεν καταλάβα τόσο ,, τα φέρνει στα όρια ,, είναι και τσαχλοκούδουνα πλέον , η πρώτη δοκιμή όμως σε wat puppy με electrocompaniet τελικά , μου έφερε αυτο που πρωτοάκουσα με τα ακουστικά

και κατόπιν στο συστημα του ttquatτro έπεξε υπέρ του δεόντος ,, νομίζω ,,

αυτά ,, προς το παρόν
 
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Το μυστικό διέρευσε!

Ποτέ μη λες ποτέ και διαπιστώνεται για άλλη μια φορά.

Οι κόντρες για ποιο τσιπ φοράει το κάθε dac, είναι ελάσσονος σημασίας εάν τόσο ο σχεδιασμός όσο και τα λοιπά υλικά δεν επιτρέπουν το μέγιστο της απόδοσης...και πως κρίνεται αυτό...όταν τα πάντα είναι μια μαγειρική...άρωμα σοκολάτας!
Εδώ είναι η απόδειξη του παραπάνω, πως το ήδη πολύ καλό μετουσιώνεται σε άριστο, πως το ίδιο dac chip εξελίσσεται μόνο με διαφορετική αρχιτεκτονική των περιφερειακών και προσεκτικότερη επιλογή των υλικών.

Έχει πέσει πολύ δουλειά σε αυτό τα μαραφετάκι, από την αρχική τροφοδοσία του (σε άλλα δεδομένα), από τη δρομολόγηση, από τις ξεχωριστές τροφοδοσίες στα διάφορα μέρη, από το απίστευτο ρολογάκι και κάποια άλλα μαγικά τρυκ του Βασίλη που θα τα γράψει ο ίδιος καλύτερα...

Παρατηρήστε μόνο τη διάταξη της αρχικής τροφοσοδίας, την περιοχή ρολογιού, το φιλτράρισμα γύρω από το 9023 - αυτά κάνουν μπαμ σε πρώτη φάση.

Mambo Version3 λοιπόν και καλή συνέχεια.

Βασίλη αναμένω...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Μπράβο και πάλι Μπράβο για τη νέα έκδωση
Keep up the good work!!!
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
σωστός ο Νίκος, μισές δουλειές κάνεις Βασίλη!!

Τιμή με απόσυρση θα παίξει?? :BDGBGDB55:
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Έχει ακόμα δουλίτσα ,, και τρέξιμο ,, ο φάκελος συναρμογής συγκόλλησης για κάμποσα κομμάτια που πρέπει να σταλεί στα εξωτερικά δεν έχει γίνει ακόμα ,,

και με στέγνωσε ... ηδη ...

πρέπει να έχω μια σακκούλα λαικής ,, απο τις μεγάλες .. πυκνωτές , πλακέτες , αντιστάσεις και διάφορα κουλά εξαρτήματα ... :flipout::stupid: