Πώς παίζω άυλα αρχεία μουσικής στον ενισχυτή;

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,077
Αθήνα
Ποιός είναι ο ευκολότερος τρόπος για να ακούω άυλα αρχεία μουσικής (mp3, flac κλπ) στον ενισχυτή χωρίς να καίω δισκάκι;
Δοκίμασα με το tablet (jack to jack στην AUX) αλλά η στάθμη είναι πολύ χαμηλή ενώ με το κινητό είναι ακόμη πιο χαμηλή.

Αυτό που θα θεωρούσα ιδανικό, θα ήταν να φορτώνω τα αρχεία σε ένα USB stick και μετά...
...το μετά είναι το πρόβλημα. Που το βάζω το stick;


Οι είσοδοι του ενισχυτή και του cd player φαίνονται παρακάτω:

audio_in.jpg
HD970back_G.jpg
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,660
Αθήνα
Μα το USB stick δεν έχει ούτε αναλογική ούτε ψηφιακή έξοδο!
Πουθενά δεν το βάζεις.
Μόνο σε μια συσκευή που δέχεται USB stick και έχει κάποια από τις παραπάνω εξόδους.
Φυσικά η έξοδος να ματσάρει με την είσοδο του ενισχυτή (στάθμη σήματος κλπ)
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,131
Αθήνα
To stick δε ντο διαβάζει ενισχυτής.
Χρειάζεσαι μια άλλη συσκευή η οποία θα το διαβάσει, θα το μετατρέψει σε αναλογικό σήμα και θα το στείλει στον ενισχυτή.
Η δουλειά σου μπορεί να γίνει με
- ένα pc (σύνδεση rca απο το pc στο CD in του ενισχυτή ή σύνδεση spdif / optical απο το pc στο Digital IN - OPT του ενισχυτή
- ένα media player και τις αντίστοιχες συνδέσεις όπως στο pc.
- ένα φορητό media player (τύπου sansa clip+) και σύνδεση αναλογικά με το CD in του ενισχυτή. (μεταφέρεις στο φορητό τα αρχεία σου και όχι σε στικ)

Δυστυχώς η αναλογική έξοδος που δίνουν συνήθως οι ταμπλέτες και τα κινητά δεν είναι κατάλληλες, παρα μόνον για ακουστικά και δεν διαθέτουν spdif/optical out.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Επίσης από το pc με ένα usb dac και αναλογικά στον ενισχυτή ή από το pc με ένα usb to spdif converter και από εκεί ψηφιακά στον ενισχυτή σου...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,131
Αθήνα
Απάντηση: Re: Πώς παίζω άυλα αρχεία μουσικής στον ενισχυτή;

Επίσης από το pc με ένα usb dac και αναλογικά στον ενισχυτή ή από το pc με ένα usb to spdif converter και από εκεί ψηφιακά στον ενισχυτή σου...

:a0210:

Το οποίον (bold), εφόσον το επιτρέπουν οι δυνατότητες του ενισχυτή, θα φέρει πιθανότατα και το καλύτερο αποτέλεσμα.
(το άφησα απ'έξω γιατί ο ενισχυτής του skakinen διαθέτει dac, οπότε γλιτώνει το έξοδο)

(-bye-)
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Re: Απάντηση: Re: Πώς παίζω άυλα αρχεία μουσικής στον ενισχυτή;

:a0210:

Το οποίον (bold), εφόσον το επιτρέπουν οι δυνατότητες του ενισχυτή, θα φέρει πιθανότατα και το καλύτερο αποτέλεσμα.
(το άφησα απ'έξω γιατί ο ενισχυτής του skakinen διαθέτει dac, οπότε γλιτώνει το έξοδο)

(-bye-)


Σωστός δεν το πρόσεξα, έχεις απόλυτο δίκιο. :a0210:
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,077
Αθήνα
Re: Απάντηση: Πώς παίζω άυλα αρχεία μουσικής στον ενισχυτή;

Βρε παιδιά ρητορική ήταν η διατύπωση ''που βάζω το stick...;''. Εννοείται ότι δεν το βάζω στον ενισχυτή...:earmuffs:

Από τις λύσεις που προτείνατε:

- ένα pc (σύνδεση rca απο το pc στο CD in του ενισχυτή ή σύνδεση spdif / optical απο το pc στο Digital IN - OPT του ενισχυτή
- από το pc με ένα usb dac και αναλογικά στον ενισχυτή ή από το pc με ένα usb to spdif converter και από εκεί ψηφιακά στον ενισχυτή σου...
η χρήση pc αποκλείεται διότι είναι πολύ μακριά από τον ενισχυτή

- ένα media player και τις αντίστοιχες συνδέσεις όπως στο pc.
χρήση (επιτραπέζιου) media player αποκλείεται

- ένα φορητό media player (τύπου sansa clip+) και σύνδεση αναλογικά με το CD in του ενισχυτή. (μεταφέρεις στο φορητό τα αρχεία σου και όχι σε στικ)
ενδιαφέρουσα λύση
Υποθέτω ότι χρειάζομαι το ίδιο καλώδιο (jack σε RCA) που χρησιμοποίησα για να συνδέσω το tablet στον ενισχυτή.
Ερωτήσεις
- Τα φορητά mp3 player δίνουν αρκετό σήμα για να έχω καλή στάθμη ήχου ή θα είναι μία από τα ίδια όπως με το tablet;
- Μήπως θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα αν συνδέσω το mp3 player σε κάποια από τις ψηφιακές εισόδους του ενισχυτή;
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,131
Αθήνα
- Το scandisc (πρότεινα αυτό γιατί είναι αρκετά οικονομικό και αναπαράγει και flac, πράγμα που δεν ειναι το σύνηθες σε αυτή τη τιμή) το έχουν πάρει αρκετά παιδιά, οπότε αρκεί να ζητήσεις ακρόαση και να δοκιμάσεις.

- mp3 player με ψηφιακή έξοδο, δεν υπάρχει σε ικανοποιητική τιμή (αλλα επειδή δεν είμαι καλός γνώστης αυτής της αγοράς περίμενε και τις γνώμες 'αλλων παιδιών). Σαφώς αν βρεθεί κάτι τέτοιο (έξοδο spdif optical ή coaxial ψάχνεις) θα είναι η τέλεια λύση. Eνα φορητό transport!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Tablet>OTG cable>USB to spdif>Ενισχυτής.
Όμορφα και συμμαζεμένα.
Κόστος γύρω στα 30 ευρώ.
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
10,016
Re: Απάντηση: Πώς παίζω άυλα αρχεία μουσικής στον ενισχυτή;

Tablet>OTG cable>USB to spdif>Ενισχυτής.
Όμορφα και συμμαζεμένα.
Κόστος γύρω στα 30 ευρώ.

+1 ... από κινητό επίσης ...
Πεσ' μας Διονύσιε το κινητό έχεις και θα εξειδικεύσομεν περαιτέρω ...
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,077
Αθήνα
Re: Απάντηση: Πώς παίζω άυλα αρχεία μουσικής στον ενισχυτή;

Tablet>OTG cable>USB to spdif>Ενισχυτής.
Όμορφα και συμμαζεμένα.
Κόστος γύρω στα 30 ευρώ.

Με την παραπάνω διάταξη δεν θα υπάρχει το πρόβλημα της χαμηλής στάθμης;
Όσον αφορά το OTG Cable, υποθέτω πρέπει να είναι Micro USB male σε USB female.
Λέγοντας USB to spdif εννοούμε USB to spdif cable ή USB to spdif converter ή πρόκειται για το ίδιο πράγμα;

Κινητό: Samsung Galaxy Ace 3
Tablet: Samsung Galaxy Tab 3 8.0

Που μπορεί να βρει κάποιος αυτά τα πράγματα στην Αθήνα;
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πώς παίζω άυλα αρχεία μουσικής στον ενισχυτή;

Με την παραπάνω διάταξη δεν θα υπάρχει το πρόβλημα της χαμηλής στάθμης;
Όσον αφορά το OTG Cable, υποθέτω πρέπει να είναι Micro USB male σε USB female.
Λέγοντας USB to spdif εννοούμε USB to spdif cable ή USB to spdif converter ή πρόκειται για το ίδιο πράγμα;

Κινητό: Samsung Galaxy Ace 3
Tablet: Samsung Galaxy Tab 3 8.0

Που μπορεί να βρει κάποιος αυτά τα πράγματα στην Αθήνα;

Κανένα πρόβλημα στάθμης μιας και όλη η αλυσίδα από το ταμπλετ ή το κινητό μέχρι και την είσοδο του ενισχυτή είναι ψηφιακό σήμα.
Απο εκεί και μετά την ένταση την αναλαμβάνει ο ενισχυτής σου.
Το OTG καλώδιο,δεν είναι ακριβώς αυτό που λες,είναι πιο ειδικό,στα iPod,iPad πχ,το λένε και Camera kit ..για το Sam δεν ξέρω,το βρίσκεις παντού πάντως,σε μαγαζιά κινητής,υπολογιστών,κλπ. και είναι πολύ οικονομικό.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,508
Πειραιας
Διονυση πριν εκταμιευσεις ,κανε μια δοκιμη με τις εντασεις και στο ταμπλετ και στο κουνητο γιατι:
α)την εχω πατησει και εγω
β)οταν ρυθμισα στο τερμα ολους τους ηχους επαιζε δυνατα εως ..μπουκωνε!!!

Η λυση που σου δινει ο Σωκ. ειναι η απολυτως ευκολοτερη οικονομικοτερη και .....οντιοφιλοτερη!!!!

Αν θες τα δυσκολα.....squeezebox touch και καθαρισες μια για παντα.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,508
Πειραιας
OTG καλωδιο ή ανταπτορας (υπαρχει και τετοιο) στο πλαισιο ή σε
κομπιουτερομαγαζο με κοστος 4,5 ευρω.
Το δοκιμασα και δουλευει στο ταμπλετ (σαν του Διονυση) αλλα μονο οταν του μπριζωσα στικακι και ειδα φωτο και ακουσα μουσικη.
Δεν μου πηγε το μυαλο να δω αν μπορω να το συνδεσω στο ντακακι ......ρε λες να!!!!!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Πώς παίζω άυλα αρχεία μουσικής στον ενισχυτή;

OTG καλωδιο ή ανταπτορας (υπαρχει και τετοιο) στο πλαισιο ή σε
κομπιουτερομαγαζο με κοστος 4,5 ευρω.
Το δοκιμασα και δουλευει στο ταμπλετ (σαν του Διονυση) αλλα μονο οταν του μπριζωσα στικακι και ειδα φωτο και ακουσα μουσικη.
Δεν μου πηγε το μυαλο να δω αν μπορω να το συνδεσω στο ντακακι ......ρε λες να!!!!!

Τρέχα...εγώ θα στα λέω;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Πώς παίζω άυλα αρχεία μουσικής στον ενισχυτή;

Υποστηρίζουν τα κινητά του otg?

Οι μισοί λένε ναι και οι μισοί όχο απ' ότι είδα.
Για το τάμπλετ πάντως,οι πιο πολλοί λένε πως λειτουργεί με αυτό..
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,077
Αθήνα
OTG βρίσκουμε εύκολα λοιπόν.
USB to spdif cable (ή converter- έχω ακόμη την απορία) πού βρίσκουμε;
Υπάρχει κάποια πρόταση;
Ο skroutz μου βγάζει μάλλον άσχετα πράγματα.
 
Last edited:

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,131
Αθήνα
Yπάρχει το HiFace ΙΙ, ακριβούτσικο.
Υπάρχουν και φτηνότερα απο ebay (ίσως σε καταστήματα ηλεκτρονικών να βρεις και στην Αθήνα (δεν ξέρω που))

Εν τω μεταξύ παιδιά, αυτή η λύση έχει δοκιμαστεί με adroid?
Είμαστε σίγουροι ότι δουλεύει? και μάλιστα με όλους τους converters?
Mε drivers κτλ είμαστε εντάξει?
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,508
Πειραιας
Το δοκιμασα και δουλευει στο ταμπλετ (σαν του Διονυση) αλλα μονο οταν του μπριζωσα στικακι και ειδα φωτο και ακουσα μουσικη.
Δεν μου πηγε το μυαλο να δω αν μπορω να το συνδεσω στο ντακακι ......ρε λες να!!!!!

......Μπα δεν!!!!!
Πηγα επι τοπου και το συνεδεσα.....μουγκα στην στρουγκα.
Σωκ δοκιμασες σε αντροϊντ ταμπλετ και δουλεψε απο otg σε dac ή πρεπει να εχουμε μετρατοπη σε spdif και μετα σε dac???