Αναζητώντας καλό Πολύπριζο

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Ποιότητα Ρεύματος

FURUTECH e-TP80E στα 515 ευρώ περίπου.

Αυτό το έχει δοκιμάσει κανένας;
Έχω το παραπάνω, αλλά 5 θέσεων.

Μερικές εικόνες από το "8αθέσιο". Έχουν ενδιαφέρον. Διευκολύνουν την κατανόηση στο θέμα "Πολύπριζα".

Furutech_e_tp80e.jpg


78861046_o.jpg


tp80circuit.jpg


diagram.jpg


z3-20086003.gif
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Εντυπωση μου κανει που τον προενισχυτη και τον τελικο τα περνουν αφιλτραριστα, αφηνουν μονο τις προστασιες
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Αναζητώντας καλό Πολύπριζο

Εντυπωση μου κανει που τον προενισχυτη και τον τελικο τα περνουν αφιλτραριστα, αφηνουν μονο τις προστασιες

Για τον τελικό,άντε να το δεχτώ,αλλά για τον προ;;;;
 

wind

AVClub Enthusiast
14 November 2006
988
GLYFADA
Βρηκα πριν απο κατι μηνες σε ευκαιρια το απλο της Furutech το e-TP60.
Ουσιαστικα το πηρα γιατι το βιομηχανικο που χρησιμοποιουσα ειχε μονο 3 υποδοχες.
Η βελτιωση που εισεπραξα σε ολα τα επιπεδα ηταν απλα τραγικοαπιστευτη ....
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Βρηκα πριν απο κατι μηνες σε ευκαιρια το απλο της Furutech το e-TP60.
Ουσιαστικα το πηρα γιατι το βιομηχανικο που χρησιμοποιουσα ειχε μονο 3 υποδοχες.
Η βελτιωση που εισεπραξα σε ολα τα επιπεδα ηταν απλα τραγικοαπιστευτη ....
Άχ, αυτή η ελληνική γλώσσα! :smile:
Τι εννοείς "τραγικοαπιστευτη"; :chinscratch:
Εισέπραξες κάποια βελτίωση, ή καθόλου; :hmmmm:
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
το εχω εγω το 80,
ειναι καλο πολυμπριζο και εχει και κολπακι για να τσεκαρεις polarity,
αλμυρο βεβαια,αμα καποιος εχει επενδυσει πολλα σε συσκευες αξιας σαν τελικο κερασακι στην τουρτα αξιζει και κατι τετοιο,αλλα καλυτερα να παρει καποιος ενα καλυτερο μηχανημα ή ενα καλυτερο ρακ,παρα 550 ενα πολυμπριζο,καποια καλυτερη συσκευη θα ακουστει περισσοτερο απ τις μπριζες.
Η αισθηση που σου δινει ειναι μια καλυτερη καθαροτητα και ησυχια στο τελικο αποτελεσμα.
Δεν ξερω τι μπορει να κανει σε συνδυασμο με καλυτερα καλωδια,εγω το εχω με το δικο του το 314 στον τοιχο,και δικα μου diy στις συσκευες.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Αναζητώντας καλό Πολύπριζο

Οχι βρε,λιγο καλαμπουρι καναμε.
Το πιο πιθανο ειναι οτι εννοει πως η βελτιωση ηταν απροσμενα καλη ?

Εγώ το κατάλαβα,ο συμφορουμίτης ;;;;;
Πάντως μάλλον θέλει να πεί ότι είναι απρόσμενα καλό.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,509
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Αναζητώντας καλό Πολύπριζο

Εγώ το κατάλαβα,ο συμφορουμίτης ;;;;;
Πάντως μάλλον θέλει να πεί ότι είναι απρόσμενα καλό.

Τό δικό σου <μάλλον> περιπλέκει ακόμη περισσότερο τή κατάσταση
Τελικά τό πολύμπριζο έφερε βελτιώση η όχι;
Βέβαια προσωπικά ρωτώ : γιατί νά φέρει βελτίωση ένα πολύμπριζο; η προηγούμενη παροχή είχε τό κακό της χάλι;
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Αναζητώντας καλό Πολύπριζο

Τό δικό σου <μάλλον> περιπλέκει ακόμη περισσότερο τή κατάσταση
Τελικά τό πολύμπριζο έφερε βελτιώση η όχι;
Βέβαια προσωπικά ρωτώ : γιατί νά φέρει βελτίωση ένα πολύμπριζο; η προηγούμενη παροχή είχε τό κακό της χάλι;

Πρέπει νάπαντήσει ο ενδιαφερόμενος.....αν χρησιμοποίησε ένα πολύμπριζο και από τύχη οι φάσεις του ρεύματος ήταν σωστές,ναί είχε καλυτέρευση στον ήχο
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Αν ως ενδιαφερόμενο εννοείς εμένα Λεωνίδα, να σου πω ότι παραείναι τσουχτερό για την τσέπη μου και δεν το έχω δοκιμάσει. Από την άλλη, πρέπει σε κάποια φάση να γυρίσω στο συμφορουμίτη Έκτορα το πολύπριζο που μου έχει δανείσει εδώ και καιρό. Πρόκειται για καλούλι πολύπριζο από ebay, το οποίο έκανε διαφορά ως προς την ησυχία σε σχέση με το legrand που είχα πριν. Εννοείται πως έπαιξα με τις φάσεις και στις δύο περιπτώσεις. Το έχω συνδεδεμένο στο φίλτρο της Αθηνάς+ της tsakiridis devices και από εκεί δίνω τα πάντα πλην του dac το οποίο παίρνει από το Μ/Σ απομόνωσης της Αθηνάς. Παλιά είχα πάνω στο Μ/Σ τα πάντα όλα πλην του τελικού. Ο ήχος ήταν γλυκίτερος αλλά σα να έχανε σε δυναμικά. Ειδικά στο home cinema με τον avr πάνω στο Μ/Σ, που είναι και marantz ήταν σα να κολυμπάς στη γλύκα και δεν είναι πολύ του γούστου μου το τόσο σιρόπι. Προτιμώ bitter σοκολάτα :) Γενικά χρειάζομαι πολύπριζο. Μάλλον δύο μάλιστα. Το ένα σχετικά φτηνό χωρίς διακόπτη αλλά με μεταλλικό σασσί για να πάει από το Μ/Σ στις πηγές και την tv ώστε να υπάρχει και σοβαρή προστασία τους, και το άλλο με διακόπτη σε περίπτωση που καταργήσω την Αθηνά για να παίρνει στο παρόν σεταπ τον τελικό, τον avr και τον προενισχυτή.
Η αλήθεια είναι ότι το 60 της furutech από ebay το βρίσκω καινούργιο στα 230 οπότε έχει κάποιο ενδιαφέρον.

Πέτρο μου έχετε λείψει :( Ακόμα και στο τριήμερο πιθανότατα θα δουλεύω το Σάββατο. Θέλω να πάω για ψώνια και δε μπορώ ένα πράμα. Από τις 9 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ τις καθημερινές και από τις 10 μέχρι τις 5 το Σάββατο είμαι κωλυόμενος στο γραφείο.
la vita est bella
 
Last edited:

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Αναζητώντας καλό Πολύπριζο

Αν ως ενδιαφερόμενο εννοείς εμένα Λεωνίδα, να σου πω ότι παραείναι τσουχτερό για την τσέπη μου και δεν το έχω δοκιμάσει. Από την άλλη, πρέπει σε κάποια φάση να γυρίσω στο συμφορουμίτη Έκτορα το πολύπριζο που μου έχει δανείσει εδώ και καιρό. Πρόκειται για καλούλι πολύπριζο από ebay, το οποίο έκανε διαφορά ως προς την ησυχία σε σχέση με το legrand που είχα πριν. Εννοείται πως έπαιξα με τις φάσεις και στις δύο περιπτώσεις. Το έχω συνδεδεμένο στο φίλτρο της Αθηνάς+ της tsakiridis devices και από εκεί δίνω τα πάντα πλην του dac το οποίο παίρνει από το Μ/Σ απομόνωσης της Αθηνάς. Παλιά είχα πάνω στο Μ/Σ τα πάντα όλα πλην του τελικού. Ο ήχος ήταν γλυκίτερος αλλά σα να έχανε σε δυναμικά. Ειδικά στο home cinema με τον avr πάνω στο Μ/Σ, που είναι και marantz ήταν σα να κολυμπάς στη γλύκα και δεν είναι πολύ του γούστου μου το τόσο σιρόπι. Προτιμώ bitter σοκολάτα :) Γενικά χρειάζομαι πολύπριζο. Μάλλον δύο μάλιστα. Το ένα σχετικά φτηνό χωρίς διακόπτη αλλά με μεταλλικό σασσί για να πάει από το Μ/Σ στις πηγές και την tv ώστε να υπάρχει και σοβαρή προστασία τους, και το άλλο με διακόπτη σε περίπτωση που καταργήσω την Αθηνά για να παίρνει στο παρόν σεταπ τον τελικό, τον avr και τον προενισχυτή.
Η αλήθεια είναι ότι το 60 της furutech από ebay το βρίσκω καινούργιο στα 230 οπότε έχει κάποιο ενδιαφέρον.

Πέτρο μου έχετε λείψει :( Ακόμα και στο τριήμερο πιθανότατα θα δουλεύω το Σάββατο. Θέλω να πάω για ψώνια και δε μπορώ ένα πράμα. Από τις 9 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ τις καθημερινές και από τις 10 μέχρι τις 5 το Σάββατο είμαι κωλυόμενος στο γραφείο.
la vita est bella
Όχι εννοούσα τον συμφορουμίτη WIND με τη δήλωση....
 
Last edited:

wind

AVClub Enthusiast
14 November 2006
988
GLYFADA
sorry guys, εννοουσα οτι η βελτιωση που εισεπραξα σε ολες τις συχνοτητες, ηταν υπερβολικη για μια απλη αλλαγη πολυπριζου.
Το προηγουμενο ηταν ενα βαρεως τυπου, με καθαρο χαλκο στις επαφες, καμμια σχεση ......
 

wind

AVClub Enthusiast
14 November 2006
988
GLYFADA
Άχ, αυτή η ελληνική γλώσσα! :smile:
Τι εννοείς "τραγικοαπιστευτη"; :chinscratch:
Εισέπραξες κάποια βελτίωση, ή καθόλου; :hmmmm:

Η Ελληνικη γλωσσα ειναι υπεροχη, επιτρεπει τον αδοκιμο συνδυασμο λεξεων ωστε να υπαρξει καταγραφη των συναισθηματων με αυθαιρετες μεθοδους.

υγ. Μην βαρατε, ημουν του πρακτικου ...
 

wind

AVClub Enthusiast
14 November 2006
988
GLYFADA
Re: Απάντηση: Re: Αναζητώντας καλό Πολύπριζο

Πρέπει νάπαντήσει ο ενδιαφερόμενος.....αν χρησιμοποίησε ένα πολύμπριζο και από τύχη οι φάσεις του ρεύματος ήταν σωστές,ναί είχε καλυτέρευση στον ήχο

οι φασεις ειναι παντα σωστες και μετρημενες ...
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ένα πολύπριζο στη δικιά μου λίστα επιθυμιών.
Το κορυφαίο από τη σειρά της Audience. Το 12άρι!

Audience AdeptResponse aR12-TS

Σχετικό review εδώ:

gallery_324x423_ar12_front.jpg


gallery_324x423_ar12_back.jpg

Το εσωτερικό από το 6άρι

ar12_interior_575_575.jpg

Και το 2θέσιο.

201201_ar6_angle.png

Ακριβούτσικα όμως. Ειδικά το μεγάλο. Κάπου εφτάμισυ κατοστάρικα ανά πρίζα! :rolleyes:
 
Last edited:

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Αυτά Μιχάλη είναι ηλεκτρική καρέκλα όχι πολύμπριζα...:Banane0: