Κάτω Παρτάλι [MegaTV]

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 0 0.0%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 3 13.0%
  • Καλή

    Votes: 2 8.7%
  • Μέτρια

    Votes: 5 21.7%
  • Κακή

    Votes: 13 56.5%

  • Total voters
    23

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,174
Εκεί ψηλά.....


avclub_gr_kato_partali.jpg


| MEGA | Facebook |



Κακογυρισμενη, με σαφη προβληματα παραγωγης και προχειροτητας οπως και τσαπατσουλιας (χαρακτηριστικο γνωρισμα
των ελληνικων παραγωγων του ποδιου) αλλα το σεναριο τους το αναγνωριζω ως εξαιρετικα κωμικο και καλο.

Ισως απο την εποχη του αδικοκομμενου "τι ψυχη θα παραδωσεις μωρη" ειχαμε να δουμε τοσο διαφορετικο σεναριο.






Ένα golden boy προσγειώνεται απότομα στο εξωτικό Κάτω Παρτάλι, ένα χωριό της ορεινής Αρκαδίας με πολλές ομορφιές,
πολλά μυστικά και πολύ ιδιαίτερους κατοίκους. Ο Κωνσταντίνος, πετυχημένο στέλεχος διαφημιστικής, χάνει τη δουλειά του
λόγω της κρίσης και μαζί το έδαφος κάτω από τα πόδια του. Η ζωή του, ένα συνεχές πάρτι μεταξύ Μυκόνου, μπουζουκιών
και παραλιακών κέντρων με διάλειμμα για σπα και γυμναστήριο, πρέπει να αλλάξει ριζικά καθώς δεν περίμενε ποτέ ότι θα
ήταν αναλώσιμος.

Όταν η σύντροφός του, Μυρτώ, του προτείνει να πάνε μαζί στο χωριό της, το Κάτω Παρτάλι, με σκοπό να εξερευνήσουν
την πιθανότητα να μετακομίσουν εκεί και να ασχοληθούν με τον αγροτουρισμό ή εναλλακτικές μορφές ενέργειας, ή στην
τελική απλώς να δουν από κοντά την ξακουστή... Γιορτή του Μούσμουλου, ο Κωνσταντίνος δέχεται απρόθυμα. Κι επειδή
χρειάζεται ενισχύσεις, προτείνει στην αδελφή του, Βίβιαν, να τους ακολουθήσει. Η Βίβιαν, μια πληθωρική socialite,
γέννημα-θρέμμα του Λαιμού Βουλιαγμένης, έχοντας πιάσει στα πράσα τον υπερχρεωμένο εισοδηματία σύζυγό
της με δύο ερωτικές παρτενέρ, δέχεται την πρόταση του αδελφού της για να αλλάξει αέρα και παραστάσεις.

Στο Κάτω Παρτάλι τούς περιμένει η οικογένεια της Μυρτώς: ο σκληροτράχηλος και περήφανος πατέρας της, ο Διαμαντής,
και η γλυκιά, φαινομενικά αθώα, που δεν της ξεφεύγει όμως τίποτα, μητέρα της, η Μοσχούλα. Από κοντά βρίσκεται και
ο Βλάσης, ο πρώην φίλος της Μυρτώς που δεν έχει πάψει να την αγαπάει.

Το χωριό και άνθρωποί του όμως δεν είναι αυτό που φαντάζονται και αντιλαμβάνονται αρχικά οι καλομαθημένοι Αθηναίοι.
Οι εκπλήξεις και οι ανατροπές που θα προκύψουν, δεν περιορίζονται στη σύγκρουση δυο διαφορετικών κόσμων αλλά
έχουν να κάνουν με καλά κρυμμένα μυστικά.




Πρωταγωνιστούν: Γιάννης Τσιμιτσέλης (Κωνσταντίνος), Νάντια Κοντογεώργη (Βίβιαν), Μίνως Θεοχάρης (Μανόλης),
Λεωνίδας Καλφαγιάννης (Θανάσης), Σταύρος Σβήγκος (Βλάσης), Βασιλική Τρουφάκου (Μυρτώ). Διαμαντής, ο
Τάσος Χαλκιάς και η Βίκυ Σταυροπούλου στο ρόλο της Μοσχούλας.
Σενάριο: Λευτέρης Παπαπέτρου // Σκηνοθεσία: Αμαλία Γιαννίκου






 
Last edited by a moderator:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Λιγο που δα τις προάλλες, όντως έχει μια φρεσκάδα το σενάριο...
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Mόλις είδα ότι είχε το κλουβί με το πουλί στο κεφάλι κατανόησα το δράμα της έλλειψης φαντασίας. Είναι δυνατόν να βγει γέλιο με τέτοιες χαζομάρες; Και κάποια στιγμή κατάλαβα ότι κάπου θα έρθει και ένας γκέι που είναι απαραίτητος στα ελληνικά serials... Παρεπιπτόντως πήγα να δω και ένα serial με το Λαζόπουλο. Σαν να σταμάτησε ο χρόνος στις αρχές του 1990, μιλάμε εκτός τόπου και χρόνου γενικά η ελληνική τηλεόραση.... σαν να βρίσκονται σε άλλη διάσταση. Σίγουρα βρίσκονται σε άλλη διάσταση.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση
Τα δυο πρωτα επεισόδια είναι εξαιρετικά απο κάθε άποψη.
Πολύ καλό χιούμορ και ατάκες που σκοτώνουν.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,015
Ειδα λιγο απο το 1ο επεισοδιο και με το ζορι γελας.
Ατακες απο εποχη "ρετιρε" Δαλιανιδη.
Απο το καπελο-κλουβι καταλαβαινεις τι θα επακολουθησει.
Απο μενα μακρια
 

ellada

New member
30 December 2013
48
οι ηθοποιοι απλα,πολυ καλοι,απο ολα τα αλα θλιβομαι μονο αυτο! λυπαμαι την Ελληνικh Τv
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,817
Θεσσαλονίκη
Πιο αντιαισθητικο τιτλο για σειρα δεν γινοταν να βρουνε,
(δειχνει μαλλον και την αισθητικη της σειρας)
Για το κλουβι ουδεν σχολιο.
Απο το λιγο που ακουσα, μαλλον το σεναριο περιστρεφεται γυρω απο το σεξ.
Απο το λιγο που ειδα, κατι σαν σοφτ σεξοκωμωδια της δεκατιας του 70.
Για γελιο βεβαια ουτε λογος.
 

bouk1981

New member
13 June 2013
76
Η σειρά είναι εξαιρετική! Απανωτές ατάκες κ οι ηθοποιοί παίζουν πολύ καλά! Καιρό είχαμε να δούμε μια καλή σειρά στην ελληνική τηλεόραση! Δεν είναι τυχαίες οι μετρήσεις τηλεθέασης!
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Αλά Τζόνυ Ντεπ είναι το πουλί?

τρομερό εύρημα! τεσπα... ελληνικό σήριαλ...

μόνο αν έχεις χρόνο να σκοτώσεις.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Re: Απάντηση: Κάτω Παρτάλι

Αλά Τζόνυ Ντεπ είναι το πουλί?

τρομερό εύρημα! τεσπα... ελληνικό σήριαλ...

μόνο αν έχεις χρόνο να σκοτώσεις.

ο αρνητικός χρόνος μετράει?
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Σε μια στιγμή απόλυτης βαρεμάρας τό βαλα να το δώ...

Το πουλί.... γιατί.... Και γιατί δεν το σχολίασε κανείς σε 2 επεισόδια?

Κατα τ´άλλα εντάξει τι περιμένατε? Ελληνική φτηνιάρικη παραγωγή του κιλού που στηρίζεται σε τραβηγμένες από τα μαλλιά "δήθεν" αντιθέσεις για να δημιουργήσει κωμικοτραγικές καταστάσεις... Είχε 2-3 καλούτσικες σκηνές, αλλά όχι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
το πουλί και το κλουβί.....
Η πρωτοπορεία το 2014.....:violent-smiley-030:

Ορίστε 40 χρόνια πριν....
ο μεγάλος Vivian Stanshall....(όσοι έχετε ακούσει το tubular bells είναι ο άνθρωπος που αναγγέλει διαδοχικά τα όργανα)...

vivstanshall.jpg
 

dimitris_ath

Established Member
15 January 2008
121
Εχει καλές ατάκες... είναι προφανές όμως ότι οι παραγωγές πλέον θα είναι πιο φτηνές λόγω κρίσης...
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,169
127.0.0.1
Μπρος στον (όποιο) Σουλεϊμάν, το Παρτάλι είναι αριστούργημα!
Προσωπικά πέρασα ευχάριστα όση ώρα το χάζευα.
Ενδιαφέρον χιούμορ που όμως δύσκολα θα το καταλάβει ο όποιος υπερήλικας κρατούσε σημειώσεις σε πέτρινες πλάκες...



















Και κάπως έτσι ξεκίνησε ο καυγάς... :flipout:
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Εγώ δεν έχω δει ποτέ ούτε 1 επεισόδιο από οποιαδήποτε Ελληνική σειρά! :p

και εγώ το ίδιο, σε καταλαβαίνω απόλυτα αφού έχω αλλεργία στις ελληνικές σειρές

κατά καιρούς, ακούω όμως από λίγο, αφού ο χώρος του υπολογιστή είναι ο ίδιος με αυτόν της τηλεόρασης (αλλά το μεγάλο monitor του pc μου κόβει τη θέα).
Δεν αντέχω για πολύ (να ακούσω εννοώ), ευτυχώς υπάρχουν ακουστικά κλειστά και βρίσκω ευκαιρεία να ανακαλύπτω καινούρια τραγούδια στο grooveshark, και αυτό συμβαίνει ειδικά στις ελληνικές σειρές, αν πάιζει κάτι άλλο ακόμη και τύπου "πακέτο" απλά ο εγκέφαλός μου το αγνοεί.

Έτσι τις προάλλες άκουσα κάτι πάλι αφόρητα ενοχλητικό και μου είπε η γυναίκα μου ότι έχει καλές κριτικές και
αφού είδα τον τίτλο του νήματος εδώ, μπήκα να δω μπας και είμαι εγώ ο μόνος περίεργος που δεν του άρεσε.