A 50mm Lens test

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Είχα λίγο χρόνο σήμερα το πρωι, αλλά δεν είχα ιδιέτερη έμπνευση, οπότε είπα να κάνω ενα τεστ.
Μάζεψα μερικούς 50αρηδες, πήρα το τρίποδο και πήγα απέναντι απο το σπίτι μου που έχω εναν ωραίο τούβλινο τοίχο...

Οι διαγωνιζόμενοι ήταν οι:
Jupiter 8 50mm f/2 (M39 Leica Screw mount)
Pentax SMC M 50mm f/1.7
Nikon Nikkor AFD 50mm f/1.8
Cosina Voigtlander Nokton 50mm f/1.1
Leica Summicron 50mm f/2 Type II
Carl Zeiss Jena Flektogon 50mm f/4 (Pentacon Six)

Η εστίαση έγινε με χρήση του magnification και σε κάθε καρέ εκ νέου έλεγχος. Άλλο καρε για κέντρο, άλλο για άκρα. Απόσταση εστίασης περίπου 5μέτρα. Η μηχανή σε τρίποδο και 2δευτερολεπτα καθυστέρηση στο κλείστρο.

Τράβηξα RAW, μετατροπή στο ACR. Noise Reduction (Luminance 0, Color 10), και ελαφρό μόνο input sharpening λόγω AA φιλτρου (35, 1.0, 50). Μετά κροπαρισμα 200χ200pixels στο Photoshop και όλα μαζί σε ενα chart για γρήγορη θέαση.
Εν τέλει τα 200χ200 ήταν μάλλον λίγα, αλλά δεν το ξανακάνω σε όλα. Τα RAW είναι διαθέσιμα για όποιον το επιθυμεί.

 
Last edited:

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Τα δικά μου συμπεράσματα?

Η μεγαλύτερη έκπληξη ήταν ο Jupiter. Ήξερα οτι αυτός ο ρώσικος Sonnar ήταν οξύς αλλά δεν περίμενα τόσο. Με εξαίρεση τέρμα ανοιχτός που ειδικά στα άκρα είναι αδυναμος, σε όλα τα άλλα διαφράγματα είναι εξαιρετικός. Καλύτερος απο αρκετούς...

Οι τρείς τηλεμετρικοί ήταν γενικότερα οι καλύτεροι όλων. Ακόμα και ο Nokton που σαν Ultra Fast φακός δεν τον παίρνεις για την οξύτητα του, είναι με απόσταση ίσως οξύτερος όλων...

Απογοήτευση ο Nikkor. Τέρμα ανοιχτός είναι χειρότερος απο τον αρκετά μαλακό Jupiter. Μετά καλυτερεύει κάπως αλλά και πάλι πρέπει να κλείσει στο f/8 για να φτάσει τους άλλους.

Σταθερός πολύ απο ανοιχτός μέχρι κλειστός ο Pentax. Ο πιο ομοιόμορφος όλων, αν και όχι ο οξύτερος.

Επειδή όμως η οξύτητα δεν είναι το παν θα κάνω και part II με άλλα χαρακτηριστικά όπως bokeh...
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
ωραιος!:)
δεν εχω ακομα κανενα 50αρι, καιρος να παρω:)
οταν παρω επιτελους κανα full frame θα εχω ηδη ολοκληρο συστημα με φακους:)
 
22 June 2006
34,741
NEO HRAKLEIO
Μπραβο Αλεξ... "κελεπουρι" ο φτηνος Jupiter!
Στην ουσια ειναι αντιγραφο Carl Zeiss Sonnar 50mm f/2 .


Θα ηταν ενδιαφερον και το συγκριτικο τους για bokeh.
 
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Αυτόν τον Τζούπιτερ, δεν τον έχω... μόνο σε Μ39 έβγαινε?


Είχα κάνει ένα τεστ πριν κάτι εβδομάδες σε 35ρηδες, πάνω στη Μ, αλλά δεν το ανέβασα... θα το ξανακάνω γιατί δεν είχα καλό φωτισμό και δεν αποδείχθηκε κατάλληλο για συγκρίσεις το θέμα.... και απάνω που σχεδίαζα τεστ "βιβλιοθήκης" και μάζευα τους 50ρηδές μου... ξεπερνούσαν τους 15, ζαλίστηκα και τ' άφησα :p
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Ναι έβγαινε σε Μ39. Είναι ειδική περίπτωση φακού. Ο τωρινός 50/2 sonnar είναι ελαφρά διαφορετικός, αλλά στοιχίζει πολύ πολύ περισσότερο.

Μπράβο Άλεξ εξαιρετικό το τεστ. Μας έβγαλε τα μάτια σε μας με την πρεσβυωπία να δούμε τις διαφορές στο μικρό μέγεθος, αλλά φαίνονται, δεν είναι υποθετικές. Μπράβο και πάλι !!!!
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Απάντηση: A 50mm Lens test

Αυτόν τον Τζούπιτερ, δεν τον έχω... μόνο σε Μ39 έβγαινε?


Είχα κάνει ένα τεστ πριν κάτι εβδομάδες σε 35ρηδες, πάνω στη Μ, αλλά δεν το ανέβασα... θα το ξανακάνω γιατί δεν είχα καλό φωτισμό και δεν αποδείχθηκε κατάλληλο για συγκρίσεις το θέμα.... και απάνω που σχεδίαζα τεστ "βιβλιοθήκης" και μάζευα τους 50ρηδές μου... ξεπερνούσαν τους 15, ζαλίστηκα και τ' άφησα :p

Κάπου είχες κάνει ενα με 50αρηδες σε κοντινή εστίαση, έχεις ακόμα το λινκ?
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,328
Αθήνα
Μπράβο Άλεξ, δεν βλέπω τίποτα προς το παρόν γιατί είμαι εκτός βάσης σε ένα 14 ultrabook με εντελώς ακατάλληλη οθόνη. Όταν γυρίσω όμως θα το ψάξω...