Resurrection

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 0 0.0%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Μέτρια

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    1

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Resurrection.jpg

Imdb | Wikipedia | ABC | Facebook





Το ABC ανακοίνωσε και επίσημα την ένταξη του μεταφυσικού δράματος «Resurrection» στο πρόγραμμα του
για τη σαιζόν 2013-2014. Η νέα σειρά είναι βασισμένη στη νουβέλα «The Returned», του Jason Mott.


"Ένα 8χρονο αγόρι ξυπνά ολομόναχο σε ένα ορυζώνα της Κίνας χωρίς να έχει ιδέα για το πως βρέθηκε εκεί.
Αυτό που θυμάται, είναι ότι ζούσε στην πόλη Arcadia του Missouri και έτσι ένας πράκτορας της υπηρεσίας
Μετανάστευσης τον μεταφέρει στην οικογένεια του. Το σπίτι όμως που ισχυρίζεται ως δικό του, κατοικείται
από το ηλικιωμένο ζευγάρι του Harold και της Lucille, που έχασαν τον γιό τους πρίν απο 30 χρόνια."


Το Σενάριο της σειράς έχει αναλάβει ο Aaron Zelman, ενώ στη Σκηνοθεσία βρίσκεται ο Charles McDougall.
Στην Παραγωγή βρίσκονται οι Tara Butters και Michele Fazekas.

Πρωταγωνιστούν οι: Omar Epps, Kurtwood Smith, Matt Craven, Frances Fisher, Nicholas Gonzalez,
Devin Kelley, Sam Hazeldine, Mark Hildreth, Samaire Armstrong.


H σειρά που θα κάνει πρεμιέρα τον Μάρτιο.






 
Last edited:

buffos

Senior Member
17 July 2006
675
Θεσσαλονίκη
Re: Resurrection (2014)

Ξεκίνησε. Ενδιαφέρον το 1ο επεισόδιο. Φυσικά είναι πολυ νωρίς για το πως θα πάει η σειρά και ποιο θα είναι το θέμα της.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Resurrection (2014)

Ξεκίνησε. Ενδιαφέρον το 1ο επεισόδιο. Φυσικά είναι πολυ νωρίς για το πως θα πάει η σειρά και ποιο θα είναι το θέμα της.

+1
Είναι τέτοιο το θέμα της που μπορεί να βγει από εξαιρετική... ως φελος, η πρώτη σκηνή άλλωστε τον θύμισε.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Resurrection (2014)

Καλά ξεκίνησε.. με ένα 8.2..
Θα κοντραριστεί για την επιτυχία με το Believe του NBC .. (8.4 o πιλότος για αρχή..)
και το Crisis (8.3 ..)
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Re: Resurrection (2014)

Βασικα ειναι το αμερικανικο Les Revenants. Το γαλλικο μου αρεσε αρκετα...κραταει μια καλη ατμοσφαιρα θριλερ...και τρομου.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Resurrection (2014)

Με βάση τα τρέιλερ θα έλεγα ότι το Crisis είναι ο πιο αδύναμος κρίκος από τα 3 ενώ το Believe το καλύτερο. Θα δω σήμερα το πρώτο του Believe και βλέπουμε.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Resurrection (2014)

Το είδα. H βασική ιδέα είναι καλή, αλλά μάλλον για προχειροδουλειά το βλέπω... Αν δίνουν τόσο λίγη σημασία και προσοχή στο 1ο επεισόδιο/πιλότο/βιτρίνα, αναρωτιέμαι τι θα γίνει στα επόμενα... Για παράδειγμα - όπως πρόσεξαν και άλλοι - ο μικρός ξύπνησε με την πλάτη στα λασπωμένα νερά ενός οριζώνα και φτάνει στο κινέζικο χωριό με το μπλουζάκι πεντακάθαρο... Τον επιστρέφουν στην Αμερική, περνάει 2 μέρες στο σπίτι-νοσοκομείο-σπίτι... κι εξακολουθεί να φοράει το ίδιο κόκκινο μπλουζάκι αλέρωτο... ούτε υποψία βρώμας... Θέλω κι εγώ μια τέτοια μπλούζα, πληρώνω όσο-όσο...
Σαν πρώτο επεισόδιο μου άρεσε και περιμένω να δώ το 2ο... Αν δεν του αλλάξουν μπλουζάκι, πάω γι'άλλα... :))
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Resurrection (2014)

Χαχαχα..
Μην κολλάς σε τέτοιες "λεπτομέρειες"! :p

Είναι όπως τα αυτοκίνητα που παίζουν σε ορισμένες σειρές δράσης.. και βγαίνουν από τους χωματόδρομους και τις λάσπες πεντακάθαρα! :laugh:
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Resurrection (2014)

...και ατρακάριστα. Συμφωνώ, αλλά να, λες οτι εκει είναι θέμα κοστους και χρόνου. Αλλά, ένα μπλουζάκι τώρα... Και είναι και κόκκινο και κάνει μπαμ στο μάτι αμέσως... :)))
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Resurrection (2014)

Συνέπεσε και με την εξαφάνιση του αεροπλάνου στην Μαλαισία...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Resurrection (2014)

Και μενα προχειροτητα μου φανηκε κι ας ηταν πιλοτος οπου επρεπε να δειξουν μια δεουσα προσοχη.
Δεν κολλαω με τις λεπτομερειες, ομως αυτες ειναι που δειχνουν το ποσο τεχνικα αρτια δουλεια γινεται.
Για παραδειγμα:

- O πιτσιρικας βρυκολακιασε 30 χρονια μετα, επιασε ενα smartphone στα χερια του, και επαιζε games και εγραψε μαλιστα και τη λεξη "arcadia". Eνω θα επρεπε να μην ξερει που πανε τα 4.
Αυτη η λεπτομερεια τουλαχιστον εκανε μπαμ στα δικα μου ματια.

- Ομοιως, ενω εδειξε εκπληξη για τα νεα προσωπα τριγυρω του, παλι δεν τον εντυπωσιασε/εξεπληξε κανενα τεχνολογικο αλμα υστερα απο 30 χρονια. Ουτε μηχανηματα, αυτοκινητα, κλπ οπου επρεπε υπο την παιδικη του ματια/περιεργεια.

Υπαρχουν και κανα δυο ακομα που μου διαφευγουν τωρα. Σαν πρωτη εντυπωση μου φανηκε προχειροστημενο.


Επισης καποιες αποριες:

Το παιδι δεν δηλωθηκε αγνοουμενο πριν 30 χρονια, αρα ισως βρηκαν το πτωμα του στο ποταμι. (ειδαμε και τον οικογενειακο ταφο) Αν ισχυει αυτο, ειναι ακυρο το ολο "resurrection" και μιλαμε για κλωνο και οχι για ταξιδι στο χωροχρονο, απαγωγη απο alliens. Αν κανω λαθος, δεν μου φανηκε ξεκαθαρο αν ειχαν ή οχι το πτωμα του.

Στο τελος βλεπουμε να εμφανιζεται και ενας τυπος με καπελλο οπου ειναι υποτιθεται ο πατερας του. Ποιος πατερας. ? Ο σημερινος ηλικιωμενος φαλακρος πατερας που ειδαμε. ?
Αν ναι, παλι δεν μιλαμε για "resurrection" αλλα για πιθανοτατα για εναλλακτικη πραγματικοτητα, διαφορετικα συμπαντα κλπ κλπ οπου διαφορετικο παιδι και πατερας "περασαν" στον δικο μας κοσμο.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Resurrection (2014)

Και μενα προχειροτητα μου φανηκε κι ας ηταν πιλοτος οπου επρεπε να δειξουν μια δεουσα προσοχη.
Δεν κολλαω με τις λεπτομερειες, ομως αυτες ειναι που δειχνουν το ποσο τεχνικα αρτια δουλεια γινεται.
Για παραδειγμα:

- O πιτσιρικας βρυκολακιασε 30 χρονια μετα, επιασε ενα smartphone στα χερια του, και επαιζε games και εγραψε μαλιστα και τη λεξη "arcadia". Eνω θα επρεπε να μην ξερει που πανε τα 4.
Αυτη η λεπτομερεια τουλαχιστον εκανε μπαμ στα δικα μου ματια.

- Ομοιως, ενω εδειξε εκπληξη για τα νεα προσωπα τριγυρω του, παλι δεν τον εντυπωσιασε/εξεπληξε κανενα τεχνολογικο αλμα υστερα απο 30 χρονια. Ουτε μηχανηματα, αυτοκινητα, κλπ οπου επρεπε υπο την παιδικη του ματια/περιεργεια.

Υπαρχουν και κανα δυο ακομα που μου διαφευγουν τωρα. Σαν πρωτη εντυπωση μου φανηκε προχειροστημενο.


Επισης καποιες αποριες:

Το παιδι δεν δηλωθηκε αγνοουμενο πριν 30 χρονια, αρα ισως βρηκαν το πτωμα του στο ποταμι. (ειδαμε και τον οικογενειακο ταφο) Αν ισχυει αυτο, ειναι ακυρο το ολο "resurrection" και μιλαμε για κλωνο και οχι για ταξιδι στο χωροχρονο, απαγωγη απο alliens. Αν κανω λαθος, δεν μου φανηκε ξεκαθαρο αν ειχαν ή οχι το πτωμα του.

Στο τελος βλεπουμε να εμφανιζεται και ενας τυπος με καπελλο οπου ειναι υποτιθεται ο πατερας του. Ποιος πατερας. ? Ο σημερινος ηλικιωμενος φαλακρος πατερας που ειδαμε. ?
Αν ναι, παλι δεν μιλαμε για "resurrection" αλλα για πιθανοτατα για εναλλακτικη πραγματικοτητα, διαφορετικα συμπαντα κλπ κλπ οπου διαφορετικο παιδι και πατερας "περασαν" στον δικο μας κοσμο.

O τύπος με το καπέλλο μάλλον δεν εννοούσε τον μικρό, αλλά τον γιό ή την κόρη που εμφανίζονται λίγο πριν το τέλος.
Βέβαια στην αρχή το έργο τον δείχνει απειλητικό, αλλά τελικά είναι κάποιος που είχε την ίδια τύχη με τον μικρό - μόνο που αυτός δεν φαίνεται σοκαρισμένος όταν επανήλθε, αλλά φαίνεται να ξέρει τι γίνεται και είναι άνετος - σφύριζε πηγαίνοντας σπίτι του...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Resurrection (2014)

O τύπος με το καπέλλο μάλλον δεν εννοούσε τον μικρό, αλλά τον γιό ή την κόρη που εμφανίζονται λίγο πριν το τέλος.
Βέβαια στην αρχή το έργο τον δείχνει απειλητικό, αλλά τελικά είναι κάποιος που είχε την ίδια τύχη με τον μικρό - μόνο που αυτός δεν φαίνεται σοκαρισμένος όταν επανήλθε, αλλά φαίνεται να ξέρει τι γίνεται και είναι άνετος - σφύριζε πηγαίνοντας σπίτι του...

Ναι δεν θυμομουν το τελος οπου ο αγνωστος βρυκολακιασμενος αγκαλιαζει την ξανθια και εκεινη τον αποκαλει πατερα. ( οπου ειχε αναφερει πιο πριν οτι ειχε πεθανει)
Αρα εχουμε 2 βρυκολακιασματα μεχρι τωρα και η σειρα δεν επικεντρωνεται αποκλειστικα στο πιτσιρικι. (με την always αλερωτη μπλουζα)

Επισης ξανα ετρεξα την σκηνη στο νεκροταφειο και ο πατερας του μικρου λεει: "τι να πιστεψω. ? Οτι δεν ειναι εκει μεσα στον θαλαμο που τον εθαψα πριν 32 χρονια. ? "

Αρα εθαψαν πτωμα, οποτε...ressurection δεν το λες. Κλωνοποιηση ισως.
( εκτος κι αν δεν υπαρχει ουτε πτωμα στο φερετρο. Αναστηθηκε και τηλεμεταφερθηκε στον χωρο και στον χρονο)
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Resurrection (2014)

Πολύ καλό και το 7ο. Συνεχείς εξελίξεις, πολύ καλή πλοκή, καλή ηθοποιία απ'όλους, συγκινητικές στιγμές και μεγάλη ανυπομονησία για το 8ο.
Ο σερίφης καταπληκτικός στον ρόλο του, απο τα ατού της σειράς, κατα την γνώμη μου.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Resurrection (2014)

Δεν την έχω δει καθόλου, αλλά βλέπω ότι πάει σχετικά καλά!
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Resurrection (2014)

Ααα τελείωσε η σεζόν... 8 επεισόδια..
Ακόμη δεν έχουμε νέα για ανανέωση αλλά καλά πήγε από τηλεθέαση.. (8 Mill)

Αντίθετα υπό σκέψη είναι το NBC για το Believe και το Crisis, λόγω πτώσης της τηλεθέασης.. μάλλον θα ακυρωθούν..
(έχουν ετοιμάζει 13 επεισόδια για το καθένα.. και μάλλον θα τα δείξουν μετά από μία μικρή διακοπή..)

NBC Pulls ‛Believe’ and ‛Crisis’ from the Schedule – Are They Canceled?
http://screenrant.com/nbc-believe-crisis-canceled-season-2/