Σταθεροποιητης Τασης?

therock003

Senior Member
29 June 2008
623
Οσον αφορα Τηλεορασεις εχω ακουσει πως καλυτερα να παρεις σταθεροποιητη, επειδη το UPS κοβει καποιες αρμονικες που χρειαζονται για την σωστη λειτουργια. Δεν ξερω τι ακριβως σημαινει αυτο, αλλα εστω οτι για να την προστατευσω χρειαζομαι ενα σταθεροποιητη τασης. Τι χαρακτηριστικα να φροντισω να κοιταξω να εχει, ωστε να σιγουρεψω οτι δεν θα καταληξω με καποια ζημια ζημια που θα οφειλεται σε ρποβληματα ηλεκτρολογικου τυπου, απο ασταθειαες ρευματος.

Το χετε ψαξει καθολου το θεμα.
 

karakat

New member
21 October 2009
49
ΒΥΡΩΝΑΣ
εαν θελεις να προστατευσεις την tv απο ασταθειες της τασης, αυτο που θα κανεις ειναι να αγορασεις απο καποιο πολυκαταστημα ενα σταθεροποιητη ταση με 4-5 ευρω και να τον παρεμβαλεις στην πριζα και στο φις της συσκευης.
http://files.pc1.gr/images/200/BIG/200002725.jpg κατι σαν αυτο. Εαν θα καει το πετας και περνεις αλλο, χωρις να κλαις για τα λεφτα που εχεις δωσει για ενα πιο ακριβο μηχανακι.......προσωπικα αυτο εχω κανει εγω, οχι μονο στην tv, αλλα στο ηχοσυστημα, το ψυγειο, τα κλιματιστικα και δεν εχω κανενα προβλημα...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Κύριος λόγος για τον οποίο δεν συστήνεται να χρησιμοποιούμε UPS υπολογιστών σε άλλες ηλεκτρικές συσκευές γιατί τα UPS δίνουν στην έξοδό τους Τετραγωνικό Παλμό, και όχι ημιτονικό κάτι το οποίο μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο τροφοδοτικό της τηλεόρασης....

Οι λόγοι για να μην πάρεις UPS είναι α) το κόστος του μπορεί να είναι συγκρίσιμο με το τροφοδοτικό που θες να προστατεύσεις, β) δεν είναι σίγουρο ότι το τροφοδοτικό της τηλεόρασης έχει σχεδιαστεί για τον τετραγωνικό παλμό των UPS και μπορεί να προκληθεί καταπόνηση, γ) δεν εξασφαλίζεις ότι το τροφοδοτικό δεν θα χαλάσει (έχουμε βλάβη με τροφοδοτικό σε UPS εδώ στο φόρουμ), δ) δεν είναι σίγουρο ότι όταν συμβεί το "γεγονός" το ups θα σε προστατεύσει, και ε) το "γεγονός" μπορεί να μην συμβεί ποτέ.

Στην πράξη, ένα απλό πολύμπριζο με προστασία από υπέρταση, όπως αυτό: http://www.apc.com/products/family/index.cfm?id=176
που θα κόψει την τάση μόλις φτάσει 300V, αρκεί, και είναι και αρκετά απλό για να λειτουργήσει αξιόπιστα όταν το χρειαστείς.

Και αν μιλάμε για αντικεραυνική προστασία, να θυμάστε ότι χρειάζεται προστασία κάθε καλώδιο και συσκευή συνδεδεμένη με την τηλεόραση. Και το καλώδιο της κεραίας.

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/109734-Αγορά-UPS-για-PS64F8500/page2
 

therock003

Senior Member
29 June 2008
623
Παρεπιπτωντος το λινκ του προιοντος που συστηνεται δεν δουλευει. Θελω ονομαστικα καποιο που να ξερω οτι θα χω το κεφαλι μου υσηχο με αυτο και θα ξεμπλεξω.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)

GiannisTyf

Senior Member
29 July 2012
362
θεσσαλονικη
Ο σταθεροποιητης τασης ειναι μια συσκευη που κραταει την ταση σταθερα στα 230 Volt.Τα πολυμπριζα με αντικεραυνικη προστασια ειναι αλλη ιστορια και κανουν αλλη δουλεια.Οι τιμες των σταθεροποιητων ξεκινουν απο 40 ε και φτανουν αρκετα ψηλα.Μετα απο δοκιμες που εκανα, εκτος της προστασιας επιφερουν και μια μικρη βελτιωση στον ηχο των μηχανηματων.
 

laz1

New member
23 June 2010
43
Είναι αντικεραυνική προστασία για το καλώδιο της κεραίας. Θεωρητικά σε προστατεύει από εισερχόμενο ρεύμα λόγω πτώσης κεραυνού.
Επειδη δεν βγαζω ακρη, το coax protection που εχει το πρωτο λινκ τι ειναι ακριβως? Οφελει σε τπτ, σε σχεση με αυτο που ειναι πιο απλο και χωρις τετοα προστασια?

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.701161
 

therock003

Senior Member
29 June 2008
623
Βαθμολογία & Σχόλια προιόντος (26 σχόλια) -> βαθμολογία 10

Νομίζω τα λέει όλα αυτό.

Ναι αλλα δεν εχει ασφαλεια για κεραια. Και απο κει δεν μπορει να παιξει προβλημα?
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος νομίζω ότι αν κάποτε πέσει κεραυνός στην κεραία σου, μόνο η πυροσβεστική θα σε σώσει......
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,868
Αθήνα
Απάντηση: Re: Σταθεροποιητης Τασης?

Κύριος λόγος για τον οποίο δεν συστήνεται να χρησιμοποιούμε UPS υπολογιστών σε άλλες ηλεκτρικές συσκευές γιατί τα UPS δίνουν στην έξοδό τους Τετραγωνικό Παλμό, και όχι ημιτονικό κάτι το οποίο μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο τροφοδοτικό της τηλεόρασης....

UPS που δίνουν ημιτονοειδές ρεύμα, όπως πχ λέει, κάνουν;
 

therock003

Senior Member
29 June 2008
623
Χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος νομίζω ότι αν κάποτε πέσει κεραυνός στην κεραία σου, μόνο η πυροσβεστική θα σε σώσει......

Λογικα θα σου καψει το πολυμπριζο χωρις να προλαβει να φθασει στις υπολοιπες συσκευες. Επισης ενα πολυμπριζο το κλεινες ικαι με δικοπτη και δεν λειτουργει. Παρεπιπτωντος, οταν κλεινεις τον διακοπτη λειτουργιας τετοιου πολυμπριζου παυουν να λειτουργουν και οι υποδοχες κεραιες, τηλεφωνου κτλ, ξερει κανεις?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Αφού θα δώσεις 16 ευρώ δίνεις 12 ακόμη και παίρνεις το μοντέλο με προστασία κεραίας και τηλεφωνικού καλωδίου...

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.701177

Απλά ήθελα να τονίσω ότι η APC είναι πολύ καλή εταιρεία στον τομέα αυτό γι' αυτό ανέφερα την βαθμολογία.

Όταν κλείνεις το πολύμπριζο το τηλέφωνο λογικά πρέπει να λειτουργεί αλλά ρώτησε το γιατί δεν είμαι σίγουρος.
 
Last edited:

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Καλησπερα παιδια.Διαβασα τυχαια το θεμα και εχω 2 αποριες.Συγνωμη που θα γεμισω το θεμα με τις αποριες μου αλλα για να μην ανοιγω αλλο.

Εγω εχω βαλει την ΤV(40') πανω σε ενα μικρο ΑPC μαζι με ενα σκληρο δισκο και ενα PC (450w) ισα ισα για να προλαβαινω να κλεινω τις συσκευες οταν κοβετε το ρευμα
Και στο γραφειο εχω ενα 1500VA και εχω βαλει πανω τα παντα.Οθονες-σταθερο PC -λαπτοπ-ρουτερ-switch
Διαβαζοντας ομως κατι σχολια ειδα οτι δεν πρεπει να βαζουμε οτιδηποτε αλλο πανω σε UPS παρα μονο υπολογιστες.

Ισχυει?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Την οθόνη και το PC το καταλαβαίνω για να προλάβεις να αποθηκεύσεις την δουλειά σου πριν κλείσουν αλλά το laptop (!!!) γιατί να είναι πάνω σε UPS?
 

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Με την λογικη (ισως και λαθος) να παιρνει πιο σταθερο ρευμα. Επισης πλεον μετα απο 4 χροναι το λαπτοπ κραταει 10 λεπτα χωρις μπαταρια. Η οθονη ειναι εξωτερικη πανω στο λαπτοπ.Πλεον το λαπτοπ εχει γινει σταθερος και το PC αναβει σπανια. Η τηλεωραση πρεπει η δεν πρεπει να ειναι πανω σε UPS?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το θέμα είναι αν κερδίζεις κάτι βάζοντας την τηλεόραση στο UPS. Εγώ θα έλεγα ότι δεν κερδίζεις κάτι σε σχέση με το να την έχεις σε πολύμπριζο ασφαλείας.
 

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Υποτιθετε οτι το UPS βοηθαει και στην πτωση δινοντας ρευμα απο την μπαταρια του ισα ισα για να κλεισεις την τηλεοραση κανονικα.Επισης καμια φορα οταν κανει καμια διακοπη δευτερολεπτου κραταει μια χαρα και δεν σβηνει η τv
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Εγώ πιστεύω ότι είναι ψυχολογικό. Να κλείσει και να ξανανοίξει δεν παθαίνει κάτι. Θα πάθει κάτι μόνο αν ξεπεράσει η τάση κάποιο όριο. Γι αυτό ένας απλός σταθεροποιητής είναι μια χαρά.