Android tv box vs Media player

Magicmushroom269

New member
3 January 2014
8
Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την κατηγορία media player και θέλω να αγοράσω έναν.
Προβληματίζομαι ωστόσο για το τι να επιλέξω.Media player ή Android tv box/stick.Έψαξα αρκετά αλλά δε βρήκα κάποια συγκριτική ανάλυση λειτουργιών τους.Τι προσφέρει το ένα που δε προσφέρει το άλλο;
Νομίζω ότι είναι ένα ενδιαφέρον θέμα.Ας κάνουν το κόπο όσοι χρησιμοποιούν τη κάθε κατηγορία να μας παρουσιάσουν λειτουργίες,πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
Το θεμα ειναι εσυ τι θελεις, τι αναγκες εχεις.το android box μπορει να κανει και τα 2 αλλα δεν εχει φτασει στο σημειο ωστε να μπορει να αντικαταστησει εναν player οχι στο βαθμο και ποιοτητα που μπορει να σου προσφερει πχ το med600
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
Προσωπικα αν η ταινιες που παρακολουθεις ειναι χαμηλης ποιοτητας πχ avi καλυτερα ειναι να πας σε android box
 

Magicmushroom269

New member
3 January 2014
8
Πήρα έναν projector full hd(epson tw1000) και θέλω να κάνω αναπαραγωγή 1080p.
Επίσης θέλω να περάσω σήμα tv στον projector και αν μπορέσω να φτιάξω ένα home cinema.Απ' όσα διάβασα το android με xbmc δίνει πολλές δυνατότητες streaming(αγώνες,ταινίες κτλ) κάτι το οποίο είναι άκρως ενδιαφέρον.Δε με τρελαίνει το να έχω εφαρμογές android στη tv.Αυτό που με προσελκύει είναι το streaming.Οι media players τι δυνατότητες streaming δίνουν;Συγκερκιμένες εφαρμογές όπως youtube και τέλος;Επίσης, αν έχω καταλάβει σωστά μέσω android μπορείς να κάνεις stream μέσω δικτύου ταινία από κοινόχρηστο σκληρό του pc.Με τα media players υπάρχει τέτοια δυνατότητα;
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
Τοτε χρειαζεσαι media player θα σου κανει την δουλεια απροβληματιστα.ΕΝΑ καλο media ειναι το med 600 που μπορει και κανει αυτα που ζητας και σε λογικο κοστος θα ελεγα κατα την αποψη μου.φυσικα για το θεμα υπαρχουν αλλοι εδω μεσα οι οποιοι εχουν εμπειρια και γνωση πανω στον προτζεκτορα.
 

Magicmushroom269

New member
3 January 2014
8
Συγγνώμη αν κουράζω αλλά μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός.
1)Μπορώ να χρησιμοποιήσω xbmc με media player;
2)Ο συγκεκριμένος med600 είδα δε διαθέτει δέκτη κεραίας οπότε μάλλον απορρίπτεται.(Η μήπως μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με έναν απλό δέκτη mpeg4,οπότε να μη ψάξω για media player με δ'εκτη κεραίας;)
3)Από streaming τι γίνεται;
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Αν το θέλεις για ποιοτικό/σοβαρό media playback, πάρε ένα media player

Αν το θες για τα καλούδια του android (web browsing, gaming, apps κλπ), τότε... android.

Αν τα θες όλα (και σοβαρό XBMC μιας και άργησα να απαντήσω οπότε έγιναν και άλλα posts ενδιάμεσα), πισί... :ADFADF1:
 
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,510
Μεταμορφωση
Συγγνώμη αν κουράζω αλλά μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός.
1)Μπορώ να χρησιμοποιήσω xbmc με media player;
2)Ο συγκεκριμένος med600 είδα δε διαθέτει δέκτη κεραίας οπότε μάλλον απορρίπτεται.(Η μήπως μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με έναν απλό δέκτη mpeg4,οπότε να μη ψάξω για media player με δ'εκτη κεραίας;)
3)Από streaming τι γίνεται;

Συμφωνω με τον lykman

Οταν εχεις full hd προβολέα δεν κοιτάς κακες και μέτριες επιλογές.
Πρεπει να εχεις οπωσδήποτε ενα media player το οποιο να σου παιζει καλα 1080p (κινηση 23.976 , υποστηριξη υποτιτλων , πολλα ειδη αρχειων).
Για οτιδηποτε αλλο θες (τηλεοπτικο,δορυφορικο σημα κοκ) χρησιμοποίησε αλλη συσκευή.
Η σειρά της dune εχει με περιπου 50-60 usb-κεραία που πιάνει ολα τα ψηφιακα κανάλια.Το dune tv 303 κοστίζει απο μονο του 199 νομίζω.
Το med600x3d ειναι μια πολυ καλή λύση στα 160 , ενω ακομα και κάτω απο τα 100 θα βρεις το πολύ αξιολογο wd live 3 που εχει και wifi.

Αυτα!
 

Magicmushroom269

New member
3 January 2014
8
Με τον projector θέλω να κάνω 2 πράγματα.
1)Ταινίες
2)Αγώνες
Απ' όσο καταλαβαίνω δε μπορώ να τα βολέψω και τα δύο σε μια συσκευή με ικανοποιητικό τρόπο.
Επομένως παίρνω ένα media player(θα προτιμήσω ένα όσο γίνεται χαμηλότερου κόστους) και μετά ψάχνω να δω πως θα δώσω σήμα στο projector για τηλεόραση.(Θα ψάξω να δω πως μπορώ να εξασφαλίσω hd χωρίς να πληρώσω ote ή nova-άσχετο με το post-)
Σωστά;
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
πρέπει καταρχήν να κατασταλάξεις τι θέλεις (και πως σε δεύτερο χρόνο)...

αν θες μόνο ταινίες και αγώνες, μπορείς να πάρεις κάποιο media player με ενσωματωμένο δέκτη dvb-t (ή πρόσθετο όπως τα dune που αναφέρθηκαν παραπάνω). Βέβαια έτσι ξεχνάς το XBMC...
 

Magicmushroom269

New member
3 January 2014
8
Το Xbmc για να το χρησιμοποιήσω στο projector πρέπει να φτιάξω ένα htpc,αν καταλαβαίνω σωστά.
Σε κάθε άλλη περίπτωση ή θα πρέπει να έχω ένα media player δυνατό και μια συσκευή που να τρέχει το xbmc.Αυτό δε μου φαίνεται και πολύ πρακτικό, ιδίως από τη στιγμή που δεν θα κάνω αναπαραγωγή ταινιών από xbmc.
Ουσιαστικά θα το χρησιμοποιώ ''μόνο'' για τις υπόλοιπες λειτουργίες του.
 

Dragan

New member
28 January 2014
14
Για να μην ανοίγω καινούριο thread.... θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να συνδέσω ένα android tv box με τηλεόραση μέσω scart.
Όχι με καλώδιο hdmi to scart αλλά μέσω της θύρας a/v out.
 

nakata

Moderator
Staff member
11 June 2007
2,235
var/etc/home
Το Xbmc για να το χρησιμοποιήσω στο projector πρέπει να φτιάξω ένα htpc,αν καταλαβαίνω σωστά.
Σε κάθε άλλη περίπτωση ή θα πρέπει να έχω ένα media player δυνατό και μια συσκευή που να τρέχει το xbmc.Αυτό δε μου φαίνεται και πολύ πρακτικό, ιδίως από τη στιγμή που δεν θα κάνω αναπαραγωγή ταινιών από xbmc.
Ουσιαστικά θα το χρησιμοποιώ ''μόνο'' για τις υπόλοιπες λειτουργίες του.

Ριξε μια ματια στην παρακατω παρουσιαση http://forum.vidon.me/forum/hardwar...9-review-of-vidon-me-av200-from-a-taiwan-user και αν σε καλύπτει μπορεις να παρεις αυτο http://www.aliexpress.com/item/Free...-1-Allwinner-CortexA7-2GB-RAM/1209051074.html (ειναι το ιδιο ακριβως αλλα σε καλυτερη τιμη)
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Συμφωνώ με lykman και vadergr.

Θες xbmc ? Τότε πας σε htpc επειδή όλες οι άλλες υλοποιήσεις και ενσωματώσεις του είναι για να χρησιμοποιηθεί η εντυπωσιακή του πλατφόρμα. Ομως δεν φτάνει αυτό. Θες και ποιότητα εικόνας. Αρα : ή htpc+xbmc ή media player + android player (οικονομικό) για παιχνίδια και αγώνες....
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,604
Αθηνα
Να προσθεσω απλα οτι τα πιο πολλα android sticks δουλευουν και σαν miracast receivers, οποτε αν εχεις καποιο miracast συμβατο κινητο, μπορεις θα μπορεις να κανεις screen mirroring απο το κινητο σου. FYI, απλα αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο.....
 

Ifestion

New member
10 December 2012
20
Καλησπέρα, θα ήθελα την άποψη σας με τον παρακάτω player ο οποίος έχει επιπλέον και δυνατότητες pvr εγγραφής τηλεοπτικού προγράμματος που με ενδιαφέρει και XBMF

http://www.aliexpress.com/store/product/4-2-2-Dual-Core-Smart-Android-DVB-T-DVB-T2-HD-Set-Top-Box-PVR/321932_679100794.html

είναι διπύρηνος και αναρωτιέμαι μήπως ψιλοκολάει....
Αν τον έχει δοκιμάσει κανείς ή αν μπορεί να πει την γνώμη του θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ πολύ.!!
 

kropilack

Senior Member
Απάντηση: Re: Android tv box vs Media player

Συμφωνω με τον lykman

Οταν εχεις full hd προβολέα δεν κοιτάς κακες και μέτριες επιλογές.
Πρεπει να εχεις οπωσδήποτε ενα media player το οποιο να σου παιζει καλα 1080p (κινηση 23.976 , υποστηριξη υποτιτλων , πολλα ειδη αρχειων).
Για οτιδηποτε αλλο θες (τηλεοπτικο,δορυφορικο σημα κοκ) χρησιμοποίησε αλλη συσκευή.
Η σειρά της dune εχει με περιπου 50-60 usb-κεραία που πιάνει ολα τα ψηφιακα κανάλια.Το dune tv 303 κοστίζει απο μονο του 199 νομίζω.
Το med600x3d ειναι μια πολυ καλή λύση στα 160 , ενω ακομα και κάτω απο τα 100 θα βρεις το πολύ αξιολογο wd live 3 που εχει και wifi.

Αυτα!

Συγγνωμη αν ειμαι εκτος θεματος.. αλλα καποιος φιλος μου ειπε οτι στο wd live 3 εχει μεγαλο κενο αναμεσα στις γραμματοσειρες (υποτιτλων). Ισχυει ακομα αυτο? Μηπως εχεις διορθωθει?