---My Personal Raidho---

26 June 2006
14,830
Athens
Ο καιρός πέρασε, οι απαιτήσεις αυξήθηκαν και ο ήχος πρέπει να αναβαθμιστεί σε άλλα επίπεδα. Επένδυση σε καλύτερο ηχείο είναι η σωστή απάντηση, αλλά σε τι να κατασταλάξεις όταν έχεις (υπερβολικά) παραπονιάρηδες γείτονες ενώ έχει προηγηθεί το άκουσμα των Raihdo D2 στην έκθεση? :) Enter hiend προσωπικές ακροάσεις λοιπόν.

Αναζητώ τις (τεκμηριωμένες) γνώμες των ειδικών για το ΕΝΑ & ΜΟΝΑΔΙΚΟ cost-no-object ακουστικό με ευνόητες εξαιρέσεις τα ηλεκτροστατικά των Stax & Sennheiser (SR-007, SR-009, Orpheus, κλπ.) λόγω κόστους «οδήγησης».

Μουσικές? all genres (εκτός από reggae και metal). Διαθέσιμη ισχύς: 1 (και καλό) W. Έχω ήδη δρομολογήσει ακρόαση των Audeze LCD-3 στον χώρο μου.

Επίσης, δεν θεωρώ επιλογή τα Κ1000. Δε βάζω κάτι τέτοιο στο κεφάλι μου…
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
Μιας και ειπες για τα Audeze,υπαρχουν και τα LCD X ,που ακουγεται οτι ειναι πιο φλατ.Δεν εχω ακουσει βεβαια κανενα Audeze,απλα σκεφτηκα οτι επειδη σ'αρεσουν τα sony mh1 ισως τα lcd 2-3 κτλ να σου φανουν πιο dark.Αλλα ξαναλεω πως απλα λεω μια αποψη απο αυτα που διαβαζω.Θα σου πουν καλυτερα οι πιο εμπειροι εδω με τα καλα μοντελα,που εχουν ακουσει κιολας.

Τελευταια κυκλοφορησε και η AKG τα K812,αρκετα ακριβα ομως.Ακουγονται καλα λογια,και πρεπει να ειναι και ευκολοδηγητα.Ισως θα πρεπει να τα ακουσεις και αυτα αν μπορεις.

Κατα τ'αλλα αν εισαι Αθηνα κανονισε με τα παιδια να ακουσεις hd800 επισης καθως και οτι αλλο μπορεις.
 
26 June 2006
14,830
Athens
Λοιπόν οι μετρήσεις στο προαναφερθέν άρθρο δικαιώνουν τα εξής ακουστικά:

- Audeze LCD3 ( :) ) - υποψήφια για ακρόαση (audio-soul) / σχετικά εύκολα στην οδήγηση
- Hifiman HE-6 - μη διαθέσιμα προς ακρόαση - επίσης, προσφέρονται μόνο για σύνδεση σε τελικό!
- Sennheiser HD800 - υποψήφια για ακρόαση (μάλλον δανεικά από συνφορουμίτη) / εύκολα στην οδήγηση
- Stax SR-009 (αποκλείονται λόγω κόστους οδήγησης - βλέπε μπλε Χαβάη)

Τα HD650 πάντως οι μετρήσεις το έβγαλαν πολύ so so...
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Πάντως αν κρίνω από το γεγονός πως και τα 400ρια HiFiMan μου άρεσαν πάρα πολύ αλλά και τα LCD2, θεωρώ πως οι ναυαρχίδες αυτών θα είναι σειφ αγορές.
Τα Audeze είναι και καταπληκτικές κατασκευές... πανέμορφα.
 

bluthner

Senior Member
2 December 2011
371
Λοιπόν οι μετρήσεις στο προαναφερθέν άρθρο δικαιώνουν τα εξής ακουστικά:

- Audeze LCD3 ( :) ) - υποψήφια για ακρόαση (audio-soul) / σχετικά εύκολα στην οδήγηση
- Hifiman HE-6 - μη διαθέσιμα προς ακρόαση - επίσης, προσφέρονται μόνο για σύνδεση σε τελικό!
- Sennheiser HD800 - υποψήφια για ακρόαση (μάλλον δανεικά από συνφορουμίτη) / εύκολα στην οδήγηση
- Stax SR-009 (αποκλείονται λόγω κόστους οδήγησης - βλέπε μπλε Χαβάη)

Τα HD650 πάντως οι μετρήσεις το έβγαλαν πολύ so so...

Τι μουσικη προκειται κυριως να παιζουν?
 
26 June 2006
14,830
Athens
Ambient / electronic / ethnic 25%
Jazz 20%
Classic rock 20%
Classical 15%
Soundtracks 10%
Pop/other 10%
Metal / Reggae 0%


Επίσης:
cd 70%
vinyl 30% (μπορεί και περισσότερο αν συμβεί κάτι αναπάντεχο:2thumb22sup:)

Υ.Γ. Πάνω που έλεγα που είναι αυτός ο bluthner.:ernaehrung004:
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Καποια στιγμη που εριξα μια ματια στις μετρησεις των HD 800 και LCD-2 ηταν αξιοζηλευτες. Δεν εχω προχειρες των-3 αλλα φανταζομαι πως θα ειναι εξισου καλες αν οχι καλυτερες.
 

bluthner

Senior Member
2 December 2011
371
Ambient / electronic / ethnic 25%
Jazz 20%
Classic rock 20%
Classical 15%
Soundtracks 10%
Pop/other 10%
Metal / Reggae 0%


Επίσης:
cd 70%
vinyl 30% (μπορεί και περισσότερο αν συμβεί κάτι αναπάντεχο:2thumb22sup:)

Υ.Γ. Πάνω που έλεγα που είναι αυτός ο bluthner.:ernaehrung004:

Hifiman HE-500
 

bluthner

Senior Member
2 December 2011
371
Το οποιο (he 500) μπορεις να τιουναρεις αναλογα με την χρηση velour / pleather pads η/και ασημενιο/χαλκινο καλωδιο. Τα κανει ολα απο πολυ καλα εως εξαιρετικα. Μοναδικο του θεμα η απαιτητικη οδηγηση.
 

bluthner

Senior Member
2 December 2011
371
Καποια στιγμη που εριξα μια ματια στις μετρησεις των HD 800 και LCD-2 ηταν αξιοζηλευτες. Δεν εχω προχειρες των-3 αλλα φανταζομαι πως θα ειναι εξισου καλες αν οχι καλυτερες.

Το ενα γεγονος ειναι οι μετρησεις και το αλλο ειναι η πραξη. Στην πραξη λοιπον τα ακουστικα διαφερουν σημαντικα. Μπορουν ωστοσο να λειτουργησουν συμπληρωματικα καλυπτοντας ενα ευρυ φασμα μουσικων ειδων.
 

pride4eagles

New member
10 December 2009
55
Wherever the music takes me
Last edited:

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Το ενα γεγονος ειναι οι μετρησεις και το αλλο ειναι η πραξη. Στην πραξη λοιπον τα ακουστικα διαφερουν σημαντικα. Μπορουν ωστοσο να λειτουργησουν συμπληρωματικα καλυπτοντας ενα ευρυ φασμα μουσικων ειδων.

Περιμενε να καταλαβω, ειδες καπου να γραφω οτι 2 τοσο διαφορετικα ακουστικα ακουγονται το ιδιο?
 

bluthner

Senior Member
2 December 2011
371
Περιμενε να καταλαβω, ειδες καπου να γραφω οτι 2 τοσο διαφορετικα ακουστικα ακουγονται το ιδιο?

Όχι βέβαια, ζητώ συγγνώμη αν κάτι ερμήνευσα λάθος. Φιλικά πάντα.
 
26 June 2006
14,830
Athens
Συνοπτικά οι μέχρι τώρα επιλογές:

1. Audeze LCD-3: πρώτα ακρόαση στο χώρο μου, οδήγηση από υπάρχων ενισχυτή (4556ad-based, 1W), κόστος 1950 .

2. Sennheiser HD-800: πρώτα ακρόαση στο χώρο μου, οδήγηση από υπάρχων ενισχυτή (4556ad-based, 1W), κόστος 1150 .

3. Hifiman HE-6: αγορά-ρίσκο χωρίς ακρόαση (analogueseduction.net), οδήγηση από τον τελικό μου (τροποποιημένος McCormack DNA 0.5) μέσω diy adapter (ασφάλειες + διπολικό διακόπτη), κόστος 1150 (+ κόστος adapter).

Επειδή μ' αρέσουν τα ρίσκα, δεν αποκλείω το 3 (θα μπορούσε να γίνει και 1). Τι λέτε?
 
26 June 2006
14,830
Athens
Επίσης, τα ΗΕ-6 θέλουν καμιά 8ριά W για σοβαρές εντάσεις.
Ένας ενισχυτής των 100 W @ 8 ohm με σοβαρή τροφοδοσία θα έδινε 50 W @ 16 ohm, 25 W @ 32 ohm και μέχρι 18 W περίπου στο φορτίο των Hifiman (45 ohm δεν είναι?). Τον φτάνει δηλαδή άνετα στο όριά του.