Αχνες καθετες γραμμες σε LG 47LA740S

bmw power

New member
27 January 2013
26
Γεια χαρα σε ολους. Σημερα αγορασα το παραπανω μοντελο και τωρα το βραδυ που εβλεπα ποδοσφαιρικο αγωνα παρατηρησα στο πρασσινο φοντο ειδικοτερα αχνες καθετες γραμμες πλατους 4-5 cm σε 3 με 4 σημεια του panel. Γνωριζει κανεις τι μπορει να ειναι. Στις ενναλαγες της εικονας φαινονται και οχι σε σταθερη εικονα. Εαν ειναι προβλημα εχει εμπειρια κανεις τι πρεπει να κανω; Θα πρεπει να μιλησω με LG η με το Καταστημα που την αγορασα;
Οποιος γνωριζει ας βοηθησει.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Banding ονομάζεται το φαινόμενο αυτό και είναι πολύ συχνό σε τηλεοράσεις LED LCD.

Αν μπορείς να το καταγράψεις σε video θα ήταν καλύτερο γιατί μετά στο σέρβις μπορεί να ισχυριστούν ότι δεν βλέπουν τίποτα.
 

bmw power

New member
27 January 2013
26
Ευχαριστω για τη συμβουλη. Μιλησα πριν λιγο με την LG και μου ειπαν να κανω καποιες ρυθμισεις μηπως εξαληφθει το προβλημα οπως να αλλαζω την τοπικη μειωση φωτηνοτητας led αλλα δεν αλλαζει κατι. Μου ελεγαν οτι ισως εφταιγε το συγγεκριμενο καναλι, ισως η αναλυση του περιεχομενου, επισης με ρωτησαν αν εβαλα καποια αλλη πηγη οπως bluray και αν το εκανε και εκει. Τους ειπα οτι μπηκα στο 3r world της lg και οτι το παρατηρησα και εκει. Ειναι γεγονος οτι αν ο χωρος φωτιζεται αρκετα δεν ειναι τοσο ευδιακριτο. Οταν ο χωρος σκοτεινιαζει και η tv προβαλει φωτεινο περιεχομενο εκει φαινεται εντονα.Μου ειπαν θα με παρει καποιος απο service και σε μιση ωρα με πηρε και κλεισαμε ραντεβου για το απογευμα. Θα δειξει τι θα γινει τελικα. Ελπιζω να το παραδεχτουν.
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,337
Απλά μην δεχθείς να σου βάλει κανά δυναμικό mode. Νορμάλ ρυθμίσεις θέασης. Απλά να θυμάσαι ότι έχεις DOA και μπορείς ΑΜΕΣΑ κι εντός 2 εβδομάδων να κάνεις αντικατάσταση απευθείας στο κατάστημα που την αγόρασες.
 

bmw power

New member
27 January 2013
26
Απλά μην δεχθείς να σου βάλει κανά δυναμικό mode. Νορμάλ ρυθμίσεις θέασης. Απλά να θυμάσαι ότι έχεις DOA και μπορείς ΑΜΕΣΑ κι εντός 2 εβδομάδων να κάνεις αντικατάσταση απευθείας στο κατάστημα που την αγόρασες.

ευχαριστώ για τις συμβουλές. Πήρα τηλ το κατάστημα πρωί πρωί και μου είπαν να πάρω κατευθείαν στο service της lg. Γιαυτό πήρα εκεί μετά.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το κατάστημα έκανε την δουλειά του , δηλαδή σου πούλησε την τηλεόραση και μετά κάνουν την πάπια και σε παραπέμπουν στην LG , αν εσύ όμως δεν θέλεις να πάνε χαμένα τα λεφτά που έδωσες βάζεις την τηλεόραση στην κούτα με όλα τα παρελκόμενα και την επιστρέφεις επιτόπου πίσω επικαλούμενος DOA και ζητάς είτε αλλαγή είτε τα λεφτά σου πίσω. Το κακό βέβαια είναι ότι το banding είναι τόσο συχνό φαινόμενο στην συγκεκριμένη τεχνολογία που μπορεί να στην αλλάξουν και να πέσεις σε χειρότερη περίπτωση. Με λίγα λόγια μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
 

bmw power

New member
27 January 2013
26
Ωχ κατάλαβα. Για να δούμε τι θα μου πει ο τεχνικός και βλέπουμε. Αν είναι να μου την αλλάξουν με χειρότερη τοτε σε δουλειά θα βρισκόμαστε.
 

bmw power

New member
27 January 2013
26
Εγινε τελικα ο ελεγχος απο τεχνικο. Διαπιστωσε το προβλημα και εβγαλε φωτογραφιες γιατι ετσι γινεται πλεον μου ειπε και θα τα στειλει με email στα κεντρικα. Περιμενουμε αυριο πλεον να δουμε τι θα γινει.
 

bmw power

New member
27 January 2013
26
Τελικα θα γινει αντικατασταση οπως ενημερωθηκα σημερα. Μεχρι την Παρασκευη θα παραλαβω την καινουρια. Περιμενουμε και θα δουμε.
 

bmw power

New member
27 January 2013
26
Σημερα παρελαβα την καινουρια TV. Εμφανως καλυτερη απο την αντικατασταθεισα οχι ομως στο τελειο επιπεδο που περιμενα. Συνεχιζουν και εδω να υπαρχουν οι αχνες καθετες γραμμες σε συγγεκριμενες ενναλαγες σκηνων και χρωματων. Ειναι ομως λιγοτερες,μικροτερες σε πλατος και πλεον πιο δυσδιακριτες ωστε αν δεν ειναι καποιος υποψιασμενος να μην μπορει να τις διακρινει. Ευτυχως τουλαχιστον δεν θα με ενοχλουν οπως πριν. Τι να πω δυστηχως η εξελιξη της τεχνολογιας περα απο τα πολλα θετικα εχει και τα αρνητικα της. Σε καθε περιπτωση ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας!
 

bmw power

New member
27 January 2013
26
Επανερχομαι και παλι στο θεμα μετα απο αρκετες ημερες χρησης με την TV. Εχει δοκιμαστει σε ταινιες HD, pc games μεσω HDMI αγωνες μπασκετ κτλ. Οι πρωτες μου εντυπωσεις ηταν οτι το banding ηταν σε αποδεκτα επιπεδα και σιγουρα μικροτερο απο την πρωτη TV. Μου φαινεται ομως οτι οσο περναει ο καιρος σαν να υπαρχει μια αυξηση του ειδικοτερα σε αγωνες ποδοσφαιρου και στο fifa που δοκιμασα λιγο. Εχει κανεις εμπειρια εαν αυξανει σταδιακα με τη χρηση και αν προκειται να χειροτερεψει. Απο οτι φαινεται ομως δεν αξιζει να ζητησω αντικατασταση γιατι σε ολες θα υπαρχει το φαινομενο αλλου λιγο αλλου περισσοτερο. Τι γνωμη εχετε; Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση που να το εξαλειφει τουλαχιστον λιγο οταν βλεπω ποδοσφαιρο και μηπως καποιες ρυθμισεις που να μην το αυξανουν; Δεν ξερω τι να κανω μεσα στα γενικοτερα προβληματα μας αρχισα να μετανιωνω για τα χρηματα που εδωσα.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Επανερχομαι και παλι στο θεμα μετα απο αρκετες ημερες χρησης με την TV. Εχει δοκιμαστει σε ταινιες HD, pc games μεσω HDMI αγωνες μπασκετ κτλ. Οι πρωτες μου εντυπωσεις ηταν οτι το banding ηταν σε αποδεκτα επιπεδα και σιγουρα μικροτερο απο την πρωτη TV. Μου φαινεται ομως οτι οσο περναει ο καιρος σαν να υπαρχει μια αυξηση του ειδικοτερα σε αγωνες ποδοσφαιρου και στο fifa που δοκιμασα λιγο. Εχει κανεις εμπειρια εαν αυξανει σταδιακα με τη χρηση και αν προκειται να χειροτερεψει. Απο οτι φαινεται ομως δεν αξιζει να ζητησω αντικατασταση γιατι σε ολες θα υπαρχει το φαινομενο αλλου λιγο αλλου περισσοτερο. Τι γνωμη εχετε; Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση που να το εξαλειφει τουλαχιστον λιγο οταν βλεπω ποδοσφαιρο και μηπως καποιες ρυθμισεις που να μην το αυξανουν; Δεν ξερω τι να κανω μεσα στα γενικοτερα προβληματα μας αρχισα να μετανιωνω για τα χρηματα που εδωσα.
Να ξαναζητήσεις να έρθει τεχνικός και να απαιτήσεις και πάλι αλλαγή.
Το ξέρω ότι είναι ψυχική κυρίως ταλαιπωρία, αλλά έδωσες τα ωραία σου λεφτά και να μη χαίρεσαι αυτό που αγόρασες ενώ καποιοι άλλοι τα πήραν από σένα και χαίρονται:
Στη θέση σου θα απαιτούσα αλλαγή και ξανά αλλαγή μέχρι να πάρω σωστό προϊόν, και αν δεν είναι εφικτό αυτό στο συγκεκριμένο μοντέλο ( κάτι που δε το πιστεύω να είναι όλα τα κομμάτια ελατωματικά ) θα ζητούσα άλλο μοντέλο πληρώνοντας τη διαφορά.
Το φαινόμενο που έχεις πάντως συνήθως δε χειροτερεύει από όσο ξέρω και μάλιστα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, ίσως μετά από πολλές ώρες λειτουργείας που εκεί συμβάλουν και άλλοι λόγοι για να γίνει και αυτό χειρότερο.
Το πιο πιθανό είναι ότι το μάτι σου τώρα που πέρασε η όποια χαρά του καινούργιου το βλέπει περισσότερο και σε ενοχλεί όλο και πιο πολύ.
Για αυτό σου λέω αλλαγή και πάλι αλλαγή ώσπου να βρεις την όσο καλύτερη απεικόνιση μπορεί να έχει αυτό το μοντέλο.
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Οπως γραφει και ο leonid ζητα αλλαγη και το καλυτερο πιστωση στο καταστημα και αλλαγη μαρκας.
 

bmw power

New member
27 January 2013
26
Το κακό βέβαια είναι ότι το banding είναι τόσο συχνό φαινόμενο στην συγκεκριμένη τεχνολογία που μπορεί να στην αλλάξουν και να πέσεις σε χειρότερη περίπτωση. Με λίγα λόγια μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Μετα απο αρκετο ψαξιμο στο internet συμπερανα οτι ο φιλος yperion εχει απολυτο δικιο. Ολες σχεδον οι καινουριες tv εχουν θεματα με dse και banding. Σε ορισμενες περιπτωσεις αποδεκτα και σε ορισμενες οχι. Επισης αλλες εταιρειες υποφερουν πιο πολυ με το dse και αλλες με το banding οπως στην δικη μου περιπτωση η lg. Ακομη για τα συγκεκριμενα προβληματα υπαρχει διαφορετικη πολιτικη των εταιρειων ως προς την αποδοχη τους. Ευτυχως η lg δειχνει να τα αποδεχεται πιο ευκολα απο sony και samsung.
Τωρα στην περιπτωση μου επειδη μαλλον ολα η σχεδον ολα τα φετινα οπως και τα περυσινα μοντελα της lg αυτων των σειρων lm και la εχουν θεματα με το banding πιστευω δεν αξιζει τωρα να ζητησω 2η αντικατασταση γιατι ισως πεσω σε χειροτερη περιπτωση. Θα περιμενω να βγουν οι καινουριες σειρες 2014 και ισως το ζητησω τοτε εαν εχει χειροτερεψει η tv μου και εαν βεβαια συνεχισουν να το παραδεχονται το συγγεκριμενο προβλημα οπως εγινε στην 1η tv μου.
 

Crazaksi

New member
21 April 2014
2
Παιδιά καλησπέρα, επειδή σκεφτόμουνα να αγορασω την συγκεκριμένη tv το φαινόμενο είναι συχνό και ενοχλητικό??
 

bmw power

New member
27 January 2013
26
Παιδιά καλησπέρα, επειδή σκεφτόμουνα να αγορασω την συγκεκριμένη tv το φαινόμενο είναι συχνό και ενοχλητικό??

Γεια χαρα. Εγω δυστηχως οπως ειδες πιο πανω ειχα μια αντικατασταση και τωρα θα ζητησω ξανα επισκεψη τεχνικου για να δει και τη 2η επειδη εχει το ιδιο προβλημα σε μεγαλυτερο βαθμο. Αν δεν ηταν αυτο το προβλημα ειναι πολυ καλη TV.
 

Crazaksi

New member
21 April 2014
2
Σε ευχαριστώ για την απάντηση..... έκανα την αγορά της συγκεκριμένης τηλεόρασης και δεν παρατηρώ το πρόβλημα-είμαι αρκετά ευχαριστημένος ....υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί με τον καιρό.
 

bmw power

New member
27 January 2013
26
Πιστευω πως αφου δεν υπαρχει banding λογικα δεν θα σου εμφανιστει. Ας βοηθησουν λιγο οι πιο γνωστες του club αν γνωριζουν κατι περισσοτερο.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Σε ευχαριστώ για την απάντηση..... έκανα την αγορά της συγκεκριμένης τηλεόρασης και δεν παρατηρώ το πρόβλημα-είμαι αρκετά ευχαριστημένος ....υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί με τον καιρό.
Συνήθως φίλε μου αυτά φαίνονται από την αρχή. Είσαι λοιπόν από του τυχερούς που δε το έχει ή και που ίσως δε το βλέπεις και δε σε ενοχλεί.
Όπως και να έχει είσαι τυχερός.
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Σε ευχαριστώ για την απάντηση..... έκανα την αγορά της συγκεκριμένης τηλεόρασης και δεν παρατηρώ το πρόβλημα-είμαι αρκετά ευχαριστημένος ....υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί με τον καιρό.

εαν δεν εχει απο την αρχη τοτε δυσκολο..υπαρχει βεβαια και η πιθανοτητα καποια led να αλλαξουν η ενταση τους οπως και λογω υγρασιας και συστολη διαστολη να αλλαξουν την ευθυγραμμιση του φιλτρου-διαχυτη