Πρόβλημα με λήψη hotbird

warrior

New member
29 October 2009
74
Καλημέρα παιδιά.Εδώ και δύο ημέρες περίπου έχω πρόβλημα με τον Ηotbird.Δεν μπορεί να βρεί σήμα.Το δεύτερο lnb που έχω με τον ASTRA 19,2 παίζει κανονικά.Η εγκατάσταση δεν πειράχτηκε καθόλου.Ξέρει κανείς τι μπορεί να έγινε;Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα ο δορυφόρος;
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: Πρόβλημα με τον hotbird

Κοίτα πρώτα τη ρύθμιση στο diseqc στο μενού του δέκτη σου. Υπάρχει περίπτωση να έχει χάσει τη ρύθμιση και να έχει το διακόπτη diseqC στο off, αν ο διακόπτης είναι on και έχει στην θέση Α (ή 1) τον Αστρα και στη θέση Β (ή 2 ) τον Χοτ τότε παίζει κάτι από τα παρακάτω:

1. Πρόβλημα στο lnb του Hotbird ή
2. Για κάποιο λόγο κουνήθηκε το lnb (η ακόμα και το καλώδιο του lnb να έχει φύγει από τη θέση του !!! λίγο απίθανο αυτό)
3. Να έχει πρόβλημα το diseqC
 

Molto

New member
29 January 2013
98
Καθώς άλλαζα το καλώδιο της δορυφορικής από τον έναν δέκτη στον άλλον, έχασα όλα τα κανάλια του Hotbird. Στον Pace831 μου δείχνει ισχύ και ακρίβεια 0% σε όλα. Σε έναν Edision Pingulux μου δείχνει L από 40% μέχρι 60% και Q 0% σε όλα. Παίζει να έχει πάθει ζημιά το LNB ή κουνήθηκε το πιάτο; Είχε δυνατό αέρα εκείνη την ώρα, αλλά άλλαζα και το καλώδιο...
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Μπορεί να μην έβαλε καλά τα βύσματα στο καλώδιο και να βραχυκυκλώνει - να ακουμπάει δηλαδή ο κεντρικός χαλκός με το "μαλλί".
 

netagra

AVClub Enthusiast
Πάρε ένα εξτρά δορυφορικό καλώδιο και δούλευε τους από το loop through. Δεν θα σου ξανασυμβεί το πρόβλημα, εφόσον μιλάμε για ξεβιδωμένο βύσμα στο καλώδιο κακή σύνδεση.
 

Molto

New member
29 January 2013
98
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια. Τελικά ήθελε αλλαγή το LNB.
 

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
Για να μην ανοίγω άλλο thread, έχω από παλιά ένα θεματάκι με τον ΗΒ που παρουσιάστηκε πάλι απ' ότι βλέπω.
Πέφτει πολύ το σήμα από την 12597 και πάνω μέχρι την 12731.Κάτω από 50%
Μιλάω για τη πρώτη εγκατάσταση της υπογραφής μου με το Inverto black ultra LNB.
Πιο παλιά δοκιμάζοντας μερικά lnb μόνο με το alps το άσπρο με τη λεπτή χοάνη έρχονταν το σήμα κανονικά, σε αυτές τις συχνότητες, αλλά έχανα αλλού με αυτό το lnb. Λέτε να δέχομαι από κάπου καμιά παρεμβολή?
Έχετε εσείς πρόβλημα με αυτές τις συχνότητες? Και με τι lnb?
Έξω τώρα εχει πολλή συνεφιά.
 
Last edited:

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Σε σταθερό κάτοπτρο θα σου έλεγα να "παίξεις" με το skew του lnb. Αν μπορείς, δοκίμασε με κάποιο άλλο lnb.
 

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
Ανέβηκαν τα σήματα σε όλες τώρα. Ή φταίει η συννεφιά ή καμιά παρεμβολή(?)
Αν αλλάξω lnb θα χάσω αλλού, πχ με αυτό έχω οριακά τα cbs στις 28. Ο ΗΒ σε αυτές τις συχνότητες δεν με ενδιαφέρει σκεύτομαι αν είναι κάποια παρεμβολή μη γίνεται και σε άλλες συχνότητες από άλλους δορυφόρους.
 

netagra

AVClub Enthusiast
Χθες μου κόπηκε το σήμα εντελώς την ώρα που γράφεις λόγω καταιγίδας.
Δεν έχεις καμία παρεμβολή. Άνοιξαν οι ουρανοί εκείνη την ώρα και σκοτείνιασε ο τόπος.
 

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
Δεν έχω παρεμβολή συμβαίνει και σε σταθερό πιάτο με στριμμένο το skew στο καλύτερο δυνατό του σήματος. Το τσέκαρα.
Δεν υπάρχουν κανάλια προς θέαση σε αυτές τις συχνότητες να δείτε αλλά
μπορείτε να δείτε μόνο το BFM tv στην 12.692. Αυτή τη στιγμή το σήμα σε εμένα είναι 0
¨όπως και στη 12.731
Σε σταθερό κάτοπτρο 1μ με δέκτη vuduo το σήμα έπαιζε 66-67- 0 και ξανά από την αρχή.
Θεωρό πως η στάθμη του σήματος είναι αρκετά χαμηλή σε κάποιες συχνότητες για τις 13