Απορία αρχαρίου: Μα πόσο μεγάλες είναι τέλος πάντων αυτές οι διαφορές;

γιωργος 69

Senior Member
26 January 2010
349
Βριλήσσια
να πω και εγω την κοτσανα μου σαν νεος στον χορο του ηχου
ποτε δεν καταλαβα τι μπορει να κανει παραπανω (εκτος απο το ντιζαιν) στον μεσο χρηστη ενα ηχειο των 2000-3000- 5000+ ευρο απο ενα των 400 ευρο με παρομοια τεχνικα χαρακτιριστικα.....
δηλαδη σε ενα χωρο 40 τμ κουζινο-σαλονι που ειναι τα περισσοτερα σπιτια σε εναν ενισχυτη των 800-1000 ευρο ο μεσος χρηστης θα καταλαβεται διαφορα οταν παιζει ενα cd των Scorpions ας πουμε ????
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Re: Απάντηση: Περί μεγεθών...Στα ηχεία...

να πω και εγω την κοτσανα μου σαν νεος στον χορο του ηχου
ποτε δεν καταλαβα τι μπορει να κανει παραπανω (εκτος απο το ντιζαιν) στον μεσο χρηστη ενα ηχειο των 2000-3000- 5000+ ευρο απο ενα των 400 ευρο με παρομοια τεχνικα χαρακτιριστικα.....
δηλαδη σε ενα χωρο 40 τμ κουζινο-σαλονι που ειναι τα περισσοτερα σπιτια σε εναν ενισχυτη των 800-1000 ευρο ο μεσος χρηστης θα καταλαβεται διαφορα οταν παιζει ενα cd των Scorpions ας πουμε ????

Εχμ... ναι. Oui. Yeap.
 
Απάντηση: Περί μεγεθών...Στα ηχεία...

να πω και εγω την κοτσανα μου σαν νεος στον χορο του ηχου
ποτε δεν καταλαβα τι μπορει να κανει παραπανω (εκτος απο το ντιζαιν) στον μεσο χρηστη ενα ηχειο των 2000-3000- 5000+ ευρο απο ενα των 400 ευρο με παρομοια τεχνικα χαρακτιριστικα.....
δηλαδη σε ενα χωρο 40 τμ κουζινο-σαλονι που ειναι τα περισσοτερα σπιτια σε εναν ενισχυτη των 800-1000 ευρο ο μεσος χρηστης θα καταλαβεται διαφορα οταν παιζει ενα cd των Scorpions ας πουμε ????

Η διαφορά μπορεί να είναι από μικρή μέχρι....ΧΑΟΣ! ΧΑΧΑΧΑ
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: Περί μεγεθών...Στα ηχεία...

Ο μέσος χρήστης πιθανόν να μην καταλάβει διαφορά γιατί πολύ απλά δεν τον ενδιαφέρει η διαφορά. Μην ξεχνάς ο μέσος χρήστης ακούει μουσική και ταυτόχρονα κάνει άλλες δουλειές. Όσοι όμως ασχολούνται πραγματικά με τον ποιοτικό ήχο και όταν ακούνε μουσική κάθονται και κάνουν ακρόαση, τότε η διαφορά είναι η μέρα με την νύχτα!
 
Last edited:

γιωργος 69

Senior Member
26 January 2010
349
Βριλήσσια
Απάντηση: Περί μεγεθών...Στα ηχεία...

Η διαφορά μπορεί να είναι από μικρή μέχρι....ΧΑΟΣ! ΧΑΧΑΧΑ
εως ενα βαθμο αυτο πιστευω και εγω
α) μεσος χρηστης
Β) κουζινο-σαλονι με ενα σκασμο πραγματα χωρις ηχομονωση και ασυμετρο
Γ) ενισχυτης 800-1000 ευρο απλος ψηφιακος συνηθος 5καναλος++
Δ) απλο cd scorpions
E) υποκειμενικοτιτα στο τι μας αρεσει στον ηχο μπασα πριμα κτλ
τι να σου κανει το ακριβο ηχειο μαγικα ????
για ποια ηχεια μηλαμε
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,840
Αθήνα
Απάντηση: Περί μεγεθών...Στα ηχεία...

Ο "μέσος χρήστης" με τον AV των 800 δεν πρόκειται να πάρει ακριβά ηχεία, σε διαβεβαιώ.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: Περί μεγεθών...Στα ηχεία...

Το θέμα δεν είναι ούτε η ηχομόνωση ούτε ο χώρος, ούτε ο ενισχυτής, ούτε τα μπάσα πρίμα. Αυτά όλα σιγά σιγά διορθώνονται. Το θέμα είναι αν σου αρέσει και κάθεσαι να ακούς μουσική.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,476
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Περί μεγεθών...Στα ηχεία...

να πω και εγω την κοτσανα μου σαν νεος στον χορο του ηχου
ποτε δεν καταλαβα τι μπορει να κανει παραπανω (εκτος απο το ντιζαιν) στον μεσο χρηστη ενα ηχειο των 2000-3000- 5000+ ευρο απο ενα των 400 ευρο με παρομοια τεχνικα χαρακτιριστικα.....
δηλαδη σε ενα χωρο 40 τμ κουζινο-σαλονι που ειναι τα περισσοτερα σπιτια σε εναν ενισχυτη των 800-1000 ευρο ο μεσος χρηστης θα καταλαβεται διαφορα οταν παιζει ενα cd των Scorpions ας πουμε ????

Παράδειγμα από την έκθεση.
focalonaim συστήματα δίπλα δίπλα.
Το ακριβό με κόστος ας πούμε περίπου 50000 ευρώ.
Το "φτηνό" με κόστος ας πούμε περίπου 7000 ευρώ.
Η διαφορά ακουγόταν από την πόρτα ακόμα.
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,083
Εν πλώ
Re: Απάντηση: Περί μεγεθών...Στα ηχεία...

εως ενα βαθμο αυτο πιστευω και εγω
α) μεσος χρηστης
Β) κουζινο-σαλονι με ενα σκασμο πραγματα χωρις ηχομονωση και ασυμετρο
Γ) ενισχυτης 800-1000 ευρο απλος ψηφιακος συνηθος 5καναλος++
Δ) απλο cd scorpions
E) υποκειμενικοτιτα στο τι μας αρεσει στον ηχο μπασα πριμα κτλ
τι να σου κανει το ακριβο ηχειο μαγικα ????
για ποια ηχεια μηλαμε

Σε αυτή την περίπτωση, τίποτα..Χωρίς χώρο, χωρίς ενισχυτή και το ακριβότερο ηχείο είναι άχρηστο...

Αλλά δεν αυτή είναι η λογική "του στήνω" σύστημα...Το καθένα από τα συστατικά ενός συστήματος
εχει την δική του συμμετοχή στο τελικό αποτέλεσμα και απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή στην επιλογή του...
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,251
Απάντηση: Περί μεγεθών...Στα ηχεία...

ok...αλλά όλα αυτά νομίζω ανήκουν σ' άλλο θέμα...
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,251
Απάντηση: Περί μεγεθών...Στα ηχεία...

Οπως το λέει ο Μαγγελάνος...δεν αρκούν απο μονα τους τα καλά κι ακριβά ηχεία...Σε συνθήκες χάους,ότι και να προσθέσεις πάλι χάος θάχεις...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
εγώ έχω να πω πως αν μιλάμε για τέτοιες τεράστιες διαφορές τιμής ακόμα και σε κακό χώρο με συνοδά οχι αντάξια (εντός κάποιων ορίων και προϋποθέσεων βεβαια) οι διαφορές θα είναι ... το χάος!
Οπως είπαν και οι προλαλλήσαντες!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Εγώ πάλι έχω την αντίθετη εντύπωση.
Πως δηλαδή ένα καλό ηχείο,εκθέτει τα πάντα γύρω του.Από συνοδά μέχρι χώρο.
Απόδειξη αυτά που ακούσαμε στην έκθεση.
Ο καπετάνιος έχει δίκιο.
Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και...
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,373
127.0.0.1
Για διαφορά (πέραν του design) μίλησε ο άνθρωπος.
Όχι ότι θα παίζει απαραίτητα καλύτερα!
Εκεί, επιμένω ότι θα είναι το χάος... :p
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Όλη η κουβέντα είναι φλου.
Απλώς να' χαμε να λέγαμε.

400 μπορεί να έχει ένα ολ-ιν-ουάν πακέτο της Fischer, 400 μπορεί να βρείς και τον Γιάμι AS700 μτχ.
Στην πρώτη περίπτωση δεν έχουμε να πούμε και πολλά... η δεύτερη όμως έχει ψωμί...

Η κοινή δε σαλονοκουζίνα, σαφώς με μικρή τακτοποίηση μπορεί να φιλοξενήσει σύστημα.
Δλδ όλοι οι υπόλοιποι έχουμε σουπερ ντούπερ χώρους;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Απορία αρχαρίου: Μα πόσο μεγάλες είναι τέλος πάντων αυτές οι διαφορές;

Όλη η κουβέντα είναι φλου.
Απλώς να' χαμε να λέγαμε.

400 μπορεί να έχει ένα ολ-ιν-ουάν πακέτο της Fischer, 400 μπορεί να βρείς και τον Γιάμι AS700 μτχ.
Στην πρώτη περίπτωση δεν έχουμε να πούμε και πολλά... η δεύτερη όμως έχει ψωμί...

Η κοινή δε σαλονοκουζίνα, σαφώς με μικρή τακτοποίηση μπορεί να φιλοξενήσει σύστημα.
Δλδ όλοι οι υπόλοιποι έχουμε σουπερ ντούπερ χώρους;

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο,σε μερικές περιπτώσεις,με τα χρήματα που έχουν ξοδευτεί για καλώδια,άνετα κάποιος αγόραζε μια γκαρσονιέρα στις ιδανικές διαστάσεις για ένα σύστημα και περίσσευαν και χρήματα για να την περιποιηθεί και ηχητικά...
(Και είχε και το κεφάλι του ήσυχο από συζύγους και τέκνα.)
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,103
Αθήνα, Ηλιούπολη
Όλοι οι αρχάριοι από την εμπειρία μου παρουσιάζουν μία κοινή αντίδραση:
Νομίζουν ότι χρειάζεται ειδική εκπαίδευση και ιδιαίτερη εμπειρία, για να αντιληφθούν διαφορές.

-"Σιγά, μην ακούσω εγώ διαφορές!", λένε συνήθως. Και συμπληρώνουν:

-"Δε μ' απασχολούν εμένα αυτά, δεν έχω ασχοληθεί όπως εσύ, λίγη μουσικούλα θέλω ν' ακούω μόνο!"

Και η έκπληξη τους είναι ολοφάνερη, όταν τους βάλεις και ακούσουν με τα ίδια τους τ' αυτιά, πως παίζει το ένα και πως παίζει το άλλο.

-"Δεν το περίμενα, δεν το περίμενα, αν δεν το άκουγα δε θα το πίστευα!" επαναλαμβάνουν. :laugh:
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,373
127.0.0.1
Re: Απάντηση: Περί μεγεθών...Στα ηχεία...

εως ενα βαθμο αυτο πιστευω και εγω
α) μεσος χρηστης
Β) κουζινο-σαλονι με ενα σκασμο πραγματα χωρις ηχομονωση και ασυμετρο
Γ) ενισχυτης 800-1000 ευρο απλος ψηφιακος συνηθος 5καναλος++
Δ) απλο cd scorpions
E) υποκειμενικοτιτα στο τι μας αρεσει στον ηχο μπασα πριμα κτλ
τι να σου κανει το ακριβο ηχειο μαγικα ????
για ποια ηχεια μηλαμε



Μπορούμε να το πάμε και κομμάτι κομμάτι... :smile:

α) μέσος χρήστης που έδωσε ένα σκασμό λεφτά για να αγοράσει ένα ηχείο, είναι ο χρήστης που του άρεσε αυτό που άκουσε στην έκθεση, στο μαγαζί ή όπου αλλού το άκουσε...
β) δεν μένουμε πολλοί σε συμμετρικό δωμάτιο χωρίς πράγματα και με ηχομόνωση. Παρ'όλα αυτά, διαφορές ακούμε και σε μικρότερες κατηγορίες τιμής και σε λιγότερο βασικά κομμάτια από ότι είναι ένα ηχείο.
γ) Το να βάλεις ηχείο των 5.000 σε πεντακάναλο των 800 είναι όντως πολύ μεγάλο λάθος... Άλλα μάλλον μιλάμε για κάποιον που του γυάλισε η πωλήτρια;
δ) Και που να ακούσεις βινύλιο Bathory...
ε) Υποκειμενικά θα αγοράσει το ηχείο των 400 , υποκειμενικά και των 5.000 .
Μπορεί να είναι ακόμη και της ίδιας εταιρίας...
Σύμφωνα με το δικό σου γούστο αγοράζεις. Και δόξα νάχει ο γιαραμπής εταιρίες υπάρχουν. :smile: