Green Box HD

papaki1

New member
7 October 2010
7
Παιδιά sorry για το post, αλλά όσο έψαξα δεν βρήκα κάποιο thread για τον συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή. Είναι όντως έτσι τα πράγματα ή εγώ δεν ψάχνω καλά; Φοράει Mstar 7818 και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω κάτι με το μέγεθος των υποτίτλων του στα mkv αρχεία, πέρα των 3 μεγεθών που ήδη έχει από μαμά... Ουσιαστικά το πρόβλημα είναι ότι το "μεγάλο" μέγεθος που έχει και με το οποίο είναι ευχαριστημένοι οι γονείς μου να βλέπουν, "τρώει" την δεύτερη γραμμή των υποτίτλων και δεν την εμφανίζει, αν αυτή υπάρχει...

http://www.skroutz.gr/s/1931716/Green-Box-Slim-HD.html

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Λογικό να μην βρεις thread, εγώ πρώτη φορά τον ακούω.

Η εξαφάνιση της 2ης γραμμής μου λέει λογισμικό αρκετά παλιό. "Που θα βρω αναβάθμιση;" θα ρωτήσεις...
Έλα ντε... Κάτι μου θυμίζει η εμφάνιση του, δεν ξέρω αν μπορεί να πάρει το λογισμικό του "δίδυμου" του.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Ναι, θυμίζει αυτόν.
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.807295
Το λογισμικό του υπάρχει εδώ.
http://www.digital-t.gr/site/index.php?option=com_zj_downloadslite&view=document&cat_id=10%3Amanual-old-receiver-ter&id=11%3Adw-180-manual&Itemid=7&lang=en
Βέβαια μόνο την εξωτερική εμφάνιση έχουμε. Δεν ξέρουμε αν είναι όντως κλώνος, αν ταιριάζουν τα τηλεκοντρόλ κτλ. Δηλαδή, με δική σου ευθύνη η δοκιμή. Μην μου φωνάζεις μετά.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Εγώ θυμόμουν ότι ήταν ο αντικαταστάτης του θρυλικού Digital World 150. Που στεκόταν όρθιος. Τα υπόλοιπα τα ανέλαβε το Google :smile:
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
O 180 ήταν δέκτης με το παλιό 7828, ο Green έχει το νεότερο 7818. (Πολύ άργησε, μιας και το 7818 είναι πάνω από 2,5 χρόνια που κυκλοφόρησε.)

papaki1, αν θέλεις ρίξε μια ματιά σε κάποια πράγματα της λίστα της υπογραφής μου για τα 7818, και δες αν έχει κάποιες σημαντικές ελλείψεις. Ίσως μπορέσουμε να πείσουμε για αναβάθμιση τον εισαγωγέα, αλλά κυρίως για να δούμε τι έχει και δεν έχει, ιδίως στον media player. :smile:

Είναι σύνδεσμος για το εγχειρίδιο.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Εσύ είσαι γάτος, και μπορεί κάτι να έχεις βρει, αλλά έχουν σίγουρα διαφορετικό επεξεργαστή; Δεν ξέρω αν έχεις βρει κάτι κάπου αλλού, αλλά και στο thread του 180 δεν είχαμε βγάλει άκρη για το τι επεξεργαστή έχει.
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/89321-DigitalWorld-HDT-180

Στο manual του που υπάρχει στο link που είχα ανεβάσει (έχεις δίκιο δεν είναι λογισμικό, αλλά το βρήκα στο google και δεν έψαξα στο site σε ποια θέση του site είναι, αν το έψαχνα θα έβλεπα ότι είναι στον φάκελο με τα manual), αναφέρεται ανάλυση 1080i, που ίσως σημαίνει M-Star 7828 γιατί ο 7818 βγάζει ανάλυση 1080p.
Στο link που ανέβασε ο papaki1 για τον Green Box, υπάρχει μία εικόνα πάνω αριστερά. Εκεί γράφεται επεξεργαστής 7818, αλλά από κάτω στα χαρακτηριστικά γράφει ανάλυση 1080i και όχι 1080p όπως θα έπρεπε για επεξεργαστή M-Star 7818.

Και κοίτα πως τον ονομάζουν εδώ. Digital World HDT-180 Green BOX.
http://www.skroutz.gr/s/2174038/Digital-World-HDT-180-Green-BOX.html

Στο thread του DigitalWorld 180 γράφεται το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τους υπότιτλους που γράφει και ο papaki1. Μήνυμα 14.

Μήπως τελικά και αυτοί που τον δίνουν δεν ξέρουν τι γράφουν, και τι επεξεργαστή έχει; Μήπως τελικά είναι ο ίδιος δέκτης; Εκτός και αν εσύ κάπου αλλού έχεις βρει πιο σίγουρα τεχνικά χαρακτηριστικά. Αλλιώς, αν είναι ο ίδιος, μπορεί να ταιριάζει το λογισμικό του Alcor που εσύ έχεις γράψει στο thread του 180. Αυτός έχει λογισμικό εκεί από ότι βλέπω.
 
Last edited:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Στο θέμα του 180 δεν μας έδωσε κάποιος ιδιοκτήτης του πληροφορίες ώστε να ξέρουμε σίγουρα ποιός επεξεργαστής είναι. Αλλά το εγχειρίδιο προδίδει ότι έχει 7828 στις οδηγίες αναβάθμισης.
Ανάλυση 1080i αναφέρουν και άλλοι 7818, όπως π.χ. οι Max. Μάλλον βαριούνται να ελέγξουν και να αλλάξουν τα χαρακτηριστικά. Εδώ βαριούνται να κάνουν άλλα.
Ο Green εμφανίσθηκε τώρα, και νομίζω είναι ο ίδιος εισαγωγέας. Και να θέλουν να βρουν το 7828, 2,5 χρόνια αφού αντικαταστάθηκε από το 7818, μάλλον δεν γίνεται.
Για να έγραψαν «New Mstar 7818 Solution» και τόσο έντονα σε κόκκινο πλαίσιο, δεν μπορεί να έγινε κατά λάθος.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Ποιος ξέρει. Πιθανότατα έτσι είναι. Αλλά νομίζω αυτό φαίνεται και στις πληροφορίες του δέκτη.
Φίλε papaki1, κάπου μέσα στο μενού πρέπει να υπάρχει μία επιλογή, Πληροφορίες λογισμικού, ή Πληροφορίες συσκευής, ή κάτι τέτοιο. Αν θες μετέφερε μας τι γράφεται εκεί. Έχω την εντύπωση ότι κάπου θα γράφεται ένας αριθμός 7828 ή (πιθανότατα) 7818. Αν ο δέκτης είναι M-Star 7818 δεν ταιριάζουν τα λογισμικά των άλλων, οπότε μόνο ο εισαγωγέας θα μπορεί να κάνει κάτι.
 

papaki1

New member
7 October 2010
7
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον που δείχνετε. Θα σας δώσω τις πληροφορίες που ζητάτε καθώς και οτιδήποτε μπορεί να υποδηλώνει έκδοση λογισμικού, αλλά θα πάρει λίγο χρόνο γιατί το κουτί είναι στο πατρικό μου και δεν είμαι εκεί κάθε ημέρα.
Μιλώντας με το κατάστημα που το αγόρασε ο πατέρας μου (ηλεκτρονικά "Γιαννακόπουλος" στον Πειραιά), μου είπαν ότι ο εισαγωγέας έχει κλείσει και να μην αναμένω τίποτα επίσημα από αυτόν...
 

papaki1

New member
7 October 2010
7
Παιδιά, τελικά δίνει ανάλυση 1080p και οι πληροφορίες του f/w του είναι:
Έκδοση λογισμικού C105
Έκδοση υλικού: 01-01-04-00.
talos, από τα γνωστά προβλήματα που αναφέρεις στη λίστα σου, μπορώ να επιβεβαιώσω από μνήμης τα Δ-14, Δ-16 και Δ-17.

Ευχαριστώ,