[Επίσημο] Cubot One

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,132
ΑΘΗΝΑ
Κινέζικη ρέπλικα του HTC.

Το αγόρασα από το GeekBuying με 134 ευρώ.
http://www.geekbuying.com/item/CUBO...mera-Android-4-2-OS-3G-GPS-Silver-318160.html

H παραγγελία έγινε 9 Οκτωβρίου και στο υποκατάστημα των ΕΛΤΑ της περιοχής μου έφτασε στις 29. Δεν ειχα καμία ειδοποίηση και είδα ότι είναι εκει από το site των ΕΛΤΑ.
Το παρέλαβα σήμερα το πρωί. Το κουτί του τηλεφώνου ήταν προστατευμένο μεσα σε μια καταπληκτική συσκευασία που και από ουρανοξύστη να έπεφτε δεν θα πάθαινε τίποτα.
Είναι πανέμορφο με μόνη παραφωνία το μέτριο καπάκι της πλάτης.

Μαζί με το τηλέφωνο υπήρχαν τα παρακάτω:
Φορτιστής, καλώδιο φόρτισης, 2 μπαταρίες 2200mAh, 2 ζευγάρια ακουστικά, διάφανη πλαστική προστατευτική θήκη, μεμβράνη για την οθόνη και ένα ανταπτοράκι usb για κάρτα μνήμης sdhc.

H μπαταρία που έβαλα μου έδειξε ένδειξη 85%

Παίρνει 2 κάρτες sim. Αυτή που δοκίμασα ήταν η microsim που έχω στο Note 2. Η δεύτερη νομίζω ότι δέχεται τις παλιές.

Περασμένο Android 4.2.1, Ελληνική γλώσσα και πληκτρολόγιο, Google Maps, Google Play κτλ.

Πολύ καλή κάμερα -χωρίς καμία δόση υπερβολής- τόσο σε φωτογραφίες όσο και βίντεο.

Αν εξαιρέσουμε το "άγνωστο" SAR και το πόσο θα κρατήσει, πρόκειται για μία πάρα πάρα πολύ καλή επιλογή σε αυτά τα χρήματα.



sku41929.jpg
 
Last edited by a moderator:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Cubot One

Μεγειά Σωκράτη , είναι εύκολο να μας βγάλεις μια φωτογραφία να το δούμε γιατί οι επίσημες φωτογραφίες είναι ΓΤΠ?

Επίσης έχει οθόνη IPS?
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Cubot One

Καλημέρα Σωκράτη
Το είχα βάλει και εγώ σα link εδώ http://www.avclub.gr/forum/showthre...από-ΗΚ-Κίνα-και-αλλού-…/page2?highlight=cubot

Καλορίζικο!
Μιας και στην παρέα το έχουμε λίγο παραπάνω καιρό να σου πω τις παρατηρήσεις μου
Εκπληκτική διάρκεια μπαταρίας – από τρείς μέρες ως και τέσσερεις με μικρή χρήση – αυτό μετά από 2-3 κύκλους φόρτισης των μπαταριών που αρχικά μπορεί να είναι λίγο ψόφιες.
Και φυσικά η δεύτερη μπαταρία είναι μεγάλη ευκολία On-the-road
Ο φόρτισης του μάλλον δεν είναι ο καλύτερος οπότε ένας επώνυμος / Samsung 1A, μπορεί να σε βολέψει .
Τι δεν έχει? Δεν έχει driver για μαγνητικούς αισθητήρες, λ.χ. δε δουλεύει η πυξίδα
Το GPS του είναι σχετικά αδύναμο
Κατά τα άλλα, Χαίρεσαι να βλέπεις την οθόνη του
Ψαρωτική εμφάνιση, όλοι πιστεύουν ότι πρόκειται για κορυφαίο και ακριβό κινητό, ακόμα και φίλοι με S4 για παράδειγμα
Πιο γρήγορη αίσθηση κατά το browsing στης φωτογραφίες και video από S4
Στη λίστα με τα video , όλα τα εικονίδια είναι animated !
Γενικά σε όλα τα gpu benchmarks , διπλάσιες επιδώσεις από το gnex, με διπλάσια κάρτα γραφικών (PowerVR 544 αν θυμάμαι καλά) όντως στο SoC
Μικρότερο bezel από το gnex, με αποτέλεσμα τα κινητά να είναι στο ίδιο μέγεθος στην ουσία παρά την μεγαλύτερη οθόνη. Στην ουσία μόνο οι γωνίες του gnex είναι πιο κυκλικές, το κύριο σώμα είναι ίδιο σε διαστάσεις.

Γενικά, βλέποντας τι προσφέρουν οι φίλοι μας από ανατολάς, καταλαβαίνουμε τι υπερκέρδη και τι περιθώριο κέρδους έχουν οι γνωστοί μας κατασκευαστές.
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Cubot One

Αν έχει WiFi Hotspot, να πάρω ένα :)

Η επιλογή είναι εκεί , νομίζω τη θυμάμαι, αλλά δε το έχω δοκιμάσει, χμμμ, θα το δοκιμάσω αν δουλεύει κιόλας – αν και δε φαντάζομαι λόγο να μη λειτουργεί.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Cubot One

Η επιλογή είναι εκεί , νομίζω τη θυμάμαι, αλλά δε το έχω δοκιμάσει, χμμμ, θα το δοκιμάσω αν δουλεύει κιόλας – αν και δε φαντάζομαι λόγο να μη λειτουργεί.

Βλέπω στα screenshots επιλογή για Tethering & Hotspot.
Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι αν μπορώ να χρησιμοποιώ ταυτόχρονα μια SIM για internet και μια για τηλεφωνήματα. Να μπορώ να δέχομαι δηλαδή κλήσεις στον ένα αριθμό όταν χρησιμοποιώ τον άλλο για internet. Βλέπω "Dual Network Standby" στην περιγραφή, μήπως αυτό σημαίνει οτι δουλεύει μόνο το ένα δίκτυο κάθε φορά;
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Cubot One

Η ερώτηση σου είναι περισσότερο γενικής φύσης για τα androids
Αυτό που περιγραφείς ναι υποστηρίζεται
Μπορείς να έχεις default όποια από τις δύο sim θές – για κάθε διακριτή υπηρεσία
Sms
Mobile data
Voice calls
Video calls

Πέραν των default ανά υπηρεσία υπάρχουν και διάφορα άλλα shotcuts για να επιλέγεις ότι θες ανά πάσα στιγμή.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,132
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Cubot One

Ακριβως αυτα ηταν μεσα στο κουτί plus ένα δευτερο μικρό κουτάκι με ακουστικά.
Αυτό για την διάρκεια της μπαταρίας πρέπει να ισχύει.
Το έχω ανοίξει από το πρωί και το δουλεύω σαν τρελλός προκειμένου να κατεβάσω εφαρμογές,παιχνίδια βίντεο κτλ και η μπαταρία τωρα μου γράφει ότι ειναι στο 38% έχοντας μάλιστα ξεχασει ανοιχτά το gps και bluetooth και ναι,είναι πανεμορφο και ψαρωτικό.
Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι κόλλησε λίγο σε ένα παιχνίδι (subway serfers).
Yperion φωτογραφια αν ειναι θα το βγαλω το πρωί και η οθόνη είναι IPS.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Cubot One

To είδα στις φωτογραφίες της παρουσίασης και στην παρουσίαση του youtube οπότε δεν χρειάζεται. Σε ευχαριστώ πάντως Σωκράτη.
 

babisz

New member
20 October 2009
45
Re: Cubot One

Γειά σας παιδιά, το πήρα κι εγώ από pandawill 160$ και δεν μου δουλεύει το wifi-bluetooth-gps. Όλα τα άλλα λειτουργούν κανονικά. Επειδή θέλει το 1/4 της τιμής του για να το στείλω πίσω, υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι softwarικό ή κάτι άλλο που θα μπορούσα να κοιτάξω?
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Cubot One

Γειά σας παιδιά, το πήρα κι εγώ από pandawill 160$ και δεν μου δουλεύει το wifi-bluetooth-gps. Όλα τα άλλα λειτουργούν κανονικά. Επειδή θέλει το 1/4 της τιμής του για να το στείλω πίσω, υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι softwarικό ή κάτι άλλο που θα μπορούσα να κοιτάξω?

χμμμμ ... χωρίς πολλά πολλά θα το έστελνα πίσω και θα ζητούσα και κάποιο κουπόνι / δωροεπιταγή , συνήθως κάτι κάνουν.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,132
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Cubot One

Στο GeekBuying που τους εγραψα νομιζοντας αρχικα οτι εχει προβλημα η οθονη γιατι δεν ειχα βγαλει την δευτερη προστατευτικη ζελατινα,μου ειπαν οτι αν τους το εστελνα πισω δεν θα επιβαρυνομουν με εξοδα αποστολης.Τωρα πως θα το εκαναν ευτυχως δεν χρειασθηκε να το μαθω.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,132
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Cubot One

Κάτι που με εξέπληξε ευχάριστα είναι το ότι επιτέλους το ξυπνητήρι λειτουργεί και με κλειστό το τηλέφωνο.Όπως μου είπαν τα παιδιά στο myphone,αυτό ισχύει σε όλες τις συσκευές με επεξεργαστή mediatek.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Απάντηση: Cubot One

Κάτι που με εξέπληξε ευχάριστα είναι το ότι επιτέλους το ξυπνητήρι λειτουργεί και με κλειστό το τηλέφωνο.Όπως μου είπαν τα παιδιά στο myphone,αυτό ισχύει σε όλες τις συσκευές με επεξεργαστή mediatek.

χαχα θα το δοκιμάσω!!! καλή φάση!!!

να σε ρωτήσω, το gps του αργεί πολύ και σε εσένα να πιάσει στίγμα ?
 

babisz

New member
20 October 2009
45
Re: Cubot One

Ευχαριστώ παιδιά, τελικά το έστειλα με 15 ευρώ ενώ στο σαιτ του ελτα βγάζει μινιμουμ χρέωση 27. Να δούμε τώρα αν θα στείλουν καινούριο ή αν θα επισκευάσουν αυτό και πότε..
Φίλε tmjuju νομίζω αυτή η καθυστέρηση στο gps οφείλεται στον 6589 και κάπου είχα δει κάτι κολπάκια να το διορθώσεις σε ένα βαθμό.. κάτι με δήλωση τοποθεσίας ή κάτι τέτοιο νομίζω.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,132
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Cubot One

να σε ρωτήσω, το gps του αργεί πολύ και σε εσένα να πιάσει στίγμα ?
Το δοκίμασα πριν λίγο.Ίσως να εντοπίζει τους δορυφόρους πιο γρήγορα και από το Νote 2.