NAD VISO HP50

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
NAD_VISO_HP50_%20ROOMFEEL_TM_Headphone-02.jpg


nadhp50.jpg


url


NAD%20HP%2050%20blanc.jpg


NAD%20Viso%20HP50%20red-600x600.jpg


url


NAD_VISOHP50_Photo_main.jpg


NAD_VISO_HP50_ExplodedView.jpg


NAD_VISOHP50_Photo_inside.jpg


Μετρησούλες:

Screen_shot_2013_11_04_at_12_35_45_PM.png




The new NAD VISO HP50 Over-Ear Noise Isolating Headphones feature RoomFeel technology, which translates the warm, open sound of a live performance directly into your private headphone experience.

The result is a headphone innovation that dramatically expands the whole soundstage. You have to hear it to know what you’ve been missing. The NAD VISO HP50 Headphones are designed for long-wearing comfort and listening with ultra-soft noise‑isolating earpads. The convenient three‑button Apple remote offers full control of all Apple music and call functionality right at your fingertips, plus voice control with Siri-compatible devices.


Official NAD Page

InnerFidelity Review, Head-Fi Thread, Stereophile.com miniReview




Μιλάνε για ένα καταπληκτικό "πακέτο" ακουστικών που παίζουν στην "μέση" κατηγορία τιμής... των 300 εούρος.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,352
Παραλιγο να το ανοιγα εγω αυτο το νημα φιλε γκοτζακλα :chinese:

Επειδη εχω το νου μου για τετοιου τυπου μοντελα,ειναι ολα τους στο ρανταρ μου :cool:

Βεβαια λιγο η τετραγωνισμενη στεκα τους οταν τα φορας,που ειδα σε ενα βιντεο,λιγο καποιο σχολιο που διαβασα οτι ειναι λιγο ρηχα σαν βαθος στα ακουστικα και ακουμπουσαν καποιου τα αυτια του μεσα...με κανουν επιφυλακτικο...

Οπως θα εχεις δει ειμαι σε μια διαρκη (χωρις αγχος) αναζητηση του απολυτου (για μενα) κλειστου circumaural portable (με την ενοια ευκολοδηγητου και με μια εμφανιση αρκουντος ανθρωπινη οταν τα φορας).

Δυσκολη υποθεση,καθως ειναι μαλλον αδυνατο να καλυφθουν ολες οι απαιτησεις που εχω πλεον μετα απο 3 ζευγαρια κλειστα circumaural που εχω.

Αν βρω κατι και ειναι οπως το σκεφτομαι σε ηχο+ανεση+εμφανιση+ευκολοδηγητο+ποιοτητα κατασκευης+τιμη ,χαιρετα μου τον πλατανο.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,352
Αυτη η κατηγορια ακουστικων ειναι πολυ δημοφιλης,και εχουν βγαλει μοντελα και αρκετες εταιριες απο τον χωρο του hi fi/high end,οπως η focal,η B&W,η PSB κτλ.

Σημερα υπαρχουν πολλες επιλογες περαν των γνωστων εταιριων στο χωρο.Προσωπικα,οπως εχω ξαναπει σε αλλα νηματα,δε με ενδιαφερει αν ενα ακουστικο δεν ειναι απο γνωστη εταιρια που φτιαχνει ακουστικα,αν πληρει το συνδυασμο χαρακτηριστικων στην τιμη που με ενδιαφερει,και υπαρχει καλο service αν κατι παθουν.
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Μου κάνει εντύπωση η απευθείας εμπλοκή της NAD με το θέμα, μια και η "ηχειάδικη" PSB, που είναι θυγατρική της, σχετικά πρόσφατα παρουσίασε ένα πολύ επιτυχημένο μοντέλο:

http://www.psbspeakers.com/products/headphones/M4U-2-Headphones#heading-reviews

Ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι η PSB λειτουργεί ως οιονεί ανεξάρτητη εταιρία -εννοώ ότι την τρέχει όπως πάντα ο Paul Barton, έχει δικούς της σχεδιαστές, δικά της projects και στρατηγική marketing, κ.λπ. Ποιος ξέρει... :chinscratch::chinscratch:

Εμ, τώρα το είδα. Τα έχει σχεδιάσει ο Barton.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,352
Ευχαριστουμε για το link

Σκεφτεσαι καθολου να τα αγορασεις?

Τα σχολια που κυκλοφορουν ειναι αρκετα θετικα παντως.Οπως ειπα ηδη,εμενα δε μου αρεσει η στεκα που εξεχει (βαζω και ενα βιντεο),οπως και καποια σχολια για την ανεση τους (αν και στο θεμα ανεση,παιζουν και υποκειμενικοι παραγοντες...)
Δε τα εχω δει ή ακουσει βεβαια...Παντως απο τα μεχρι τωρα σχολια,ηχητικως πρεπει να ειναι αρκετα σοβαρα και καλα.Πιθανως να ειναι καλη λυση για οσους θελουν κατι σε κλειστο over ear σε αυτη τη τιμη.

http://www.youtube.com/watch?v=GRcoD6EW2BE
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Δεν σκέφτομαι γενικώς για αγορές αυτή τη στιγμή...
Κοιτάω τριγύρω και ότι θεωρώ ενδιαφέρον, το μοιράζομαι... :ernaehrung004:
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,352
Καλα κανεις,και νομιζω πως θα πρεπει γενικα να το κανουμε αυτο,για να μαθαινονται και μοντελα περαν των γνωστων απο τις καθιερωμενες εταιριες.